Setari Cookie-uri

Becuri economice ieftine?

Unde gasesc becuri economice ieftine. Cele pe care le-am gasit eu sunt foarte scumpe. Intre 15-20 ron. Am auzit ca s-ar gasi si mai ieftine.... Stiti unde?
alexa_a_condo
Postat pe 28 Noiembrie 2008 15:03
buna!eu am cumparat de la ikea si sunt f multumita. atat de calitate cat si de pret. au fost 3 bucati la 10ron. nu stiu sa-ti spun daca refleta adevarata putere pe care o spun dar sunt bune.
Deeabolique
Postat pe 28 Noiembrie 2008 16:35
Eu am becuri economice in toata casa, am optat pe becuri mai scumpe cu luminca calda, ca toate cele economice sunt mai slabe la aprindere, dar dupa cateva minute nu se simte nici o diferenta fata de cele cu incandescenta, ma refer la cele de 20 de W, in schimb factura de curent sa cam injumatatit.
Parerea mea este ca nu trebuie neaparat sa conteze pretul becului, conteaza lumina care o da, cele ieftine am observat ca dau lumica alba, ca de neon, chiar mai rau, si normal ca este foarte deranjatoare.
gavagiuc
Postat pe 29 Noiembrie 2008 13:26
Scrie pe cutie, ce lumina da, asta calda e "warm white", dar altceva ma deranjeaza, nu cred ca au viata lunga precum scrie, dupa jumate de an de folosire, trei becuri, firme diferite, nu mai lumineaza, iar puterea de luminare nu este reala, scrie ca lumineaza ca un bec incandescent de 100W, dar lasa de dorit.
san_condo
Postat pe 29 Noiembrie 2008 14:50
Pana acum sunt super multumit de ele! Am lustra cu 4 becuri, toate 4 economice, in total 44 w si dau exact cata lumina imi trebuie, adica cat 240 w normali!O sa se reduca factura la curent considerabil...
zolaadivoicu
Postat pe 29 Noiembrie 2008 23:52
Cele ieftine sunt proaste,suntem prea saraci sa cumparam ieftin
vpopescu58
Postat pe 30 Noiembrie 2008 10:52
eu am cumparat de la practiker cu 1,50 becul de 25watti le am incercat pe loc si sunt foarte multumita de ele dar le am schimbat doar in bucatarie si baie pt k acolo nu am nevoie de lumina puternica
only_littleangel
Postat pe 30 Noiembrie 2008 13:39
Din punctul meu de vedere (folosesc acasa de 4-5 ani becuri economice) sunt convins ca fiecare are pretul lui. Adica, am becuri in casa care chiar functioneaza si acum dupa 5 ani (folosite zilnic) si nu au probleme de atenuare a luminii sau schimbarea de nuanta (au fost atunci 10 Euro/buc si produse de marca) dar am cumparat si becuri ieftine (gen cele mentionate de voi mai sus) si au functionat 2 luni - 1,5 ani cu alterarea nuantei de culoare in ultimele luni si slabirea intensitatii luminoase. In cazul ultimei mentiuni se pune serios in discutie cat de economic este un astfel de bec pana la urma? (bec incandescenta de marca =>0,8 lei, bec economic 7-10 lei).Perioada de viata pentru fiecare este cam la fel.
Dar in final fiecare alege ceea ce crede de cuviinta si ceea ce pare avantajos din punctul lui de vedere. Toate bune !
leternalex
Postat pe 1 Decembrie 2008 20:34
Becul economic este in materie de iluminat prezentul si viitorul apropiat. Pe termen lung insa orientati-va catre iluminatul cu diode luminiscente multiple.
Si va mai spun una adevarata...Nu faceti economie prin reducerea confortului. Daca acesta este afectat nu mai e economie ...se cheama criza!
sorela50
Postat pe 2 Decembrie 2008 21:14
Cred ca ai dreptate referitor la economie ......criza.Sunt pentru economie , dar este adevarat ca suntem prea saraci pentru lucruri ieftine, asa ca.....
cornelia_leia
Postat pe 4 Decembrie 2008 11:48
.........SI MAJORITATEA DINTRE NOI SUNTEM IN CRIZA DUPA CRIZA, DE "50" DE ANI...... SI NOI VORBIM DE TOT FELUL DE...FITZZE! Feng shui si alte branduri
sorela50
Postat pe 4 Decembrie 2008 21:33
Eu am spoturi in casa de la Philips si vreau sa spun ca sunt foarte multumita.Abia dupa 2 ani am schimbat unul.Mi se pare o perioada destul de indelungata...
money_catcher_condo
Postat pe 22 Ianuarie 2009 23:20
Sunt foarte misto becurile economice, le recomand cu caldura. Sunt cam scumpe dar se vede la factura.
Nu cred ca este o fitza, ci o nevoie.
irina_07
Postat pe 27 Ianuarie 2009 08:19
Becurile economice au un singur mare dezavataj dupa mine...nu pot fi folosite cu variatoare...am variatoare peste tot si sunt foarte practice...iti poti regla lumina exact atat cat iti trebuie...cand se vor inventa becuri economice care sa mearga cu variatoare de lumina...cred ca vor fi beurile perfecte
marinpopescu
Postat pe 27 Ianuarie 2009 09:46
Folosesc becuri economice de mult timp insa pot sa spun ca cele foarte ieftine nu sunt bune deoarece lumineaza foarte slab si cu lumina ca de neon. Economia pe care o facem la pret nu justifica inconfortul. Nu imi permit sa cumpar cele mai scumpe becuri economice pentru a-mi da seama daca isi merita banii.Cele pe care le cumpar eu sunt la nivel mediu de pret si banuiesc si calitate. Problema este ca unele se defecteaza mai repede altele tin mai mult chiar daca sunt de la aceeasi firma producatoare. Am schimbat destul de multe pana acum. Poate trebuia sa fac o comparatie de costuri intre cele clasice cu incadescenta si cele economice: pret de achizitie+durata de viata( cosum total in aceasta perioada) si poate aveam o surpriza.Cand cumparati un bec economic va sfatuiesc sa alegeti cele cu lumina calda (mai galbuie) care este mai aproape de lumina naturala, sa va uitati bine pe cutie la LUMENI care ar fi bine sa fie de la 950 in sus asta insemnand becuri de minim 15 w chiar de 20 w. La o veioza pentru lumina mai discreta este bun si un bec de 11 w sau chiar de 9 w.
cristianbercea
Postat pe 27 Ianuarie 2009 10:38
Nici nu stiam ca se gasesc si mai ieftine . Nu stiu ce sa zic de calitat, eu am unul economic de mai mult de 5 ani, e in hol. Acum am mai pus la baie unul, la bucatarie si 2 in sufragerie . In dormitor oricum nu prea stau , la fel in camara . mai trebe sa pun in celalalt hol . Si la veioza .
Ce ma bucur e ca au inceput sa faca si modele mai scurte, ca alea de la inceputuri erau asa urate, lungi .
saturnine_condo
Postat pe 27 Ianuarie 2009 11:55
Si eu folosesc becuri economice de vreo 6-7 ani cred....Dar cumpar becuri ceva mai scumpe , Osram,Philips,pentru ca si mie imi place lumina cat mai apropiata de cea naturala . De aceea folosesc din acelea cu lumina calda. Stiu ca m-am uitat de cateva ori si la cele mai ieftine ,dar erau doar cu lumina rece ,asa ca am luat pentru pivnita si curte. Oricum, sunt multumita de becurile economice,si cred ca-si merita cumparate,deoarece functioneaza intre 3-5 ani.Dar nu cred ca trebuie facuta economie cu ochii noastrii.....Poate ar fi mai bine sa economisim la ...tigari???
libra66
Postat pe 27 Ianuarie 2009 13:00
cand ne-am mutat in noul apartament, am cumparat becuri economice pentru toate camerele. Fiind destul de multe, ne-am orientat spre cele ieftine(3,6lei bucata). Dar nu merita! Se ard foarte repede si lumina este de proasta calitate. Am gasit un bec ars chiar din cutie. Sper, pe parcurs, sa le pot inlocui pe toate cu becuri economice de calitate, chiar daca sunt mai scumpe( uneori pretul este chiar de 5-6 ori mai mare).
corbeanu_oana2000
Postat pe 27 Ianuarie 2009 13:24
Becurile economice de la Philips chiar daca sunt scumpe sunt de foarte buna calitate si functioneaza 6-8 ani ( asa cum scrie pe cutie). Conditia sa nu se defecteze este sa nu folositi intrerupatoare cu led. Alegeti becurile in cutii cu portocaliu, asta insemnand ca sunt cu lumina calda, cele in cutii albastre sunt cu lumina rece. Amortizarea pretului se va face in cateva luni, cantitatea de energie consumata reducandu-se foarte mult. Varianta de iluminat cu led-uri este cea mai iefitina si durata de viata este de pana la 10000 ore. Cumparati corpuri de iluminat si surse de la magazine specializate in care vanzatorul va poate informa de toate avantajele(daca este de buna credinta).
maria_avramasca
Postat pe 27 Ianuarie 2009 13:26
philips au reusit sa scoata pe piata si becurile economice ce pot fi actionate de variator,asa ca nu iti ramane decat sa le cumperi
zizinas
Postat pe 27 Ianuarie 2009 14:33
becuri economice si bune cauta la distribuitori autorizati philips sauosram care iti sunt mai aproape . in pitesti un osram de 11 w costa 7 lei cu timbru verde inclus .ieftin nu rezista ,gratis nu exista.
iiontoma
Postat pe 27 Ianuarie 2009 19:15
vezi sa nu iei teapa cum am luat eu. Am luat becuri economice ieftine si aveau lumina galbena, de parca nici nu se vedea in camera. Poti sa dai mai multi bani da sa stii ca e bun.
schu_my2003
Postat pe 27 Ianuarie 2009 22:10
dedeman
teo26cris_condo
Postat pe 29 Ianuarie 2009 22:17
Guvernul Australian a interzis becurile cu incandescenta. Scurt pe doi. Guvernul nostru trebuie de urgenta sa gandeasca un program de scoatere de pe piata a becurilor " neeconomice ".
myrella73
Postat pe 30 Ianuarie 2009 17:14
si 2 ani e mult pt functionarea unui bec?am un tub cu neon in garaj de 30 de ani!si un bec cu wolfram de 40 de ani.un bec de 100w consuma intr-un an 25kwx0.40lei=10lei.un bec philips de 20w economic costa 25-30lei si daca te tine 2ani,unde este economia?
doru32
Postat pe 30 Ianuarie 2009 21:34
nea doru, calmeaza-te baiatule! Ia asculta tu la baiatu` ! vara ai nevoie cam o ora de un bec, de la ora 22 pana faci nani la ora 23; iarna ai nevoie cam de la ora 16 pana la 23, deci cam 7 ore; media zilnica anuala este de 4 ore; nea doru, 4 ore X 365 de zile inseamna 1460 de ore; 1460 de ore X 100W inseamna 146Kw; 146Kw X 0,5 lei inseamna 73 lei; deci cam atata costa un bec de 100W intr-un an; 7 becuri de 100W (dintr-un apartament) te costa cam 511 lei pe an. becul economic consumand 20W, deci de 5 ori mai putin, 7 becuri economice consuma cam 100 lei pe an; diferenta de consum este de 410 lei pe an; de la wolfram la economic; durata de viata a becului economic este mai mare de 6 ani de regula, deci la 6 ani ar veni cam 2460 lei economie, din care scadem pretul becurilor, 7X17 lei (O DATA LA 6 ANI) si obtinem o economie cam de 2300 RON. Deci cam asta este economia mai dorule !

Si tubul ala de neon de 30 de ani sa-i spui lui Santa Claus ca mai lumineaza macar jumatate.............Sanatate maxima !
subsonic
Postat pe 4 Februarie 2009 17:06
vad ca putina lume stie cum sta treaba cu LUMINA.
DECI: becurile economice sunt un fel de neoane mai scurte. ele pot fi warm white sau cool daylight si au un spectru de culoare sau IRC(indice de redare al culorii) care le face sa dea o anumita lumina.
cele mai intalnite irc-uri sunt 2700k(kelvin), 3000k, 6000k, 6400k ,6700k, 8000k

cele din gaba 2700-3000k sunt cele cu lumina calda, galbena
cele cu peste 6000k au lumina rece, alba(nu e ca cea de neon, ca si neoane pot fi de 3000k)

acum, pretul nu are absolut nici o treaba cu acest irc.
cele mai bune(parerea mea) dar si scumpe sunt OSRAM si sunt in jur de 30lei bucata.
daca mergeti in magazine speciale de iluminat si cautati pe raftul osram o sa vedeti ca la acelasi pret sau foarte apropiat este si 3000k si 6700k deci pretul nu are nici o legatura cu(virgula) culoarea becului.

pretul totusi poate determina calitatea luminii(cat de tare lumineaza) si asta se calculeaza in lumeni(lm) care in general, la firmele de renume sunt trecuti pe ambalaj.
de exemplu, un bec de 20w osram are peste 1350lm, pe cand unul ieftin(sunt si pe la magazine cu pret unic3.8-5lei/orice) pot avea si sub 500lm la acelasi consum.

direct proportional cu pretul este si durata de viata a becurilor.
cele osram au intre 6-10.000h garantate de functionare, cele la 5-7-10lei bucata desi pe ambalaj scrie 6000h, de fapt nu merg nici o mie.
scrie 6000 pentru ca asta a fost declarata media de viata a becurilor economice, la un loc.

mai este o firma, care produce becuri economice mai ieftine(jumatate din preturile osram) adica ~15lei si becurile au lumeni multi, insa nu stiu cat de mult tin.

concluzie? mai bine unul de calitate decat 10ieftine. nu veti gasi niciodata ieftine si bune precum cele scumpe.
ichea, intradevar sunt ieftine, dar din cate stiu nu tin prea mult.

NU MAI ASOCIATI PRETUL CU termenele de LUMINA CALDA SI LUMINA RECE ca nu au nici o legatura.
mary0612
Postat pe 8 Februarie 2009 17:37
De la IKEA, de aici din Germania am cumparat si eu. Sunt intr-adevar bune. NU INTOTDEAUNA cele de FIRMA RENUMITA SUNT SI DE CALITATE.
cnbernath
Postat pe 8 Aprilie 2009 16:23
becuri 11 watt,marca philips care lumineaza ca cele de 60 watt,pot aduce in cantitati mari la preturi foarte bune
condo002466
Postat pe 19 Noiembrie 2009 20:18
vad ca nu spune nimeni nimic de cum ne influenteaza vederea, noua sau unui copil care citeste, isi face lectiile etc?

Personal cred ca tot becurile obisnuite cu incandescenta sunt cele mai "friendly" cu ochii nostri.

Daca nu stiu ce guvern le interzice nu inseamna ca sunt proaste sau rele pentru noi. sunt aici si alte interese sau policiti ecologiste de scadere a consumului pentru a polua mai putin prin producerea curentului etc. la fel ca la masini. (care oricum polueaza mult mai putin decat navele care traverseaza oceanele avioanele etc etc). oricum, motiv de taxare, accizare etc...

parca mai ieri vedea un interviu cu un manager (sau patron ?) din Franta care mergea regulat la aeroport doar cu o companie ce avea taxiuri ecologice (prius). dar il intreaba ce masina are personala? ==> porsche 911 bla bla -care polueaza de 10 ori cat Priusul :) Deci chestiune de imagine (sau poate de constiinta: sa compenseze..)
vip0007ro
Postat pe 22 Noiembrie 2009 17:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
refan 0 De la: 14 Martie 2010 10:29
incalzire pe combustibil lichid -doresc un injector- 2 De la: kudika320595 9 Septembrie 2010 08:59
lustre rosii si wenge accesibile 2 De la: kudika_8128 22 Mai 2012 17:31
Decor de Pasti 7 De la: dia_moaca 2 Aprilie 2010 14:33
Ce parere aveti de wenge? 29 De la: dorinela 7 Ianuarie 2010 19:18