Setari Cookie-uri

Igrasia

Cum scap de igrasie din casa. Am renovat acum 10 ani si de atunci nu mai scap de ea.
mi333
Postat pe 21 Ianuarie 2009 10:08
Cred ca raspunsul este in detaliul oferit in intrebare. Renovarea de acum 10 ani. Ce a avut loc atunci?
Ce fel de renovare?
cde
Postat pe 9 Februarie 2009 05:06
casa e de paianta, am facut subzidire, am tencuit peretii, am gletuit.

dar marea problema este intr-o cladire noua unde e plin de mucegai, in baie, bucatarie sus si jos pe la colturi.

nu am apucat sa facem izolatie pe afara.

poate e din cauza izolatiei sau a faptului ca nu se aeriseste destul de bine din cauza ferestrelor de termopan?
mi333
Postat pe 9 Februarie 2009 16:12
Da este foarte necesara aerisirea. Zilnic trebuie aerisit si deasemeni se poate cumpara fungicid care se pune in vopseaua lavabila pentru a impiedica mucwgaiul.

Nu este din cauza izolatiei sau lipsa ei.

Paianta este in cladirea noua?

Succes!
cde
Postat pe 10 Februarie 2009 17:41
Multumesc!

Paianta este in casa veche.
mi333
Postat pe 11 Februarie 2009 16:40
si eu am probleme cu igrasia, am izolat pe interior acum 4 ani, si de ceva timp mi-a aparut o pata care se tot mareste
nu stiu ce sa fac... sa dau jos si sa pun iar?
in casa este un geam deschis tot timpul , in permanenta..
ce sfaturi imi dati?
arthurasa
Postat pe 13 Februarie 2009 11:03
Spre deosebire de acum ceva timp cand se indeparta igrasia cu o carpa uscata inmuiata din plin in clor(metoda f eficienta) acum se gasesc in magazinele specializate solutii cu pulverizator usor de folosit si care nu lasa mirosul acela de clor intepator in urma (nu stiu nume,dar stiu ca acestea exista). Daca totusi le-ai incercat fara nici un efect iti recomand sa te reintorci la metoda clor aplicat pe o carpa si frecat f bine locul unde apare igrasia. apoi sa lasi geamul deschis sa se aeriseasca f bine.
Ca idee, daca acea casa este noua va mai dura putin timp situatia dupa care nu vor mai fi probleme
sorana_85
Postat pe 13 Februarie 2009 11:58
in legatura cu igrasia...si eu am avut mult timp in baie exact pe peretele cu coloana principala si inebuneam pt ca dadea un miros urat de mucegai si pe deasupra era tot timpul negru si plin cu apa.Dar in vara cand am renovat,zugravul a cumparat vopsea in ulei......a cutatat peretele cu spaclul si a dat un strat de vopsea,apoi a dat cu lavabila.De atunci nu mai am probleme cu igrasia.Sper sa functioneze si la voi....
work4u
Postat pe 13 Februarie 2009 14:57
aha, cu clor am mai incercat dar apare din nou
cu vopsea din aia nu am incercat , dar o sa vorbesc in primavara cu zugravul meu sa incerce si metoda asta
alte idei?

apropos, daca aveti nevoie, am un super baiat care lucreaza f bine
arthurasa
Postat pe 16 Februarie 2009 09:48
De la: arthur.asa@gmail.com, la data 2009-02-16 09:48:53aha, cu clor am mai incercat dar apare din nou
cu vopsea din aia nu am incercat , dar o sa vorbesc in primavara cu zugravul meu sa incerce si metoda asta
alte idei?

apropos, daca aveti nevoie, am un super baiat care lucreaza f bine

EXISTA O SUBSTANTA, EU AM LUAT DE LA METALO-CHIMICE, SI SE CHEAMA CHIAR "ANTIMUCEGAI", SI MAI E UNA "MUCEGAI KILL", AM DAT, S-A REZOLVAT, DAR PESTE UN AN SAU DOI APARE IAR. AERISIRE, DEZUMIDIFICARE, IZOLATIE EXTERIOARA, EVENTUAL AEROTERME SPECIALE....
gedilika77
Postat pe 18 Februarie 2009 02:17
De la: gedilika77, la data 2009-02-18 02:17:53
De la: arthur.asa@gmail.com, la data 2009-02-16 09:48:53aha, cu clor am mai incercat dar apare din nou
cu vopsea din aia nu am incercat , dar o sa vorbesc in primavara cu zugravul meu sa incerce si metoda asta
alte idei?

apropos, daca aveti nevoie, am un super baiat care lucreaza f bine

EXISTA O SUBSTANTA, EU AM LUAT DE LA METALO-CHIMICE, SI SE CHEAMA CHIAR "ANTIMUCEGAI", SI MAI E UNA "MUCEGAI KILL", AM DAT, S-A REZOLVAT, DAR PESTE UN AN SAU DOI APARE IAR. AERISIRE, DEZUMIDIFICARE, IZOLATIE EXTERIOARA, EVENTUAL AEROTERME SPECIALE....


Au mai fost topicuri despre mucegai, cititile si gasiti metodele prin care scapati de mucegai.
condo000807
Postat pe 7 August 2009 00:23
scapati de toate problemele cu izolatia exterioara 0723434494florin
1978bebe
Postat pe 8 August 2009 09:09
De la: 1978bebe, la data 2009-08-08 09:09:03scapati de toate problemele cu izolatia exterioara 0723434494florin


Si cu igrasia ascendenta ce faceti domnule Florin, cu punctele roua ce faceti domnule Florin, nu cred ca izolatia exterioara de care spuneti dvs este solutia tuturor problemelor, eu cred ca fiecare caz trebuie tratat in parte. In momentul in care dati o solutie ganditi-va bine domnule Florin. Imi pare rau daca interventia mea te-a suparat, dar eu zic ca putina responsabilitate in afirmatii nu-ti strica.
condo000807
Postat pe 8 August 2009 09:41
Vizitati pagina www.izomil.ucoz.net
Veti gasi raspuns la problema igrasiei.
Va stau la dispozitie, cu lamuriri, in cazul in care le veti avea.
Ma puteti contacta si direct din pagina mai sus mentionata, de la "contact"
Multumesc anticipat!
izomil
Postat pe 8 August 2009 23:04
vopseaua lavabila
iulian_nenciu
Postat pe 10 August 2009 08:23
Foarte interesant asta cu izolatia exterioara ca te scapa de probleme!!! Si cu casele cu geam termopan, centrala termica si izolatie exteriora facuta aiurea, cu vechime de minim 1 an si cu probleme de igrasie si mucegai? Fiecare constructie facuta in stilul "hei-rup" are problemele ei. Este bine venita criza aceasta ca elimina din asa zis "toti constructorii" Numai bine!!! www.avitop.eu
Avitop
Postat pe 11 August 2009 15:21
www.avitop.eu
Avitop
Postat pe 11 August 2009 15:23
De la: Avitop, la data 2009-08-11 15:23:03www.avitop.eu


Eu cred ca tu ai o problema, eu nu am nici un reprezentant Avitop in Bucuresti, ce fel de produs vinzi tu sub numele de Avitop?
Analizeaza-ti bine situatia ca s-ar putea sa ai o problema.
Eu cred ca esti inconstient cu ceea ce faci, te joci cu focul, treaba ta!
Iti dau in sfat, ia legatura cu mine ca sa rez problema amiabil.
condo000807
Postat pe 12 August 2009 23:04
Reprezentanti Avitop/Aktivtherm exista in Bucuresti de 2 ani.Daca vreti sa vedeti ce inseamna Avitop/Aktivtherm studiati www.avitop.eu. Partea cu focul si cu problemele nu stiu de care, o trecem cu vederea. Pentru prezentarea produsului Avitop/Aktivtherm telefonati la 0755112113. Cu stima, www.avitop.eu
Avitop
Postat pe 18 August 2009 11:46
De la: Avitop, la data 2009-08-18 11:46:18Reprezentanti Avitop/Aktivtherm exista in Bucuresti de 2 ani.Daca vreti sa vedeti ce inseamna Avitop/Aktivtherm studiati www.avitop.eu. Partea cu focul si cu problemele nu stiu de care, o trecem cu vederea. Pentru prezentarea produsului Avitop/Aktivtherm telefonati la 0755112113. Cu stima, www.avitop.eu


Uite care este treaba, nu vreau sa intru in polemici pe forum cu tine, eu am un contract de exclusivitate acordat de catre producator, stiu povestea voastra, iti las un nr de tel. 0762101466 si vorbim, daca vrei bineinteles daca nu ne putem intalni si altfel.
Si sa nu crezi ca fac afirmatii asa de dragul de a le face sau ca sa ma aflu in treaba.

condo000807
Postat pe 18 August 2009 15:24
Suntem prezenti dupa Targul Prima Casa de la Palatul Copiilor si la Palatul Parlamentului la Targul National Imobiliar.

www.avitop.eu
Avitop
Postat pe 26 Septembrie 2009 12:36
buna dimineata. am mai spus pe forum.eu am izolat casa pe afara acum 2 ani,tot atunci am pus termopane si am zugravit in interior cu vopsea lavabila. la aprox.un an de la zugraveala (mai exact asta iarna)mi-a aparut pe peretele interior igrasie in dreptul patului, igrasie care s-a intins in toata casa, in toate camerele (este vorba de peretii care nu au ferestre). am stat toata vara cu geamurile deschise si am dat paturile din toate camerele departe de perete.am sters cu clor si nimic. ba mai rau, cade varul cu glet pana la tencuiala. acum e tarziu dar, la primavara ma apuc de curatenie(zugraveala). ce ma sfatuiti sa fac. cum sa scap de aceasta igrasie sau ce o fi.va multumesc pentru sfat.
andronescu_vali
Postat pe 1 Octombrie 2009 07:35
Buna seara.M-as bucura daca ti-as fi de folos oferindu-ti un raspuns cat mai bun.Problema este cam grava,m-am comfruntat cu ea acum 1 an,am incercat toate soiurile de solutii apastop,hidrostop smoala,etc.nu poti preveni aparitia igrasiei ,reapare.exteriorul casei tale ori are crapaturi pe unde se scurge apa si intra prin pereti,ori spatiul pe care este situata casa acumuleaza apa iar fundatia este imbibata in apa ceea ce face ca umezeala sa urce pe perete.ai 3 variante.1.izolezi dormitoarele cu polistiren,ceea ce nu permite trecerea igrasiei.2.torni de jur imprejurul casei ciment ca 1 metru distanta de la casa.3.sapi de jr imprejurul casei sa dezgropi fundatia si o izolezi.cu zmoala topita,sau cu dracie d-aia de se izoleaza blocurile pana la 1 metru de la pamant...astea cam sunt singurele solutii ,daca aflii altele te rog sa raportezi:)..o zi buna
danielestamathe
Postat pe 4 Octombrie 2009 03:46
Suntem la Targul National Imobiliar la Palatul Parlamentului de azi 11.11 pana in data de 15.11.2009.

Va invitam sa cunoasteti performentele Aktivthermului, termoizolant care elimina cauzele formarii condensului si implicit igrasia si mucegaiul.

www.avitop.eu
Avitop
Postat pe 11 Noiembrie 2009 14:23
salut
cea mai buna solutie este sa izolezi casa(apartament)interior exterior
ieu asa am facut am izolat si pereti si tavane si nu mai am treaba
placheaza cu poles vezi sa aiba o densitate mai mare si tavane si pereti iar pe tavane pune tavan fals tot din pol
si nu o sa mai ai treaba
iar cea mai buna solutie ptr igrasie sa speli e piatra vanata de se foloseste la stropitul viei la 1l apa 10 gr piatra vanata se spala se usuca si mult timp nu mai iese
daca va fost de ajutor sfatul meu ma bucur
condo002951
Postat pe 21 Ianuarie 2010 02:03
o metoda foarte buna sunt becurile cu ultraviolete cam o saptamana pe camera dar perioada aia nu sta nimeni in camera.
juventustorro13
Postat pe 22 Martie 2010 15:15
Twins82 ofera solutii tehnice de cel mai inalt nivel profesional pentru combatarea si prevenirea igrasiei, mucegaiului si infiltratiilor de apa, solutii ce pot fi aplicate indiferent de sistemul constructiv ce a fost afectat. Oferim garantie de 5, 10 si 20 de ani pentru lucrarile efectuate.Pentru mai multe detalii nu ezitati sa accesati site-ul http://twins82.ro
Corneliu_Mihai
Postat pe 15 Iunie 2010 21:04
www.antimucegai.ro acolo gasesti raspuns la intrabarile tale.
titel12
Postat pe 28 Octombrie 2010 23:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
amenajare living 4 De la: cristina_tulipe 8 Februarie 2010 19:35
n900 300usd,htc hero 300usd,sonyericsson satio $300 1 De la: weeezz 11 Noiembrie 2009 13:48
izolatie interioara 18 De la: GYGYCL 27 Mai 2010 10:22
Termoizolatie cu AVITOP 8 De la: Avitop 14 Februarie 2010 00:19
Buna ! 15 De la: Gew 24 Februarie 2012 14:01