Setari Cookie-uri

Blatul pentu bucatarie

Care este cel mai bun material pentru blatul din bucatarie? Multumesc
maria_pavel
Postat pe 22 Decembrie 2008 16:10
blatul de granit e f bun gasesti la Sfera in Drumul Taberei la 6oo ron 3 metrii liniari
simona_niculescu
Postat pe 23 Decembrie 2008 10:46
Buna ziua , si la multi ani ,doamnelor !!!Ma intereseaza daca siti si latimea blatului din granit pomenit mai sus : de asemeni ,daca firmele vanzatoare le si taie -am nevoie de taiere pe rotund ,cred ca e mai complicat decat pe drept....Multumesc anticipat ,toate bune !!!
libra66
Postat pe 2 Ianuarie 2009 13:56
se taie la comanda si trebuie si slefuit de asemenea el trebuie dat cu o solutie speciala pentru a nu ramane patat de la stropii de apa.SINCER MI SE PARE CAM PRETENTIOS DE INTRETINUT SUNT FF BUNE BLATURILE TERMORISTENTE LE GASESTI LA CEI CARE COMERCIALIZEAZA PAL DE EX ARABESQUE,ISPAL
luminitagrigoriu
Postat pe 5 Ianuarie 2009 16:44
pentu mai multe amanunte www.venus-stones.ro
simona_niculescu
Postat pe 11 Ianuarie 2009 11:57
intr-adevar granitul este cel mai potrivit blat pt bucatarie,
roxana_onea
Postat pe 4 Februarie 2009 09:46
GRANITUL, DAR ESTE SI FOARTE SCUMP. MARMURA E PE LOCUL DOI CA PRET.
feliciamotoc_condo
Postat pe 13 Februarie 2009 14:54
granitul este f elegant si durabil costa 600 de ron la lungimea de 3m si latime 60 cm cu decupaje pt aragaz si chiuveta
blatu de mobila e cam 120 ron
simona_niculescu
Postat pe 16 Februarie 2009 15:36
http://www.condo.ro/amenajari/home-deco/420/Cum-alegem-blatul-de-bucatarie.html cu siguranta vei gasi aici!Oamenii astia sunt minunati ofera solutii pentru orice!
andra_alexandra
Postat pe 17 Februarie 2009 17:13
Tocmai m-am mutat la casa noua si trebe sa o iau cu pasi marunti..si..chiar la mobila de bucatarie m-am impotmolit...e singura ce-mi lipseste din casa si ...o vreau si rosie , ptr ca pe jos am pus gresie gri cu rosu. Ma doare capul cand ma gandesc....Am umblat prin magazine si chiar nu mi-a placut ce-am gasit..e oribil executata si atunci m-am gandit sa mi-o confectionez singura...ce spune-ti o sa reusesc?
Fluture_in_lumina
Postat pe 19 Februarie 2009 08:16
Incearca sa contactezi Clubafaceri.ro>PROFESIONAL DESIGN SRL>Produse>mobila bucatarie .
Iti doresc bafta !

Postat pe 19 Februarie 2009 08:46
GRANITUL NEGRU CE ARE DENUMIREA COMERCIALA DE nero africa impala si cu grosimea de 3 cm NU SE PATEAZA RESTUL DE CULORI ORICATE TRATAMENTE AI FACE CU SOLUTII SILICONICE TOT SE VOR PATA
seminee_cluj
Postat pe 19 Februarie 2009 08:47
in functie de catzi bani ai de cheltuit itzi poti face de la blatul marmura sau compozit (chiuveta e direct turnata , si ai data gaura pt plita si eventualeledecupaje) pana la blatul clasic termorezistent de 28 mm. daca mi-as face bucatarie, as folosi un blat termorezistent de 38mm deoarece e ceva mai ieftin decat acelea de marmura , arata foarte bine la aceasta grosime si poate fi modelat si la fata locului dupa peretzii care nu sunt niciodata perpendiculari.
andrei_mariancatalin
Postat pe 19 Februarie 2009 09:42
daca ai gresie rosi, ar trebui sa alegi mobila de alta culoare, crem, de exemplu si pe alocuri careva elemente de design rosii care sa faca legatura cu greai.e prea obositor sa ai totul rosu.gasesti in magazine tot felul de placi gata finisate cre au nevoie de asamblare.o masina de gaurit, suruburi,piulite,manere din inox.vezi la ce dimensiuni sunt placile din magazine, ce forme au si im functie de asta iti imaginezi mobila.spor la treaba.
niculica
Postat pe 19 Februarie 2009 09:46
m-am grabit si pe alocuri am stalcit cuvintele.sper sa intelegi ce am scris.
niculica
Postat pe 19 Februarie 2009 09:48
Buna fetelor! eu mi/am comandat bucataria in doua nuante: mocha si Bamboo, iar blatul va fi tot bmboo-mi/a placut extrem de mult..sper sa iasa si furmos
kudika168387
Postat pe 19 Februarie 2009 10:46
Buna!

Unde ai gasit granit la 600 de RONi 3 metrii? Eu am gasit la 250 Euro metrul liniar. Stiu ca il si taie?

Multumesc,

Dana
dana_stanciu
Postat pe 19 Februarie 2009 11:48
Da, franitul si marmura sunt preferate pentru blat. Eu am blatul crem cu niste striatii maronii si e foarte suferior.
laura_feelings
Postat pe 19 Februarie 2009 14:26
lemn masiv fag sau stejar 3,5 cm grosimepret intre 400-850 lei depinde de dimensiune si esenta.
LAUAND
Postat pe 19 Februarie 2009 16:31
ai fost si la magazinele din reteaua staer?la staer sigur ai sa gasesti pe rosu,chiar si rosu cu gri si o poti face dupa placul si dimensiunile tale.pretul este f bun deoarece sunt producatori!!!
tudor_cristian25
Postat pe 20 Februarie 2009 07:24
buna!!!eu lucrez in domeniu....asamblare mobilier si multe altele.parerea mea este sa folosesti blatul normal,cel de la arabesque.este cel mai bun,chiar daca materialul e din pal.este singurul blat care nu se pateaza.
tudor_cristian25
Postat pe 20 Februarie 2009 07:29
pt Dana
magazinul Sfera din Drumul Taberei la Razoare
simona_niculescu
Postat pe 20 Februarie 2009 09:08
eu am sesizat o treaba : toti vor sa te fure, sa te pacaleasca si sa primeasca bacsis...Nici un mester nu e om cumsecade, asa ca, indiferent ce materiale alegi, indiferent de unde, indiferent de proiect, la sfarsit tot iti pare rau...
myrella73
Postat pe 20 Februarie 2009 15:25
Buna!

Preturile rocilor naturale variaza mult de la un tip de roca la alta, dar majoritatea materialelor de acest tip fie marmura , fie granit le grosimea de 2 cm , au preturi cuprinse intre 250 si 500 lei/ mp. Avand in vedere ca majoritatea blaturilor de bucatarie se executa la o latime de 60 - 65 cm pertul pe metrul liniar scade in mod corespunzator. Prelucrarea pe canturi (rotunjire) este de 40 lei/ml iar daca se face doar lustruirea cantului pretul este de aproximativ 20 lei /ml. Mai costa ceva si decupajul pentru chiuveta sau sablonarea, daca doriti ca blatul sa aiba o alta forma decat cea dreptunghiulara.
Si da, asa este, orice roca naturala se trateaza cu o solutie de impermeabilizare, care nu mai permite pararea materialului, dar se consuma cantitati foarte mici . Nici marmura nici granitul nu sunt materiale care sa absoarba cantitati importante din substantele respective. A nu se confunda!Substantele de impermeabilizare nu sunt lacuri care sa ramana la suprafata materialului si sa se cojasca ca si oja de unghii dupa aceeea. Substantele se impermeabilizare au proprietatea de a patrunde in golurile retelei cristaline a materialelor si atunci apa, cafeaua , vinul, singele , nu vor mai pata roca.Cele mai rezistente sunt blaturile din granit dar saunt si multe tipuri de marnmura care nu au nici o problema in a fi utilizate la asa ceva(uitati-va la material ; daca are plasa pe spate, sunt materiala mai putin rezistente la socuri.Daca le folosesti la podele sau la trepte, deci montate pe un suport solid, nu este nici o problema dar la blatul de bucatarie mai batem si snitele)Un lucru este clar. Dai un ban , dar sti ca face! Sunt foarte frumoase!
Narura nu poate fi intrecuta cand este vorba de frumusete.

Postat pe 24 Februarie 2009 11:24
Multumesc pentru clarificarile tehnice. Super bune. Cei care imi fac mie bucataria colaboreaza doar cu unii care au composit pe la 300 de Euro. Un blat in jur de 100 Euro mi se pare super. Stii cumva unde gasesec blatul recomandat de tine, care vin sa monteze si imi placheaza si peretele cu aceeasi piatra?
Multumesc,

Dana
dana_stanciu
Postat pe 25 Februarie 2009 10:10
Pentru cei care sunt in Bucureasti sau prin apropiere, sunt mai multe posibilitati, una dintre acestea fiind firma TITAN MAR. Vedeti www.titanmar.ro.
Cei care sunt in zona centrala a tarii, va puteti adresa la Marmosim - Simeria , in judetul Hunedoara. Preturile pe care vi le-am comunicat, sunt cele practicate de Marmosim.
Sper sa va ajute informatiile pe care vi le-am dat. Mai sunt si alte firme, dar nu stiu ce preturi au. Intrati pe Google, tastati marmura si granit si le gasiti.

Postat pe 25 Februarie 2009 20:03
multumesc frumos de informatii.

Dana
dana_stanciu
Postat pe 26 Februarie 2009 15:33
CE GROSIME SI CULOARE ARE BLATUL ASTA DE GRANIT ?
unigrafsa
Postat pe 26 Februarie 2009 17:43
De la: mariana_dobre2003, la data 2009-02-25 20:03:21Pentru cei care sunt in Bucureasti sau prin apropiere, sunt mai multe posibilitati, una dintre acestea fiind firma TITAN MAR. Vedeti www.titanmar.ro.
Cei care sunt in zona centrala a tarii, va puteti adresa la Marmosim - Simeria , in judetul Hunedoara. Preturile pe care vi le-am comunicat, sunt cele practicate de Marmosim.
Sper sa va ajute informatiile pe care vi le-am dat. Mai sunt si alte firme, dar nu stiu ce preturi au. Intrati pe Google, tastati marmura si granit si le gasiti.
NU TREBUIE MERS IN ORASE ATAT DE CENTRALIZATE ORICE ATELIER DE PIATRA SAU MONUMENTE FUNERARE IL POATE FACE BLATUL ACESTA DE BUCATARIE E UN LUCRU F BANAL
seminee_cluj
Postat pe 27 Februarie 2009 11:08
AI LUAT-O DE LA CAPAT CU RECLAMA?
luminitagrigoriu
Postat pe 9 Aprilie 2009 16:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
BETON AMPRENTAT 5 De la: fiorelo 16 Decembrie 2009 21:08
Izolare pivnita 1 De la: rexhasan 31 Martie 2010 18:14
tapet pe pereti.... 6 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:09
Incalzire locuinta 1 De la: iulianlaptes 24 Iunie 2010 11:34
blat de bucatarie 1 De la: condo003350 4 Martie 2010 13:29