Setari Cookie-uri

stalp in sufragerie.

Am in sufrageriei un stalp din constructia imobilului. Pentru ca nu se poate indeparta, si pentru ca este cam la 1.5 metri de unul din pereti (dintr-o latime de 6 metri a sufrageriei) ma gandesc ca s-ar putea gasi o posibilitate de a face din acest stalp ceva estetic. Finisajul este pe patrat, cam de 45 cm latura. Cam mare si cam greu de integrat intr-un decor dragut.
Poate are cineva o idee (geniala) cum sa transform in ceva frumos aceasta problema. Sa pictez pe el?
Sa pun rafturi nu merge ca am verificat.
Poate sa-l imbrac in perdele vaporoase si colorate?
celestina20
Postat pe 11 Februarie 2009 14:10
Lavini,daca pui cateva poze la profilul tau,cu siguranta vor veni SFATUITORII. Fa pozele in asa fel, incat sa se vada ,,inculpatul".
sculptorul
Postat pe 11 Februarie 2009 19:02
mergi la firma "STO"...poti alege un marmorino sau structur...Sunt niste gleturi speciale, in culorile pe care tu le alegi. www.sto.ro
evanghelistul
Postat pe 12 Februarie 2009 12:17
Buna lavini ! Din cate am inteles eu , practic , intr-o parte a sufrageriei tale , apare un obstacol.....adica dinspre perete spre camera e un gol urmat de stalp ??!O.k. ? Daca e asa. poate poti revizualiza, respectiv, rearanja, si sa te folosesti de acel stalp facand o,despartitura , un...paravan.. asezat perpendicular pe perete. Pt. ca ai spus ca e tencuit,atunci cu niste rigips sa faci practic un perete cu goluri din rigips...fie ca sunt ca niste rafturi , adica spatiu liber, se vede dintr-o parte in alta, si atunci poti aseza ce-ti place tie , fie inchise si poti creea un " centru de interes" incluzand acolo fie 2 spoturi care sa lumineze un obiect decorativ, fie un tablou.....Foarte bine arata si o planta chiar mai multe , asezate de sus in jos , si unele sa fie...curgatoare.. Culoarea poate fi aceeasi din restul camerei sau una care sa se regaseasca ca accent ,in restul ambientului. O alta posibilitate ar fi sa faci din lemn ,sa incluzi exact intre perete si stalp , in care sa pui un ...acvariu luminat... efectul e spectaculos , dar nu stiu daca se incadreaza cu stilul camerei,si daca te poti "inhama" la o responsabilitate ca aceea a intretinerii acvariului...Poate ai observat , dar ce ti-am sugerat eu , daca am reusit sa inteleg corect ce e cu stalpul acela , este un mod de a folosi un defect,transformadu-l intr-un...efect ! M-as bucura sa-ti fiu de ajutor ,ar fi bine sa pui si poze . O zi buna !
libra66
Postat pe 12 Februarie 2009 14:52
iti recomand sa ceri parerea unui arhitect sau a unei firma de design, este cel mai sigur, iti vor face mai multe schite si poti sa vezi cum va arata per ansamblu sufrageria ,si nici nu costa f mult.
josua
Postat pe 13 Februarie 2009 09:05
In spatiul ramas neutilizat se poate amplasa daca nu un acvariu luminat cu pesti vii (ca sa nu te "inhami" la o responsabilitatea intretinerii acvariului), atunci un acvariu luminat fara pesti sau plante de apa (este mult mai comod)... efectul va fi unul placut, acvariul ar fi un punct de atractie...
xeniutzaaa
Postat pe 15 Februarie 2009 20:34
Buna seara !...m-am mai gandit la problema ta...fiind in trecere pe forum....Nu cred ca ai alta varianta ,decat aceea propusa de mine,adica sa reamparti spatiul camerei de zi ,creeand acea "delimitare " a spatiului , sa zicem sufrageria si living , pentru a da o folosinta acelui stalp de rezistenta .M-am gandit si la ce spuneai cu perdele vaporoase....parca nu...e totusi o camera cu folosinta ...comuna ,perdelele acelea pe stalp...budoar, dormitor,decor teatral....nu stiu ce sa zic. Poate ca ar fi mai bine sa postezi poze pentru a vedea clar si...restul.
libra66
Postat pe 16 Februarie 2009 22:11
Multumesc mult pentru sfaturi. Chiar ai idei-foarte faine de altfel. Dintre toate, cea mai buna ramane sa folosesc stalpul ca "delimitare" a spatiului, living si sufragerie cum ai propus. Am si aranjat piesele de mobila in asa fel si efectul este foarte bun. Sunt multumita. Ai avut dreptate si cu perdelele, nu se potriveau de loc. Acum caut doua tablouri asemanatoare, inguste si destul de lungi, pentru laturile mai vizibile ale stalpului.
celestina20
Postat pe 18 Februarie 2009 08:40
Salut,

Am avut aceeasi problema in living.... stalpul trebuie sa existe acolo; pot sa iti spun, daca vrei iti trimit si o poza, l-am placat cu piatra decorativa "de Vlahitza", de jos pana sus, i-am aplicat un singur strat de lac, iat pe una din laturi am montat un blat de lemn natural de aceeasi latime ca si stalpul, si am cumparat 4 scaune de acelea inalte de bar ( cu picior); am realizat un spatiu de luat masa de dimineata si un loc unde te poti rezema in cot cand stai la un pahar cu prietenii ;)

fm77roen
Postat pe 23 Februarie 2009 22:11
imbracaal in lemn si-l fa folositor sau lemn cu tapet da super si la fel il poti face util parte de lemn trtebuie sa respecte linile mobiliei care o ai in restul camerei sa para ca asa ai vrut tu acel obiect de mobiler
luminitagrigoriu
Postat pe 25 Februarie 2009 09:15
salut ... nu stiu exact cum e plasat dar... ideeea cu paravanul sa delimitezi living de dining sau ceva de genul e cea mai potrivita.. il puteai imbraca si in rafturi ... pe toate cele 4 laturi si iesea ceva super.... iti garantez k se putea realiza... lucrez in mobila si am facut cuiva ceva de genul si a iesit supe....
piciulik86
Postat pe 21 Martie 2009 05:17
Incearca vitrine de sticla in jurul stalpului sa fie amplasate oglinzi in care sa pui bibelouri sau poze.Poti sa introduci neoane De 6w sau 8 w care sa lumineze .Spoturile consuma mult.Neoanele sa fie amplasate cat mai discret. sa dea o lumina difuza.Sa apara ca un corp luminos sa nu se observe ca este un stalp.
Cu stima
vpopescu58
Postat pe 25 Martie 2009 21:48
Incearca sa-l imbraci intr-un tapet care sa se potriveasca cu ce ai in camera.Eventual mai pune un tapet la fel pe unul din pereti.
Luigia_2006
Postat pe 12 Februarie 2010 23:46
totul depinde de cel mai apropiat perete in functie de pozitionarea stalpului (care de cele mai multe ori este chear pe mijloc )idei precum cele enumerate mai sus sant destule imaginatie si bani sa ai !!!!
gigibrbr_condo
Postat pe 24 Februarie 2010 13:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vine primavara 9 De la: Dekore_Studio 24 Mai 2009 00:59
de vanzare urgentta!! 1 De la: condo000929 20 Iunie 2009 17:26
Pot sparge un perete de rezistenta? 23 De la: Mirunika 11 Martie 2010 09:50
pietenia adevarata,exista? 2 De la: budara 30 Martie 2010 22:23
despre terenuri,case si acte 8 De la: cara_zara37 4 August 2010 08:26