Setari Cookie-uri

Incalzire alternativa

Buna tuturor.Ati citit de Panouri Solare Finantate 90% prin programul Casa Verde ce parere aveti???Am inteles ca cei de la casa privata nu prea au sanse.Foloseste cineva dintre voi astfel de sisteme?????
tia072
Postat pe 13 Februarie 2009 09:07
buna tia , proiectul "casa verde" e un proiect nascut mort . si-au batut joc atat de oamenii care vroiau sa-si puna un panou solar , cat si de cei care comercializeaza si instaleaza asa ceva . eu am folosit panouri solare in strainatate unde am locuit ceva timp si am fost foarte multumit de ele . urmeaza sa-mi montez in curand unul si acasa in baia mare . daca vrei detalii gen preturi, rentabilitate , tipuri de panouri , te pot ajuta cu cea mai mare placere . ionel
ionel_lupan
Postat pe 13 Februarie 2009 10:25
Buna Ionel.Da ma intereseaza.adresa mea: sch_andrea@yahoo.com
tia072
Postat pe 13 Februarie 2009 20:00
Mda...din pacate acest proiect cade. Si eu il asteptam pt noua casa, dar...din pacate a fost doar un vis frumos
aliass
Postat pe 13 Februarie 2009 21:58
Din pacate cei care vor avea cunostinte vor beneficia de ea?!?!?!?!!?
tia072
Postat pe 14 Februarie 2009 15:50
buna, eu sant din constanta, mi-am construit o casuta, mi-am tras tevile pentru calorifere, inca nu mi-am pus caloriferele, am tras si gazele pana la poarta si acu nu stiu ce sa fac, sa termin ce am inceput cu gazele sau sa-mi pun panouri solare. ma deranjeaza faptul ca vara trebuie sa tin centrala deschisa pentru baie si bucatarie, nu stiu nici daca e rentabil sau ar fi mai rentabile varianta cu panourile solare. te rog ajuta-ma ca nu stiu ce sa fac, nici nu stiu cate i-mi trebuie, ce pret au si unde le gasesc...
casa mea are 120 metri patrati locuibila. ce as putea sa fac. multumesc mult
SABRINA_healthy
Postat pe 6 Martie 2009 11:46
Asta e rostul centralelor, sa ....functioneze. Am centrala montata in septembrie 2000 si de atunci....functioneaza. Cred ca nu am oprit-o niciodata , doar cand a fost ,accidental ,cate o problema cu curentul electric,foarte rar,si pentru putin timp. Insa centralele,cel putin a mea, au doar optiune pentru apa calda,asa ca,nu platesti dacat ceea ce consumi.In Romania nu ne putem permite sa ramanem doar pe un tip alternativ de incalzire. La noi este frig, macar 4-5 luni. Si iernile sunt grele,cu temperaturi scazute. Deocamdata,incalzirea pe gaze e cea mai eficienta si rentabila ,cu conditia sa existe o termoizolatie bine gandita si executata. Toate cele bune !!
libra66
Postat pe 27 Martie 2009 14:33
De la: SABINA, la data 2009-03-06 11:46:11buna, eu sant din constanta, mi-am construit o casuta, mi-am tras tevile pentru calorifere, inca nu mi-am pus caloriferele, am tras si gazele pana la poarta si acu nu stiu ce sa fac, sa termin ce am inceput cu gazele sau sa-mi pun panouri solare. ma deranjeaza faptul ca vara trebuie sa tin centrala deschisa pentru baie si bucatarie, nu stiu nici daca e rentabil sau ar fi mai rentabile varianta cu panourile solare. te rog ajuta-ma ca nu stiu ce sa fac, nici nu stiu cate i-mi trebuie, ce pret au si unde le gasesc...
casa mea are 120 metri patrati locuibila. ce as putea sa fac. multumesc mult
buna sabina , in primul rand trebuie sa-mi spui cate persoane vor folosi apa calda ; panourile se dimensioneaza dup nr de persoane care locuiesc in casa . despre rentabilitate; binenteles ca sant rentabile , mai ales ca in constanta tu ai mai mult soare decat in baia mare , iar eu tocmai urmeaza sa-mi montez unul . panourile pot fi folosite si in timpul rece ( toamna , iarna ) , desigur atunci cand ai zile insorite . preturi : un panou solar cu boiler incorporat de 160 litri te costa 2700 ron,(tva inclus) plus aprox 130 ron transportul pana acasa . daca vrei mai multe detalii , poti sa ma intrebi . ionel
ionel_lupan
Postat pe 28 Martie 2009 18:47
da ionel ma intereseaza zsi pe mine despre panourile solare.imi poti da ceva date?
condo000251
Postat pe 31 Martie 2009 06:55
Si eu as dori informatii. ioanabst@yahoo.com. Multumesc mult Ionel
ioanabst
Postat pe 21 Iulie 2009 08:24
Buna Ionel si pe mine ma intereseaza cateva detalii cu privire la panourile solare. pune si u ceva date de contact. ale mele sunt sasha_bbm id de mess
ms
bebemica
Postat pe 21 Iulie 2009 09:39
De la: ionel_lupan, la data 2009-03-28 18:47:48
De la: SABINA, la data 2009-03-06 11:46:11buna, eu sant din constanta, mi-am construit o casuta, mi-am tras tevile pentru calorifere, inca nu mi-am pus caloriferele, am tras si gazele pana la poarta si acu nu stiu ce sa fac, sa termin ce am inceput cu gazele sau sa-mi pun panouri solare. ma deranjeaza faptul ca vara trebuie sa tin centrala deschisa pentru baie si bucatarie, nu stiu nici daca e rentabil sau ar fi mai rentabile varianta cu panourile solare. te rog ajuta-ma ca nu stiu ce sa fac, nici nu stiu cate i-mi trebuie, ce pret au si unde le gasesc...
casa mea are 120 metri patrati locuibila. ce as putea sa fac. multumesc mult
buna sabina , in primul rand trebuie sa-mi spui cate persoane vor folosi apa calda ; panourile se dimensioneaza dup nr de persoane care locuiesc in casa . despre rentabilitate; binenteles ca sant rentabile , mai ales ca in constanta tu ai mai mult soare decat in baia mare , iar eu tocmai urmeaza sa-mi montez unul . panourile pot fi folosite si in timpul rece ( toamna , iarna ) , desigur atunci cand ai zile insorite . preturi : un panou solar cu boiler incorporat de 160 litri te costa 2700 ron,(tva inclus) plus aprox 130 ron transportul pana acasa . daca vrei mai multe detalii , poti sa ma intrebi . ionel
camibulica
Postat pe 21 Iulie 2009 12:30
Si pe mine ma intereseaza panoul solar, ne construim o casa de 200m2 si suntem patru persoane. Trimiteti-mi si mie mai multe date daca aveti. camibulica@yahoo.com
camibulica
Postat pe 21 Iulie 2009 12:34
Buna , Sant Grigore si am panouri si sisteme mixte . Pentru detalii va rog sa ma contactati . 0745664152
dacianbaciu
Postat pe 21 Iulie 2009 13:05
De la: tia072, la data 2009-02-13 09:07:14Buna tuturor.Ati citit de Panouri Solare Finantate 90% prin programul Casa Verde ce parere aveti???Am inteles ca cei de la casa privata nu prea au sanse.Foloseste cineva dintre voi astfel de sisteme?????


buna
deocamdata Casa Verde se reia , din luna august , pentru administratii si institutii , avind o finantare de 310.000.000 lei (cca 80.000.000 euro ), inscrierea pt aceste fonduri - prima etapa - se incheie in 31.07.09.
ministrul mediului a zis ceva si de persoane fizice ( case , etc ) dar cred ca numai de la anul.
eu reprezint un bun amic care se ocupa cu sisteme alternative ( panouri solare - care sunt sisteme complementare /, si pompe de caldura - sisteme complete de incalzire centrala si apa calda menajera ! f eficiente si economice , dar cu investitie initiala destul de mare ! ).
pentru detalii la homereg2002_
homereg2002
Postat pe 21 Iulie 2009 14:06
De la: homereg2002, la data 2009-07-21 14:06:48
De la: tia072, la data 2009-02-13 09:07:14Buna tuturor.Ati citit de Panouri Solare Finantate 90% prin programul Casa Verde ce parere aveti???Am inteles ca cei de la casa privata nu prea au sanse.Foloseste cineva dintre voi astfel de sisteme?????



pentru detalii la homereg2002@zahoo.co.uk , 0744-366346

pentru case , moteluri , blocuri , etc ..NOI este f.f. rentabila incalzirea cu POMPE DE CALDURA. Nu e nevoie de gaz , de nici un combustibil conventional , totul se ia din sol , apa , aer.!!!!
homereg2002
Postat pe 21 Iulie 2009 14:11
sal ionel, nu prea am intrat pe forum desi citesc aproape zilnic discutiile. Ma intereseaza cam cat ar putea sa ma coste un sistem complet de panouri solare, am inteles ca cele cu tuburi cu vid sunt cele mai eficiente. Suntem 4 persoane, am o casa cu 6 camere, bine izolata, incalzita in prezent cu o centrala cu gaze, la care vreau sa suplimentez sistemul cu panouri solare. Multumesc. Astept un raspuns pe florin_myky@yahoo.com
florinmyky
Postat pe 21 Iulie 2009 19:25
De la: florinmyky, la data 2009-07-21 19:25:12sal ionel, nu prea am intrat pe forum desi citesc aproape zilnic discutiile. Ma intereseaza cam cat ar putea sa ma coste un sistem complet de panouri solare, am inteles ca cele cu tuburi cu vid sunt cele mai eficiente. Suntem 4 persoane, am o casa cu 6 camere, bine izolata, incalzita in prezent cu o centrala cu gaze, la care vreau sa suplimentez sistemul cu panouri solare. Multumesc. Astept un raspuns pe florin_myky@yahoo.com


Necesarul de kW , si deci dimensiunea panoului solar , se stabileste in functie de mai multe criterii , unul important fiind suprata locuintei.
Pentru incalzirea apei este suficient un panou de cca 4,5 kW.
Firma ECOINSTAL IT CONSULT din Reghin ofera panouri solare cu tuburi vidate de 4, 5 KW la pretul de 980 euro + TVA , panou de 2,7 KW la 660 euro + TVA , la care se adauga manopera , care este functie de locatie , constructie , distanta , transport , etc. si se un deviz la fata locului.
homereg2002
Postat pe 30 Iulie 2009 13:14
De la: homereg2002, la data 2009-07-30 13:14:13
De la: florinmyky, la data 2009-07-21 19:25:12sal ionel, nu prea am intrat pe forum desi citesc aproape zilnic discutiile. Ma intereseaza cam cat ar putea sa ma coste un sistem complet de panouri solare, am inteles ca cele cu tuburi cu vid sunt cele mai eficiente. Suntem 4 persoane, am o casa cu 6 camere, bine izolata, incalzita in prezent cu o centrala cu gaze, la care vreau sa suplimentez sistemul cu panouri solare. Multumesc. Astept un raspuns pe florin_myky@yahoo.com


Necesarul de kW , si deci dimensiunea panoului solar , se stabileste in functie de mai multe criterii , unul important fiind suprata locuintei , si volumul de apa folosit.
Pentru incalzirea apei este suficient un panou de cca 4,5 kW.
Firma ECOINSTAL IT CONSULT din Reghin ofera panouri solare cu tuburi vidate de 4, 5 KW la pretul de 980 euro + TVA , panou de 2,7 KW la 660 euro + TVA , la care se adauga manopera , care este functie de locatie , constructie , distanta , transport , etc. si se face un deviz la fata locului.
Panourile sunt de MADE in AUSTRIA ( nu China !!! atentie mare la calitate ) si se ofera garantie de functionare de 2 ani .( nu si la avarii mecanice , fizice produse de factori externi / vint, grindina , etc.)
homereg2002
Postat pe 30 Iulie 2009 13:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vin Sfintele Paste 3 De la: roxana_edy 16 Aprilie 2009 20:41
buna ziua 2 De la: kudika_953068 26 Ianuarie 2014 17:19
taiere vita de vie 7 De la: diulian 6 Aprilie 2010 18:57
vand chinchilla 1 De la: marconi 12 Iulie 2009 11:48
centrala pe lemne sau pe gaze? 7 De la: condo000305 31 Ianuarie 2010 15:11