Setari Cookie-uri

Sa cumpar un apartament acum?

Salut,
Problema pe care o am eu probabil ca o au mai multe persoane. Preturile la apartamentele vechi au scazut. Mai nou am vazut ca au inceput sa creasca putin. Majoritatea ma contrazic spunandu-mi ca nu au cum sa creasca ca suntem in criza. Dar mie asa mi se pare. In urma cu o luna se gaseau apartamente cu doua camere cu 80-85 de mii de euro si acum nu mai gasesc sub 90-95 de mii. Voi ce credeti? O sa mai scada? Sau au inceput intr-adevar sa urce? Ce sa fac? Sa cumpar? Sau sa mai astept? Mi-e frica sa nu inceapa sa creasca iar de la o zi la alta si sa nu mai apuc sa cumpar....
Va rog mult sa ma lamuriti si pe mine ca sunt destul de dezorientata. Nimeni nu iti spune nimic clar. In presa nu ma incred. Ei prezinta situatiile intotdeauna mai dramatic decat sunt.
Asadar.... astept de la voi unele sfaturi. Poate ma mai luminez nitel.
Multumesc mult.

Postat pe 28 Noiembrie 2008 15:30
si eu am aceeasi problema.desi suntem la inceput de criza preturile nu au scazut la fel de mult ca in alte parti.desi ar putea exista si o a 2-a varianta.atat timp cat continua criza preturile sa stagneze sau mai rau sa creasca din cauza lipsei cumparatorilor.asa ca daca ma poate ajuta cu ceva idei sfaturi ii sunt recunoscatoare.
va multumesc

Postat pe 30 Noiembrie 2008 00:14
Atata timp cat ai nevoie de un apartament, si ai banii, cel mai bine il cumperi. E al tau, si nu conteaza cat a fost. Decat sa risti sa nu iti mai ajunga banii peste catva timp, mai bine cauti si iti cumperi acum ce iti place si iti permiti. Ca doar vrei sa stai in el, nu il cumperi ca pe o investitie neaparat. Gandeste-te ca macar salvezi banii de chirie pe care i-am fi dat inca un an.....si tot castigi ceva. Si oricum nu prezice nimeni viitorul ca sa poata sa iti zica sigur ASTEAPTA sau CUMPARA ACUM! E doar decizia voastra.
Maddy_1980_condo
Postat pe 30 Noiembrie 2008 10:12
Dupa mine nu e prea indicat sa cumperi acum apartamentul pentru ca acum este sfarsit de an si mai sant si alegerile si si lumea e cam in deruta ,dar in ianuarie februarie cand lumea nu prea are bani eu zic ca vor fii alte preturi adica mai mici acum tu faci cum crezi daca nu mai ai unde sta cumparal dar daca nu esti presata mai asteapta.iti doresc numai bine si succes.
anaconda_1965
Postat pe 30 Noiembrie 2008 11:56
BUNA,
AM CITIT MESAJUL TAU REFERITOR LA MAREA TA NEDUMERIRE IN CEEA CE PRIVESTE CUMPARAREA UNUI APARTAMENT.
DACA AI BANI CUMPARA-L. NU MAI STA PE GANDURI. NU CONTEAZA CE VA FI MAINE (SCAD SAU CRESC PRETURILE), TU TE ALEGI CU O LOCUINTA.
UN LUCRU FOARTE IMPORTANT SI DE NEINLOCUINT.DECI...........ASTA CONTEZA FOARTE MULT.
ASA CA SUCCES .

Postat pe 4 Decembrie 2008 11:29
Daca ai banii cumpara ! Daca te imprumuti de la banca nu este momentul dobanzile sant mari .Revenim daca ai banutul nu mai sta pe ganduri ,daca apartamentul iti va fi casa si nu o investitie merita acum achizitionat.Nu stii cat va fi criza si daca va lovi si romania in plus legat de constructii pentru romania acum este iarna si nu se poate vorbi de o criza deoarece iarna nu se poate construi iata de ce se poate in primavara aceasta stare de frica sa dispara . Sa ne gandim ca pentru romania si alte tari din spatiul balcanic exista proiecte pentru constructia de fabrici ale unor companii occidentale care abia asteapta sa produca mai ieftin aici decat in vest se poate in primavara sa se dezmorteasca toata piata nu doar cea imobiliara si astfel pretul sa creasca .Apoi mai este o vorba cei in mana nui minciuna daca nu apelezi la credit!!!!!!
gigibrbr_condo
Postat pe 2 Ianuarie 2009 18:59
sincer eu fara un credit nu pot sa-mi iau apartament dar poate se mai relaxeaza conditiile...mai mult decat s-au "relaxat" pana acum
roxana_onea
Postat pe 21 Ianuarie 2009 16:04
Nu stiu daca mai este de actualitate,nu ai revenit cu informatii.Iti voi raspunde, sfatuindu-te sa cumperi acum un apartament,daca ai banii la dispozitie. Este adevarat ca este o stagnare in piata imobiliara ,dar nici nu se mai construieste in ritm alert ,unele proiecte s-au amanat ,altele s-au oprit.In acelasi timp ,creditele sunt ca si blocate ,dar numarul persoanelor care au nevoie de o locuinta nu scade .In momentul in care se vor relaxa /debloca creditele ,piata se va misca si este imposibil sa scada. Oricum e de preferat sa -ti cumperi casa decat sa platesti chirie.In conditiile in care nu este deductibila,practic e o cheltuiala,deci o pierdere.Iar o proprietate imobiliara e o valoare care-ti ofera siguranta si care-ti poate aduce venituri.Toate cele bune !
libra66
Postat pe 21 Ianuarie 2009 17:37
Buna! Daca as fi in locul tau as mai astepta, eu zic ca vor mai scadea preturile, vom ajunge ca vom vrea sa vindem si n-avem cui, chiar si pe bani putini, cel putin asa cred eu.
volintiru22
Postat pe 23 Ianuarie 2009 11:33
cine nu si dorsste o cas
dc ai bani cumpara l acum dc faci imrumut eu cred ca ar fi bine sa mai astepti
mult succes
s_simmona
Postat pe 23 Ianuarie 2009 16:04
Eu cred ca ar fi bine sa mai astepti, nu ai nimic de pierdut, iar preturile vor scadea cu siguranta.
andra_alexandra
Postat pe 23 Ianuarie 2009 22:31
Buna, noi am cumparat anul trecut o garsoniera care acum valoreaza cu vreo 15mii mai putin... Asta e...Problema acum e ca nu stiu daca am mai fi luat banii respectivi, la cat de restrictive au ajuns conditiile de creditare. Daca ai bani, daca vrei un loc al tau sau daca te-ai saturat sa platesti chirie (cum am patit noi) atunci GO FOR IT !
sabyutza
Postat pe 24 Ianuarie 2009 13:10
cumpara acum, dc ai bani nu o sa-ti para rau ,preturile o sa mai creasca cu siguranta asa ca nu mai fi indecisa, incearca sa cumperi direct de la proprietar fara agentii , te dici cu omul la un notar stie el ce are de fc sa-l verifici la singe pe proprietar sanu aiba datorii la utilitati ca le platesti tu pe urma vezi ca la asociatiile de proprietari se pun listele cu 1-2 luni in urma sa-i opresti din bani si pt acele luni anticipat multa bafta.
.
danuntu_06
Postat pe 6 Februarie 2009 15:14
imi pare foarte rau ca nu ai revenit in forum cu detalii mai noi despre ce ai facut in legatura cu apartamentul.Oricum eu sper ca nu ai cumparat atunci pentru ca oricum apartamentele vechi au mai scazut la pret.
mcmarimar2002
Postat pe 8 Februarie 2009 23:31
Au scazut numai pretul apartamentelor vechi, si nicidecum al celor noi..Cele noi sunt foarte scumpe..dar daca stai sa te gandesti la un apartament mai vechi cat trebuie sa bagi in el..Mai bine, te scutesti te o munca in plus si iei unul mai scump..Dar pe criza asta, nu mai luam nici nou nici vechi..:((
m3rlinetza
Postat pe 15 Februarie 2009 16:35
Acum e momentul sa cumperi daca ai bani .
laura_feelings
Postat pe 15 Februarie 2009 17:18
Corect , daca ai bani ( dar fara banci ) cumpara acum .
neghina_liviu
Postat pe 15 Februarie 2009 18:08
nu stiu daca au crescut preturile... mai degraba s-au dat alea ieftine intre timp si celelalte nu s-au ieftinit suficient...
SI pe mine m-ar interesa sa cumpar, doar ca ... pt a avea bani ar tb sa vand ceva in alta localitate si la preturile actuale nu stiu daca e avantajos :D (oricum nu tin neaparat sa vand)
Acum serios, or sa mai scada preturile, pentru ca au fost mai mult decat artificial create. Orienteaza-te spre apt noi. La alea o sa scada mai repede pretul pt ca investiturii vor sa isi recupereze banii si nu au timp. La apt vechi proprietarii in cele mai multe cazuri au timp sa astepte... pot inchiria asa ca nu ii preseaza prea rau nimic.
acum bineinteles ca difera de la caz la caz. Daca mai monitorizezi piata sigur gasesti ceva
bafta
bris
Postat pe 19 Februarie 2009 08:02
am studiat indeaproape in ultimile luni piata imobiliara suceveana si am ajuns la concluzia ca de fapt ieftinirile sunt doar la prima vedere.de fapt euro a crescut atat de mult incat preturile au ajuns cam aceleasi ca si acum 1 ani(in lei)
onutza_condo
Postat pe 19 Februarie 2009 14:04
De la: onutza, la data 2009-02-19 14:04:38am studiat indeaproape in ultimile luni piata imobiliara suceveana si am ajuns la concluzia ca de fapt ieftinirile sunt doar la prima vedere.de fapt euro a crescut atat de mult incat preturile au ajuns cam aceleasi ca si acum 1 ani(in lei)
CORECT SI LA BRAILA ESTE LAFEL
gigibrbr_condo
Postat pe 19 Februarie 2009 20:26
Cica s-ar fi ieftinit cu 30%, azi ma vazut...;)atunci, daca ai bani, acusica e momentul!
m3rlinetza
Postat pe 22 Februarie 2009 03:06
Am urmarit pe un forum de imobiliare si am observat ca piata nu este inca stabila . Preturile la apartamentele noi au scazut foarte mult si totusi nu se vand , iar la cele vechi (care sunt modernizate) preturile nu mai scad . Rar daca se mai face o tranzactie .
neghina_liviu
Postat pe 23 Februarie 2009 09:00


Am urmarit topicul asta cum a evoluat din 1 Decembrie si pana acum. Acu iti scriu si eu ceva. Pai daca te uiti atent de cand ai postat tu intrebarea si pana acum (3 luni de zile) preturile sau dus tot in jos. Un apartament nu mai este 80.000 este 60.000. Toti te-au sfatuit sa cumperi pana acum, dar se vede clar ca daca cumparai atunci, acum erai in gaura cu 20000 in 3 luni de zile.

Deci ce sa faci? Intrebarea grea, dar cel mai bine este sa vezi tu singur ce sa faci nu sa asculti sfaturi si apoi sa te dai cu capul de pereti. Urmareste piata si daca ai gasit ceva cum iti place urmareste-l. Daca nu il ia nimeni inseamna ca o sa scada.. Daca altii sunt interesati de el atunci poate ca ar trebui sa il cumperi. Dar depinde doar de tine.

Pana acum majoritatea te-au sfatuit sa cumperi. Oare de ce? Cand preturile au mers tot in jos din decembrie pana acum.

O zi buna
sent_4you
Postat pe 8 Aprilie 2009 16:32
daca ai bani cumpara. oricum pretzurile nu au scazut prea mult in termeni reali deoarece euro e mai mult cam cu 70 bani -7000 lei vechi, adica 20%. acuma cat sa fi scazut un apartament ? de la 100.000 la 80.000 euro. pai tot 20% inseamna. numai conditziile de creditare s-au schimbat. cel mai bine ar fi daca ai putea sa-tzi construiesti tu, k e destula fortza de munca acum care ar lucra pe bani mai putzini si in lei; iar pretzul materialelor a scazut destul
andrei_mariancatalin
Postat pe 9 Aprilie 2009 12:28
Anul asta, cand a trebuit sa imi caut chirie pentru a enspea mia oara, m-am gandit si am calculat cat de rentabil ar fi sa imi cumpar un apartament prin prima casa. Practic, daca as avea un salar atat de mare incat sa imi permit un apartament de doua camere in Cluj, rata lunara la banca ar fi mai mica decat chiria. Sincer, daca e vre-un moment bun in care sa cumperi imobiliara acela e atunci cand piata scade. Si doar ca si investitie. Citisem acum vre-un an un articol pe http://www.imocentral.ro ca strainilor li se parea o idee tare buna sa investeasca in Romania. Culmea, un amic care mai face traduceri si le are cu franceza tocmai a fost contractat de un francez care il plimba prin tara in cautare de terenuri pentru investitii. Din cate am inteles pana acum a gasit si a cumparat terenuri prin toata tara. Ahh si daca stai prost cu monetarul verifica licitatiile bancilor si a caselor de insolventa :D De obicei gasesti si afaceri bune mai ales daca ai rabdare si urmaresti preturile.
kudika_26968
Postat pe 29 Ianuarie 2013 08:34
Buna, eu locuiesc in complexul asta, m-am mutat acum 6 luni cu sotul meu si fetita de 7 ani. Pentru noi a contat foarte mult sa aiba gradinita buna si market-uri aproape, adica sa fie un complex de familie cum s-ar zice. Apartamentul l-am luat complet finisat, e foarte spatios, mai ales ca mai vine si buni pe la noi si nu se simte deloc aglomerat. Apartamentul nostru e de 2 camere si materialele sunt foarte bune, gandeste-te ca un copil de 7 ani testeaza cel mai bine rezistenta unui apartament ) pana acum n-am avut probleme. Iti recomand sa mergi la o vizualizare, noi la fel am facut si dupa atatea du-te-vino, n-am putut sa nu ne intorcem la apartamentul asta  Sper ca te-am ajutat. Numai bine!
kudika_12257
Postat pe 10 Noiembrie 2014 13:47
Eu iti recomand sa fii foarte atenta cu apartamentele vechi, sunt foarte periculoase si desi pretul e atragator si banuiesc ca si zona, nu ai vrea sa te trezesti cu pereti jos cand ajungi acasa. Eu si sotul meu am luat un apartament acum 2 ani la Romana, foarte misto, era visul nostrum sa stam in centru.Ei bine, ceea ce lipsea de pe cladire era bulina rosie, care fusese data jos miseleste. Ne-am trezit cu tencuiala jos la cel mai mic cutremur si in plus, este agitatia atat de mare incat se miscau paharele pe masa. A fost oribil. Am cautat si am decis sa ne mutam, de data asta eu voiam ceva 100%sigur. Asa ca am luat un apartament pe la 50.000 in complexul Cosmopolis, in nordul Bucurestiului. E foarte fain, avem masina ajungem repede dar se ajunge si cu mijloc de transport in comun. Nu ne ipseste nimic si macar am siguranta ca nu cade casa peste mine. Asa ca sfatul meu este sa nu iti iei apartament vechi, oricat de atragator ar parea.
kudika_12257
Postat pe 5 Februarie 2015 14:53
Buna. Si eu stau intr-un complex cu sotul meu, ne am mutat de curand la un apartament de doua camere. Initial am crezut ca n-o sa ne descucam cu shopping-ul dar am observat ca e mai usor decat ne imaginam. Chiar daca e inafara Bucurestiului este un complex linistit, cu vecini cumsecade. Apartamentul nostru are vedere spre parc si un living spatios, fiind totul open space. Pot sa spun ca a devenit locul perfect de relaxare dupa nebunia din oras si sunt incantata de achizitia facuta.
Irina_Morar_1
Postat pe 12 Martie 2015 11:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
intrebari dormitor si sufragerie 14 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:42
TAPET PANZAT IMPRIMAT DIGITAL CU IMAGINEA TA PREFERATA !!! 3 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:28
perete rosu 37 De la: Sofia_condo 23 Ianuarie 2013 16:33
Vase decorative din sticla 12 De la: 25 Iunie 2014 20:18
OBLOANE ... 2 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:34