Setari Cookie-uri

Amenajare garsoniera cu chirie

Buna,
Tocmai m-am mutat intr-o noua garsoniera dar din pacate nu e a mea ci stau cu chirie. Nu arata stralucit si as vrea sa fac unele imbunatatiri doar ca nu stiu cat se merita sa investesc daca nu stau acolo doar un an de zile. M-am gandit sa iau mocheta pe jos ca am auzit ca sunt unele modele destul de ieftine (momentan pe jos e linoleum si un covor oribil). Apoi as vrea sa iau o biblioteca pentru ca nu am unde sa-mi pun cartile ( si am multe). Si as mai vrea sa iau un birou nou ca cel de-acolo e foarte vechi. In rest am sa mai cumpar si cateva decoratiuni sa personalizez spatiul si sa-l inviorez un pic. M-am gandit sa schimb si perdeaua si draperiile.
Voi ce ziceti? Si voi a-ti proceda la fel? adica nu ma complic cu atatea schimbari? Pana la urma nu cred ca va fi o avere, doar ca ma gandesc ca va trebui sa car mult mai multe lucruri cand am sa ma mut din nou.
Astept parerile voastre.

Postat pe 24 Noiembrie 2008 17:47
ai putea vorbi cu cel care-ti inchiriaza si sa scazi jumatate din pretul platit pe toate astea din chirie...daca si el e deacord, sa i le lasi acolo, sa te folosesti de ele si sa i le dai de tot la sfirsit.eu asa as face. ca oricum nu mai poti folosi mocheta in alta parte...doar obiectele de personalizat spatiul ar fi de luat.si perdele se gasesc si mai ieftine...poti sa le lasi si pe alea.iar biblioteca (poate fi doua rafturi suspendate), si biroul poti sa le iei de la mobila second-hand ...nu te gindi ca e veche, uneori sunt aproape noi, date de institutii care schimba mobilierul.important e sa faci o schimbare pe gustul tau.
octopus
Postat pe 25 Noiembrie 2008 20:35
E bine ca doresti sa-ti pui amprenta in spatiul tau,chiar si inchiriat. .Cel mai usor pot fi schimbate perdelele,si vor schimba f.mult interiorul.Se gasesc gata confectionate,sau pot fi cusute la orice croitorie.Poti cumpara unele cu desene florale sau geometrice,sau dungi satinate si astfel poti renunta la draperii,poti sa te limitezi la niste jaluzele fie din bambus,fie din plastic,care nu sunt scupe si se intretin usor,si au avantajul ca pot fi folosite oricand - acum,iarna, draperiile nu trebuiesc sa stea peste calorifere,se duce toata caldura.Biblioteca de care spui cred ca se poate rezolva cu acele rafturi de latimi diferite,cu 4-5 polite,cred ca 2 sau 3 iti vor rezolva problema.Acestea se cumpara la pachet,se monteaza usor si sunt in general pe la CORA,BRICOSTORE,cu cca150-250ron/buc,la fel si biroul.Mocheta ,are in general 4mlatime,suficient de obicei pt toata suprafata.Cred ca un material dragut,asortat la perdele,mocheta ar fi o solutie pt,o invelitoare de .pat si pt.acel birou vechi-pe care sa-l muti...si sa asezi pe el 2-3 plante si o veioza -lumina e mai placuta decat cea de pe tavan .Ce zici?Deja e mai prietenoasa camera ta...
libra66
Postat pe 26 Noiembrie 2008 00:12
Sincer si eu impartasesc aceeasi gandire cu tine....adica nu as fi eu daca nu as personaliza spatiul meu locativ...nu as putea sa traiesc (cel putin nu linistita) intr-un ambient care sa nu-mi poarte catusi de putin amprenta...sa-l aduc macar putin mai aproape de sufletul meu. Si eu am stat in chirie mult timp...si acum stau...si asta nu m-a impiedicat sa fac din spatiul in care imi petrec cel mai mult timpul, un loc "al meu", chiar daca nu sunt eu proprietara de drept. Nici o clipa nu mi-a parut rau ca am investit stiu eu cati bani...pt ca am facut-o pt mine, iar faptul ca eu ma simt bine cand intru pe usa, crede-ma nu are pret. Daca doresti sa vezi cum am amenajat apartamentul in care stau acum in chirie, uite, pt tine am adaugat niste poze la profilul meu, ca sa te convingi ca merita zi de zi sa te simti bine in locul in care iti petreci timpul.
feeleco
Postat pe 27 Noiembrie 2008 21:50
suna ma
paulageanina
Postat pe 28 Noiembrie 2008 00:53
ultimele 5 poze adaugate la profilul meu sunt din apartamentul in care stau cu chirie impreuna cu sotul meu...parchetul l-au reconditionat proprietarii, raschetat, chituit, lacuit....noi am pus tapetul(huuu, ce nebunie a fost cu pusul tapetului ...spectacol nu alta...dar cred ca pana la urma am scos-o la capat cu el)...noi am cumparat mobila, care desigur ramane a noastra...si cam tot ce e prin apartament, pentru ca l-am luat nemobilat. A fost un pic de munca...dar conteaza ca acum ne simtim bine in acest apartament, pentru ca l-am adus cat am putut de aproape de sufletul nostru.
feeleco
Postat pe 28 Noiembrie 2008 10:15
Salut,
Desi am mai multe apartamente in Buc. din cauza slujbei trbuie sa stau mai mult in Cluj - asa ca am inchiriat o garsoniera acolo.
Si eu mi-am pus intrebarea daca merita sa fac schimbari din mai multe puncte de vedere: financiar, parerea proprietarilor, parerea prietenilor, etc.
DE regula proprietarii nu doresc sa accepte sa le scazi din chirie c-valoarea imbunatatirilor.
Dar TU stai in acel apartament/garsoniera si ar trebuii sa faci in asa fel investitiile, care tzi spun ca merita deoarece acolo te vei simti TU cel mai bine, in asa fel incit, la o eventuala plecare sa le poti recupera si mai ales transporta fara costuri prea mari.
In final : recomand sa faci investitiile in ordinea in care crezi ca te simti tu cel mai bine si mai ales fara sa ti seama de parerea celorlalti - TU vei sta majoritatea timpului acolo si TU trebuie sa te simti bine.
Dan S.
dancsavulescu
Postat pe 30 Noiembrie 2008 11:09
buna!
parerea mea?!!!
eu am stat cu chirie cam 7 ani.. in diferite locuri , in diferite orase..
Asta a fost drumul meu..
la inceput si eu am spus ca ma complic, ca adun lucruri.. : dar ce puteam face ? sa stau fara cele necesare tot timpul? de fapt asta era viata de fiecare zi, locul in care traiam., si ma retrageam dupa o zi plina.. nu trebuia sa am un loc frumos si mai ales cu cele necesare? fie ele : masina de spalat , o biblioteca, un raft pentru flori.. sau mai stiu eu ce?// deci am achizitionat incet, incet cele necesare.. si asta e..
am ajuns dupa 7 ani sa car.. mult.. dar am ajuns in casa noastra .. unde mi-au ramas mai miult sau mai putine lucruri din cele achizitionate la inceput..
DECI... asta e viata..
irinabadarau_yahoo_com
Postat pe 30 Noiembrie 2008 12:16
LOCUINTA SE INKIRIAZA MOBILATA,UTILATA,DAR MAI ALES CURATA!...UNII PROPRIETARI INSA,OMIT ACESTE "AMANUNTE",F.IMPORTANTE...KIRIASII "CURAJOSI" CE FAC AMENAJARI SI,MAI ALES IMBUNATATIRI IN CASA ALTORA,AU UNEORI SURPRIZE...
domnita08
Postat pe 1 Decembrie 2008 21:11
Buna, nu stiu daca ai primit un raspuns deja...eu am fost studenta si din pacate mam mutat de 7 ori, in afara de asta, cand am terminat facultatea mam mutat in alta tara....deci e foarte important sa te simti bine unde traiesti chiar daca este ceva temporar, si de schimbat e ceva ok....eu de fiecare data schimbam ceva...si chiar dac stateam 3 luni in aceasi camera, am schimbat decorul......deci eu iti spun bafta cu decorarea garsonierei:)))
cindy_dulanyi
Postat pe 2 Decembrie 2008 15:05
SI EU STAU CU CHIRIE SI MI-AM CUMPARAT PANA SI PAT SI SIFONIER SI TOT!CHIAR DACA STAI SI UN AN E BINE SA TE TE SIMTI BN CA SI CUM ACOLO AR FI CASA TA!DACA ACASA NU TE SIMTI BINE ATUNCI UNDE?SI ORICUM DACA TE MUTI DUPA,LE IEI PE TOATE IN SPINARE SI GATA1 BAFTA DRAGA
playboy
Postat pe 23 Decembrie 2008 13:04
Acum 7 ani si noi am inchiriat un apartament gol si am luat-o de la capat,deci a trebuit sa facem rost de cate ceva sa simtim totusi ca e acasa.La inceput am evitat sa investim in inbunatatiri pentru ca nu poti sti niciodata daca i se nazare proprietarului sa vanda sau sa mareasca chiria ca daca ai acumulat multe obiecte iti va fi greu sa te muti...ca doar nu plateste impozitul el,daca vrei acte il platesti.Problema e ca in timp simti ca nu e locul tau oricate imbunatatiri ai face.Ideea e sa schimbi in asa fel sa te simti bine dar cu bani putini si daca iti iei obiecte de mobilier sa le poti dezmembra sa le muti mai usor,ca de exemplu pentru carti ceva gen etajere care se prind in suruburi.Si sa nu uiti niciodata ca tot ce vei cumpara sa iti fie util si in casa care va fi a ta intr-o zi.Noi in primavara speram sa ne mutam in casuta noastra.Fiecare isi are locul si casuta lui intr-o zi,mai devreme sau mai tarziu...
gabyta35
Postat pe 18 Decembrie 2009 12:26
buna daca te-ar interesa o biblioteca pentru garsoniera eu te pot ajuta,trebuie doar sa vin la fata locului sa iau masuri sa iti arat modele si culorile sa iti pot face un pret estimativ,putem sa mai negociem din pret in cazul in care nu sunteti multumita de pret.Va las un numar de tel: 0765.260.374 su mail:soradanny@yahoo.com (id mesenger : soradanny) web site : www.danymob.page.tl.
sora_flory
Postat pe 19 Decembrie 2009 23:53
buna numele meu este ciprian.
tu nu ai nici un drept sa faci vrio modificare in casa altuia ,tu rebuie sal suni pe propietar sa vina sa vade ce ai dori sa se modifice in garsoniera.si toate chieltuielile le suporta el ca propietar,daca tia fac si contract de incgiriere,NU MAI RENOVATI CASELE LA HOTI SI DUPAIA SA VA DEA CU SUTUL IN FUND DUPA CATEVA LUNI SA TE SUNE SI SA ZICA CA IA VENIT NUSTIU CE NEPOATA SI CA VREA SA EVACUEZE DI GARSONIERA,SUNA SI ZI SATI ADUCA O MOCHIETA NU TREE SA CUMPERI TU
condo001956
Postat pe 8 Ianuarie 2010 18:19
SC.DANY MOB DESIGN SRL este o firma dinamica,specializata in proiectarea si fabricarea de mobilier in functie de solicitarile clientilor si de spatiul disponibil.
Mobilierul se executa la comanda intr-o gama variata de forme si culori,este realizat din PAL melaminat ,cant ABS,cu utilaje performante si personal calificat.
Confectionam mobilier pentru:
*Bucatarii;
*Camere de zi;
*Dormitoare;
*Camere de tineret;
*Holuri;
*Baie;
*Birouri;
*Sedii de firma si magazine;
*Insitutii(crese,scoli,gradinite);
*Hoteluri.
Serviciile oferite include consultanta,transport si montaj gratuit.
Telefon:: 0765.260.374
Mail: soradanny@yahoo.com
Id messenger: soradanny


sora_flory
Postat pe 9 Ianuarie 2010 19:20
SC.DANY MOB DESIGN SRL este o firma dinamica,specializata in proiectarea si fabricarea de mobilier in functie de solicitarile clientilor si de spatiul disponibil.
Mobilierul se executa la comanda intr-o gama variata de forme si culori,este realizat din PAL melaminat ,cant ABS,cu utilaje performante si personal calificat.
Confectionam mobilier pentru:
*Bucatarii;
*Camere de zi;
*Dormitoare;
*Camere de tineret;
*Holuri;
*Baie;
*Birouri;
*Sedii de firma si magazine;
*Insitutii(crese,scoli,gradinite);
*Hoteluri.
Serviciile oferite include consultanta,transport si montaj gratuit.
Telefon:: 0765.260.374
Mail: soradanny@yahoo.com
Id messenger: soradanny
web site:www.danymob.page.tl
sora_flory
Postat pe 9 Ianuarie 2010 19:22
Buna.Si eu m-am mutat de curand intr-o garsoniera noua,si am vrut sa ii schimb putin aerul si sa o fac mai vesela,...mai in spiritul studentiei,si am gasit undeva niste chestii foarte funky,si foarte ieftine.Iti atasez link...poate te ajuta.Mie mi-a schimbat atmosfera in casa,iar prietenii le admira de cate ori vin.

http://netshopingcenter.blogspot.com/2010/02/arta-pe-pereti.html
anamaria_ion
Postat pe 1 Martie 2010 09:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Magazin mobila sh Iasi 3 De la: ktaLINE 3 Aprilie 2012 19:41
Tatuaje pentru pereti 24 De la: tina 7 Iunie 2010 09:51
big problema 6 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:34
Trenduri: parchet laminat 6 De la: constructii24 18 Decembrie 2012 17:24
incalzirea casei de lemn cu termosemineu 28 De la: kudika014525 21 Mai 2012 23:16