Setari Cookie-uri

Divortul - singura solutie?

Buna, as avea si eu nevoie de niste sfaturi. Sunt casatorita de 3 ani dar de cel putin un an relatia cu sotul meu s-a racit, a aparut indiferenta din partea lui si imi spune aproape in fiecare zi ca nu mai e curios de nimeni si nimic, nu ca nu s-ar vedea si din comportamentul lui. Desi de cateva ori am vorbit la modul serios despre divort si a zis ca nu e curios, putem divorta oricand. Nu stiu daca e doar orgoliul sau chiar asta simte. Am ajuns sa ma multumesc cu faptul ca-l vad in casa si chiar daca nu ma baga in seama macar nu ne mai certam. Asta pana acum vreo 2 luni. Atunci m-am reintalnit cu un fost iubit, dupa 5 ani in care nu mai stiam nimic de el. Am inceput sa vorbim, sa ne mai intalnim la o cafea-nimic mai mult pana in prezent-si am aflat ca el in timpul asta m-a asteptat nestiind ca eu m-am casatorit. Sentimentele lui nu s-au schimbat, se pare ca nici ale mele. Fara sa stie situatia mea cu sotul, mi-a spus ca daca as fi discpusa sa divortez s-ar casatori cu mine imediat fiindca sunt tot ce isi doreste si a asteptat, iar familia lui mi-a confirmat acest lucru. Mai mult decat atat el isi dorea sa devina preot dar casatorindu-ma cu el nu ar mai putea fi hirotonit si fiind constient de asta mi-a zis ca e dispus sa renunte la visul lui doar pt a ma avea alaturi.
Ce sa fac? Sa raman casatorita doar pt ca mi-e teama sa nu ranesc persoanele din jurul meu si pe parintii mei, sau sa incerc sa caut fericirea?
kudika229413
Postat pe 19 Iulie 2010 21:20
Alege ce iti spune inima.Nu ai cum sa-i multumesti pe toti!
Barbie30
Postat pe 19 Iulie 2010 21:25
sa'ti cauti si sa'ti urmezi fericirea fata. ai sa traiesti toata viata cu familia ta? ai sa stai tot timpul sufland in c_ur ;la fiecare?
Shhh
Postat pe 19 Iulie 2010 21:50
Ti-au sugerat fetele ce ai de facut, nu mai repet si eu.
Ma voi lega insa de altceva... pentru ca nu doar la tine am vazut genul asta de intrebare: "Ce ma fac cu mama si tata ca daca afla, sufera?"

Mai, fetelor, asa sunt si parintii vostri? Va indeamna sa stati batute, maltratate, inselate, jignite, tratate ca pe mobila din casa.. doar sa le fie lor bine? Eu una raman masca cand citesc asemenea lucruri. Cum au fost crescute si ce fel de parinti au fetele astea de intai isi pùn problema alor de acasa si abia apoi a fericirii lor? De mi-as vedea baiatul nefericit as fi prima care i-ar spune: iesi din mizeria in care traiesti! Te pomenesti ca eu is mai demodata, asa?!

Si tot legat de chestia asta, fata draga, cea de ai deschis topicul, cum gandesti tu si cum traiesti tu asa iti vei educa si copilul. Daca el ar trece prin ce treci tu, ce l-ai sfatui?
rashela
Postat pe 19 Iulie 2010 22:13
Doamne, toate povestile-s la fel: sunt cu iubitul/sotul de X ani si de curand m-am intalnit cu un fost/ un coleg de munca si m-am indragostit si nu stiu ce sa fac/pe cine sa aleg

Daca tie-ti statea gandul la altul, de ce te-ai maritat? Cand te mariti, ar trebui sa nu te mai gandesti la nici un alt barbat, sa nu mai vrei sa fii cu nici un alt barbat toata viata. Ma rog, asa vad eu lucrurile. Iar daca relatia nu merge si nu aveti vointa si energie sa o "reparati", nu trebuie sa stati impreuna doar de dragul altora.
kitty_krieger
Postat pe 19 Iulie 2010 22:21
De la: rashela, la data 2010-07-19 22:13:32 Te pomenesti ca eu is mai demodata, asa?!

neah, esti emancipata!
kitty_krieger
Postat pe 19 Iulie 2010 22:24
De la: kitty_krieger, la data 2010-07-19 22:21:56Doamne, toate povestile-s la fel: sunt cu iubitul/sotul de X ani si de curand m-am intalnit cu un fost/ un coleg de munca si m-am indragostit si nu stiu ce sa fac/pe cine sa aleg

Daca tie-ti statea gandul la altul, de ce te-ai maritat? Cand te mariti, ar trebui sa nu te mai gandesti la nici un alt barbat, sa nu mai vrei sa fii cu nici un alt barbat toata viata. Ma rog, asa vad eu lucrurile. Iar daca relatia nu merge si nu aveti vointa si energie sa o "reparati", nu trebuie sa stati impreuna doar de dragul altora.

"langa doua nu te ploua"-stii nu?? :sm0-rolleye0012:
poate la femei e "langa doi nu te ploi"
dragon_fly88
Postat pe 19 Iulie 2010 22:37
De la: kitty_krieger, la data 2010-07-19 22:21:56Doamne, toate povestile-s la fel: sunt cu iubitul/sotul de X ani si de curand m-am intalnit cu un fost/ un coleg de munca si m-am indragostit si nu stiu ce sa fac/pe cine sa aleg

Daca tie-ti statea gandul la altul, de ce te-ai maritat? Cand te mariti, ar trebui sa nu te mai gandesti la nici un alt barbat, sa nu mai vrei sa fii cu nici un alt barbat toata viata. Ma rog, asa vad eu lucrurile. Iar daca relatia nu merge si nu aveti vointa si energie sa o "reparati", nu trebuie sa stati impreuna doar de dragul altora.



Teoretic este cum zici tu, dar practic, am vazut cupluri care traiau povestea de dragoste perfecta, pe care chiar ii invidiam, pe unii chiar ii aveam ca model pana la un moment dat. Ultimul exemplu, el pur si simplu a divortat de ea, fara sa o insele cat erau casatoriti, cu nasa fratelui sau care isi facea veacul f mult pe la casa lor, manca, se distra pe banii lor..si uite ca nu stii nici macar cu cine te mariti !
Summer_
Postat pe 19 Iulie 2010 22:41
De la: Summer_, la data 2010-07-19 22:41:47
De la: kitty_krieger, la data 2010-07-19 22:21:56Doamne, toate povestile-s la fel: sunt cu iubitul/sotul de X ani si de curand m-am intalnit cu un fost/ un coleg de munca si m-am indragostit si nu stiu ce sa fac/pe cine sa aleg

Daca tie-ti statea gandul la altul, de ce te-ai maritat? Cand te mariti, ar trebui sa nu te mai gandesti la nici un alt barbat, sa nu mai vrei sa fii cu nici un alt barbat toata viata. Ma rog, asa vad eu lucrurile. Iar daca relatia nu merge si nu aveti vointa si energie sa o "reparati", nu trebuie sa stati impreuna doar de dragul altora.



Teoretic este cum zici tu, dar practic, am vazut cupluri care traiau povestea de dragoste perfecta, pe care chiar ii invidiam, pe unii chiar ii aveam ca model pana la un moment dat. Ultimul exemplu, el pur si simplu a divortat de ea, fara sa o insele cat erau casatoriti, cu nasa fratelui sau care isi facea veacul f mult pe la casa lor, manca, se distra pe banii lor..si uite ca nu stii nici macar cu cine te mariti !

Faptul ca viata iti poate face surprize nu e motiv sa cauti amant sau pe altul mereu mai bun. Daca nu mai merge relatia in care esti si nu o poti repara, ii pui punct, nu te apuci sa-ti inseli partenerul sau sa te gandesti la inselat.
Nu te mariti cu un barbat, daca tie inca iti plange inima dupa cineva din trecut.
Pana la urma ce legatura are ceea ce ai spus tu cu ce am spus eu?
kitty_krieger
Postat pe 20 Iulie 2010 12:57
Multumesc pentru raspunsuri. Intr-adevar cand m-am casatorit nu ma mai gandeam la nimeni altcineva, nici macar atunci cand casatoria a inceput sa scartie pana cand am ajuns la concluzia ca nu mai are rost sa incerc singura sa salvez aceasta casnicie.
Iar la intrebarea ce as face daca ar fi copilul meu in aceasta situatie nu am un raspuns clar. Daca as avea poate nu deschideam subiectul aici dar cred ca l-as indemna sa caute fericirea orice ar insemna asta, vazand acum prin ce trec eu. Norocul meu ca inca nu am fost "maltratata, jignita" sau altceva asemanator fiindca atunci chiar nu mai priveam in urma.
kudika229413
Postat pe 20 Iulie 2010 15:33
De la: kudika229413, la data 2010-07-20 15:33:23 Multumesc pentru raspunsuri. Intr-adevar cand m-am casatorit nu ma mai gandeam la nimeni altcineva, nici macar atunci cand casatoria a inceput sa scartie pana cand am ajuns la concluzia ca nu mai are rost sa incerc singura sa salvez aceasta casnicie.
Iar la intrebarea ce as face daca ar fi copilul meu in aceasta situatie nu am un raspuns clar. Daca as avea poate nu deschideam subiectul aici dar cred ca l-as indemna sa caute fericirea orice ar insemna asta, vazand acum prin ce trec eu. Norocul meu ca inca nu am fost "maltratata, jignita" sau altceva asemanator fiindca atunci chiar nu mai priveam in urma.

pai..ai divortat?sau cum?
nu de alta..dar stii...nu trebuie sa treci prin multe ca sa-ti dai seama ca nu va potriviti sau ca nu e respect...
si..ah...nu v-ati cunoscut...sa nu faceti pasul prea repede..ca apoi sa ajungi la concluzia ca nu e cv in regula?!
dragon_fly88
Postat pe 21 Iulie 2010 20:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu stiu sigur daca imi iubesc iubitul! 8 De la: desi_desiree 13 Iulie 2010 05:30
nuantator 4 De la: Alexiel 9 Octombrie 2010 12:35
job 7 De la: luchianramona 14 Decembrie 2010 10:07
experienta vorbeste..! 4 De la: alina_constantin88 16 Iunie 2010 13:14
prieteni kudilife ! 6 De la: papillon145 23 Iunie 2010 15:35