Setari Cookie-uri

Buna ziua as dori nisteinformattzii despre un remediu minule al parului!





Stiti de gazul care se dadea mamaia pe vremuri pe cap? Se mai numea si gaz de lampa! Cind eram adolescenta, pot sa va spun ca aveam un par oribil: firele subtziri, imi si cadea foarte mult, de aceea aveam un par foarte rar, fara pic de stralucire si vitalitate, in plus imi crestea si foarte greu! Dar am inceput sa ma dau cu gazul asta natural pe par, il aplicam in cantitate mica,kit era necesara ptr intidere / aplicare pe par, deoarece sa nu se scurga pe alaturi, ca altfel imi facea rani, dupa care imi acopeream capul, cu un batic si stateam cu gazu acesta pina a -2- a zi, dupa care ma spalam cu sampon de urzica (se numea Zefir)!
Pot spune ca dupa un timp, cit facusem aceasta cura cu gaz, mi-a facut un par atit de frumos, ku toate ca are un miros puternik gazul acesta natural, sau gaz de lampa ii mai spune, am avut un par de invidiat, toata lumea care m-au stiut cu un par nasol, s-au mirat ce i-am facut parului meu de arata asa de bine si, ca de ce e atit de frumos, pina si frizeritzele de la coafor se minunau si se mirau de parul meu cit de frumos il aveam si tot ma sfatuiau ca nu merita sa mi-l tund ca e prea frumos! Dar cind au aflat colegele mele de liceu ca ma dadeam ku gaz, ma luase intr-un kip de ris astfel: - " A, tu ai paduki, deea te dai cu gaz, nu ca sa itzi faca paru asa de frumos!"
Pur si simplu am trecut cu vederea peste toate astea, ca n-am vrut sa ma uit in gura lumii, desi invidia e mare si am mers mai departe, mi-am vazut de ale mele, lasid pe fiecare sa "vorbeasca in limba lui / ei"!
Am incercat sa mai caut gazul acesta minune, dar spre nefericirea mea nu mai exista, cum era o data, pur si simplu nu stiu de la cine sa-l mai cumpar, la fel si acest sampon, tot minune de urzica Zefir, care i-au bagat acum tot felu de prostii!
Nimik nu mai e in ziua de azi ca pe vremuri fara alte timpenii, plus ca nu-s naturale, mai sunt si skumpe pe deasupra si, cu tot felu se substantze nocive organismului nostru!
Unde oare l-as mai putea gasi oare?
Am intzeles ca se gaseste la unele benzinarii gaz, dar nu mai are aceleasi proprietatzi, aceeasi calitate ca pe vremuri, i-au adaugat tot felu de chimicale in el si nu mai zic...!
Daca stitzi de unde pot gasi acest gaz, va rog din suflet sa ma anuntzatzi, kiar sunt dornika sa-l cumpar, kiar si-n cantitatzi mai mari!
Multzi pupici, va doresc o zi cit mai frumoasa si astept cu nerabdare concluziile / parerile D-STRA,VA multzumesk, numai bine!
kamyvaly
Postat pe 12 Iunie 2009 08:34
Nu cred ca te-ai dat cu gaz pe par, cred ca e vorba de petrol,l-am folosit si eu, exact ca si tine,cu multi ani in urama si intradevar a facut minuni, nu stiu unde l-ai putea gasi acum. Unchiul meu lucra la aeroport, si a fost el cel care imi aduse,era o alta calitate in comparatie cu cel care il gaseti in benzinarii.Dar in cazul in care nu il gasesti ai putea sa incerci sa iti cumperi niste produse naturiste pt. par, pe baza de petrol sau urzica, intreba intr-un plafar sunt o gramada de produse si in general bune,uite aici cateva idei:
Petrole hahn Bio-Regulateur - Eugene Perma
Indicatii: Purifica pielea capului. Parul isi recapata supletea si volumul, devine curat, usor, excesul de sebum este eliminat.
Petrole hahn Cocktail Energie - Eugene Perma
Indicatii: Energizant, stimulant, tonifiant si revitalizant pentru parul obosit.
Petrole hahn Vital Prevention - Eugene Perma
Indicatii: Samponul este tratamentul ideal impotriva caderii parului.
Lotiune fortifianta Petrole hahn cu azulena - Eugene Perma
Indicatii: Hraneste, stimuleaza si fortifica. Elimina matreata. Pentru par normal - alb sau grizonat.
Lotiune fortifianta Petrole hahn cu colorofila - Eugene Perma
Indicatii: Hraneste, stimuleaza si fortifica parul. Elimina matreata. Pentru par normal.
Lotiune fortifianta Petrole hahn hidroechilibranta - Eugene Perma
Indicatii: Hidrateaza si mentine echilibrul pielii. Hraneste, stimuleaza si fortifica. Elimina matreata. Pentru par uscat.
Lotiune fortifianta Petrole hahn seboregulatoare - Eugene Perma
Indicatii: Elimina excesul de sebum. Hraneste, stimuleaza si fortifica parul. Elimina matreata. Pentru par gras.
Sampon cu extract de urzica - Corona 94
Indicatii: Stimuleaza cresterea parului.
Sampon cu extract de urzica HERBAGEN
Efect antimatreata, antiseboreic si tonic, fiind destinat cu precadere parului excesiv de gras.
. Sampon cu ulei de Masline si extract de Urzica - Mythos
Datorita combinatiei unice dintre extractul de Urzica si Pro Vitamina B5



ioana_p_healthy
Postat pe 17 Iunie 2009 16:23
Am mai auzit de beneficiile petroluluio pe cap. Dc nu gasesti rafinat, o parere este sa il strecori prin paine sau sa il rafinezi printr-o alta metoda. Un par frumos, Ida
crudici_ida
Postat pe 21 Iunie 2009 00:58
are dreptate cu gazul,bunica ma dadea cu caz cand eram mica,si acum parul meu a rezistat la multe socuri de schimbare de culoare,am radacina groasa si este des
lorelaypatricia
Postat pe 26 Iunie 2009 14:53
Samponul uscat este solutia ideala de a avea un par impecabil in fiecare zi! Cu o traditie de fabricatie engleza din 1978 Batiste Dry Shampoo absoarbe uleiul in exces, toxinele, depunerile si impuritatile,odorizeaza si reimprospateaza. Cu o singura pulverizare si FARA A FOLOSI APA coafura nu va mai fi o problema pentru tine. Oriunde te-ai afla, in orice moment al zilei, parul tau va radia de prospetime! Contact: 0740.90.91.92 sampon.uscat@yahoo.com. In curand: www.samponuscat.ro
CristinaLivia
Postat pe 6 Iulie 2009 13:28

sampon de urzica ( BIO) poti cumpara de la un distribuitor de produse life-care , sau poti deveni tu insati colaboratoare si achizitionezi produsele la un pret cu ~20-30% mai mic. daca doresti detalii ,ma poti contacta pe adresa de e-mail farcasgeorgeta@yahoo.com
farcasgeorgeta_yahoo_com
Postat pe 21 Noiembrie 2009 20:53
buna!
Exista un remediu intr-adevar minune dar acest remediu necesita sacrificiu si persevarenta . Se trateaza de un tratament care dureaza un an de zile si este foarte , foarte ieftin. Aveti nevoie de: coaja de ghindar( care trebuie recoltata primavara), sapun de casa si gaz da lampant. Se spala parul si se clateste numai cu ceai din coaja de ghindar (nu se foloseste deloc apa timp de un an de zile), nu se foloseste niciun produs chimic(sampon, masca, crema etc)In cazul in care parul este rebel se pune in ultima clatire otet de mere(putin) . Dupa spalare se da cu gaz atat la radacina cat si pe tot parul(dar atentie, nu mult!). Reteta este foarte eficienta v-o spun din experienta proprie,dupa explozia din Cernobal din parul foarte des si frumos pe care-l aveam ajunsasem sa chelesc si astfel in culmea disperarii intrebarea mea tabu pentru toate persoanele era tratamentul pentru par si bineinteles nu mai spun la cati medici am fost dar fara niciun rezultat. ASA ca spre norocul meu am dat de o batrana de la tara si mi-a dezvaluit acest magic tratament. Dar trebuie tinut cu sfintenie!
Multa sanatate si par frumos!
katykat
Postat pe 17 Martie 2010 22:09
si bunica folosea tot gaz de lampa si la folosit o viata intreaga doar ca ea traia la tara si manca si muncea ca la tara iar noi vopsim, paravopsim, samponim etc. cu toate mizeriile iar asta ne afecteaza parul.
roxana_moon
Postat pe 9 Noiembrie 2010 13:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Baticuri artistice si medicale 2 De la: anastasia_m 29 Ianuarie 2011 15:22
Arsuri solare - ce sa fac pt ca pielea sa nu se cojeasca? 9 De la: MissRalux 10 August 2010 18:20
Inscriu Reprezentanti Oriflame in toata tara 2 De la: kudika226898 21 Ianuarie 2011 18:17
COLAGENUL MARIN TIP 1,2,3,7 15 De la: lpopa75 31 Decembrie 2009 17:50
cicatrice post arsura 1 De la: kudika_993548 11 Septembrie 2015 16:16