Setari Cookie-uri

S-au "demodat" cartile?!

Sunt cativa ani buni decand vreau sa-mi schimb biblioteca. Am foarte multe carti si nu imi este rusine; nu vreau sa le exilez in debara sau in spatele usilor de la asa zisele biblioteci care au impanzit magazinele... I need help
Irulan
Postat pe 15 Ianuarie 2009 22:23
Cu siguranta spun:Nu s-au demodat cartile! De ce sa-ti fie rusine cu multele tale carti? N-ai nici un motiv. Eu,unul,nu le-as ,,exila".Totusi,intreb:vrei sa le vinzi sau sa le dai(daruiesti!)?

sculptorul
Postat pe 19 Ianuarie 2009 19:08
Buna intrebare i-ai pus Sculptore!E o adevarata bogatie a sufletului bineinteles sa ai multe carti ele au fost si vor ramane hrana spirituala pentru muritori.Daca vrei sa le oferi ma abonez si eu pentru ca din pacate nu le pot cumpara.
angelblue_67
Postat pe 19 Ianuarie 2009 22:35
Sorry, m-am exprimat ambiguu, mea culpa Doamne fereste, nici prin cap nu-mi trece sa vand cartile!! Vrea sa schimb corpul de mobilier care se numeste tot asa si nu gasesc nimic care sa aiba destule rafturi pt. carti.
Ufff....did I make myself clear?
Irulan
Postat pe 20 Ianuarie 2009 16:14
Daca nu gasesti in comert o biblioteca pe masura bogatiei tale de carti...de ce nu incerci ceva la comanda?... cauta un meserias bun, care sa vina sa-ti masoare spatiul pe care doresti sa-l dedici cartilor, si sa-ti conceapa o biblioteca mulata cerintelor tale...Bafta
feeleco
Postat pe 20 Ianuarie 2009 16:31
Si noi sintem in aceeasi situatie cu cartile, si ne-am gindit sa ne facem biblioteca pe tot peretele. Simpla de tot, genul tevi de inox cu rafturi. Si din intimplare am gasit si un loc de inspiratie, vezi si tu, poate-ti vine vreo idee: www.issdesigns.com/Gallery%20Wall%20Units.htm
anca_ciornei
Postat pe 21 Ianuarie 2009 08:29
Gandul bibliofilului...Acum am priceputara! Scuza-ne pentru graba cu care ne-am ,,abonat"la cartile tale,dar,sper sa ne intelegi.Asa cum a spus si Feeleco,o varianta ar fi cea a construirii unor rafturi pentru carti,dupa gustul(planul,schita) si necesitatea ta,aceasta,fiind dictata de spatiul din casa si numarul de carti pe care vrei sa le inraftuiesti.Avem idei in privinta aceasta!Cu respect!
sculptorul
Postat pe 21 Ianuarie 2009 08:42
Eu in locul tau le-as pastra, poate mi-as cumpara o mobila in care sa pot incorpora si cateva carti, restul le-as da persoanelor care-mi sunt dragi si as sti ca au grija de ele! cu siguranta ca vor fi utile si generatiilor viitoarei tale familii!
volintiru22
Postat pe 23 Ianuarie 2009 11:19
Eu le-as dona bibliotecii publice...cel putin cea din orasul meu este foarte saraca in carti

Postat pe 23 Ianuarie 2009 14:44
Scuze draga,IRULAN,imi place enorm de mult sa ma pired in lumea cartilor,sa ma inchipui ca fac parte din povestea pe care o citesc de aceea am fost asa de "repezita"sa raspund.Baietii au dreptate ori cauti o biblioteca mare pe tot peretele ori iti faci una la comanda depinde de posibilitatile tale.
angelblue_67
Postat pe 23 Ianuarie 2009 16:37
scuze pentru greseala vroiam sa scriu:sa ma" pierd" dar graba strica treaba nu ???
angelblue_67
Postat pe 23 Ianuarie 2009 16:40
Ar fi mare pacat sa renunti la carti
serene13
Postat pe 23 Ianuarie 2009 21:09
Nu cred ca se vor demoda cartile vreodata...si eu am o colectie impresionanta..mi-am schimbat mobila si ce-i drept stau destul de ciudat acum, insa o recopertare cred ca ar fi o idee buna
andra_alexandra
Postat pe 23 Ianuarie 2009 21:58
Buna seara ! Si eu am f. multe carti, pe care letin in am aproape toata casa ,dar majoritatea sunt in living, pe o jumatate dintr-un perete pe lungimea camerei, am facuta pe comanda din lemn o biblioteca , de la podea ,la tavan ,prectic alcatuita din 4 corpuri prinse intre ele, care au fiecare cate 8 polite,respectiv 9 spatii pentru carti ,pe o suprafata de aprox. 4,20m latime cu aprox. 2,95 inaltime . Arata bine ,si e f.utila. Si bineinteles ca e "ancorata" in perete in cateva locuri ,pentru stabilitate si siguranta. E adevarat, am facut-o acum mai multi ani,poate 10 dar cred ca mai gasesti astazi tamplari priceputi,pentru ca din lemn ar tebui sa faci,palul nu suporta greutate mare ,pe aceeasi latime de polita se "face burta"...hhmmm, deh, cartea e grea...si la propriu si la figurat, ha, ha ! Dar presupun ca o poti face si din ...metal, depinde de stilul pe care il ai in casa, evident. Daca te va interesa, voi face o fotografie si o voi posta la profilul meu ,pentru a-ti face o idee mai concreta a ceea ce am descris eu mai sus. Succes !
libra66
Postat pe 25 Ianuarie 2009 21:32
pentru mine nu sau demodat imi place sa am o multime de carti in biblioteca desi din pacate nu am prea multe,sa citesc o carte buna ma relaxeaza,cred k fiecare dintre noi ar trebui sa mai citeasca din cand in cand, insa diin pacate multi nu mai practik acest "sport"al mintii!
andreeabacau
Postat pe 25 Ianuarie 2009 22:38
foarte frumos ,sa pastrezi cartile,sunt o avere! Putini mai citesc,prefera sa se uite la ciumaca aia sau cum o cheama sau la tot felul de emisiuni TV de doi bani,fara substanta si cu rol de dezinformare.Pe vremea comunismului cartea buna(si se gasea ff greu) era un refugiu,acum se gasesc dar nu prea ni le mai permitem!
54elaine
Postat pe 2 Februarie 2009 00:10
Scuze pt. intarzierea cu care raspund dar mi s-a defectat monitorul si pana mi-au trimis altul a durat ceva.
Tot o biblioteca "home made" am si eu. A facut-o sotul meu prin 1988 si ocupa peretele lung al sufrageriei; este cu rafturi din sticla cu ruperi de nivel. Toata lumea spune ca-i super . Problema este ca eu, tot vazand-o atatia amar de ani, m-am plictisit de ea; si mai are un defect: barele de sustinere sunt prinse direct de perete, deci nu o pot muta; as vrea sa mai schimb asezarea mobilei si nu prea am cum. Pana la urma cred ca vom face una la comanda.
Imi pare rau sa aud ca mai sunt localitati fara o biblioteca publica; banuiesc ca, in schimb, nu lipsesc carciumile si discoteca......bun,e nevoie si de ele, dar si de cultura, mai avem putin si-i ajungem pe americani la incultura!Primarul&Consiliul local ce fac? Incearca sa vorbesti frumos cu ei poate asa inteleg, lol.
Merci Cat! chiar am nevoie de idei noi asa ca abia astept sa-ti vad biblioteca.
Elaine ai mare dreptate, daca reusesc sa mai cumpar o carte pe trimestru ma consider fericita.....
Irulan
Postat pe 3 Februarie 2009 08:37
Sculptore, abia astept si ideile de la tine, banuiesc ca nu intamplator ti-ai ales nickname-ul asta, nu?
Irulan
Postat pe 3 Februarie 2009 08:58
Dupa cum ,,vad"eu,de-aici,din Valcea,se pare ca ai o biblioteca functionala,aspectuoasa si cu doua ,,defecte".Primul:te-ai plictisit de vederea ei ,iar al doilea,consta in imobilitatea ei.Daca vrei sa o pastrezi,cu dichisitele ei rafturi de sticla,dar vrei sa o reasezi in spatiul sufrageriei,atunci,n-ai decat sa chemi un tamplar(Bun!) pe care sa-l pui sa o faca mobila,asa cum vrei.Daca n-o mai vrei,atunci fa-ti niste schite,un plan in care ai in vedere LEMNUL.Ti-l recomand in mod reflex,deoarece,pentru mine,sticla,fierul si altele sunt niste materiale foarte bune,dar,cu o conditie:Sa fie din LEMN! Succes in aplicarea oricarei metode pe care o vei alege din ceea ce vrei tu! Cu respect!
sculptorul
Postat pe 3 Februarie 2009 15:37
nu s-au demodat si nu se vor demoda niciodata cred eu.... acum depinde si de marimea apartamentului.... am vazut la cineva o mobila de culoare deschisa dintr-un capat in altul cu multe rafturi cu carti si in fata cartilor mai ramane spatiu sa pui poze sau ornamente .... am pus poza la profil in caz ca vrei sa te inspiri ...
rocsanyk3
Postat pe 11 Februarie 2009 01:27
putini sunt clientii care m-ai cumpara in romania biblioteci ,in una din colectile de mobilier pe care le execut am in componenta o bilbioteca din lemn masiv si o produc pentru export in tara daca stau bine si ma gandesc anul trecut am vandut f putine.
Lumea cumpara in sufragerie bufet+ vitrina dar biblioteci nu ,chiar mi-am pus si intrebarea asta?
In noile vile nu veti vedea genul asta de mobilier doar cei care isi fac camera gen birou
luminitagrigoriu
Postat pe 12 Februarie 2009 20:48
eu imi doresc o camera in care sa nu existe decat biblioteca si un birou. Sa fie o camera de lectura. Noi, inca de pe vremea lui Ceasca am simplificat lucrurile, reducand totul la un corp de mobila in sufragerie.
myrella73
Postat pe 17 Februarie 2009 15:27
Mie imi plac foarte mult cartile, asa ca nu le-as instraina niciodata pe ale mele, mai ales ca am un copil, care sa fiu sincera, prefer sa lectureze, nu sa stea in fata PC-ului.
m3rlinetza
Postat pe 20 Februarie 2009 17:44
Ca acum cartile sunt mai putin citite e adevarat. Televizorul si calculatorul au luat locul acestora. Pe MOMENT, dupa parerea mea, deoarece CARTEA a fost, este si va fi CEL MAI BUN PRIETEN AL OMULUI.
cnbernath
Postat pe 13 Martie 2009 09:01
cartea are suflet...dar oamenii uita ca si ei au unul...iubiti cartile,va rog!...:)
camis_condo
Postat pe 14 Martie 2009 14:36
citind ce ati scris pe aici, MUSAI sa caut o carte si sa citesc!as prefera un film bun dupa ceva carti celebre, dar... nah am vz o ecranizare dupa cartea lui Cervantes-don quijote-...vorba unora...simti ca traiesti odata cu personajele!!!
vera223
Postat pe 13 Aprilie 2009 18:53
Buna seara nu s-au demodat cartile acum au aparut tot felul de biblioteci cu carti,daca esti interesata sa iti schimbi biblioteca eu te pot ajuta executa mobila la comnada ieftine si calitate buna,si pentru a iti face o idee de cum se poarta acum iti las si un site sa il vizitezi :www.danymob.page.tl si un nr de telefon: 0765.478.510 .Cand vrei sa vizitezi siteul intra pe sectiunea living.
sora_flory
Postat pe 20 Ianuarie 2010 23:17
aici se discuta principii si nu se face reclama
luminitagrigoriu
Postat pe 21 Ianuarie 2010 16:36
Florentina, multumesc pt. site si nr. de telefon. O sa intru sa vad daca gasesc ceva care sa-mi placa; eu am multe carti si am nevoie de o biblioteca care sa fie, in primul rand, functionala.
Mai vorbim.
Irulan
Postat pe 21 Ianuarie 2010 21:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cursuri gratuite in orintarea in cariera 3 De la: piti_condo 26 Ianuarie 2011 21:09
BUNA! 2 De la: Mihaela09 19 Iulie 2009 08:01
rasadirea muscatelor 2 De la: condo001419_miamar 1 Noiembrie 2009 06:14
Va intra apa in subsolul casei dvs ? Rezolvarea o gasiti cu noi ! 3 De la: MIKE 12 Iulie 2010 15:50
polistiren DALMATINA 1 De la: Madalyn007 19 Mai 2010 20:24