Setari Cookie-uri

Cum indepartez tapetul vechi?

Buna ziua,

Imi poate spune cineva cum as putea sa indepartez tapetul vechi de pe pereti? Prin raschetare merge foarte incet. Este chiar nevoie sa-l indepartez sau as putea sa zugravesc direct peste el?
andreiutza_condo
Postat pe 18 Noiembrie 2008 13:55
... M-ai amuzat teribil cu vopseaua peste tapet....Nu cred ca iese bine,probabil ca nici nu prinde..Ce fel de tapet e..? vezi,am intrat in jocul tau...Daca e cu vinilin,ceva lavabil nu are rost nici sa incerci.....Lasand gluma la o parte,daca vrei sa vopsesti peretii cu vopsea lavabila,trebuie sa dai jos acel tapet prin orice metoda se poate,apoi trebuie reparat si gletuit subtire,si de-abia dupa aceea peretele este pregatit pentru vopsire.In cazul tau,nu cred ca te poti descurca fara sa apelezi la meseriasi. O seara buna !
libra66
Postat pe 25 Noiembrie 2008 20:16
sunt deacord k trebuie sa apelezi la o echipa de meseriasi....dar eu personal am intalnit si tapet[de hartie] care este lavabil sau se poate gletui peste el[cu conditia sa fie foarte bn prins,lipit,.am facut o astfel de lucrare acum 5 ani si nu s a intamplat nimic de atunci.
katalynk
Postat pe 30 Noiembrie 2008 21:33
eu am tapet in casa de 20 de ani. Am dat jos si lavabil si mai putin lavabil. Deci. In mod normal exista un aparat cu aburi care da jos. Asa ca poti lua un fier cu aburi( daca e cu abur vertical si mai bine), aburesti usor zona si cu o lama lata (mistrie parca ii zice la scula aia) bagi pe sub tapet si sa vezi cum se jupoaie bucati intregi. Daca peretele nu e crapat pe dedesubt si arata ok fie il speli si dai cu amorsa..fie treci la reparat.Daca sunt fisuri mici ma gandesc ca se acopera cu varul lavabil mai putin diluat.
Pe unele portiuni nici nu o sa ai nevoie de aburi
roxana096
Postat pe 2 Decembrie 2008 08:55
dai foc cu lampa de benzina glumeam desigur adevarul este ca indiferent de metoda folosita tot te vei chinui cine te-a pus sa pui tapet???????
gigibrbr_condo
Postat pe 5 Decembrie 2008 19:08
Tapetul este infinit mai rezistent in timp decat orice var lavabil si daca alegi din start unul lavabil si de calitate te poate tine multi ani fara sa fie nevoie de alta intretinere
roxana096
Postat pe 6 Decembrie 2008 15:34
De la: gigi_braicovici, la data 2008-12-05 19:08:31dai foc cu lampa de benzina glumeam desigur adevarul este ca indiferent de metoda folosita tot te vei chinui cine te-a pus sa pui tapet???????
eu am facut o gluma dar cea mai buna metoda aceasta este din pacate cam trebuie facuta (de flacara vorbesc) de cineva priceput si 2 sau 4 oameni care sa curete cu rascheta vezi sa nu ei foc sau sa te intoxici
gigibrbr_condo
Postat pe 7 Decembrie 2008 19:23
Eu zic sa nu te sperii, incearca ce ti-am spus eu, cu abur si apoi cu o lama subtire bagata sub tapet desprinzi fasii. Poate o sa existe bucati care o sa trebuiasca razuite..dar mici.Eu am avut tapet de toate felurile prin casa. Cel mai vechi era lipit cu aracet si simt de raspundere, altul cu pasta speciala de tapet. S-au desprins ambele la fel de usor cu abur si fara mizerie mare.Aceeasi solutie mi-au dat-o si mie altii ca trebuie razuit, ca trebuie dat foc..lalala...prostii
roxana096
Postat pe 8 Decembrie 2008 17:54
EU AM SPUS ASA CUM AM FACUT EU SI NU MAS MIRA CA METODA DESCRISA DE TINE SA FIE MAI USOR DE PUS IN PRACTICA . DESI MA INDOIESC CA POATE FI ATAT DE USOR DE APLICAT NU POT IN NESTIINTA DE CAUZA SA TE CONTRAZIC LASAM CA TIMPUL SI ANDREIUTZA SA NE DESLUSEASCA SECRETUL
gigibrbr_condo
Postat pe 9 Decembrie 2008 20:37
Dai jos prima folie care e din plastic apoi hartie care ramane lipita pe perete o umezesti cu apa cu bidineaua o lasi cateva minute apoi cu un spaclu se da foarte usor jos. Cu o lampa e f riscant ca se poate aprinde. Nu da lavabila peste ptr canu va tine si se va cunoste urat. Nici glet nu da ptr ca sigur persoana care a facut chestia asta nu a facut bine(katalynk) ptr ca daca bati usor inacel glet suna a gol.

Postat pe 15 Decembrie 2008 22:21
Buna! si eu am avut tapet mult timp vreo 10 ani si am inmuiat cu apa bine pereti , cu spaclu sa desfacut destul de bine.succes
micsa
Postat pe 21 Ianuarie 2009 08:57
Poti cumpara un aparat cu abur pentru indepartarea tapetului. Ai grija - sunt fierbinti.
alynutza_blue_eyes
Postat pe 21 Ianuarie 2009 14:49
Incearca pe www.misiuneacasa.ro poate ca aici vei gasi ceva detalii legate de tapet
andra_alexandra
Postat pe 23 Ianuarie 2009 21:50
din propria experienta,cel mai usor este o solutie de detergent de vase in concentratie ca pentru vase de grasimi si udati cu bidineaua.verificati intai daca este tapet plastificat.
vasilecroitoru
Postat pe 8 Februarie 2009 15:29
De la: andreiutza, la data 2008-11-18 13:55:06Buna ziua,

Imi poate spune cineva cum as putea sa indepartez tapetul vechi de pe pereti? Prin raschetare merge foarte incet. Este chiar nevoie sa-l indepartez sau as putea sa zugravesc direct peste el?
il umezesti bine de cateva ori cu o bidinea (ca si cum l-ai varui) dupa care vine jos foarte usor . asta e solutia cea mai ieftina, poti cumpara si un aparat cu aburi care face aceiasi chestie doar ca forteaza apa sa intre in structura tapetului
ionel_lupan
Postat pe 13 Februarie 2009 18:26
BUNA ! AI DAT TAPETUL JOS? DACA NU TE AJUT CU UN SFAT. TREBUIE SA AI UN POLIZOR, 3 SPACLURI SI APA DIN BELSUG. IN GENERAL SE IA IN DOUA ETAPE. UZI, RAZI IAR UZI SI RAZI.
beton
Postat pe 14 Martie 2009 15:43
sal,si eu am avut probleme cu tapetul.Era italian super lavabil dar in 4 ani s-a ingalbenit. Am reusit sa-l sau jos cu trafaletele udat cu apa foarte fierbinte. Dupa ce s-a udat bine a inceput sa se umfle si l-am raschetat cu spaclu.sper sa earga si la tine. Succes
nick_negru
Postat pe 15 Martie 2009 13:41
De la: theCat, la data 2008-11-25 20:16:40... M-ai amuzat teribil cu vopseaua peste tapet....Nu cred ca iese bine,probabil ca nici nu prinde..Ce fel de tapet e..? vezi,am intrat in jocul tau...Daca e cu vinilin,ceva lavabil nu are rost nici sa incerci.....Lasand gluma la o parte,daca vrei sa vopsesti peretii cu vopsea lavabila,trebuie sa dai jos acel tapet prin orice metoda se poate,apoi trebuie reparat si gletuit subtire,si de-abia dupa aceea peretele este pregatit pentru vopsire.In cazul tau,nu cred ca te poti descurca fara sa apelezi la meseriasi. O seara buna !
ca sa te amuzi si mai tare , olandezii si nu numai ei vopsesc peste tapet si nu o singura data ! si apropo , prinde vopseaua pe el chiar foarte bine ! nu fac reclama la vopsit peste tapet , dimpotriva , insa se poate !
ionel_lupan
Postat pe 16 Martie 2009 11:30
Intr-adevar se poate vopsi tapetul...si eu am avut o experienta de genul acesta. Era vorba de un tapet alb complet, cu modele in relief...s-a aplicat o vopsea lavabila maronie (in ton cu restul amenajarii) si a iesit chiar interesant
feeleco
Postat pe 16 Martie 2009 12:23
eu am vopsit cu lavabil tapetul dintr-un hol si a iesit foarte bine, daca optezi pentru solutia asta,ar trebui sa incerci intr-un colt unde nu se vede,apoi continui daca-ti place.
popflorica_2007
Postat pe 18 Martie 2009 15:29
daca nu ai aparat cu aburi , ceea ce e improbabil , cel mai simplu de dat tapetul jos e sa dai cu o pensula ( de 10 cm de ex. ) APA , dar dai un strat usor sa nu curga pe jos , dupa vreo ora mai dai
1-2 "struri de apa" cu aceeasi pensula , iar dupa ce s-a inmuiat bine , il jupoi musor si incet , metoda este garantata de zeci de ani de experienta , succes !
iuli71
Postat pe 14 Octombrie 2009 18:58
Cu fierul de calcat, eventual o centrala, care are un jet mai puternic de aburi, dc nu ai centrala, merge cu fier normal cu abur dat la maximum. Succes!
monicaQQ2001_condo
Postat pe 15 Octombrie 2009 16:17
a postat anuntul acum 1an si a plecat, nu a mai zis nimic, a-ti ramas voi aici sa dati sfaturi
lulea
Postat pe 18 Octombrie 2009 16:42
Cu bibineaua,aplici 1-2 straturi de OȚET ALIMENTAR ne-diluat.Dupa 1-3 ore,se JUPOAIE! Succes!
vpacurici
Postat pe 8 Aprilie 2010 13:55
Iti sugerez sa apelezi la cei care au mai facut asa ceva, intrucat iti poti strica rau de tot peretii!
kudika_30539
Postat pe 27 Februarie 2013 13:06
Pe mine m-au ajutat comentariile :p Cred ca e bine ca se raspunde oricand.
Eliza_Cristina
Postat pe 24 Septembrie 2015 17:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum sa marim vizual bucataria! 3 De la: constructii24 22 Februarie 2013 13:34
e necesara semnatura unui arhitect 3 De la: Mihaela09 17 Iulie 2010 17:09
reparare canapea 3 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:17
taxe de notar 3 De la: Sabina_Elena 8 Iulie 2010 08:40
ten cu probleme 8 De la: salomeeee 24 Februarie 2009 00:04