Setari Cookie-uri

loc de munca

Salut

Am si eu o curiozitate. Ce ar trebui sa fac sa imi gasesc si eu un loc de munca?
Am facut facultatea, imi depun cv-ul in fiecare zi la diferite firme dar nu ma angajeaza nimeni pt ca nu am experienta.
Ce pot sa fac?
schu_my2003
Postat pe 21 Ianuarie 2009 18:57
incearca sa fii cat mai convingator atunci cand mergi la un interviu conteaza cel mai mult asta si ofera increderea ca te-ai descurca in orice domeniu si fara o experienta vasta in spate.
experienta se capata in timp atata timp cat esti dispus si sa inveti sa te descurci in cele mai varii domenii. iti dau exemplul meu care lucrez ca si refernt bancar si am terminat o facultate de psihologie. deci nu se au nici o legatura una cu alta. simplul fapt ca am fost foarte convingatoarea de-a lungul interviurilor sustinute
flory231984
Postat pe 21 Ianuarie 2009 19:57
pai nu prea poti sa faci nimik....toti angajatorii cauta sa angajeze oameni cu experienta pentru a nu pierde timp ...pentru ca cineva fara experienta invata mai greu si se misca mai greu....Asta e...eu am avut noroc...am preferat experienta in locul facultatii si recunosc ca ma angajez destul de usor.voi face si facultate dar peste cativa ani....deocamdata mi-e bine...

Postat pe 22 Ianuarie 2009 11:37
trebuie sa fii foarte convingatoare in momentul interviului.la un interviu conteaza foarte multe, de la tinuta pana la gesturi.fii sigura pe tine si arata-le ca tu chiar meriti postul ala.si cum mai zicea cineva aici, s-ar putea sa fi terminat o facultate si sa trebuiasca sa muncesti in cu totul alt domeniu.asta e, nu mereu facem ce ne place.si nu te da batuta de la primul interviu esuat, sansa iti va surade si tie.numai bine si mult succes
roxanathebest2006
Postat pe 22 Ianuarie 2009 11:39
in primul rand trebuie sa ai incredere deplina in tine, asa ca iti propun ca atunci cand mergi la un interviu, imbracamintea sa fie impecabila.
biris_livia
Postat pe 26 Ianuarie 2009 22:28
Din pacate , multi tineri absolventi se confrunta cu aceasta problema ; e frustrant pentru tine , dar daca te-ai afla de cealalta parte a biroului ai face la fel , pentru ca e nevoie de timp , si resurse pentru a pregati o persoana incepatoare. Dar , nu trebuie sa te lasi coplesita de ....aceste esecuri temporare. poate ca ar fi bine sa incerci sa-ti gasesti chiar si un job temporar , nu e alegerea ta , desigur , dar ...e un inceput. Si oricum ,vei invata ceva acolo. Si , e posibil ,ca acel post temporar sa-ti ofere posibilitatea sa te faci remarcata, astfel, sa te angajeze. Mai este si varianta in care accepti un post care e....sa zicem inferior pregatirii tale , dar si acesta e un inceput , se adauga in C V -ul tau...Si de acolo , faci urmatorul pas. E destul de greu sa te angajezi , mai ales in aceasta perioada , Indiferent de ce se intampla , esti foarte tanara si trebuie sa ai incredere in .....Steaua ta. Iti doresc Succes !!!!
libra66
Postat pe 1 Februarie 2009 16:11
E greu intr-adevar. Cu problema ta se confrunta majoritatea dintre tinerii absolventi. Incearca sa imprastii peste tot CV - ul tau, pe net, prin orasul in care locuiesti, etc. ... nu se stie niciodata de unde vei primi o oferta tentanta... Multa bafta!
cecilia_g
Postat pe 3 Februarie 2009 10:04
depinde in ce domeniu vrei sa lucrezi, iar la interviuri sa mergi totdeauna sigura pe tine....vezi ce patiti daca sunteti tinuti in puf de parainti ...cand da-ti un pic de greu sunteti pe nicaieri :)))

si parintii mei m-au ajutat dar eu am vrut sa ma mai multi bani si sa fac ceva ape propriile mele picioare...eu am terminat si horticultura la zi , la stat , ziua mergeam l faculta , luam bursa si dupamasa la serviciu ca nu aveam voie sa lipsim...seara ma distram...nici nu stiu cand mai dormeam...tare viata de student :)))
micki23
Postat pe 10 Februarie 2009 16:07
INteleg ca ti-e greu, trebuie sa ai rabdare ca mai sunt si firme care nu cer in primul rand experienta! Plus de asta e o perioada foarte grea in ceea ce priveste angajarile acum. Continua sa depui cv-uri si ai sa vezi ca e imposibil sa nu apara ceva!
volintiru22
Postat pe 13 Februarie 2009 10:22
Eu cred ca acum, cel putin ijn aceasta perioada a crizei, ar trebui sa nu iti alegi un job in functie de facultatea pe care ai terminat-o, ci sa ai un job oricum si orice..moral. Daca ai gasi un loc de paznic, sau de brutar..ar fi super tare, pentru ca dupa cum vezi o gramada de oameni cu sau fara studii superioare au ramas someri, dar unii mai curajosi s-au axat, s-au reprofilat pe altceva..;) Macar pana ne revenim din criza asta...
m3rlinetza
Postat pe 13 Februarie 2009 11:18
ai dreptate... majoritatea tinerilor se lovesc de aceasta problema...cred ca trebuie sa fi mai hotarata si mai convingatoare in momentul in care esti invitata la un interviu...
lulutza_2007
Postat pe 13 Februarie 2009 14:23
intra pe ..ejob,,cauta pe google
kudika000803
Postat pe 17 Februarie 2009 10:48
si pe e.jobs sunt multe dar deja ocupate pe pile mai ales cele bune...toate firmele sunt obligate sa dea anunt cu locurile de munca , insa tot pilele si le angajeaza
micki23
Postat pe 1 Aprilie 2009 20:07
7 mii de CV-uri ; 10 conturi pe site-urile specializate ; N interviuri ratate ; zeci de cunostinte si pile . STOP----- este criza pe bune nimeni nu mai angajeaza incompetenti nu te supara dar daca nu inveti ceva de la fiecare interviu ratat daca nu iti perfectionezi prezenta in fata angajatorului nu vei reusi nici cu pile . Si apoi trebuie sa ai tupeu sa minti sa il aprobi desi nu esti de acord cu tot ce zice el ..angajatorul. Zau trebuie sa fii convingator si sigur pe tine ...nu pleca capul !!!! fii demn nu fii modest daca vezi ca nu mai ai nici o sansa :::propunei sa lucrezi o luna doua pe gratis sigur il faci varza pe angajator apoi daca zici ca nu ai mai lucrat niciodata accepta un salariu mic dar sa fii angajat cu carte de munca ....asa sa vada viitorii ca ai experienta hai te si faci cinste cu o
gigibrbr_condo
Postat pe 19 Iulie 2009 03:56
De la: micki23, la data 2009-04-01 20:07:42si pe e.jobs sunt multe dar deja ocupate pe pile mai ales cele bune...toate firmele sunt obligate sa dea anunt cu locurile de munca , insa tot pilele si le angajeaza
nu sant intrutotul de acord cu tine consider ca cel care este bun are intrare oriunde pe mult sau pe putin este adevarat daca nu esti bun esti dat afara si daca vine un pilos indiferent de cat de bun esti vor vrea sa te elimine am patito si eu pe asta dar am stiut sa gestionez momentul si in vreme de criza sa plec la un salar cu 40% mai mare si munca mai putina foarte putina ...desigur recomandat dar potrivit ca o manusa cerintelor interne REZULTATUL FINAL???????!!!!!!!!!!! eu sant bine mercy iar pilosul cel care in final a fost angajat dupa o lunga perioada ....de proba a sfarsit prin a nu putea profesa deoarece soarta a facut ...sa a-si piarda dreptul de practica FELICITARI FOSTILOR MEI SEFI PENTRU ALEGEREA FACUTA CONCLUZIA ----exista un DUMNEZEU pentru toti P.S.: mai bine , un prieten bun meserias in constructii dupa 12 ani de activitate ...si slugareala( a fost sef de santiere) a fost dat afara in plina criza cu multe datorii acasa si copii a treia zii semna protectia muncii la o alta companie de constructii !!!!!!! fara sa stie nici unul nici altul cine le este prieten comun ......ha ha adica eu
gigibrbr_condo
Postat pe 19 Iulie 2009 04:09
bravo,domnule...bune idei dati
gabyta35
Postat pe 21 Martie 2010 10:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mobilier terasa 5 De la: cosmacpan 13 Februarie 2010 10:23
FORAJE PT GOSPODARIE 2 De la: Indiana_Jones 28 Septembrie 2011 22:23
Energia solara o investitie profitabila pentru institutiile publice 1 De la: AEM 14 Decembrie 2010 08:12
finisaje 1 De la: condo002222 29 Octombrie 2009 09:12
decoratiuni interioare si exterioare Decoraþi-vã acasã cu ornamente din ipsos ºi stuc de cadre, nu a fost niciodatã atât de simplu! 1 De la: romastucchi 31 Ianuarie 2009 23:12