Setari Cookie-uri

Solicitare

Sunt bucurestean, am cumparat o casa la tara si vreau sa construiesc un chiosc.
Ma poate ajuta cineva cu o schema, pentru ca vreau sa construiesc singur acest chiosc ?
amariucaidorel@yahoo.com
amariucaidorel
Postat pe 24 Ianuarie 2009 00:24
nu e greu
se face la baza un hexagon....o sa incerc sa-ti trimit o schema cand am timp...
micki23
Postat pe 6 Februarie 2009 23:05
k,hai sa zicem ca o faci....dar ai auzit ce iti cer normele europene????ma refer la vestiar,toaleta,un mic depozit....eu am incercat si nu am reusit la faza cu depozitarea si la faptul ca daca voiam sa bag si cosmetice,detergent nu aveam voie sa am si un mic aprozar....multeeeee
work4u
Postat pe 13 Februarie 2009 15:10
De la: work4u, la data 2009-02-13 15:10:00k,hai sa zicem ca o faci....dar ai auzit ce iti cer normele europene????ma refer la vestiar,toaleta,un mic depozit....eu am incercat si nu am reusit la faza cu depozitarea si la faptul ca daca voiam sa bag si cosmetice,detergent nu aveam voie sa am si un mic aprozar....multeeeee



haha cred ca nu ai inteles ce chiosc vrea sa faca..e chiosc de gradina,, in termenii nostrii de peisagisti sau gorticultori i se mai zice foisor...:))si nu ii trebuie baie si nici norme europene:))
micki23
Postat pe 13 Februarie 2009 19:20
k nu am inteles,dar bine ca am postat ca vad ca te-ai distrat enorm pe seama mea.....hahaha
work4u
Postat pe 15 Februarie 2009 15:33
Sunt minunate aceste foisoare ,mai ales la tara ,la aer liber.Te rog nu te supara si trimite acea schema de chiosculet pt. ca si eu sunt interesanta.Please.
mcmarimar2002
Postat pe 16 Februarie 2009 15:01
De la: work4u, la data 2009-02-15 15:33:50k nu am inteles,dar bine ca am postat ca vad ca te-ai distrat enorm pe seama mea.....hahaha


ei nu te oftica, ca nu te-am facut proasta sau nu stiu cum. am ras si eu putin ca ai incurcat cred un chiosc cu un altfel de chiosc :)

crezi ca eu inteleg intotdeauna tot?
micki23
Postat pe 16 Februarie 2009 19:04
De la: mcmarimar2002, la data 2009-02-16 15:01:32 Sunt minunate aceste foisoare ,mai ales la tara ,la aer liber.Te rog nu te supara si trimite acea schema de chiosculet pt. ca si eu sunt interesanta.Please.


daca imi zice ti unde postez aici poza ca nu vad...pe alte forumuri se posteaza ff usor , aici nu sunt atenta si nu gasec :))
micki23
Postat pe 16 Februarie 2009 19:06
Momentan va dau un proiect verbal
:)))

Pentru inceput trasam conturul exterior al terasei pe care vom construi pavilionul. Terasa are o forma de hexagon cu laturile egale de 1,6 m (R=1,6 m).

Dupa trasarea hexagonului vom trasa fundatia dupa schita anexata. Sapatura pentru fundatie se face pana la o adancime de 50-60 cm
Armarea fundatiei si a placii se poate realiza cu plasa sudata de ø6. Din fundatie vom lasa mustati pentru legarea armaturii de la placa.

Pentru turnarea fundatiei vom utiliza beton clasa 8/10 (B150):

Dozajul / mc. este: (1 galeata=10 l)
-ciment = 280 kg (7 saci de 40 kg)
-sort 0-3 = 46.7 galeti
-sort 3-7 = 31.6 galeti
-agregat 7-16 = 19 galeti
-agregat 16-31= 25.6 galeti
-apa orientativa (se corecteaza functie de umiditatea agregatului)= 19 galeti

Dupa intarirea fundatiei inlaturam pamintul din interior pe o adancime de 10 cm de la nivelul solului pentru realizarea stratului de rupere a capilaritatii. Pe exterior vom monta un cofrag pentru o suprainaltare cu 15 cm a terasei fata de nivelul solului.

Stratul de rupere a capilaritatii v-a avea grosimea finala de 15 cm si este constituit din pietris 16-32 bine batatorit. Peste stratul de pietris se aseaza o folie de polietilena pentru stratul de hidroizolatie.

Turnarea placii se face tot cu aceasi marca de beton.

Pentru montarea stalpilor (popilor) din lemn, cu sectiunea de 12/12 cm si L= 2.2 m, vom utiliza o confectie metalica denumita papuc de stalp.

Papucii de stalp se monteaza la o distanta de 10 cm fata de varfurile hexagonului, perpendicular pe diagonala.

Partea superioara a stalpilor se prelucreaza ca in detaliul anexat.

Pasul urmator este montarea "grinzilor" de legatura dintre stalpi. acestea se confectioneaza din scandura de 48 cu latimea de 120 mm si lungimea de ~ 150 cm. Capeti scandurii se prelucreaza la 30
Pentru montarea "capriorilor" se confectioneaza din lemn o piesa hexagonala cu laturile de cate 7 cm si lungimea de 25 cm.

"Capriorii" se confectioneaza din scandura de 48 cu latimea de 150 mm au lungimea de ~ 220 cm.

Imbinarea "capriorilor" cu piesa centrala hexagonala si cu stalpi se realizeaza prin cepuri de ø20.
Dupa ce s-a teriminat de montat capriorii vom intari printr-o rigla de lemn de 48 cu latimea de 80 mm si L = ~140 cm partea superioara a scandurilor de legatura.
Toate imbinarile se efectuiaza prin lipire cu adeziv ca de ex. Moment Wood super 3 si se pot intari cu confectii metalice tip Simpson Strong-Tie.
La o distanta de 2.70 m fata de nivelul terasei vom monta 3 diagonale din rigle de lemn de 48/80.

Pe aceste rigle se fixeaza o placa de OSB3 de 15 mm grosime decupata la dimensiunile corespunzatoare.
Unim capetii, taiati perpendicular pe suprafata terasei, de la capriori printr-o "pazie" realizata din scandura de 24 cu latimea de 20 cm si L= ~180 cm.

Pentru astereala se poate monta placi din OSB3 de 22-25 mm grosime sau scandura de lemn de 24 mm (1").
Contravantuirile se confectioneaza din rigle de lemn cu sectiunea de 10/10 cm.
Parapetii se pot confectiona din rigle de lemn cu sectiunea 48/48 mm (cadrul) si rigle de 24/48 mm elementele verticale.
Invelitoarea acoperisului se poate realizea astfel:
-peste placile de OSB se monteaza o membrana autoadeziva Ceresit BT21
-se monteaza sindrila bituminoasa

Vopsirea elementelor de lemn se poate realiza cu gama de vopsele Villa de la Policolor.
micki23
Postat pe 16 Februarie 2009 19:14
De la: micki23, la data 2009-02-16 19:14:41Momentan va dau un proiect verbal
:)))

Pentru inceput trasam conturul exterior al terasei pe care vom construi pavilionul. Terasa are o forma de hexagon cu laturile egale de 1,6 m (R=1,6 m).

Dupa trasarea hexagonului vom trasa fundatia dupa schita anexata. Sapatura pentru fundatie se face pana la o adancime de 50-60 cm
Armarea fundatiei si a placii se poate realiza cu plasa sudata de ø6. Din fundatie vom lasa mustati pentru legarea armaturii de la placa.

Pentru turnarea fundatiei vom utiliza beton clasa 8/10 (B150):

Dozajul / mc. este: (1 galeata=10 l)
-ciment = 280 kg (7 saci de 40 kg)
-sort 0-3 = 46.7 galeti
-sort 3-7 = 31.6 galeti
-agregat 7-16 = 19 galeti
-agregat 16-31= 25.6 galeti
-apa orientativa (se corecteaza functie de umiditatea agregatului)= 19 galeti

Dupa intarirea fundatiei inlaturam pamintul din interior pe o adancime de 10 cm de la nivelul solului pentru realizarea stratului de rupere a capilaritatii. Pe exterior vom monta un cofrag pentru o suprainaltare cu 15 cm a terasei fata de nivelul solului.

Stratul de rupere a capilaritatii v-a avea grosimea finala de 15 cm si este constituit din pietris 16-32 bine batatorit. Peste stratul de pietris se aseaza o folie de polietilena pentru stratul de hidroizolatie.

Turnarea placii se face tot cu aceasi marca de beton.

Pentru montarea stalpilor (popilor) din lemn, cu sectiunea de 12/12 cm si L= 2.2 m, vom utiliza o confectie metalica denumita papuc de stalp.

Papucii de stalp se monteaza la o distanta de 10 cm fata de varfurile hexagonului, perpendicular pe diagonala.

Partea superioara a stalpilor se prelucreaza ca in detaliul anexat.

Pasul urmator este montarea "grinzilor" de legatura dintre stalpi. acestea se confectioneaza din scandura de 48 cu latimea de 120 mm si lungimea de ~ 150 cm. Capeti scandurii se prelucreaza la 30
Pentru montarea "capriorilor" se confectioneaza din lemn o piesa hexagonala cu laturile de cate 7 cm si lungimea de 25 cm.

"Capriorii" se confectioneaza din scandura de 48 cu latimea de 150 mm au lungimea de ~ 220 cm.

Imbinarea "capriorilor" cu piesa centrala hexagonala si cu stalpi se realizeaza prin cepuri de ø20.
Dupa ce s-a teriminat de montat capriorii vom intari printr-o rigla de lemn de 48 cu latimea de 80 mm si L = ~140 cm partea superioara a scandurilor de legatura.
Toate imbinarile se efectuiaza prin lipire cu adeziv ca de ex. Moment Wood super 3 si se pot intari cu confectii metalice tip Simpson Strong-Tie.
La o distanta de 2.70 m fata de nivelul terasei vom monta 3 diagonale din rigle de lemn de 48/80.

Pe aceste rigle se fixeaza o placa de OSB3 de 15 mm grosime decupata la dimensiunile corespunzatoare.
Unim capetii, taiati perpendicular pe suprafata terasei, de la capriori printr-o "pazie" realizata din scandura de 24 cu latimea de 20 cm si L= ~180 cm.

Pentru astereala se poate monta placi din OSB3 de 22-25 mm grosime sau scandura de lemn de 24 mm (1").
Contravantuirile se confectioneaza din rigle de lemn cu sectiunea de 10/10 cm.
Parapetii se pot confectiona din rigle de lemn cu sectiunea 48/48 mm (cadrul) si rigle de 24/48 mm elementele verticale.
Invelitoarea acoperisului se poate realizea astfel:
-peste placile de OSB se monteaza o membrana autoadeziva Ceresit BT21
-se monteaza sindrila bituminoasa

Vopsirea elementelor de lemn se poate realiza cu gama de vopsele Villa de la Policolor.




UNDE SUNT DESENELE ?
DE CE NU SE SE FACE TALPA FUNDATIEI LA ADINCIMEA DE INGHET ?
SCANDURA DE 48 E DE FAPT DULAP, NU ?
NU SE RECOMANDA COMBINAREA MAI MULTOR TIPURI DE IMBINARI (DACA FOLOSESTI ELEMENTE SIMPSON NU MAI FOLOSESTI SI ADEZIV

FARA SUPARARE, PLEASE !


unigrafsa
Postat pe 1 Aprilie 2009 16:09


si de vreau sa pun desene nu pot aici ....nu am cum sa fac schita aici...
nu e foisor rustic sa folosesti scanduri cat china de groase...pentru a imbraca foisorul...

iar despre adancime scuza-ma dar e un amarat de foisor nu o vila..poti sa-l pui daca vrei si fara fundatie.... si il muti cand ai chef...nu e planta sa-i inghete radacina :))
nu ma supar..eu nu sunt constructor..ti-am dat un proiect pe care il am...daca nu va convine nu il aplicati...
micki23
Postat pe 1 Aprilie 2009 18:16
JUST ! DIN PACATE FARA NISTE DESENE SI FARA SA FII DE MESERIE (ARHITECT, INGINER) ESTE EXTREM DE GREU SA VIZUALIZEZI IN SPATIU CEEA CE AI POVESTIT ATIT DE AMANUNTIT. SI E PACAT.ASTA E MAREA PROBLEMA. RESTUL SUNT DETALII CARE SE POT REZOLVA.
unigrafsa
Postat pe 2 Aprilie 2009 15:42
De la: micki23, la data 2009-04-01 18:16:42

si de vreau sa pun desene nu pot aici ....nu am cum sa fac schita aici...
nu e foisor rustic sa folosesti scanduri cat china de groase...pentru a imbraca foisorul...

iar despre adancime scuza-ma dar e un amarat de foisor nu o vila..poti sa-l pui daca vrei si fara fundatie.... si il muti cand ai chef...nu e planta sa-i inghete radacina :))
nu ma supar..eu nu sunt constructor..ti-am dat un proiect pe care il am...daca nu va convine nu il aplicati...



VEZI CA POTI PUNE POZE IN PAGINA TA DE CONT.
unigrafsa
Postat pe 2 Aprilie 2009 15:43

VEZI CA POTI PUNE POZE IN PAGINA TA DE CONT.[/quote]

da dar acolo nu au voie sa vada pozele decat cei la care le-am dat accept ca prieteni :))
micki23
Postat pe 2 Aprilie 2009 19:53
As dori o adresa de e.mail.
Nu am reusit sa gasesc nici o fotogafie cu vreun foisar / chiosc.
Cu multumiri,
Dorel Amariucai,
0723 - 645300
amariucaidorel
Postat pe 2 Aprilie 2009 20:34
De la: amariucaidorel, la data 2009-04-02 20:34:34As dori o adresa de e.mail.
Nu am reusit sa gasesc nici o fotogafie cu vreun foisar / chiosc.
Cu multumiri,
Dorel Amariucai,
0723 - 645300


pai eu nu am pus nici o schita..am spus ca nu am pus :))iar daca puneam asa ceva sigur nu puteau sa vada decat persoanele carora le-am dat eu accept ....:)
micki23
Postat pe 3 Aprilie 2009 21:25
nu stiu daca am voie sa postez linkuri spre alte forumuri.....imi cer scuze moderatorilor daca nu este permis nu am citit regulile forumului
http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=8681
Despre asta era vorba mai sus....Daca se sterge linkul dati-mi un mesaj privat si va dau linkul...
brawnie
Postat pe 7 Mai 2009 14:39
Draga micki, nu te supara, dar e un consum de lemn exagerat la ce spui tu. Si vorba ta, e un amarat de chiosc... Stii cum va arata?
Iti spun eu, care tocmai mi-am facut unul, si cu stalpisori de 10x10 si capriori de 8x8. Elementele sant f. groase.
danstaicut
Postat pe 12 Mai 2009 20:14
Stiu ca e cam vechi topicul, dar pentru mine e actual ca sunt in cautare de foisoare, aici (https://doxar.ro/foisoare-din-lemn/) am gasit o firma care se ocupa si o sa imi fac constructiile din gradina cu ei
kudika_1040184
Postat pe 24 Octombrie 2021 22:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Balustrade din inox, sticla si lemn 1 De la: kudika_956776 21 August 2014 14:39
Solicitare 20 De la: kudika_1040184 24 Octombrie 2021 22:38
Case de lemn 3 De la: horatiu_tra 31 Martie 2010 21:40
concurs condo 21 De la: micki23 26 Martie 2009 15:51
iedera 16 De la: condo004055 10 Iunie 2010 16:18