Setari Cookie-uri

Gresie sau parchet in living?

Salutare la toti!
Cred ca deja sunteti buimac(a) de la atatea pareri,dar
tot o sa va spun si parerea mea: indiferent ce veti pune in living gresie sau parchet este recomandat sa va puneti incalzire in pardoseala. Daca tot ati investit bani in casa pana acum, mai investiti ceva in plus si cu acest lucru , daca deja nu ati facut-o! Nu faceti investitia doar pentru 1-2 ani ca sa va "zgarciti". Daca va place sa arate livingul in stil vechi puteti folosi foarte bine si gresia. Modele sunt ff multe, iar cu incalzirea in pardoseala nu veti avea nici o problema indiferent de anotimp, de temperaturi, daca aveti copii si stau pe jos etc. Daca veti utiliza parchet
sau dusumea din lemn masiv, atunci nu va mai puteti pune incalzire in pardoseala ca nu ar avea nici o eficienta ( lemnul fiind un material izolant ). Eu va recomand gresia, doearece si eu imi termin casa de construit si voi pune gresie si incalzire in pardoseala ( incalzire electrica - e mai convenabil ).Toate bune si ALEGEREA E A TA!
mflorescuis
Postat pe 28 Aprilie 2010 08:33
doamna tatiana cand o sa creasca bebele atunci vorbim

luminita grigoriu fara ghilimele asta este numele meu

eu personal am alunecat pe gresie fara sa fie uda mi-am spart nasul a fost necesara interventie chirurgicala asa ca lasa povestile nu as dori nimanui sa treaca prin toata nebunia mai ales unui copil .Ideea este daca sta in grija ta sa previi asa ceva de ce sa nu o faci .
Dar este o vorba pana nu te lovesti de pragul de sus nu intelegi problema.

luminitagrigoriu
Postat pe 28 Aprilie 2010 17:56
De la: luminitagrigoriu, la data 2010-04-28 17:56:58Ideea este daca sta in grija ta sa previi asa ceva de ce sa nu o faci

Sa stiti ca ma pus pe ganduri aceasta fraza, si daca stau bine sa ma gandesc tocmai arata la televizor un accident auto teribil, trei pasageri in autoturism, si toti morti. De maine nu mai circul cu autoturismul personal nu cumva sa mi se intample si mie asa ceva, si ca sa nu fiu ispitit, mai bine vand autoturismul. Asa ca daca este interesat cineva de un Citroen C5 Tourer, prima inmatriculare in luna 06 - anul 2009 sa-mi trimita un mesaj, pret negociabil.
MIKE_condo
Postat pe 28 Aprilie 2010 19:15
mie nu-mi place deloc gresia. o sa folesesc minimul minim, adica doar in bucatarie putin, pe hol putin si in baie. mie mi se pare foarte rece, chiar daca iarna pui incalzire prin pardoseala, vara tot e rece. eu sunt mai sensibila si chiar simt frigul, chiar daca sunt incaltata, pana la urma e gen beton. aspectul nu ma atrage deloc, e o atmosfera rece.
ice_ice_1983
Postat pe 29 Aprilie 2010 11:57
De la: sabah, la data 2010-02-03 15:04:42Iti recomand pardoseala decorativa din rasina epoxidica.
E ceva nou in materie de amenajare, are un aspect unic, impermeabila, rezistenta si nu tine rece.
Intra pe www.sabah.ro si vezi cam cum arata. E minunata!
Abia cu asta rupi stilul!!

Eu vã recomand ceva ºi mai bun ''pardoseala de sticlã'', ca sã vedeþi de unde luaþi de aici http://www.cnet.ro/2010/04/28/spatiu-mic-multi-functional/, probabil cã e scumpiºor da are un impact imens mai ales cu filtrarea luminii în culori calde, Enjoy
emilescu
Postat pe 30 Aprilie 2010 14:07
buna ......am o casa de lemn si in interior e cu grinzi aparente si un perete de piatra ....sotul meu vrea sa punem gresie cu incalzire sub....dar,,eu nu as fii prea de acord cu asta ...mi se pare ca nu da bine cu grinzile si cu casa de lemn ...eu am gandit ca ar fii mai bine parcet ca si podeaua ,,,,,,dar nu stiu e senzibil si nu stiu dac e bine sa punem parchet nu prea merge cu lemnul natural ,,,,,,,,nu stiu ce sa decidem o data ...poate ma ajuta cineva cu ceva ideei '''
kudika355896
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:52
sunt D,si lucrez in dom.intr-un living nu se pune gresie ci parchet .....aspect ....modern tot timpul in pas cu anii,despre gresie se uzeaza foarte repede si e greu la redecorare (trebuie sparta,....)si e foarte rece (si ca aspect)iti urez spor la munca PS.parchet de trafic intens de 12mm se foloseste!bafta
kudika321170
Postat pe 6 Mai 2011 17:42
buna as vrea si eu niste poze cu livingul tau si bucatarie cu tot ce vrei am si eu incalzire in pardoseala si am cumparat acum gresie sa punem noi acum ne facem casa si as vrea sa vad si eu la altcineva si parerea cum este cu incalzirea in pardoseala si gresie pe jos.multumesc .aidiul meu este ana_rebeca 12 daca se poate sa imi trimiti poze .
kudika515185
Postat pe 15 Martie 2012 13:26
O pers. cu experienta: Cea mai buna, pt orice pardoseala din locuinta, este MOCHETA (peste tot, mai putin baia, unde bineinteles se recomanda gresia. Am avut de toate si stiu.
kudika_25766
Postat pe 11 Ianuarie 2013 13:33
Mochetã Oileuuuu! Dã cu aspiratoru'! Gresia-i rece. Parchet.
Rebekka_
Postat pe 11 Ianuarie 2013 13:55
Poate ca gresia se curata mai usor, dar cum ai spus si tu, tine rece; cand vei avea copii, s-ar putea sa nu iti mai placa gresia. Mai bine pui direct parchet.
raluca_25772
Postat pe 11 Ianuarie 2013 14:55
Dacã vb cu mine, io tot parchet ziceam. ªi am copii. Minteni am ºi nepoþi.
Rebekka_
Postat pe 11 Ianuarie 2013 14:58
Clar,parchet ,insotit de incalzire in pardoseala!!!!
kudika_15804
Postat pe 11 Ianuarie 2013 15:08
Deci... Cum ai procedat pana la urma? Ca acu am si eu cam aceeasi problema
kudika_25761
Postat pe 11 Ianuarie 2013 23:47
arunca ciorba fierbinte pe jos
EXCELENTUL
Postat pe 12 Ianuarie 2013 10:02
De la: kudika_15804, la data 2013-01-11 15:08:44Clar,parchet ,insotit de incalzire in pardoseala!!!!
cum a procedat ? arunca ciorba fierbinte pe jos
EXCELENTUL
Postat pe 12 Ianuarie 2013 10:03
eu zic ca dupa toata ciorba asta, sa iti pui parchet care seamana cu gresia si ai rezolvat problema
Cu ceva de genul m-am confruntat si eu la un mom dat, pana xand mi s a recomandat parchet Quickstep,unul super original. Parca se numeste Arte cu aspect de ciment lustruit sau ceva de genul. Si sa ma laud cu intretinerea, e ft usor de curatat si rapid
kudika_27815
Postat pe 1 Februarie 2013 11:26
De la: kudika_27815, la data 2013-02-01 11:26:19eu zic ca dupa toata ciorba asta, sa iti pui parchet care seamana cu gresia si ai rezolvat problema
Cu ceva de genul m-am confruntat si eu la un mom dat, pana xand mi s a recomandat parchet Quickstep,unul super original. Parca se numeste Arte cu aspect de ciment lustruit sau ceva de genul. Si sa ma laud cu intretinerea, e ft usor de curatat si rapid



multumim de pont, chiar eram interesata si eu de acest subiect si vroiam sa mai aflu pareri si sfaturi. Am si fost sa ma interesez de Quicktep. Dupa montare si tot revin cu pareri, sper sa arate frumos si sa fie usor de intretinut
kudika_28259
Postat pe 5 Februarie 2013 10:28
Si imi puteti spune si mie unde gasesc parchet de genul? Sunt in cautari acum
kudika_29208
Postat pe 13 Februarie 2013 15:53
depinde de asezarea livingului ,desi parchetul masiv este mai bun ,mai recomandat,si corect este parchet cui incalzire in pardoseala ,incalzirea in pardoseala la parterul unei case este recomandata aproape in intregime .adica,hol,living,bucatarie,baie si sala de mese inafara de dormitor cei care aeti dormitor la partier desi nu ar strica nici acolo dar depinde de bugetul fiecaruia.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=FAm5lwuv-tY
bleyd_nyght
Postat pe 13 Februarie 2013 16:34
De la: emilescu, la data 2010-04-30 14:07:43
De la: sabah, la data 2010-02-03 15:04:42Iti recomand pardoseala decorativa din rasina epoxidica.
E ceva nou in materie de amenajare, are un aspect unic, impermeabila, rezistenta si nu tine rece.
Intra pe www.sabah.ro si vezi cam cum arata. E minunata!
Abia cu asta rupi stilul!!

Eu vã recomand ceva ºi mai bun ''pardoseala de sticlã'', ca sã vedeþi de unde luaþi de aici http://www.cnet.ro/2010/04/28/spatiu-mic-multi-functional/, probabil cã e scumpiºor da are un impact imens mai ales cu filtrarea luminii în culori calde, Enjoy


eu am pardoseala de sticla dar este recomandata si estetic doar la pardoseala de etaj cum ar fi la placa, si recomandata ar fi doar la holul lung si camera de zi asa am eu si credetima ca este foarte frumos si cu stil nu se merita in alta parte si se aseaza bine cu pereti despartitori de sticla pe living sau camera de zi cu terasa .si ce tine de incalzirea pardoseala credetima este excetionala eu am la toate trei nivele si este o temperatura uniforma constanta si naturala si recomand un semineu tip centala in living cu incalzire pe centura adica pe plinta este exceptionala si ajuta centrala principala si consuma mai putin daca e pe gaz sau pe electric,eu nu am asa ceva .eu am 2 centrale ,una este tip semineu ca cea care vam recomandato si cealalta o am pe tocaturi si credetima eu consum lemne si tocattura pe o suprafata de 387m2 spatiu locuibil cit consuma un om pe doa sobe vb foarte serios .eu lemne folosesc doar la semineu aprind odata in zi este si foarte estetic si linistitor iti da o senzatie de vis ,si containarul de tocaturi il incarc odata la doua saptamini jumate sau chiar trei depinde de temperatura de afara si cit il mai ajut eu cu semineul ce tine de apa calda utila este exceptional si este apa constanta cum tio reglez nu cu derivatii si sa nu credeti ca ma costat exagerat mai mult te coasta pe gaz sau pe electric si cu instalatii de calorifer tevaraie plus spatiu ocupat de calorifer credetima nu se merita cu calorifere este consumul mai mare ,la pardoseala consuma la inceput pina incalzeste placa si atit in rest e uniform si economic si curat.

dar la incalzirea in pardoseala recomand izolarea perfecta cu izoler cu foita de aluminiu pt particule de praf ,pt-ca caldura se ridica in sus si praful este foarte usor si sta in aer daca nu este pusa folia prafu isi face loc prin inbinarile parchetului .si mai recomand aspiratie interioara credetima se merita si ca eficienta si ca mod de intretinere si ca folosinta este nemaipomenita.
bleyd_nyght
Postat pe 13 Februarie 2013 16:55
spor la treaba si succes

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=2rx_-Zer_jc
bleyd_nyght
Postat pe 13 Februarie 2013 19:55
De la: kudika_27815, la data 2013-02-01 11:26:19eu zic ca dupa toata ciorba asta, sa iti pui parchet care seamana cu gresia si ai rezolvat problema
Cu ceva de genul m-am confruntat si eu la un mom dat, pana xand mi s a recomandat parchet Quickstep,unul super original. Parca se numeste Arte cu aspect de ciment lustruit sau ceva de genul. Si sa ma laud cu intretinerea, e ft usor de curatat si rapid


nu am vrut sa zic numele firmei da trage aici cxu ochiul www.proges.ro
kudika_27815
Postat pe 14 Februarie 2013 19:03
De la: kudika_28259, la data 2013-02-05 10:28:29
De la: kudika_27815, la data 2013-02-01 11:26:19eu zic ca dupa toata ciorba asta, sa iti pui parchet care seamana cu gresia si ai rezolvat problema
Cu ceva de genul m-am confruntat si eu la un mom dat, pana xand mi s a recomandat parchet Quickstep,unul super original. Parca se numeste Arte cu aspect de ciment lustruit sau ceva de genul. Si sa ma laud cu intretinerea, e ft usor de curatat si rapid



multumim de pont, chiar eram interesata si eu de acest subiect si vroiam sa mai aflu pareri si sfaturi. Am si fost sa ma interesez de Quicktep. Dupa montare si tot revin cu pareri, sper sa arate frumos si sa fie usor de intretinut



nah, dupa cum am zis am rfevenit cu pareri. am ales modelul asta http://www.proges.ro/parchet-quick~step/quick~step-~-classic-frasin-deschis-qst056-671/ sincer pentru ca nu se vede murdaria pe el si nu ma stresez cu suralitul. Pot sa spun ca deocamdata sunt f multumita!
kudika_28259
Postat pe 20 Februarie 2013 23:02
eu am gresie in toata casa (garsoniera de 40 de mp)si nu am probleme cu frigul. mai stau si la demisol. iarna e ok si vara e mai racoare ca afara, dar asa a fost tot timpul.
ADDICTED_TO_LOVE
Postat pe 29 Mai 2013 09:28
De la: bleyd_nyght, la data 2013-02-13 16:55:38
De la: emilescu, la data 2010-04-30 14:07:43
De la: sabah, la data 2010-02-03 15:04:42Iti recomand pardoseala decorativa din rasina epoxidica.
E ceva nou in materie de amenajare, are un aspect unic, impermeabila, rezistenta si nu tine rece.
Intra pe www.sabah.ro si vezi cam cum arata. E minunata!
Abia cu asta rupi stilul!!

Eu vã recomand ceva ºi mai bun ''pardoseala de sticlã'', ca sã vedeþi de unde luaþi de aici http://www.cnet.ro/2010/04/28/spatiu-mic-multi-functional/, probabil cã e scumpiºor da are un impact imens mai ales cu filtrarea luminii în culori calde, Enjoy


eu am pardoseala de sticla dar este recomandata si estetic doar la pardoseala de etaj cum ar fi la placa, si recomandata ar fi doar la holul lung si camera de zi asa am eu si credetima ca este foarte frumos si cu stil nu se merita in alta parte si se aseaza bine cu pereti despartitori de sticla pe living sau camera de zi cu terasa .si ce tine de incalzirea pardoseala credetima este excetionala eu am la toate trei nivele si este o temperatura uniforma constanta si naturala si recomand un semineu tip centala in living cu incalzire pe centura adica pe plinta este exceptionala si ajuta centrala principala si consuma mai putin daca e pe gaz sau pe electric,eu nu am asa ceva .eu am 2 centrale ,una este tip semineu ca cea care vam recomandato si cealalta o am pe tocaturi si credetima eu consum lemne si tocattura pe o suprafata de 387m2 spatiu locuibil cit consuma un om pe doa sobe vb foarte serios .eu lemne folosesc doar la semineu aprind odata in zi este si foarte estetic si linistitor iti da o senzatie de vis ,si containarul de tocaturi il incarc odata la doua saptamini jumate sau chiar trei depinde de temperatura de afara si cit il mai ajut eu cu semineul ce tine de apa calda utila este exceptional si este apa constanta cum tio reglez nu cu derivatii si sa nu credeti ca ma costat exagerat mai mult te coasta pe gaz sau pe electric si cu instalatii de calorifer tevaraie plus spatiu ocupat de calorifer credetima nu se merita cu calorifere este consumul mai mare ,la pardoseala consuma la inceput pina incalzeste placa si atit in rest e uniform si economic si curat.

dar la incalzirea in pardoseala recomand izolarea perfecta cu izoler cu foita de aluminiu pt particule de praf ,pt-ca caldura se ridica in sus si praful este foarte usor si sta in aer daca nu este pusa folia prafu isi face loc prin inbinarile parchetului .si mai recomand aspiratie interioara credetima se merita si ca eficienta si ca mod de intretinere si ca folosinta este nemaipomenita.


Ce-ti mai place sa visezi...

Auzi, dar in visele alea ale tale, nu ajungi cu cracii pe sus pe pardoseala aia din sticla?
kudika_32792
Postat pe 29 Mai 2013 09:34
De la: kudika_32792, la data 2013-05-29 09:34:03

Ce-ti mai place sa visezi...

Auzi, dar in visele alea ale tale, nu ajungi cu cracii pe sus pe pardoseala aia din sticla?

e doar un nene care-si cauta giugulanta, n-ai vazut ce frumos se descrie in semnatura???
MissDarine
Postat pe 29 Mai 2013 09:45
De la: MissDarine, la data 2013-05-29 09:45:22
De la: kudika_32792, la data 2013-05-29 09:34:03

Ce-ti mai place sa visezi...

Auzi, dar in visele alea ale tale, nu ajungi cu cracii pe sus pe pardoseala aia din sticla?

e doar un nene care-si cauta giugulanta, n-ai vazut ce frumos se descrie in semnatura???

ce aveti mai relelor cu omu....e al naibiului de hambitios
againpiscotica
Postat pe 29 Mai 2013 10:05
De la: againpiscotica, la data 2013-05-29 10:05:44
ce aveti mai relelor cu omu....e al naibiului de hambitios

doar "may specyal", adicatalea may inglysh ashea!
MissDarine
Postat pe 29 Mai 2013 10:13
De la: MissDarine, la data 2013-05-29 09:45:22
De la: kudika_32792, la data 2013-05-29 09:34:03

Ce-ti mai place sa visezi...

Auzi, dar in visele alea ale tale, nu ajungi cu cracii pe sus pe pardoseala aia din sticla?

e doar un nene care-si cauta giugulanta, n-ai vazut ce frumos se descrie in semnatura???


Cica "e o persoana hambitioasa".

Haoleu, ce hambitios e baiatu' hala Florinel...
kudika_32792
Postat pe 29 Mai 2013 13:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Depozit Pal Botosani 3 De la: ergomob 10 August 2010 16:20
placare pereti 14 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:27
De unde sa-mi cumpar un pat? 7 De la: kudika390548 23 Martie 2014 09:04
centrala electrica ? 5 De la: gelus_construct 1 Iunie 2010 16:09
Cada cu hiddromasaj 2 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:30