Setari Cookie-uri

igrasie

cum scap de ea? exista solutii speciale? lka ce magazin as putea sa merg?
CristinaL_condo
Postat pe 1 Iulie 2008 16:22
exista in comert,solutii ce se dau pe perete inainte de a fi zugravit
cornelia_leia
Postat pe 2 Iulie 2008 15:23
exista in bricostore o solutie care se numeste murexin,este f buna pentru igrasie
eu am folosit-o si de aceea o recomand

Postat pe 4 Iulie 2008 10:48
Am aceeasi problema,si am folosit in fiecare vara alta solutie...degeaba.
dumitrana_erica
Postat pe 12 Iulie 2008 13:31
Buna. Va propun sa vizitati pagina www.drywallteam.ro sau cea a firmei noastre www.izomil-construct.ro.tl Veti gasi totul despre igrasie si inlaturarea ei definitive. Depinde de judetul in care stati. Noi suntem din Constanta, dar consultind harta de pe drywallteam ve-ti gasi o firma cit mai aproape de d-stra, pe care sa o contactati pentru lamuriri. Va asteptam pentru orice intrebare la izomil.construct@gmail.com
izomil
Postat pe 20 Iulie 2008 10:30
izoleaza exteriorul si no sa mai ai igrasie in veci
adyminea
Postat pe 5 Noiembrie 2008 17:32
Cu izolatia exterioara este o solutie. Depinde insa din ce cauza a aparut acea igrasie.
izomil
Postat pe 6 Noiembrie 2008 20:48
se spala peretele cu apa si sapun (daca se poate de casa), se lasa sa seusuce dupa care se ,, vruieste ,, cu un lapte de carbd stins pe care il dai cu bidineaua.lasi sa se usuce dupa care dai 3-4 straturi de var normal (sau lavabil) . succes....
pp2007silviu14
Postat pe 9 Noiembrie 2008 20:41
solutie urgenta

spala peretela cu clor soi dup ca se usuca pulverizeaza otet de
sioucs
Postat pe 25 Decembrie 2008 07:22
De la: sioucs, la data 2008-12-25 07:22:26solutie urgenta

spala peretela cu clor si dupa ce se usuca pulverizeaza otet de 9 sau concentratie mai mare.
sioucs
Postat pe 25 Decembrie 2008 07:24
sau mai simplu ca sa rezolvi problema de la baza iti faci termo izolatie pe exterior asa nu mai patrunde apa in perete si nu se mai formeaza egrasie
cretzu7
Postat pe 25 Decembrie 2008 12:22
",, vruieste ,, cu un lapte de carbd stins "
in nici un caz nu folositi la interior aceasta metoda chiar daca da rezultatul scontat,este periculoasa pentru sanatate.dar va pot recomanda o solutie de clor ordinar cca 1,5 l impreuna cu var la o galeta si se varuieste cu acest amestec,se lasa sa se usuce si se continua zugravirea normal.
sandrino
Postat pe 25 Decembrie 2008 12:49
Se pune intr+o sticla cu pulverizator clor si se stropeste pe locul afectat de igrasie si dupa aceea se sterge cu o carpa.Este foarte eficient
dannutzadogaru
Postat pe 25 Decembrie 2008 15:07
odata ce a aparut greu mai scapi de ea,si eu am aceiasi problema,ma gandesc daca o sa izolez peretii oare o sa sacap ca m-am saturat
lavi20_condo
Postat pe 25 Decembrie 2008 16:24
va vorbesc din punctul de vedere a unei persoane care a avut probleme cu mucegaiul, am izolat exterior tot apartamentul si tot nu am scapat de el.E drept ca nu mai este la fel de grav, dar exista si imi da bataie de cap.Am ajuns la concluzia ca de vina sunt doi factori: geam termopan si var lavabil.
ani_condo
Postat pe 25 Decembrie 2008 18:57
iti spun ce am folosit eu si de atunci nu mai am probleme.Stergi cu o carpa uscata mucegaiul apoi pulverizezi cu clor DILUAT PUTIN si apoi lasi sa se usuce
dr_dmd_mark
Postat pe 25 Decembrie 2008 20:23
Cum elimin igrasia din cabina de dus
nik50
Postat pe 25 Decembrie 2008 20:28
Incrercatio mucegaistop. Dài de 2 ori si ai scapat
silviu1981
Postat pe 26 Decembrie 2008 01:11
IGRASIE E O CIUPERCA,NU SE SCAPA DE EA POATE DOAR PT MOMENT SI AI MEI AU PRB,AU IZOLAT MATERIALE SCUMPE,SI A REAPARUT IAR IN SPECIAL IARNA,DE FAPT ARE TOT BLOCU CICA VINE D ELA BAZA BLOCULUI,ASA CA,,,,BANI INVESTITI DOAR DE MOMENT.CEI DE LA Duro STICK,au ceva prfesionale si sunt chiar bune dar se dau direct pe ciment structura si exterior si interior.O ZI BUNA
kalis27
Postat pe 26 Decembrie 2008 11:17
E GREU DE SCAPAT DE IGRASIE, DEOARECE ACEASTA EXISTA IN PERETII AFECTATI. NU ESTE DE AJUNS, ELIMINAREA EI LA SUPRAFATA PERETELUI. TREBUIE CAUTATA IN PRINCIPAL, CAUZA FORMARII EI, CA APOI SA GASIM REMEDIUL. Va propun sa vizitati pagina www.drywallteam.ro sau cea a firmei noastre www.izomil-construct.ro.tl Veti gasi totul despre igrasie si inlaturarea ei definitive. Depinde de judetul in care stati. Noi suntem din Constanta, dar consultind harta de pe drywallteam ve-ti gasi o firma cit mai aproape de d-stra, pe care sa o contactati pentru lamuriri. Va asteptam pentru orice intrebare la izomil.construct@gmail.com
viorel_militaru
Postat pe 27 Decembrie 2008 12:55
tratarea igrasiei este dificila, desi e simpla...se aplica clor prin pulverizare si igrasia dispare pentru citva timp...problema e tratarea de fond, care presupune izolarea peretilor exteriori si incalzirea corecta a incaperii, pe intreaga perioada rece....atentie! igrasia inseamna mucegai, iar mucegaiul inseamna generarea unor toxine extrem de periculoase numite aflatoxine care se acumuleaza in timp in organism si nu pot fi eliminate niciodata, si acetea au efect cancerigen demonstrat, deci igrasia este un pericol mortal, de aceea trebuie inlaturata energic si definitiv...nici un efort nu trebuie pretuit pentru asta!
alupigus
Postat pe 27 Decembrie 2008 15:49
eu am incercat totate so;utiile care au dat rezultat temporar ,singura solutie este izolatia exteriara,nu numai k scapi de igrasie dar vei avea si mai multe caldura in casa...
pussycat
Postat pe 28 Decembrie 2008 15:50
Spala locul cu clor, lasa sa se usuce si pulverizeaza solutie antimucegai, care se gaseste la orice magazin care vinde materiale de constructii.
gabelache
Postat pe 30 Decembrie 2008 10:56
solutia izolarii exterioare este valabila dar va trebui verificata sursa directa de umezeala as dori sa stiu mai multe despre cum este facuta casa si atunnci as putea sa va ajut, in limita posibilitatilor
vasilecroitoru
Postat pe 19 Ianuarie 2009 16:57
F f adevarat,dupa izolatie apare pe la imbinari.E o adevarata pacoste!!Definitiv nu scapi de ea,doar temporar.
babalica
Postat pe 20 Ianuarie 2009 11:17
Cum sa procedez in cazul cand igrasia s-a instalat pe placa de rigips.Anterior izolarii s-au curatat peretii si au fost tratati cu solutii dar se pare ca degeaba.
dumitrana_erica
Postat pe 20 Ianuarie 2009 11:41
izolatia interioara este temporara.tratarea peretilor cu orice tip de produs este inutila atit timp cit igrasia vine de afara sau de dedesupt.va trebui sa contactati o firma care executa izolatii.cu sfaturi va putem ajuta dar fara a vedea sau a sti mai multe despre casa nu pot sa va dau un sfat inutil.
vasilecroitoru
Postat pe 20 Ianuarie 2009 11:55
Singura tehnologie care opreste si indeparteaza igrasia este:DRY WALL TEAM,prin produsul DRYZONE!Detalii pe:www.drywallteam.ro,sau daca sunteti aproape de Jud. Satu Mare,apelati la LIRA AUR SRL,TEL:0754613288,E-mail:liraaursrl@yahoo.com.Succes!
auricapopsm
Postat pe 21 Ianuarie 2009 08:27
Este apartament si igrasia s-a instalat in colturi (perete interior cu perete exterior)Peretii sunt de caramida mai multe detalii nu stiu.Cat despre firme de izolatii ...cand am facut investitia acum ceva ani ne-au spus ca daca nu scoatem tot si sa refacem nu vom avea rezultate.Zis si facut ca ei si rezultatele se vad ...din nou.
dumitrana_erica
Postat pe 21 Ianuarie 2009 12:20
Si cum o pot folosii?Banuiesc ca va trebui sa dau jos izolatia si sa fac tratamentul direct pe pereti dupa care sa refac izolatia.
dumitrana_erica
Postat pe 21 Ianuarie 2009 12:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Iluminatul perfect pentru dormitor - confortabil si functional 1 De la: constructii24 9 Mai 2012 10:40
ajutor mucegai 27 De la: titel12 23 Noiembrie 2010 19:17
ORICE PROBLEMA PE CONSTRUCTII ARE REZOLVARE 3 De la: Dekore_Studio 24 Mai 2009 01:10
Cu ce curat interiorul sobei de teracota 16 De la: aurel211252 12 Aprilie 2015 15:16
Eficienta antimucegai: vopsea Alpina antimucegai si fungicida sau Spor antimucegai ??? 1 De la: Geanina24 21 Februarie 2010 18:18