Setari Cookie-uri

Caloriferul nu se incalzeste

Buna ziua,

As avea si eu o intrebare. Caloriferul nu se incalzeste in totalitate si nu stiu care e problema. Ma poate ajuta cineva sa remediez problema? Multumesc
andreiutza_condo
Postat pe 18 Noiembrie 2008 13:51
incercati sa-l aerisiti sau s-ar putea ca unele elemente sa fie infundate depuneri de piatra,rugina se poate remedia prin spalare
patuleanu_flor
Postat pe 19 Noiembrie 2008 08:48
ar trebui aerisit acum este mai dificil dar se poate dc ai fii din iasi te-as putea ajuta chiar eu se poate monta un aerisitor la celalalt capat al robinetului de tur unde are un dop infundat se schoate dopul respectiv si se pune un dop cu aerisitor de preferinta automat dar dc instalatia e plina asa cum cred eu si e normal in aceasta perioada se poatedesface cu mare grija piulita de la olandezul robinetului de tur pina ce iese tot aerul apoi se stringe la loc dar atentie nu se desfiletaza de tot pt ca iti umpli casa cu apa e cv presiune in instalatie sau se poate face aerisirea de laun etaj superior sau din subsol sint multe variante
danuntu_06
Postat pe 23 Noiembrie 2008 18:58
sa vrea sa stiu ce fel de centrala ai?pot sa stiu daca stai la casa?de unde ai agent termic?pot sa ti dau la sigur orice detalii de randament pt orice tip de calorifer, daca va voi ineva detalii pt. cele mai asezate variante de incalzire pot sa ajut pe oricine doreste..., direct pe e-mail liviubratu1960@yahoo.com sau 0766319270 pe condo intru mai rar , am mult de lucru. multumesc.
inventator
Postat pe 19 Decembrie 2008 21:16
pai are aer in el!trebiue scos aerul si dupa e ok!asa se intampla daca nu e incalzit mai mult timp!daca e calorifer nou are in partea de sus dreapta un surubel si o gaurica mica prin care iese apa.surubelul ala trebuie rasucit ca si cum l-ai deschide si cu o cutiuta de plastic tinuta sub gaurica dai drumul la apa din radiator,si asa iese aerul si apa care nu mai trebuie sa stea in radiator!dupa ce nu mai curge apa deloc inchizi la loc radiatorul si dupa e ok!mie mi s-a intamplat la fel!spor la treaba
playboy
Postat pe 20 Decembrie 2008 15:53
De la: andreiutza, la data 2008-11-18 13:51:59Buna ziua,

As avea si eu o intrebare. Caloriferul nu se incalzeste in totalitate si nu stiu care e problema. Ma poate ajuta cineva sa remediez problema? Multumesc


Nu ne-ati tinut la curent cu rezultatele obtinute dupa ce ati citit toate sfaturile pe care le-ati primit!
Pana la urma ati rezolvat problema, sau nu?!?...

Va asteptam sa ne spuneti la ce concluzii ati ajuns.
Succes!
teo_balan
Postat pe 18 Ianuarie 2009 08:28
sigur si-a rezolvat fata problema
playboy
Postat pe 18 Ianuarie 2009 21:25
Am si eu o intrebare: cate feluri de radiatoare/calorifere mobile exista? Stiu ca exista pe baza de ulei si in afara de acestea, mai stie careva si alte tipuri?
kudika18121981
Postat pe 13 Februarie 2009 22:14
in comert se gasesc solutii speciale pentru desfundat dar solutia ramane totusi in mana unui meserias varianta inlocuirii caloriferului ramane ultima solutie cea mai scumpa.
costicaionescu
Postat pe 14 Februarie 2009 11:50
sau alta rezolvare,ar fi sa-si faca circuit si pe retur,adica sa duca o teava(pexal)si pe retur,si-atunci apa intra ,dar si iese din calorifer.va spun pt ca eu asa am si sunt f multumita.
cyucy_healthy
Postat pe 15 Februarie 2009 11:20
De la: cyucy, la data 2009-02-15 11:20:21sau alta rezolvare,ar fi sa-si faca circuit si pe retur,adica sa duca o teava(pexal)si pe retur,si-atunci apa intra ,dar si iese din calorifer.va spun pt ca eu asa am si sunt f multumita.


draga mea...toate caloriferele sunt legate si pe tur...si pe retur.
SLAYER1971
Postat pe 10 Mai 2009 20:44
Buna seara
Am si eu o întrebare:de ce din cele 6 calorifere 3 se încalzesc /iar restul 3 sunt doar calii?Va rog sa ma ajutati cu un raspuns
Multumesc
MAYAPIF
Postat pe 18 Decembrie 2010 23:43
buna am o problema cu caloriferul nu se incalzeste numai partea de sus.caloriferul e nou .La aer am dat drumu chiar si 5 caldari de apa am scos si niiimic!!!Ajutatima va rog!
Jana_Popovschi_1
Postat pe 18 Noiembrie 2013 13:05
De la: Jana_Popovschi_1, la data 2013-11-18 13:05:48buna am o problema cu caloriferul nu se incalzeste numai partea de sus.caloriferul e nou .La aer am dat drumu chiar si 5 caldari de apa am scos si niiimic!!!Ajutatima va rog!
Jana_Popovschi_1
Postat pe 18 Noiembrie 2013 18:40
De la: Jana_Popovschi_1, la data 2013-11-18 13:05:48buna am o problema cu caloriferul nu se incalzeste numai partea de sus.caloriferul e nou .La aer am dat drumu chiar si 5 caldari de apa am scos si niiimic!!!Ajutatima va rog!

cheama un instalator!!!
yumy
Postat pe 18 Noiembrie 2013 20:20
Sa va spun eu cum am rezolvat problema caloriferelor care se incalzeau putin!
Am o centrala cu gazeificare 50Kw, o pompa 25-5 de recirculare -7 calorifere dintre care 1 nu mergeau si 1 se incalzea foarte putin in partea de sus.
1 am aerisit caloriferele
2 am curatat filtrele Y
3 am crescut presiunea in instalatie (de la 2.2 la 2.8 la 82 de grade)
4 am marit temperatura in centrala 84 Grade
5 am verificat caloriferul problema tur-retur
(Robineti+tevile+intrarile in calorifer)
6 am strangulat (inchis turul sau returul) caloriferelor sa se duca mai multa apa la cel neincalzit.
Am inchis caloriferele care mergeau ca sa fortez apa sa se duca incele 2 care nu mergeau. Unul s-a incalzit altul f putin> (anormal)
7 am crezut ca pompa de recirculare nu e buna
8 Pompa a mers numai pe viteza 3

Am chemat un instalator batran!
Problema majora a fost la vana de amestec cu 3 cai obligatorie pentru centralele cu gazeificare . O parte din apa reintra in circuitul cazanului si nu se ducea pe instalatie. Am oprit centrala, am asteptat sa se raceasca am inchis robineti de izolare, am dat apa din portiunea care am lucrat(circuitul mic, bypass-ul) am taiat teava si am pus un robinet. Am dat drumul la apa si am facut focul in centrala. Presiunea apei era de 1.3 la 50 grade. Am strans (strangulat) robinetul de pe bypass si SURPRIZAAAA mergeau toate caloriferele fara probleme!
Presiunea apei este la 1.4 bari.

Caloriferele cu cap (robinet) termostat o alta problema pe care am rezovat-o simplu. Am scos capul termostat si acum merg fara problema si se incalzesc de jos pana sus!FIERB.
chuli4oliw
Postat pe 11 Decembrie 2013 22:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vine primavara !!! 2 De la: feeleco 20 Martie 2009 14:57
Finisarea polistirenului 1 De la: Bogdan3 10 Martie 2010 11:23
buna 4 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:38
Ajutor... 8 De la: electrice 7 Aprilie 2009 16:02
Dormitor 2 De la: Mihaela09 10 Februarie 2010 07:01