Setari Cookie-uri

Izolarea subsolului

Buna,

Locuiesc la parterul unui bloc si subsolul este plin de umezeala si in plus iarna vine frigul de acolo. Cum as putea sa izolez podeaua. Si cum ar trebui sa procedez? Izolarea se face de la mine din casa (adica trebuie sa izolez podeaua), sau din subsol (izoland tavanul subsolului). Si v-as mai ruga sa-mi recomandati materiale cu care as putea face acest lucru.
Multumesc mult.

Postat pe 20 Noiembrie 2008 14:31
Eu cred ca ideal ar fi sa izolezi in beci,pt ca nu ti-ar inalta pardoseala.Daca nu ,atunci in interior poti folosi un polistiren extrudat de minim 3 cm ,peste care se poate monta cu usurinta parchetul
z_flin
Postat pe 9 Ianuarie 2009 09:54
Eu am izolat blocul in toamna lui 2006 si pina acum confortul este asigurat... Aparusera pe la colturile tavanului mucegai... De atunci nu mai am probleme.
BRATUBOTAN
Postat pe 10 Ianuarie 2009 09:46
Aceeasi problema am avut-o si eu.In primma faza am izolat in beci cu pol. de 5 dar dupa 2 ani am ajuns la concluziaca trebuie izolata si podeaua din casa cu pol de 3.Ce pot sa spun este ca se simnte de cand am izolat pe interior deci nu irosii bani si munca pentru beci.
dumitrana_erica
Postat pe 10 Ianuarie 2009 16:03
De acord cu celelalte pareri de pe forum.Ideal ar fi sa izolezi in beci(dinspre rece spre cald este mult mai eficient)dar, practic,in asemenea cazuri se procedeaza la termoizolatii interioare care iti ofera un confort imediat Atentie insa la materialul pe care il procuri !Sa fie pentru trafic circulabil (sau greu)functie de existenta mobilierului altfel ai putea avea surprize neplacute dupa montarea parchetului si asezarea mobilei.Cat despre materiale ,har Domnului,gasesti tot ce vrei, numai sa stii ce sa ceri(cauta si pe GOOGLE)
vasile_tarta
Postat pe 10 Ianuarie 2009 22:34
Daca planseul este de beton solutia esste izolatie din interior.
Este important sa se izoleze si peretii cu vopsea izolatoare care nu stiu cat de disponibila este.
cde
Postat pe 13 Ianuarie 2009 19:14
buna maricica , ai mai multe optiuni pt rezolvarea problemei . daca ai deja parchet pe jos , nu merita sa-l scoti si sa izolezi podeaua din interior . daca urmeaza sa faci o renovare in apartament atunci e ok , iti izolezi in timpul renovarii . cel mai bine , totusi , e sa izolezi din subsol cu spuma poliuretanica rigida asa cum cineva ti-a mai spus pe forum . eu sant din baia mare ca si tine , asa ca daca mai vrei sa stii cate ceva , ma poti intreba , si mai ales pot sa vad despre ce e vorba . succes , ionel
ionel_lupan
Postat pe 29 Ianuarie 2009 18:41
Maricica din Baia Mare! Ai rezolvat problema izolarii subsolului? (Observa ca intreband,mi-am spus parerea) Sfat:ai grija ce lupani aduci in casa!(Glumesc,desigur!)
sculptorul
Postat pe 11 Februarie 2009 10:26
Cel mai bine este sa izolezi si pardoseala in casa si in beci. Parchetul merge scos de 2-3 ori ...nu e problema!
m3rlinetza
Postat pe 13 Februarie 2009 11:42
Pentru rezolvarea problemei subsolului nu exista decat o solutie : VANZAREA APARTAMENTULUI !
myrella73
Postat pe 1 Martie 2009 10:15
pe interior va recomand sa folositi placi de pluta sub finisaj(parchet,covor pvc )sau chiar placi de pluta de trafic care inlocuiesc cu succes finisajele clasice , in rest cel mai ieftin este sa realizati termoizolatia cu placi din polistiren extrudat(in nici un caz din polistiren obisnuit care este higroscopic , adica se umezeste si-si pierde calitatile termoizolante , ideal ar fi ca la grosimea care v-o alegeti de la 6 cm in sus sa realizati termoizolarea din 2 straturi de 3 cm de exemplu , al doilea strat se va aseza de asa natura ca sa acopere rosturile primului strat(decalat) sau intr-un singur strat dar sa fie polistiren extrudat cu profil de imbinare (ca si la parghetul din lemn)- si nu uitati inainte de aplicarea termoizolatiei sa aplicati pe placa de beton o bariere de vapori dintr-o vopsitorie bituminoasa - gasiti la Metro , practiker,Ambient unde este mai ieftin.Lasati poliuretanul ca sa va faca lucrarea trebue sa vina cu o masina cat cea de la pompieri - si da-ti si o caruta de bani - asta merge la alt gen de lucrari , cu suprafete mari-chiar cat v-ar cere pentru 40-60 mp cat ave-ti dumneavoastra probail?
cu stima
condo000319
Postat pe 26 Martie 2009 17:43
domnu Amedeo - las-o domnule cu 5 operatii intr-una singura , ca nu iese la socoteala 1)izolatie 2)termoizolatie 3)hidroizolatie 4)fonoizolatie 5) ignifugare -asa ar iesii la socotela dar spuneti-mi si mie ce rol si caracteristicisi la ce ajuta punctul 1) "izolatie" , ca restul le-am priceput !!!! si-apoi mai este o buba mai vedeti si dumneavoastra ce inseamna ignifug si ce inseamna sa nu intretina arderea , ca poliuretanul arde -da nu intretine arderea ce a ce nu-i totuna , datii domnu cu imobiliara ca-i mai simplu
condo000319
Postat pe 26 Martie 2009 17:56
salut! ce dati asa explicatii nu pot sa-mi dau seama treaba e simpla 1:scoate parchetul;2:aplica ovopsea hidroizolatoare(aquastop de la apla este vopsea bituminoasa pe baza de apa are aderenta buna nu miroase si se usuca repede si cu rezultate bune);3:acelasi lucru faci si in subsol si apoi aplici o termoizolatie cu polistiren extrudat.acum intra in casa si monteaza parchetul la loc si da o petrecere
rora_condo
Postat pe 27 Martie 2009 08:42

In primul rand ar trebui sa izolati tavanul de la subsol .Apoi daca puteti sa izolati si podeaua cu polistiren extrudat ar fii ideal. Confortul termic o sa sporeasca.
Cristian25
Postat pe 31 Martie 2009 08:39
am uitat! sub parchet poti pune izolatie de vata bazaltica daca poti innalta parchetul cu cca 3cm.ma refer la usi
rora_condo
Postat pe 31 Martie 2009 09:39
De la: ionel_lupan, la data 2009-01-29 18:41:31buna maricica , ai mai multe optiuni pt rezolvarea problemei . daca ai deja parchet pe jos , nu merita sa-l scoti si sa izolezi podeaua din interior . daca urmeaza sa faci o renovare in apartament atunci e ok , iti izolezi in timpul renovarii . cel mai bine , totusi , e sa izolezi din subsol cu spuma poliuretanica rigida asa cum cineva ti-a mai spus pe forum . eu sant din baia mare ca si tine , asa ca daca mai vrei sa stii cate ceva , ma poti intreba , si mai ales pot sa vad despre ce e vorba . succes , ionel
/// Eu recomanda-m spuma poliuretanica rigida doamnei maricica ,totusi spuneti doamnei sinteti multumit de izolarea cu spuma poliuretanica rigida? Cu mai multe detali pe site-ul meu pe '' www.izolati rapide.ro '' --- tot aici puteti vedea si diferite lucrari si chiar si masina noastra pe care o stie cineva de pe acest forum ca fiind cat una de pompieri -- e nu este chiar asa este doar dubita foarte bine dotata cu toata aparatura pe ea ,dar stiti cum este e usor sa faci afirmati gratuite cand nu te pricepi nu costa nimic e gratis aici ..;PT. alte detali si lucrari ma puteti contacta -- Amedeo Mihai 0747.176.811 /// 0721.339.995 // 0765.437.394
mihaiamedeo
Postat pe 31 Martie 2009 20:49
Domnul Amadeo, aveti dreptate cu izolatia poliuretanica rigida, am vazut o asemenea izolatie si este cea mai ok termoizolatie fara imbinari, fara penetrari, etc.
Eu am un birou de solutii teh in constructii si as dori sa colaboram daca se poate sburlea_eugen@yahoo.com
condo000807
Postat pe 8 Iunie 2009 22:40
salut

ce tip de poliestiren sa folosesc extrudat sau expandat

multumesc
kudika_934254
Postat pe 27 Iunie 2014 22:24
ma refer la tavanul subsolului
kudika_934254
Postat pe 28 Iunie 2014 00:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
igrasie 62 De la: CristinaL_condo 29 Decembrie 2015 10:22
Centrala termica Protherm Leopard 1 De la: aikidosrl 26 Noiembrie 2011 12:52
Sex in 3,greseala vietii mele! 667 De la: kudika_nikole 4 August 2020 18:06
Izolatie interioara sau exterioara ? 116 De la: jenybuzatu 13 Noiembrie 2015 16:26
TERMOPANE 1 De la: condo001093 17 Septembrie 2009 22:08