Setari Cookie-uri

CASA NOASTRA RULOTA AUTO

iata ca incet rulotele auto apar frecvent ca mijloc de cazare in concediile romanilor pe cand aceste vehicole vor deveni CASA NOASTRA . Oare romanii pot trece de stereotipul tiganului cu cortul la casa americanului amarat in conditiile in care o rulota iti poate oferi conditii decente la preturi modice?
gigibrbr_condo
Postat pe 17 August 2008 10:06
Ar cam trebui dar asa cum intre roman si rrom nu se fac diferente in Europa e totusi vina noastra
Highlander
Postat pe 28 Septembrie 2008 13:40
ce chestie... si eu am fost in excursii si concedii cu rulota...mi s-a parut super...si ieftin...dar inca nu m-am gandit ca as putea ajunge sa locuiesc in ea... nu as vrea sa ajung in asemenea situatie....tigani?hmmm...nu prea cred sa se ajunga in halul asta, daca mergi cu cortul la munte nu inseamna ca o sa ajungi sa locuiesti o viata intreaga in cort
feeleco
Postat pe 4 Noiembrie 2008 20:12
desigur ca nimeni nu vrea sa traiasca intr-o rulota dar daca situatia financiara o impune nu este mai bine sa o adoptam vreu sa stiu o camera de camin cat costa si cat de insalubra este si sa o comparam cu o rulota cu acelasi pret oare nu este mai comfortabil si mai demn ??????
gigibrbr_condo
Postat pe 5 Noiembrie 2008 19:28
da, stiu ca din pacate multe persoane sunt nevoite sa duca un stil de viata sub media decentei. in orasul meu natal (carei, jud.satu mare), exista anumite familii (si nu sunt familii de tigani, ci chiar romani, pe care daca i-ai vedea pe strada nu ti-ai da seama de situatia lor, sa-i zicem jenanta, in care trebuie sa isi traiasca viata), ai caror membri sunt oameni simplii, dar cu locuri de munca normale, care, din pacate locuiesc in vagoane nefolosite...daca ma credeti locul in care se gasesc aceste vagoane a devenit ca un mic cartier, ceea ce este cam mult spus...poate cuvantul potrivit, desi cam poate putin impins spre exagerare, ar fi de TRIB. foarte trist, si pentru zilele noastre incredibil de primitiv...poate echivalentul acestui exemplu ar fi traiul in rulota tipica americanului sarac...e atat de nedrept si revoltator, dar totusi atat de real si de actual.
feeleco
Postat pe 6 Noiembrie 2008 11:39
www.fosforescent.ro

Postat pe 23 Noiembrie 2008 12:50
in america am vazut adevarate cartiere de rulote saracia era in floare mai rau decat acasa in europa cei drept pe fratii mei iam vazut mai mult prin astea
costicaionescu
Postat pe 21 Decembrie 2008 12:44
intr-o rulota ai mai mult confort decat intr-o garsoniera confort 3...eu sigur as alege rulota in schimbul garsonierei

Postat pe 22 Ianuarie 2009 11:41
vorbesc din experienta.am trait citeva luni in rulota si nu cred ca se poate muri.viata merge inainte totul depinde de suportul moral in familie.
vasilecroitoru
Postat pe 22 Ianuarie 2009 11:55
Eu cred ca si in America, doar cei care trec printr/o experienta nefericita, au dat faliment sau le/a luat banca sau tornada casa,aleg sa traiasca in ultima instanta intr/o rulota.Nu putem vorbi despre a trai in rulota ca stil de viata.Dar daca vrei sa te duci in concediu si iti place sa iti gatesti tu si sa faci tu totul,te poti duce cu rulota pentru ca este mult mai ieftin si din start reduci cheltuielile de cazare si de masa.Dar atunci eu pun intrebarea: de ce sa te mai duci in concediu daca nu te poti relaxa, daca nu poti fi tratat regeste de personalul vreunui hotel sau al vreunei pensiuni si faci tut totul?Doar pt a zice ca ai fost in concediu??Voi ce parere aveti?
money_catcher_condo
Postat pe 25 Ianuarie 2009 17:43
Americanii isi pot permite sa traiasca in rulote pentru ca temperaturile in zonele cu pricina nu sunt ca pe la noi iarna... Sa traiesti intr-o rulota la -15grd. nu cred ca e prea usor (posibil).
Babet
Postat pe 26 Ianuarie 2009 07:51
Draga misulica si money catcher nu imi face placere sa va contrazic dar este bine sa deslusim impreuna problema nr 1 :in america sant si zone montane deci frig nr 2 rulotele pot asigura o incalzire acceptabila nr.3 chear daca nu este frig poate fii foarte cald asa ca un aparat de aer conditionat este bine venit daca nu cade reteaua nr 4 in america sant generatii de oameni care au trait , nascut si murit fara a fii victimile unui faliment colaps financiar in familie deci pur si simplu acolo au deschis ochii si acolo au trait si apoi au murit nr 5 credeti ca cel ce traieste intr-o rulota se mai gandeste la un concediu in care sa fie tratat regeste???? nr 6 in romania sant suficiente oferte de rulote SH destul de comfortabile si dotate cat sa faca fata concurentei unui apartament sau garsoniere desigur pretul este de doar 10 -15 mii euro dar foarte confortabile , in occident fara a pune america la socoteala gasim in franta sau anglia casute mobile de 70-120 mp la preturi de maxim 30000 euro nr 7 cred ca nu va dati seama de cat de saraca este lumea afara desi este america sau europa de vest!!!!
gigibrbr_condo
Postat pe 26 Ianuarie 2009 18:38
Cautati

http://clubrv.ro/
http://www.caravanclub.ro/
http://www.campere.ro/
Sunt site ale rulotistilor din Romania
Veti vedea pasiunea acestora pentru rulota...
stoicescudoru
Postat pe 27 Ianuarie 2009 04:21
Pentru o excursie ( la munte sau la mare ) e chiar o adevarata placere... sa locuiesti permanent insa - un chin ( avand in vedere conditiile de igiene, temperaturile, etc.) Parerea mea...
cecilia_g
Postat pe 3 Februarie 2009 10:22
Mie mi-ar placea, dar sa fie o rulota din aceea scumpa si foarte dotata, stii, cum am vazut la targul de rulote in Bucuresti,asa da.. Avea si grup sanitar, paturi, bucatarie..ohoho c emare era si ce doatat si ce... scumpa!!!
m3rlinetza
Postat pe 13 Februarie 2009 11:25
stie careva preturi la rulote ? daca da va rog sami spuneti si mie vreau sa achizitionez o rulota .
becudani
Postat pe 13 Februarie 2009 14:25
De la: becudani, la data 2009-02-13 14:25:43stie careva preturi la rulote ? daca da va rog sami spuneti si mie vreau sa achizitionez o rulota .
depinde de comfort si de anul de fabricatie pentru mici excapade la munte sau la mare vei gasi un SH bun cu 3-5mii de euro capacitate de max 4 persoane daca vrei noi .........costa mult dar nu mai mult decat o garsoniera mai in buricul targului acum depinde si de targ !!!!!
gigibrbr_condo
Postat pe 13 Februarie 2009 18:05
Intr-adevar e mult ami practica :2in 1, plus ca nu te costa cat o masina. Faza e ca nu poti visa la o gradinita, un copac in fata casei, un caine care sa stea afara de paza, o relaxare pe terasa si multe altele
scorpyon_giana
Postat pe 15 Februarie 2009 11:02
De la: scorpyon_giana, la data 2009-02-15 11:02:54Intr-adevar e mult ami practica :2in 1, plus ca nu te costa cat o masina. Faza e ca nu poti visa la o gradinita, un copac in fata casei, un caine care sa stea afara de paza, o relaxare pe terasa si multe altele
CUM SA NU POTI VISA LA ASA CEVA ?? ??A-TI VINZI GARSONIERA SI CUMPERI UN TEREN IAR DE RESTUL BANILOR INVESTESTI INTRO RULOTA . VEZI CUM TE DRAMUIESTI CU BANII PENTRU A AVEA APA CURENTA SI ELECTRICITATE , ITI RIDICI UN WC ECOLOGIC . IN TIMP PLANTEZI O GROAZA DE POMI FRUCTIFERI SI ATI AMENAJEZI O GRADINA POATE STII RECLAMA AIA CU :::::SA-I LASAM SA SE MAI CUNOASCA !!!!SI RASPUNSUL :::VOM AVEA UN NEPOTEL!!!!!!! AVANTAJUL ESTE CA NU VA TREBUI SA TAI COPACUL DIN MIJLOCUL TERENULUI PTR. A CONSTRUI CASA DE CARE ORICUM NU VEI MAI AVEA BANI!!!!
gigibrbr_condo
Postat pe 15 Februarie 2009 16:08
Este comod in rulota, dar iarna e frig. Insa exista containere izolate termic, dotate cu WC, curent, gaz, 6m Lx2,5m lx 1,80 m h. www.genove.ro aici gasiti destule tipuri. Avantajul e costul mic fatza de o casa, se poate muta oriunde, nu trebuie autorizatie de constructie, nici fundatie, se poate face si terasa, se pot pune mai multe , chiar si etajate. E un confort neasteptat. Se incalzesc repede, spatiul e generos, placat cu pal melaminat inauntru, vata minerala. Nu il poate fura nimeni, pentru ca e greu, vreo 3 tone, se pune cu macara. Rulota ti-o ia rapid, ca are si roti si e usoara, iar spatiul e cam mic, iar peretii sunt f subtiri.
floare_de_crin
Postat pe 28 Aprilie 2009 20:05
De la: ezisaunoapte, la data 2009-04-28 20:05:46Este comod in rulota, dar iarna e frig. Insa exista containere izolate termic, dotate cu WC, curent, gaz, 6m Lx2,5m lx 1,80 m h. www.genove.ro aici gasiti destule tipuri. Avantajul e costul mic fatza de o casa, se poate muta oriunde, nu trebuie autorizatie de constructie, nici fundatie, se poate face si terasa, se pot pune mai multe , chiar si etajate. E un confort neasteptat. Se incalzesc repede, spatiul e generos, placat cu pal melaminat inauntru, vata minerala. Nu il poate fura nimeni, pentru ca e greu, vreo 3 tone, se pune cu macara. Rulota ti-o ia rapid, ca are si roti si e usoara, iar spatiul e cam mic, iar peretii sunt f subtiri.
Din pacate aceasta postare suna a reclama si mie nu imi place asa ceva .Ai dreptate containerele sant o solutie dar ne indepartam de subiect nu pot spune cat de bune sant acestea dar cert este ca nu se adreseaza omului de rand care vrea sa plece cu ea in alta parte (iar un container necesita un efort logistic ) vom spune ca nu le fura dar cine a zis ca rulota va fii instalata undeva de unde ar furao , eu vorbind in principiu de o curte imprejmuita sau un adevarat parc/cartier de rulote .Vei gasi in galeria mea foto cateva poze in cadrul case mici si structura metalica ,din schelete metalice de genul celor de container asa ca sa nu zici ca as avea ceva impotriva. Apoi in franta in anglia chear sant producatori de rulote auto cu o infatisare foarte pitoreasca de nu iti dai seama ca este o rulota (zici ca este o casa doar rotile le tradeaza )desigur si preturile sant altele dar cu siguranta nu vei crede ca intri intrun santier .
gigibrbr_condo
Postat pe 29 Aprilie 2009 19:22
Nu era intentia sa fac reclama, dar sa stii ca si acestea pot arata f bine,nu ai ideea de un santier. Eu am dormit in asa ceva in Germania si erau super. Eu scriam ca este o solutie pt locuit , daca ai un teren si vrei minim de investitie, nu sa te plimbi in lume cu ea. Era doar un mic ajutor. Si eu am achizitionat asa ceva si e f bine si ca spatiu si ca exploatare si am suficient confort. Sunt multumita si de aceea am scris. O pot muta oricand in alta parte, se poate etaja, se poate face veranda si crede-ma ca se poate si masca faptul ca e un container. Pe mine nu ma deranjeaza.
floare_de_crin
Postat pe 1 Mai 2009 11:17
este obtiunea ta si nu o contest case avand acelasi principiu cu scheletul containerelor se realizeaza in acest moment cu un minim de efort si timp scurt de executie , chear sant de acord cu ele , nu ma supara orice alternativa la subiectul propus desi se indeparteaza de ideie printr-o mobilitate scumpisoara (macara camion iar macara),sincer eu recunosc ca este o alta varianta ce merita comparata si chear nu sant impotriva ei
gigibrbr_condo
Postat pe 1 Mai 2009 18:38
Eu l-am adus cu un camion dotat cu macara si l-am pus jos si gata. Crezi ca toata ziua il mut? Ce , casa o muti sau o faci in ideea ca intr-o zi o muti? Asa e si cu containerul, insa daca chiar vreau sa il mut mai incolo sau altundeva, o pot face fara nicio problema, ramane intact si cu cheltuieli minime. Avantajul e ca nu imi trebuie fundatie, autorizatii, zugraveli, acoperisuri, etc. E cea mai ieftina solutie pentru o casa fara pretentii si figuri.O maresc cum vreau si cand vreau. Acum mai vreau sa cumpar doua containere sa le iau un perete jos sa fac unul din doua, deci un container dublu. Si asa am si bucatarie separat si spatiu mai mare la camera. Si apoi ma conectez la curent, apa si gata. Stii, de multe ori ma gandeam de ce sa bagi atatia bani intr-o casa? Crezi ca e mai comod intr-o casa? Nu cred. Nu este nicio diferenta ca si confort. In fine, depinde de prioritatile fiecaruia, poti arunca si bani multi si apoi nu mai valoreaza mai nimic si sa ai si probleme ba cu un acoperis, ba cu tencuiala si cate altele. Se mai crapa si peretii, trebuie zugravit, izolat exterior si toate astea costa o avere. Prefer sa folosesc banii pt altceva, dar stau confortabil si am liniste.
floare_de_crin
Postat pe 4 Mai 2009 10:34
cam la toate ai dreptate mai putin la treaba cu fundatia deoarece un sol instabil poate crea mari probleme mai ales daca vrei sa te inalti si apoi containerul este un ceva din fier si vrei sa il protejezi pe dedesupt ca intra rugina si al aseza direct pe pamant nu este cea mai buna solutie voi incerca zilele urmatoare sa postez cateva poze cu cateva containere .
gigibrbr_condo
Postat pe 5 Mai 2009 09:44
Dar nu se pun direct pe pamant. Am adus pietris ca baza si apoi am pus boltari in cele 4 colturi. Nu am terenul pe deal, deci nu e cazul de teren instabil, sincer.Se poate turna si o portiune de ciment, dar eu nu am simtit nevoia asta. Succes!
floare_de_crin
Postat pe 5 Mai 2009 18:49
uite ce iti propun eu mai gandestete daca merita sa stai intrun container:::::http://www.adria.com.ro/case_mobile.htm si mai am ceva sa vezi cam cum gandeste un tanar fara venituri in romania :::::
Salut tuturor
Am o intrebare pentru toti rulotistii veterani. Am 22 de ani si as vrea sa ma mut cumva cu prietena mea. Amandoi lucram si impreuna scoatem pe luna ~ 40 000 000. In cel mai bun caz putem pune de-o parte 1000 euro/luna. Insa cu acesti bani nu te poti gandi sa cumperi vreo casa / apartament. Nu te poti apropia nici de vreun un credit pentru asa ceva (creditul maxim pe care il putem obtine fara a gaja cu ceva ca nu avem cu ce, ar fi de ~ 40 000 euro). Deci sa zic poate avem noroc si din banii astia poate gasim un teren in Bucuresti. Dar practic 7 ani de zile trebuie sa platim rata la teren si nu ne putem gandi la ridicatul casei. Singurele solutii "viabile" ar fi:
• fie inchiriem ceva si o sa fim mereu cu gandul ca oricand poate aparea un chirias care plateste mai bine si oricand poti sa te trezesti ca trebuie sa te muti intr-o saptamana si nu ai unde (plus de asta ca nu mai cum sa mai pui bani seriosi pentru a te gandi la o casa a ta)
• fie cumparam o garsoniera pe la periferie (garsoniera pe care o vom plati tot 7 ani, deci noi la 30 de ani cand teoretic ar trebui sa avem un copil, vom trai intr-o camera, e inuman)
• fie cumparam o rulota de vreo 10 000 euro second-hand ca sa fie si misto, o campez in curte la bunici si imi pot vedea linistit de bani si sa ma gandesc in continuare la o casa normala
Intrebarea mea e, se poate trai decent intr-o rulota? Adica apa ne putem lua oricand din curte, gaze avem de unde sa tragem. Practic sa folosim rulota ca pe o casuta in miniatura timp de 1-2 ani in care sper eu sa ne punem pe picioare d.p.d.v. financiar.
ACEST MESAJ L-AM COPIAT DE PE UN FORUM AL DETINATORILOR DE RULOTE AUTO , DESIGUR CA NU TOATE RASPUNSURILE AU FOST CELE MAI INCURAJATOARE SI TOTUSI CAND NU LE AI PE TOATE LA INCEPUT TE MAI SI CHINUI , ASTA DACA NU INCERCI CU http://www.adria.com.ro---- LA CASE MOBILE , VA ROG SA NU O CONSIDERATI O RECLAMA CI DOAR UN PUNCT DE REPER .
gigibrbr_condo
Postat pe 21 Iunie 2009 14:01
De unde se pot inchiria autorulote in Bucuresti sau in Constanta?
cirena01
Postat pe 17 Iulie 2009 21:38
in bucuresti http://www.inchirieri-autorulota.ro/ http://www.rentorama.ro/index.php?cod_cat=1594 sau http://www.cineserv.ro SINCER NICI UNA DIN OFERTE NU MI SE PARE CONVENABILA DOAR ACEASTA DIN UNGARIA :::: http://www.topautorulote.ro/index_contact.php
gigibrbr_condo
Postat pe 18 Iulie 2009 15:28
am accesat si eu linkurile care le-ai dat tu gigi cred ca este scump acest serviciu sincer singurul lucru benefic de pe urma utilizarii lui este ca iti poti face o parere DACA POTI SAU NU SA LOCUIESTI INTRO RULOTA atat , eu am o rulota mica de 3 persoane achizitionata cu doar 1500 de euro din italia o folosesc cam o data pe luna cu mici investitii in reconditionare ma gandesc ca am facut o achizitie buna chear daca dadeam 2500 -3000 eur cat este pretul lor mediu in romania tot este convenabil .
costicaionescu
Postat pe 18 Iulie 2009 17:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
BETON AMPRENTAT DECORATIV 9 De la: kiss_my_ass 25 August 2011 13:49
NOU! - IZOLAREA TERMICÃ CU SPUMÃ ecologicã 100% garanție 50 ani 3 De la: contact_izohaus_ro 24 Februarie 2010 00:22
incalzire casa 2 De la: condo000722 14 Ianuarie 2010 08:30
INTREBARE 2 De la: amenajaripro 25 Iunie 2011 23:47
enigro 1 De la: maria_costea_1 15 Noiembrie 2009 11:28