Setari Cookie-uri

Gresie sau parchet in living?

Buna, va rog sa-mi acordati un important vot aici http://www.animalut.net/user/cosman.html . Multumesc celor ce si-au ocupat 5 secunde din timp pt ajutor.
Mioarajob
Postat pe 4 Februarie 2010 20:35
Depinde..de sufletul tau. SPER ca stilul casei tale reflecta "stilul" tau, nu...."ultima moda".
Depinde de stilul casei, de ce ai pus in celelalte spatii.
Noi am construit casa acum 2 ani. Suntem mai ..in varsta, am crescut....la munte si chiar daca de mUUUUUUUUUUUlti ani locuim in oras, dorul de BRAD (cu tot ceea ce inseamna el) a ramas.
Si atunci.......am imbinat gresia+faianta cu lemnul de brad (pin). Mobilierul l-am facut simplu, din brad..baituit si lacuit in functie de nuanta dorita,am pus dusumea de pin lustruita si lacuita cu lac mat (arata ff CALD). "Nodurile" si "venele" din scandura fiind de diferite marimi, forme si nuante ii dau un aspect fff frumos.( SFAT - scandura se face "nut si feder" pentru a o imbina...ELEGANT).
In restul spatiilor am montat gresie+ faianta.
"Gusturile...nu se discuta....se accepta!"
beluki
Postat pe 6 Februarie 2010 07:25
eu am avut parchet din lemn in dormitor si cine l-a montat acum mai bine de 20 ani,l-a montat pe scandura...dedesubt era pamant...si pe margini spre exteriorul casei s-a stricat...a trebuit in vara sa scot aproximativ 40 metri patrati de parchet din lemn...nu aveam unde sa mai gasesc acel model...am lasat camera neterminata caci nu stiu ce sa pun pe jos...nu m-as mai incumeta sa pun lemn pe jos caci lemnul lucreaza...am fost in vizita la cineva si avea pe jos dusumea...scandura...arata f frumos,dar era in unele locuri distantata...am turnat ciment pe jos acum si a ramas asa...si adevarul e ca nu stiu sa spal pe jos...las prea multa apa...
kudika007253
Postat pe 6 Februarie 2010 12:34
Va rog , daca stie cineva cum se pune dusumeaua ,Vreau sa pun in toata casa , mai precis pe ce se monteaza ,pe extrudat , direct pe ciment ,pe sipci si extrudat jos am beton am gasit la un pret bun gr.1.8 cm. LA 20 roni , de laminat sint satul ,la tara au dusumae de 30 , 40 de ani iar cartonu presat se duce repede este frumos dar calitatea fff proasta
condo002921vlad
Postat pe 31 Martie 2010 19:37
pe sipci-rigle- si exudrat
luminitagrigoriu
Postat pe 1 Aprilie 2010 17:23
...tot lemn voi pune pe jos...dusumea...parchet din lemn pe o asa mare suprafata nu imi permit sa cumpar cu banii jos si nici o firma nu cred ca da in rate...de parchet laminat in casa mea nu vreau sa aud,nu-mi pun plastice in casa mea...gresie in dormitor nu merge...mobila din casa e din lemn,prin urmare...am gasit pe cineva in care am incredere cum mi-o va lucra,numai mi-e frica sa nu fie cumva lemnul nu prea uscat...sau stiti cumva o firma care sa dea parchet in rate prin magazin?...caut firma in oradea...
kudika007253
Postat pe 5 Aprilie 2010 11:20
De la: condo000210, la data 2010-04-05 11:20:20...tot lemn voi pune pe jos...dusumea...parchet din lemn pe o asa mare suprafata nu imi permit sa cumpar cu banii jos si nici o firma nu cred ca da in rate...de parchet laminat in casa mea nu vreau sa aud,nu-mi pun plastice in casa mea...gresie in dormitor nu merge...mobila din casa e din lemn,prin urmare...am gasit pe cineva in care am incredere cum mi-o va lucra,numai mi-e frica sa nu fie cumva lemnul nu prea uscat...sau stiti cumva o firma care sa dea parchet in rate prin magazin?...caut firma in oradea...


buna,as avea pentru tine citeva propuneri,daca doresti ma poti gasi pe adresa de e-mail zoticonstruct@yahoo.com sau la tel 0740687692.
condo003386
Postat pe 5 Aprilie 2010 19:44
nu i nimic mai elegant si mai practic decat gresia si mai frumos decat gresia - piatra cum vrei tu. rece!? pai doar ai papuci si covoras, acolo unde te dai jos de pe canapea. cald, adica parchet, iti pui in dormitor, dar in sufragerie nu ti trebuie "cald", ca doar nu dormi acolo si e totusi o camera de zi. sincera sa fiu, de o viata traiesc cu gresie (ai mei au avut gresie de dinainte de '90, cand la bloc era asa de frig, uneori) si cu toate astea nu mi amintesc sa fi suferit vreodata de "raceala" gresiei ca doar aveam papuci, sosete si covoare pe timp de iarna! :)) iar gresia - piatra e de efect, ideala pt salon, de neinlocuit si se potriveste cu orice tip de mobilier, si colonial, si provensal si mediteranean si traditional-conservator, si contemporan etc, deci dupa cum vezi, chiar cu toate tipurile! ;)
cristinasaillard
Postat pe 6 Aprilie 2010 04:57
o casa in care este pus parchet are stil, parerea mea!
andi_condo
Postat pe 6 Aprilie 2010 09:03
de prin anii 90 strainii nu mai folosesc gresie in casa si eu sunt de acord cu ei este rece creaza o atmosfera rece si poate crea accidente se aluneca usor deci eu recomand parchet.dusumea =lemn
luminitagrigoriu
Postat pe 6 Aprilie 2010 15:44
De la: luminitagrigoriu, la data 2010-04-06 15:44:41de prin anii 90 strainii nu mai folosesc gresie in casa
Nu spun ca nu sant de acord cu dumneavoastra, doar ca trebuie sa mentionati care straini. De exemplu la francezi este invers, gasesti parchet prin living mai mult prin casele mai vechi, unde este lasat din diferite motive, dar in casele mai noi se pune gresie, marmura etc, foarte rar parchet, si asta pot sa va spun din ce am vazut si am pus eu de vreo 12 ani incoace. O explicatie ar putea fi ca gresia de exemplu este mai practica pentru curatat, spalat, si nu necesita atata intretinere pentru a fi pastrata in stare buna ca si un parchet, ma refer la un parchet adevarat, nu laminat.
MIKE_condo
Postat pe 6 Aprilie 2010 18:24
un alt motiv pentru a nu pune gresie este acela ca gresia aplifica zgomotul de cca 10 ori mergeti cu pantofi cu toc pe o pardoseala de parchet si pe una cu gresie si compatati zgomotul
luminitagrigoriu
Postat pe 7 Aprilie 2010 15:24
De la: luminitagrigoriu, la data 2010-04-07 15:24:04un alt motiv pentru a nu pune gresie este acela ca gresia aplifica zgomotul de cca 10 ori mergeti cu pantofi cu toc pe o pardoseala de parchet si pe una cu gresie si compatati zgomotul
Doar asa de curiozitate, cam cat timp va petreceti dumneavoastra pe zi, plimbandu-va cu pantofi cu toc prin casa?
MIKE_condo
Postat pe 7 Aprilie 2010 18:34
bunul gust se cunoaste chear si cu solutii ieftine asa ca si un parchet laminat arata mai bine de cat o gresie incalzirea prin pardoseala nu implica neaparat si utilizarea gresiei
gigibrbr_condo
Postat pe 24 Aprilie 2010 10:08
cum e cu incalzirea asta electrica sub gresie e cumva incalzire in pardosealaa ?....sau e alt ceva?... merci...
A eu cuiesc in Anglia si aici am fost uimit sa vad ca englezi nu pun pe jos nici gresie si nici parchet ci mocheta, locuim intr-un apartament nou si totul este mochetat in el inclusiv baile pe jos au mocheta.

biancaovidiu
Postat pe 24 Aprilie 2010 10:49
Salut!
Parerea mea este sa pui parchet.
Motive: e mai calduros (si la propriu si la figurat) e mai ieftin (daca vb de cel melaminat), ptr ca e ieftin il poti schimba odata cu schimbarea modei.. ca sa zic asa, poti sa-l pui chiar tu (la mne eu l-am pus l-am scos si am pus altul dupa aproape 10 ani), daca nu ai incalzire prin pardoseala tine mai bine caldura ca gresia.. te sfatuiesc sa-l pui pe extrudat (grosimea care-ti permite) ptr ca-ti izoleaza si-ti ia din zgomot..
Despre gresie.. e mai rece (propriu si figrat).. zicea cineva mai sus.. ce faci daca ai copii? sa stii ce e problematic.. cel putin ptr mine, gresia e mai dura, e ami greu de schimbat, o poti pune tu daca esti meserias bun, e mai costisitoare.. dar mai usor de intretinut...
Parerea mea e ca alegerea o poti face f simplu cu un creion s-o hartie..Argunebte pro si contra in functie de situatia ta.
Muta bafta si spor la treaba!!!
bugzi
Postat pe 24 Aprilie 2010 13:44
De la: luminitagrigoriu, la data 2010-04-07 15:24:04un alt motiv pentru a nu pune gresie este acela ca gresia aplifica zgomotul de cca 10 ori mergeti cu pantofi cu toc pe o pardoseala de parchet si pe una cu gresie si compatati zgomotul


Korect!
kiokorodrigue
Postat pe 24 Aprilie 2010 18:44
Mult mai frumos este parchetul. Daca doresti totusi gresie , dar iti este frica de senzatia de " frig" , cauta pe siteul www.sildan.ro la sectiune pardoseli( au un parchet care imita perfect granitul si are o calitate deosebita), sau trimite-mi un mail "cerere oferta de pret" pe adrea mea: iovanescu dan 0753042361 iovanescu_dan_2007@yahoo.com
iovanescu_dan_2007
Postat pe 24 Aprilie 2010 22:19
sa te gandesti de 2 ori inainte de a pune gresie!!
eu am avut gresie si iarna ( chiar si vara)simteam ca ma curenteaza la picioare cand calcam chiar si cu papuci pe ea... am pus parchet peste ea, chiar si in bucatarie si e super bine si ca aspect si ..practic
oana_zoican69
Postat pe 24 Aprilie 2010 22:33
Si gresia se poate sparge, si parchetul se poate zgaria. Deci ce e mai usor de inlocuit: o placa de gresie sau o fasie de parchet- d.p.d.v. mesteri, manopera, timp de reparatie?
lilicamaria2004
Postat pe 25 Aprilie 2010 00:11
De la: corlan, la data 2010-04-25 00:11:58Si gresia se poate sparge, si parchetul se poate zgaria. Deci ce e mai usor de inlocuit: o placa de gresie sau o fasie de parchet- d.p.d.v. mesteri, manopera, timp de reparatie?
sigur ar fii sa nu mai bagi toate animalele in casa si rezolvi totul
gigibrbr_condo
Postat pe 25 Aprilie 2010 02:43



buna ,as vrea sa stiu ce metoda ai folosit pentru impermeabilizare gresie , multumesc
condo003625
Postat pe 25 Aprilie 2010 11:29
De la: corlan, la data 2010-04-25 00:11:58Si gresia se poate sparge, si parchetul se poate zgaria. Deci ce e mai usor de inlocuit: o placa de gresie sau o fasie de parchet- d.p.d.v. mesteri, manopera, timp de reparatie?
Sigur gresia, o placa sau mai multe de gresia este mai usor de schimbat decat o lama sau mai multe de parchet.
MIKE_condo
Postat pe 25 Aprilie 2010 12:44


.... as vrea sa am asa mostenire de la bunici , nu renunta la bucatile de marmura , mai bine te uiti pe muuuuuulte poze , in site-uri englezesti de ex LOOK 4 YOU sau cate altele si poate gasesti idei de reamenajare....
condo003625
Postat pe 25 Aprilie 2010 15:47
Buna,
Eu am cumparat un ap. care are un fel de granit alb cu insertii portocalii, in bucatarie, pe hol si in living ( hol+living = 28 mp). Este extraordinar se frumos, nu alunec, si, culmea, nu este friguros. Am cumparat apartamentul iarna, in luna februarie si lumina si caldura din el m-au convins sa-l iau. Piatra naturala are proprietati incontestabile de rezistenta, frumusete si izolare.Pe holul dinspre dormitoare este grsie si...se cunoaste: este mai putin spectaculoasa. In rest, e ok - nu am alunecat niciodata.
TatianaAlinaManolescu
Postat pe 26 Aprilie 2010 10:02
daca nu ai alunecat tu asta nu inseamna ca este ok te gandesti ca in acea casa vor locui la un moment dat si copii mici care aluneca usor care merg in patru labe prin casa care merg cu premergator care aluneca usor etc.
luminitagrigoriu
Postat pe 26 Aprilie 2010 17:06
De la: luminitagrigoriu, la data 2010-04-26 17:06:08daca nu ai alunecat tu asta nu inseamna ca este ok te gandesti ca in acea casa vor locui la un moment dat si copii mici care aluneca usor care merg in patru labe prin casa care merg cu premergator care aluneca usor etc.
bravo draga dar cati stiu pana nu fac unul , doi copii
gigibrbr_condo
Postat pe 26 Aprilie 2010 17:21

scuze ... site LOOk4design
condo003625
Postat pe 27 Aprilie 2010 15:13
Buna 'luminita grigoriu',

Bebe al meu este pe drum :). Pur si simplu nu ai cum sa luneci pe gresie daca nu e uda. Gresia nu este alunecoasa, precum faianta. Bebe o sa fie si el supravegheat si vom gasi solutii sa-i pastram caldura etc. Sunt constienta de faptul ca o sa "pansam" orice colturi din casa samd. Dar..asta am fi facut si daca am fi avut parchet peste tot. Per total, eu sun multumita de apartamentul meu: in dormitoare este parchet, in baie si pe hol e gresie (cu premergatorul se va merge mai bine pe gresie decat pe covor :) iar in bucatarie, holul de la intrare si living este un granit frumos de tot, pe care nu l-am acoperit decat partial in living cu un covor gros.
TatianaAlinaManolescu
Postat pe 27 Aprilie 2010 15:23
De la: condo003625, la data 2010-04-27 15:13:35
scuze ... site LOOk4design

multumesc pt sfat,am sa tin cont de el si am sa ma uit pe site-ul ce mi l-ai recomandat...eu nu prea cunosc site-uri de genul asta,e de un mare ajutor...multumesc...nici eu nu doresc sa stric aspectul casei,de aici si nesiguranta...
kudika007253
Postat pe 27 Aprilie 2010 16:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mobilier 1 De la: popa_claudiu 23 Aprilie 2010 22:04
Sabloane pictura pereti 1 De la: valica_35 25 Octombrie 2010 18:46
draperii din lemn(bambus) versus fier forjat. ce model este mai recomandat? 1 De la: kinder 15 Iunie 2010 16:45
Va cer ajutorul 24 De la: TANASE_CONSTRUCT 4 Februarie 2012 21:10
mobila de bucatarie la comanda 4 De la: luminitagrigoriu 19 Iulie 2010 19:16