Setari Cookie-uri

Usa urat mirositoare

Salut,
Am o problema si sper sa ma ajutati. Stau cu chirie. Abia m-am mutat. E vorba de o garsoniera. Usa de intrare si usa de la camera sunt dintr-alea vechi, tapitate cu piele. Problema e ca ambele usi au un miros destul de urat. Le-am curatat, dar mirosul nu dispare. Am simtit mirosul de la inceput, adica inainte de a o ichiria dar pe jos era linoleum si un covor vechi si m-am gandit ca cei care au stat inainte au avut ori pisica ori caine si ca s-a imbibat mirosul in covor. Oricum aveam de gand sa pun mocheta in toata camera si am crezut ca daca scap de covorul vechi, dezinfectez bine pe jos si pun mocheta, mirosul o sa dispara. Nu a disparut si am observat ca de cate ori trec pe langa usa miroase mai tare si atunci m-am prins ca de fapt de acolo vine.
Scuze pentru lunga descriere. Asadar, stie cineva vreo metoda prin care pot sa scap de miros. Va rog sa nu-mi sugerati sa schimb usa deoarece, dupa cum am mentionat stau cu chirie.
Multumesc si toate cele bune.
andrei_z18
Postat pe 10 Decembrie 2008 14:21
Incearca o discutie cu proprietarul.Daca e cumsecade(...),iti va rezolva problema.Bafta!(Tine-ne la curent!)
sculptorul
Postat pe 14 Decembrie 2008 21:34
E destul de ciudata problema cu care te confrunti....sincera sa fiu nu am mai auzit ,dar cred ca nu ai nimic de pierdut daca vei incerca ceva....M-am gandit sa incerci sa le speli cu otet ,e acid e adevarat, dar nu cred ca va distruge mizeria aia sintetica de pe usi - mai are cineva asa ceva !!!???? - dar cu siguranta va indeparta vreo eventuala pelicula.....dubioasa. Atat mi-a venit in minte citind problema ta....aaaaaaaa ,ar mai fi o solutie,sa dizolvi niste bicarbonat intr-n pahar de apa ,cca 1-2 linguri si tot asa,sa stergi usa apoi sa cureti cu un detergent crema sau lichid. Dar vezi cu porcaria aia de material ,poate ar fi mai bine sa incerci pe undeva in partea de jos a usii inainte ,ca cine stie ,poate se deterioreaza "minunatia"de usa si te pune s-o platesti.Cam atat.Daca-mi vin alte idei...revin,dar poate scapi cu otetul....
libra66
Postat pe 15 Decembrie 2008 22:19
am mai auzit de astfel de probleme, de obicei daca cei care au locuit anterior au avut pisici sau catei care isi marcau teritoriul. singura solutie este inlocuirea usilor.
iosubi
Postat pe 16 Decembrie 2008 15:00
si eu am aceeasi problema...dar propietarul nu vrea sa investeasca in cumpararea unei usi noi. iar mirosul vine de la mucegai...a patruns mucegaiul in blatul usii cind au avut inundatie,si fiind capitonata plasticul nu permitea uscarea. poti sa o desfaci de pielea aia si sa o recapitonezi..macar vezi ce-i cu ea.
octopus
Postat pe 17 Decembrie 2008 01:19
scoate usile la aeisit in balcon poate mai dispare mirosul
simona_niculescu
Postat pe 17 Decembrie 2008 11:30
Ai discutat cu 'mnealui?
sculptorul
Postat pe 17 Decembrie 2008 12:59
Buna tuturor,
Va multumesc pentru ajutor. Am incercat cu bicarbonat dupa cum mi-a sugerat theCat dar niciun rezultat. Mirosul vine din interior asa cum spunea mgkarmen2003 doar ca nu imi permit sa o desfac.
Pentru sculptorul: am vorbit cu proprietarul, dar nu e dispus sa o schimbe.
Cineva mi-a sugerat sa o vopsesc ca si asa e cam decolorata si poate ca nu o sa mai miroase asa. Nu stiu daca o sa iasa asa mirosul deoarece din cate spuneam e imbacsita pe dinauntru.
Va tin la curent. Numai bine.
andrei_z18
Postat pe 17 Decembrie 2008 15:30
Salut.Parerea mea e ca sub pielea pr-zisa are un material, textil probabil cam pretentios, care a fost "deranjat" cu niste ceva de catel sau pisica si acum e in stop cardio.pune pe hol un odorizant dela de i face pubilictate care "dizolva" mirosurile si incearca sa uiti.Cea mai simpla.
stanciudanut
Postat pe 18 Decembrie 2008 09:56
Mai Danut,tu ii spui lui Andrei sa uite ca sta in casa!Nu merge!(Decat in anumite situatii,daunatoare,dealtfel).Andrei,eu as face astfel:dupa ce as obtine aprobarea"propritarului",as desface,prima data,usa interioara, s-apoi,in functie de ce as vedea sub capitonaj,ori as placa-o cu vr-un material(convenabil),ori,daca se preteaza procedeul,as curata-o bine s-apoi as vopsi-o.Pentru moralul tau,iti spun ca nu e vre-o inginerie si ca nu dureaza mult.Bafta!
sculptorul
Postat pe 19 Decembrie 2008 09:21
o idee minunata asta cu desfacutul usii interioare..macar stie la ce se asteapta.si poate daca vede propietarul ia o decizie...
octopus
Postat pe 19 Decembrie 2008 15:16
Eu insist, Karmen,pe ideea discutiei, in prealabil,cu proprietarul.Daca se invartoseaza si pretinde usa noua?,,Ca ce...Usa lui era buna si frumoasa!"Mai bine discuta cu el Andrei,vezi ce zice(vrea)s-apoi treci la actiune.Salutare!
sculptorul
Postat pe 19 Decembrie 2008 18:02
Sunt de acord cu Sculptorul ,cred ca trebuie sa gasesti o rezolvare amiabila cu propietarul,si in nici un caz sa desfaci usa fara acordul lui...Nu stiu care e situatia ta ,daca ai contract legal ,sau nu sau pe ce perioada,sau felul in care platesti chiria ,dar poate nu ar fi rau sa mai cauti si ...altceva.E pretul mai bun,sau locatia ,e bine sa cantaresti daca merita sa -ti chinui ficatul suportand acest miros....Poate ca poti incerca sa-i .....fortezi mana propietarului ,spunandu-i ca renunti la garsoniera din cauza mirosului ,si....poate intelege ca poate pierde o sursa de venit pentru ca e el imputit ,scuze dar e,la propriu chiar,altfel nu ar mai tine usile alea capitonate acum 25-30 de ani.,care pot fi adevarate focare de microbi si gandaci si etc.Cred ca pe banii tai trebuie sa primesti ceea ce doresti,nu-i asa ?Succes !
libra66
Postat pe 19 Decembrie 2008 20:52
TheCat,imi place mult stilul tau!Ai plecat,frumos,cu treapta 1 de pe loc,apoi,dintr-o data ai sarit in treapta a5-a si ai atins viteza maxima cand l-ai facut pe ,,ala" IMPUTIT.Pentru mine s-a deschis airbagul,m-a lovit in creier si-am izbucnit in ras.Bietul Andrei!A primit atatea ,,sfaturi" incat nu mai zice nimic.Ce facusi ,nene,cu usile alea?
sculptorul
Postat pe 19 Decembrie 2008 21:35
..... am zis scuzeeee....si n-a fost chiar din I-a in a 5-a...faceam cutia varza...poate un pic de plecat de la semafor...cu scartaieli .... Dar cred ca e o situatie f.f. neplacuta ce i se intampla lui Andrei,mirosul acesta urat e ....permanent si ar fi pacat sa ajunga sa se obisnuiasca - HA-HA !In plus,e momentul,ca asa cum in majoritatea domeniilor se intampla,sa apara maturitatea si pe piata serviciilor imobiliare,adica sa apara concret,sa fie in fapt, teoretic ele sunt,si drepturi dar si obligatii pentru ambele parti,adica propietarul sa ofere cu adevarat conditii decente si igienice,sa repare ce se strica,asa cum un chirias trebuie sa intretina in buna stare locuinta si obiectele ,sa-si achite la timp obligatiile financiare ,sa nu deranjeze vecinii.Andrei nu prea are de ales,asa ca probabil ne va da vesti curand .Era sa uit :ma bucur ca te-am amuzat !!!
libra66
Postat pe 20 Decembrie 2008 00:40
pai vb cu proprietarul sa schimbe alte usi!mi se pare normal!
playboy
Postat pe 21 Decembrie 2008 20:48
Salutare tuturor! Hei Andrei , eu as fi incercat sa desfac tapiteria de pe minunatiile alea de usi ,apoi spalate cu otet , detergent...si in final aplicat autocolant.
gabriela_abc
Postat pe 22 Decembrie 2008 01:02
eu cred ca mirosul e prea neplacut..mai ales ca intra si-n haine.si unde te duci puti.asa ca ceva e normal sa faca...da vad ca el nu a mai zis nimic...poate a rezolvat.ca eu am rezolvat..am cumparat use...noua.si pe aia veche am dat-o pe balcon.si cind ma mut o pun la loc.si plec cu usa mea-n spinare
octopus
Postat pe 22 Decembrie 2008 15:33
De la: mgkarmen2003, la data 2008-12-22 15:33:11 eu cred ca mirosul e prea neplacut..mai ales ca intra si-n haine.si unde te duci puti.asa ca ceva e normal sa faca...da vad ca el nu a mai zis nimic...poate a rezolvat.ca eu am rezolvat..am cumparat use...noua.si pe aia veche am dat-o pe balcon.si cind ma mut o pun la loc.si plec cu usa mea-n spinare
VAI CE TARE!NU AM MAI RAS CU POFTA CAM DE MULT TIMP BRAVO TIE!!!
playboy
Postat pe 23 Decembrie 2008 12:30
Dc esti convins ca mirosul e de la usa,cel mai bine ar fi sa o schimbi,ca oricat te-ai munci la ea tot acolo ajungi.Incearca sa vb cu proprietarul sa o schimbi tu si sa-ti scada din chirie,asa e normal,macar in rate lunare.Sun usi ieftine de apt. in jur de 3-4 mil cu montaj,metalice,oricum mai buna decat cea existenta.Sau poate jumate-jumate cu el dc iti permiti.Vezi ca mai sunt cu mici zgarieturi pe care le scad la pret comerciantii,sau defecte de culoare,sau alte defecte care nu influienteaza siguranta usii,dc proprietarul e prea zgarcit,si nu vrea sa dea bani multi(cred ca asta e motivul ),si ia una de aceea,tine si chitanta.Oricum nu e casa ta sa ai tu pretentii la o usa foarte deosebita,dc propr.nici atat nu are grija.
gemini_costinesti
Postat pe 24 Decembrie 2008 17:45
Eu as scoate usa in balcon sau i-as pune-o la proprietar in brate, mi-as lua o usa de undeva, noua sau una la care s-a renuntat , dar fara tapiterii si microbaraie.
Iar referitor la animale, sa stii ca pisicile nu put.foarte rare sunt cazurile in care scapa lucrurile de sub control, si asta numai in cazul in care in casa este mizerie deja.
fii ferm, spune-i proprietarului ca pentru banii dati ai dreptul de a trai intr-o casa fara perciole privind sanatatea ta.
Karmin_condo
Postat pe 25 Decembrie 2008 23:13
vORBESTE CU OAMENII CARE TAPITEAZA USI. o VOR RETAPITA EI probabil
.
dr2000_condo
Postat pe 27 Decembrie 2008 07:08
....Andrei ,ce ai facut cu usile alea ???Ai reusit sa rezolvi ceva? Te-ai mutat? Da-ne vesti... Pana atunci ,dragi....colegi de forum va doresc tuturor un An Nou cu sanatate ,bucurii,realizari si intelepciune. LA MULTI ANI !
libra66
Postat pe 31 Decembrie 2008 00:19
eu am o idee si mai buna:muta-te...asa o sa scapi de toate grijile...si data viitoare fii mai atent
Dumitrache_alina_healthy
Postat pe 16 Februarie 2009 12:44
AI DREPTATE E CIUDAT....O IDEE POATE STUPIDA..DAR O IDEE GRATUITA)).
CA INCERCI CU O SERINGA SA INTEPI PIELEA SI SA POMPEZI INAUNTRU UN DEZIFECTANT S AU CEVA FRUMOS MIROSITOR..CEVA IN GENUL ASTA
cgrumazescu
Postat pe 27 Februarie 2009 19:11
salutare
ai 2 variante
ori incerci sa iei o usa de la o camera din apartament, daca se potriveste si iti pui o yala si suporti o cearta cu proprietarul
ori mai montezi o usa si o lasipe cea urat mirositoare in exteriorsau il dai dracului de apt. si te muti
o cearta cu proprietarul, daca esti cu actele la zi , schimba usa si da-l in boala........
vine primavara..........schimba aerul
numai bine
pa
viky67
Postat pe 12 Aprilie 2009 21:02
in primul rand da usa jos si uita-te sub ea . s-ar putea sa ai vreun soricel sau sobolan mort in ea( un prieten a patit asta acum vreo 25 ani ) daca nu , da jos tapiteria de pe ea si revopseste-o . succes !
ionel_lupan
Postat pe 16 Aprilie 2009 07:52
FOARTE INTERESANT TOPIC CU SUBIECTE DIN 2008!!!!!
romobila
Postat pe 20 Aprilie 2010 09:17
daca ai semnat contract cu proprietarul, cred ca ai niste drepturi.
asa ca vezi daca mirosul este de la mucegai, si daca da a mai bine investeste pentru o usa decat sa contactezi ceva boli de plamani.
Si poate accepta si proprietarul macar sa-ti mai reduca din chirie.
Intereseaza-te si de drepturile tale de chirias, nu numai de obligatii.
Nu am fost niciodata chiriasa, dar am avut prieteni in situatia asta. Cand semnau contractul de inchiriere, proprietarul le punea o multime de obligatii de respectat, pana cand s-au desteptat oamenii mei si au cerut si ei niste drepturi pentru banii care ii dau in fiecare luna.
Iar, cred, ca amenintarea cu nu-ti convine pleaca, nu prea tine. Ca in perioada asta e criza, totusi
angelica74nicu
Postat pe 20 Aprilie 2010 11:15
salut, cred ca la un moment dat in casa aceea au existat gandaci de bucatarie .
este posibil ca prin gaurile tehnologice date de fabricat pt prelucrare (finisare ,lacuire ori vopsire) au intrat gandaceii si la o dezinsectie au murit acolo cu ouale depuse cu tot in interiorul peretiilor usii.
usa in interior este fabricata gen fagure pt rigidizare.
cred ca trebuie sa astupi cu silicon gaurile usii care se afla de obicei in partea superioara 2 si inferioara 2
cred ca trebuie scoasa si broasca si acolo ar purea fi o fisura. bafta cu respect Viorel Dinu(yo3ffe)

ps :vezi sa nu fie si sub capitonaj ceva !!??
yo3ffe_vio
Postat pe 20 Aprilie 2010 15:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Miros neplacut in camera 30 De la: Raresj 9 Iunie 2013 14:41
MODIFICARI IN APARTAMENT 3 De la: cornelia_leia 3 Iulie 2009 10:02
apa o problema in romania 1 De la: condo002797 5 Ianuarie 2010 10:34
Centrala termica 2 De la: kudika_1039333 14 Aprilie 2021 14:51
cada cu hidromasaj 10 De la: kudika_32608 6 Octombrie 2013 21:37