Setari Cookie-uri

Amenajare terasa mica

Casa la care locuiesc este prevazuta cu o terasa destul de mica: 2/4 m. Puteti sa-mi dati unele sfaturi pentru amenajarea acestei terase? As dori sa fie un loc de reculegere.
andreea4k
Postat pe 1 Iulie 2008 16:45
un sezlong , si flori............
cornelia_leia
Postat pe 2 Iulie 2008 15:20
Destul de mic spatiul. O foto ne poate ajuta. Asta ca sa vedem cum este lumina orientata si ce este pe peretii acestei terase. Sau faceti o descriere a locului.
koanamay
Postat pe 13 Iulie 2008 18:29
De la: cornelia_leia, la data 2008-07-02 15:20:48un sezlong , si flori............
ninigusu_condo
Postat pe 8 August 2008 20:00
privitor la terasa eu am vazut ceva foarte fain :este vorba de o terasa suspendata care se prelungea peste acoperisul casei initial era vorba cam de aceiasi suprafata dar care pe baza unei structuri metalice sa format un spatiu (platforma )de aproximativ 10 metri patrati din ei nu sa pierdut decat aproximativ 1m pentru scara interioara propietarul a pastrat o masuta si o canapea sub scara dar pentru mese mai mari este foarte multumit cu aceasta investitie putin cam piperata dar foarte practica daca vreti va voi explica pe mess
gigibrbr_condo
Postat pe 10 August 2008 10:41
Desigur, flori vor merge cel mai bine. Pe terasa vor avea un mediu prielnic de dezvoltare. De asemnea pentru a se mentine si mai bine, personal imi ingrijesc florile cu Fylo, Geolino niste tratamente ecologice, www.bioma.ro. Creste rezistenta plantelor la situatii de stress (seceta, apa putina etc.), creste imunitatea plantelor in fata bolilor etc. Personal sunt multumita

Postat pe 11 August 2008 07:45
bai voi cu bioma si constructii case branza terci aici era vorba de o terasa si cum poate fi ia amenajata nu de cum sa-ti ingrijesti florile sau sa-ti faci case se pare ca nu prea va merg afacerile de va bagati ca oaia la usa vedetiva ma de treaba voastra ca de asta nu va merge banu si nu mai va bagati aiure in discutii ca nu vine nimeni la voi daca va faceti reclama asa
gigibrbr_condo
Postat pe 11 August 2008 18:24
www.fosforescent.ro

Postat pe 23 Noiembrie 2008 12:48
daca doriti sa fie un loc special si plin de caldura va recomand daca structura terasei permite sa realizati un desen simplu si executat din mozaic alegind culorile adecvate va fi cu adevarat un loc de tihna . plus ca trainicia nu mai poate fi pusa la indoiala
cristinatomotas
Postat pe 21 Decembrie 2008 06:23
un sezlong tip canapea...eventual o canapea 3 in 1 si o poti folosi cum vrei...o masuta si flori
vasi_hellboy
Postat pe 22 Ianuarie 2009 14:09
Eu consider amenajarea unei terase o metoda de a-ti amenaja propriul colt de rai. As opta pentru tersa rustica pentru a se incadra intr-o armonie perfecta cu natura. Plantele exotice si piesele de mobilier din impletituri sunt ideale pentru realizarea unei spatiu de vis unde sa te poti relaxa dupa o zi obositoare de munca, unde sa iei micul dejun in bataia soarelui sau o cina romantica la lumina lumanarilor. Cred ca visam cu totii la o terasa cu o priveliste speciala, de unde sa putem vedea marea sau muntii, dar chiar daca nu suntem atat de norocosi, putem realiza un spatiu deosebit cu ajutorul ornamentelor florale, putem realiza propria oaza cu plante exotice precum palmierii sau bonsaii.
Fie ca optam pentru scaune impletite sau pentru o sofa moale ideal ar fi sa utilizam perne decorative, un izvor atificial decorat cu pietre pentru a intari aspectul rustic nu ar fi deloc de neglijat sau un acvariu sunt de asemenea o idee buna atat apa cat si pestii avand un efect benefic asupra psihicului alungand pentru totdeauna stresul din preajma ta.
In loc sa pui gresie pe jos, care este adevarat ca se curata mai usor, opteaza pentru parchet de preferat unul inchis la culoare (mahon) care pe langa faptul ca nu va face nota discordanta cu cadrul natural va da si un aer mai cald atmosferei.
Succes la amenajat!
andra_alexandra
Postat pe 22 Ianuarie 2009 14:25
Cred ca pentru amenanjarea unei terase trebuie folosite culori calde..un sezlong si multe flori ..:) cu siguranta o sa va simtiti ca in paradis
briyanaa_girl
Postat pe 23 Ianuarie 2009 02:00
Pot sa-ti zic cum este amenajata terasa mea. In primul rand, pe jos, este pavata cu bucati sparte de gresie de diverse culori si chituite intre ele, astfel ca da un aspect foarte placut.In partea de jos este imprejmuita cu gardut din lemn, din scandurele subtiri, montate in asa fel incat sa para niste romburi. Pe balustrada am pus jardiniere cu flori, iar terasa am amenajat-o cu o masuta si 2 scaune din rachita.
lidiac
Postat pe 31 Ianuarie 2009 12:36
cine imi trimite si mie poze cu modele de terase mici, adica unde spatiul nu este prea generos????
constantin_spita
Postat pe 13 Februarie 2009 09:46
augustina_priescu
Postat pe 13 Februarie 2009 12:32
augustina_priescu
Postat pe 13 Februarie 2009 12:33
si eu am o terasa f mica si vroiam sa stiu cum sa fac s-o fac si practica si utila.adica vreau sa pun si faianta,as vrea s-o si izolez...dar sa ramana si spatiu.
cyucy_healthy
Postat pe 15 Februarie 2009 11:14
alynastoian
Postat pe 16 Februarie 2009 15:12
eu vreau sa-mi amenajez balconul si am mari probleme in a hotari care este varianta cea mai buna
mtina_condo
Postat pe 1 Martie 2009 16:28
Intra pe www.totalgarden.ro si vezi un exemplu de terasa, dupa care trimite-mi un e.mail si iti fac un proiect.
liviuaugustin
Postat pe 9 Mai 2009 20:01
Si eu voi avea in curand o terasa de asemenea dimensiuni si intentionez sa pun doua trei scaunele o masuta si bine inteles multe flori. Balustradele le voi umple toate doar cu flori curgatoare , va fi acolo si casuta pisicii. Ce parere aveti?
doinel57
Postat pe 5 Iulie 2009 17:23
sigur ca florile is cele care te fac sa te simti bine pe o terasa, nu trebuie sa aveti dubii,apoi la capitolul mobilier.....daca ii asa de mica pui ce inca[e ca sa iti ramana si spatiu injur
condo000672
Postat pe 4 August 2009 09:07
daca si terasa asta e mica,atunci nici nu mai zic de a mea care are 1/2 m.........
madaroxi280
Postat pe 4 August 2009 13:59
Si eu am doua balcoane,unul la sufragerie si unul la dormitor, sunt complet deschise si sunt foarte preocupata de amenajarea lor.De ce ? Pentru ca ele sunt micutele male gradini, altele n-am si le folosesc strict in scopul in care au fost facute.Am reusit sa gasesc si mobilier pe masura lor, din lemn de eucalipt, care rezista iarna in aer liber, doar invelit cu huse speciale de plastic.Am plante cu flori aproape tot timpul anului,dupa sezon,vecinele imi admira florile si se jeneaza sa scuture presurile peste ele.Nu pierd mult timp cu ingrijitul lor - nici nu am prea mult timp - pentru ca le aleg pe cele care nu pun probleme deosebite, dar sunt foarte decorative prin culorile lor.In timp am cumparat si carti despre plantele de balcon si terasa, ca sa incerc mereu ceva nou.
Daca cineva are nevoie de un sfat, ma poate contacta pe adresa irimia.florentina@yahoo.com. Am facut in timp si o colectie de schite pentru amenajarea balcoanelor si a teraselor, mai ales a celor mici, cum sunt cele mai multe.Am cautat mereu alte solutii de organizare a balconului,pentru variatie, caci este mult mai usor sa faci aici schimbari, decat in apartament, iar vara cele doua balcoane reprezinta o prelungire binevenita a spatiului casei in exterior.
Mihaela09_condo
Postat pe 4 August 2009 14:51
cu terasele ne-am cam lamurit,eu am o intrebare grea:centrala termica pe curent ii avantajoasa?As vrea sa stiu daca are cineva si ma poate lamri si pe mine daca merita sa imi cumpar sau nu
condo000672
Postat pe 5 August 2009 08:51
Datorita pretului curentului in tara noastra, cea mai scumpa incalzire este incalzirea electrica.....ceva mai ieftina este incalzirea cu gaz metan ,iar cea mai ieftina este incalzirea cu lemne, dar care are inconvenientul ca pretul de achizitie al cazanului pe lemne, a boilerului si a pompelor de circulatie este mai mare decat la cumpararea unei centrale murale functionand pe gaz. Pentru centala electrica trebuie in mod normal sa aveti un bransament electric trifazat.Cea mai comoda incalzire din punct de vedere exploatare ramane centrala pe gaz. Pot sa va ajut cu proiectul de incalzire indiferent de ce varianta alegeti roscainstal@yahoo.com
condo000800
Postat pe 6 August 2009 10:31
De la: condo000800, la data 2009-08-06 10:31:03Datorita pretului curentului in tara noastra, cea mai scumpa incalzire este incalzirea electrica.....ceva mai ieftina este incalzirea cu gaz metan ,iar cea mai ieftina este incalzirea cu lemne, dar care are inconvenientul ca pretul de achizitie al cazanului pe lemne, a boilerului si a pompelor de circulatie este mai mare decat la cumpararea unei centrale murale functionand pe gaz. Pentru centala electrica trebuie in mod normal sa aveti un bransament electric trifazat.Cea mai comoda incalzire din punct de vedere exploatare ramane centrala pe gaz. Pot sa va ajut cu proiectul de incalzire indiferent de ce varianta alegeti roscainstal@yahoo.com
mai ramane cafeaua de dimineata sa te hotarasi la ce o faci::::::1-- incepi cu un dus cu apa de la centrala ,instant de gaz apoi dai drumu la aragaz ;varianta 2-- astepti sa vina curentul sa dai drumu la plita electrica sau te pui plin de transpiratie dimineata sa spargi cateva surcele sa faci un mic foc de cafea si desigur de un dus
gigibrbr_condo
Postat pe 6 August 2009 19:03
ai si niste costuri reale din partea oamenilor care au asa ceva cand vorbesti ca incalzirea electrica prin pardoseala e cea mai scumpa?
kudika109308
Postat pe 6 August 2009 22:58
hidroizolarea terasei nu are nimic cu ocuparea spatiului , sa fie doar bine facuta
montajprestaf
Postat pe 21 Februarie 2010 12:46
In ce sens va-ti lamurit cu terasele ??
nu ati vazut coperturi tip terasa cu e vechime de peste 30 de ani de viata care in prezent functioneaza ( si nu zic pt. publicitate )
montajprestaf
Postat pe 21 Februarie 2010 12:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
plante de interior 1 De la: condo000143 12 Martie 2009 11:32
Petuniile 8 De la: lumy_lumy21 28 Ianuarie 2010 18:13
Drenaj curte 1 De la: justoana 22 Iunie 2010 09:39
FIRMA DE CONSTRUCTIII CU MAI MULTE DOMENII DE ACTIVITATE 1 De la: condo003278 24 Februarie 2010 00:14
dezmembrarea unui teren.la multi ani tuturor utilizatorilor 2 De la: danstaicut 5 Ianuarie 2011 11:00