Setari Cookie-uri

Amenajarea gradinii mele

Dragii mei
Mi-am construit o casuta la tara si ca dupa orice santier am distrus gradina. Am nevoie de o firma care sa-mi ia cam 20-30 cm din pamantul imbibat cu materiale de constructii si sa mi-l inlocuiasca cu pamant fertil si apoi sa plantam niste gazon (in speta tot ei).
Acum surpriza: am sunat la n firme de amenajari gradini de prin jurul Bucurestiului (astea se gasesc cel mai usor pe net) si nimeni nu vrea sa se deplaseze pana la casuta mea care este la 46 km de centrul Bucurestiului pe DN1 inainte de Romanesti. Ca la ei probabil nu este nicio criza si au mult de lucru...
Acum incerc sa gasesc o firma prin jurul Ploiestiului si as aprecia daca m-ati putea ajuta cu vreun sfat (macar unde sa-i caut) daca nu chiar cu o firma.
Multumesc
Adinuca
Adinuca
Postat pe 10 Februarie 2009 11:11
foarte putine firme de amenajari de spatii verzi faca asa ceva...deobicei ele preiau terenul gata pregatit siei ti-l amenajeaza....e prea mult de munca ...

incearca la facultatea de agronomia sa postezi un afisi ca usnt studenti ce se ocupa cu amenajari si fiind incepatori faca si asa ceva....
micki23
Postat pe 10 Februarie 2009 15:05
Toate firmele de amenajari exterioare la care am sunat fac asta, cred ca de fapt din asta traiesc; problema este ca este prea departe pentru ei. Poate ar fi trebuit sa precizez ca nu am primit niciun pret, nu au facut nicio calculatie si eu personal cred ca sunt extrem de puturosi.
Daca mi-ar fi facut o calculatie si eu as fi spus ca e prea scump, as fi inteles ca este din cauza distantei, dar ei nici nu s-au apucat de calculatie
Cat despre stundentii de la agronomie, am o indoiala: de unde au ei utilajele necesare decopertarii, transportului de pamant prost si inlocuire a lui cu pamant fertil
Oricum multumesc pentru raspuns.
Adinuca
Postat pe 11 Februarie 2009 13:04
studentii colaboreaza cu profesorii sau cu firme care au utilaje :))lucreaza si mai ieftin:)

nu e nu stiu ce mare minune decopertarea...
micki23
Postat pe 11 Februarie 2009 15:52
tu vorbesti serios? stii tu pe cineva? ca daca stii astept si eu un telefon ... :))
mercic
Adinuca
Postat pe 11 Februarie 2009 21:40
De la: Adinuca, la data 2009-02-11 21:40:25tu vorbesti serios? stii tu pe cineva? ca daca stii astept si eu un telefon ... :))
mercic
dan_vladut
Postat pe 12 Februarie 2009 18:42
eu stiu dar problema e ca eu stau in Cluj...si nu cred ca vin de aici pana la tine ...am inteles ca esti din alta zona:)

micki23
Postat pe 12 Februarie 2009 20:13
putin din alta zona, dar poate la Cluj sunt oameni mai muncitori :)) nu ca la noi. Dar hai sa nu generalizam... Poate pana la urma gasesc...
Adinuca
Postat pe 12 Februarie 2009 21:41
Mai exista varianta "regiei proprii" : cauti un tractor cu lama in fata si cupa de excavator in spate (i se mai spune popular "castor") si o basculanta (le poti gasi chiar pe strada sau pe la un santier din zona) si te intelegi cu soferii sa-ti faca decopertarea ...
Tot cu ei te-ai putea intelege sa-ti aduca pamant sa pui in loc...
Cumperi apoi gazon si te apuci de semanat ..
Ideea poate da roade daca esti intr-o zona relativ circulata de asemenea utilaje ...
adrianbejinaru
Postat pe 13 Februarie 2009 08:53
Am si eu o mica casuta (gen casuta bunicii, partial modernizata), intr-un sat pe langa Ramnicul Sarat.Aveti idee daca as puea gasi o firma sa ma ajute cu amenajarea gradinii?Drumul pana la casa nici macar nu este asfaltat:(.
silky_lilky
Postat pe 13 Februarie 2009 10:02
augustina_priescu
Postat pe 13 Februarie 2009 12:29
adriane cred ca nici nu vrea sa munceasca si mai zice de alti ca sunt puturosi . daca pune osul la munca poate ca face o lucrare mai buna decat cei platiti si are si o satisfactie ca e facut de ea .
becudani
Postat pe 13 Februarie 2009 14:03
Adriane sa zicem ca ideea ta este buna, dar ce facem cu tot pamantul ala si cu molozul? Ala trebuie depozitat la o groapa de gunoi iar cei care fac amenajari au contracte cu gropile de gunoi.

Cat despre ultima vorbitoare, ce pot spune? Nici macar nu stii cat muncesc dar te trezesti vorbind. Dar toate bune pentru tine si multumesc pentru sfat.(sic!)
Adinuca

PS Am gasit o firma in Barcanesti care a acceptat sa vina sa faca un deviz
Adinuca
Postat pe 13 Februarie 2009 17:10
sant tare curios ce firma ai gasit si la cat ajunge devizul
dan_vladut
Postat pe 13 Februarie 2009 19:14
De la: Adinuca, la data 2009-02-13 17:10:19Adriane sa zicem ca ideea ta este buna, dar ce facem cu tot pamantul ala si cu molozul? Ala trebuie depozitat la o groapa de gunoi iar cei care fac amenajari au contracte cu gropile de gunoi.

Cat despre ultima vorbitoare, ce pot spune? Nici macar nu stii cat muncesc dar te trezesti vorbind. Dar toate bune pentru tine si multumesc pentru sfat.(sic!)
Adinuca

PS Am gasit o firma in Barcanesti care a acceptat sa vina sa faca un deviz


Ma bucur ca ai gasit..sper sa fi multumita, apropo imi zici te rog tariful ? :) sa fac o comparatie cu Clujul
micki23
Postat pe 13 Februarie 2009 19:17
Sigur dragii mei

Nu va ascund nimic si nu tin secret pentru ca eu sunt de parere ca din experientele celorlalti avem cu totii de invatat (era o zicere cum ca oamenii foarte inteligenti invata din greselile altora, cei obisnuti din propriile greseli iar prostii nu invata)

Sa revin: doamna respectiva a spus ca se va deplasa cu omul care se va ocupa de lucrare pana la mine... (eu in nestiinta mea i-am cerut sa decoperteze 20 cm pe o suprafata de 600mp, ea mi-a explicat ca vorbim de o cantitate impresionanta de pamant si ca nu se face asa ci se decoperteaza unde este nevoie atat de mult sau chiar mai mult) si imi vor face un deviz...

Nu stiu nici la ce sa ma astept, voi ati vazut cum arata curtea? Ma gandesc acum ca trebuie sa grabesc si micile demolari care au mai ramas ca oamenii pareau foarte hotarati sa imi faca o curte cu flori prin mai. Incep sa ma si tem, pare o chestie din ce in ce mai serioasa...
O sa va tin la curent cu evolutia... si cand am, postez si poze

Spor la proiecte
Adinuca
Adinuca
Postat pe 13 Februarie 2009 22:24
Vreau si eu un sfat privitor la craciunite. Mi se ofilesc de cum le cumpar in cel mult 2-3 zile. Ce sa fac? Ce nu fac bine?
kudika18121981
Postat pe 13 Februarie 2009 23:01
sant plante de sezoan(ptr comercializare) fosoneazale putiin si schimba pamantu
dan_vladut
Postat pe 14 Februarie 2009 16:42
Ptr Adinuca,Intereseazate de unde aduc pamantul, ce zona, loc,si cu ce il amesteca
dan_vladut
Postat pe 14 Februarie 2009 16:52
Multumesc pentru sfat; chiar nu m-am gandit decat ca-mi aduc pamant. Probabil ca vor lua pamant de padure, avand in vedere ca avem doua paduri la doi pasi, dar nu mi-au spus asta in cuvinte. Bine ca m-ai atentionat sa intreb. Ce-ar fi sa-mi aduca pamant de la o fundatie din oras spre exemplu... Vorba cuiva de mai inainte - mai bine imi fac eu in conditiile astea. Mai aduce lumea pamant din padure dar numai pentru a inalta solarul (la noi e zona legumicola si toata lumea, chiar si noi-care nu vindem, are macar un solar)
Merci
Adinuca
Adinuca
Postat pe 15 Februarie 2009 09:58
Imi este greu sa cred ca pamantul se poate aduce din alta prte decat de la o lucrare de excavatie de pe un alt santier...
E matematica...600 mp ...20 cm decoperati ..inseamna vreo 120 mc .
Adica vreo 6 camioane...crezi ca vor face o "fundatie de bloc" in padure ? Iar pamantulexcavat se va duce la varsatoare...in locul pamantului pe care ti-l vor aduce tie ...Toate bune
adrianbejinaru
Postat pe 15 Februarie 2009 21:59
Nu m-am gandit ca vor face o fundatie de bloc in padure dar recunosc ca m-am gandit ca vor lua 20 cm de pe 600 mp de undeva din afara orasului. Sau in fine am sperat...

Apoi, mi-a spus ca nu se iau de la mine din gradina 20 cm de peste tot ca sunt locuri unde nu este nevoie de atat. Inca n-a venit sa vada lucrarea pentru ca eu nu pot ajunge acolo asa ca n-am inca informatii la obiect
Adinuca
Postat pe 16 Februarie 2009 10:43
De la: roxana1981, la data 2009-02-13 23:01:04Vreau si eu un sfat privitor la craciunite. Mi se ofilesc de cum le cumpar in cel mult 2-3 zile. Ce sa fac? Ce nu fac bine?



acuma depinde despre care craciunita vb ?

ca asta la care mai nou ii zice lumea craciunita cu frunzele care se rosec e de fapt steaua lui David, dar nu stiu de ce peste noapte le schimba denumirea...craciunita adevarata e cea din familia cactusilor


1. Euphorbia pulcherrima - Steaua luyi David ( cea cu frunze rosii)

Efortul de ingrijire al acestei plante va fi extrem de mic, deoarece este o planta viguroasa. Chiar daca nu ati mai crescut pana acum plante de apartament, dar v-ati hotarat ca ar fi o idee buna sa incepeti, deoarece ati vrea sa aduceti in caminul vostru un strop de frumusete, nu va fie frica sa incepeti cu Craciunita. Nu este o planta pretentioasa.

Cum o recunoastem
Craciunita creste sub forma unui arbust cu frunzele mari si late, in forma de stea. Frunzele plantei se coloreaza in luna decembrie in rosu, galben, roz sau crem si isi mentin culoarea pana in primavara. Planta este adesea folosita ca planta de decoratiune, fiind ea insasi un simbol al Craciunului.

Cum o ingrijim
- In ceea ce priveste felul cum trebuie udata, planta nu este deosebit de pretentioasa. Este mai degraba sensibila la miscari sau mutari decat la lipsa apei. Se pare ca planta poate rezista si o saptamana fara a fi udata. Nu se va ofili decat atunci cand nu este udata mai mult de o saptamana. Totusi, este recomandabil sa mentineti sanatatea plantei udand-o zilnic cu o cantitate mica de apa.

- Este interzis sa udati planta in farfuriuta. Este preferat sa mentineti doar pamantul umed, deoarece adunarea umezelii statute in ghiveci va ofili planta.

- Pentru ca o Craciunita sa reziste de-a lungul iernii, va necesita temperaturi de minim 15 grade. In cazul in care obisnuim sa ne tinem plantele pe balcon, este bine ca iarna sa mutam Craciunita in casa. Acest lucru este valabil si pentru cazurile cand balconul este inchis, acesta neputand asigura temperaturi de 15 grade.

- Se obisnuieste ca planta sa se tunda pentru a nu deveni deosebit de frunzoasa. Momentul cel mai potrivit pentru a o tunde este primavara, cand planta devine mai putin sensibila. Este bine sa tundeti planta, scurtand lastarii, pentru a stimula ramificarea plantei.

- In timpul primaverii si verii, este bine ca planta sa fie pastrata afara, intr-un loc semiumbrit.

-Dupa trecerea perioadei de inflorire, Poinsetia are nevoie de o perioada de repaus de cel putin 2 luni, timp in care se vor rari udarile si se vor suspenda fertilizarile.

- Pentru o inflorire cat mai reusita, va recomand sa folositi ingrasaminte a caror formula sa contina Molibden, intrucat lipsa acestui element duce la degradarea si, in final, la moartea plantei.

Cum o inmultim
In ceea ce priveste inmultirea Poinsetiei, se poate realiza prin butasire sau prin seminte, insa procesul este anevoios si de lunga durata. Pentru realizarea cu succes a procesului butasire se recolteaza de pe planta-mama butasi de 10-12 cm. lungime, care sa aiba varsta de minim 5-6 saptamani. Acesti butasi au o seva laptoasa, numita latex. Trebuie sa stiti ca latexul impiedica formarea radacinilor la butas, prin procese de oxidare celulara, astfel ca butasul, inaintea plantarii, trebuie supus unui proces de eliminare a latexului. In acest scop, se introduce butasul cu baza in apa la temperatura de 25-30 de grade Celsius, proces care favorizeaza eliminarea latexului. Va recomand plantarea butasului in turba amestecata cu nisip, la temperatura constanta de 20-22 de grade Celsius, si acoperirea sa cu un clopot care poate fi din sticla sau din plastic.



2. Schlumbergera - "Craciunita" sau "Nu ma deranja"

Schlumbergera este o varietate formata prin incrucisarea mai multor specii salbatice de cactusi.
Este numita si "Craciunita" sau "Nu ma deranja" si este un cactus originar din Brazilia, ce devine decorativ iarna.
Este cultivata pentru frumusetea florilor sale tubulare de culori stralucitoare, care apar de obicei in preajma Craciunului. Planta infloreste numai daca timp de cateva luni inainte de iarna nu i se schimba amplasarea. De aceea se mai numeste si "nu ma deranja".


Nu ma deranja – prea mult

Schlumbergera, numita popular si cactusul crab sau homar, datorita formei tulpinilor, are flori in culori variate, de la alb, roz, rosu, purpuriu, violet, portocaliu si galben pina la rosu intens, roz-portocaliu ºi auriu.
Spinii plantei sint redusi la tepii de pe marginile segmentelor ce alcatuiesc tulpinile. Acesti tepi sunt inofensivi si planta poate fi minuita fara probleme. Perioada de inflorire dureaza din noiembrie, pana in februarie.

Atentie! Din luna octombrie si pana la caderea florilor planta nu trebuie mutata din locul in care a fost amplasata! Ea poate atinge dimensiuni de 30-45 cm.


Cum se intretine

Daca vreti ca Schlumbergera sa infloreasca de Sarbatori, nu trebuie niciodata expusa in plin soare pe perioada de vara. Amplasati planta la o fereastra parþial umbrita, unde sa primeasca o cantitate medie de lumina, primavara, vara si toamna.
Iarna poate fi lasata la soare, pentru ca razele slabe nu ii dauneaza. In perioada de repaus, din august pana in octombrie, Craciunita trebuie sa stea in locuri unde temperatura nu este mai mare de 15 grade Celsius si mai mica de 12 si se uda mai rar. La sfarsitul acestei perioade, se recomanda transplantarea intr-un ghiveci cu putin mai mare si intr-un amestec nou de pamant.
Mugurii incep sa se formeze toamna devreme si inflorirea este grabita de zilele din ce in ce mai scurte. Odata ce planta a inceput sa inmugureasca, nu trebuie tinuta intr-o incapere unde se aprind surse de lumina artificiala dupa apus. Se uda din abundenta si se inlatura excesul de apa care se aduna in farfuria ghiveciului. Frunzele se uda si ele, prin pulverizare. Intre udari, lasati pamantul din ghiveci sa se usuce puþin.
Lunar, pe toata perioada anului, planta se trateaza cu un fertilizator cu o concentratie mare de potasiu.

Planta se inmulteste usor, prin segmente de tulpina recoltate la inceputul verii, lasate o zi sa se cicatrizeze si apoi introduse in nisip sau compost, pentru a prinde radacini. Plantele puse la inmultit astfel trebuie tratate ca plante mature si in aproximativ patru saptamini vor incepe sa creasca.

Cei mai intalniti daunatori sunt paduchele cu scut si paianjenii.


Craciun floral

Este curios si incantator sa vezi o Craciunita cum infloreste in ajunul Craciunului si cum in cea mai frumoasa zi a anului face unele dintre cele mai frumoase flori.
Daca vreti sa aduceti Sarbatorilor de iarna un aer proaspat si intim, Craciunita este cea mai potrivita prin frumusetea si abundenta florilor din perioada Craciunului.


micki23
Postat pe 16 Februarie 2009 18:47
De la: Adinuca, la data 2009-02-16 10:43:15Nu m-am gandit ca vor face o fundatie de bloc in padure dar recunosc ca m-am gandit ca vor lua 20 cm de pe 600 mp de undeva din afara orasului. Sau in fine am sperat...

Apoi, mi-a spus ca nu se iau de la mine din gradina 20 cm de peste tot ca sunt locuri unde nu este nevoie de atat. Inca n-a venit sa vada lucrarea pentru ca eu nu pot ajunge acolo asa ca n-am inca informatii la obiect



acuma depinde : pot sa aduca si din alta parte, dar mai simplu pot sa decoperteze intr-un loc si sa-l puna unde este denivelat si frumos il niveleaza, apoi daca vor sa-ti puna flori in curte trebuie sa vada ce sol ai , daca nu e bun trebuie neaparat sa aduca sol fertil :)
micki23
Postat pe 16 Februarie 2009 18:48
De la: Adinuca, la data 2009-02-13 22:24:26Sigur dragii mei

Nu va ascund nimic si nu tin secret pentru ca eu sunt de parere ca din experientele celorlalti avem cu totii de invatat (era o zicere cum ca oamenii foarte inteligenti invata din greselile altora, cei obisnuti din propriile greseli iar prostii nu invata)

Sa revin: doamna respectiva a spus ca se va deplasa cu omul care se va ocupa de lucrare pana la mine... (eu in nestiinta mea i-am cerut sa decoperteze 20 cm pe o suprafata de 600mp, ea mi-a explicat ca vorbim de o cantitate impresionanta de pamant si ca nu se face asa ci se decoperteaza unde este nevoie atat de mult sau chiar mai mult) si imi vor face un deviz...

Nu stiu nici la ce sa ma astept, voi ati vazut cum arata curtea? Ma gandesc acum ca trebuie sa grabesc si micile demolari care au mai ramas ca oamenii pareau foarte hotarati sa imi faca o curte cu flori prin mai. Incep sa ma si tem, pare o chestie din ce in ce mai serioasa...
O sa va tin la curent cu evolutia... si cand am, postez si poze

Spor la proiecte
Adinuca



pai ai dreptate ca invatam din exeperientele altora, insa sa sti ca multi nu dau informatii pe gratis deoarece consultanta se plateste.. de exp nici un inginer horticol nu da informatii pe gratis...eu dau ca oricum nu am nimik de pierdut daca ajut persoane mai ales din alta zona...:))
micki23
Postat pe 16 Februarie 2009 18:51
Tocmai tu Mickishor vorbesti care ajuti pe toata lumea? Nu cred sa existe o cerere de sfat pe forum la care tu sa nu raspunzi cu pricepere.
Asa ca cine nu vrea sa ajute, nu o sa ajute, iar cei care asa sunt creati vor ajuta si fara bani.
Apoi mai este ceva: cand te vede omul ca te pricepi si daca te oferi pentru ajutor de specialitate, te poate si plati pentru sfaturi sau chiar lucrari mai aprofundate la fata locului pe problemuta lui. Nu crezi?

Eu daca pot ajuta pe cineva cu sfaturi pe domeniul meu, nu ma gandesc la bani, il ajut si gata... Banii vin si ei din lucrari. Omului ii este drag ca l-am ajutat si vine si cu lucrarea, daca vine, daca nu... macar l-am ajutat sa nu faca o prostie si eu sunt multumita.

Oricum merci pentru sfaturile tale pline de bunavointa. Se simte ca o faci cu mult drag si din suflet si pentru aceasta particica de suflet pe care mi-l dai mie si celorlalti (pe gratis :))) iti sunt recunoascatoare.
Cu mult drag
Adinuca
Adinuca
Postat pe 16 Februarie 2009 23:02
De la: Adinuca, la data 2009-02-16 23:02:01Tocmai tu Mickishor vorbesti care ajuti pe toata lumea? Nu cred sa existe o cerere de sfat pe forum la care tu sa nu raspunzi cu pricepere.
Asa ca cine nu vrea sa ajute, nu o sa ajute, iar cei care asa sunt creati vor ajuta si fara bani.
Apoi mai este ceva: cand te vede omul ca te pricepi si daca te oferi pentru ajutor de specialitate, te poate si plati pentru sfaturi sau chiar lucrari mai aprofundate la fata locului pe problemuta lui. Nu crezi?

Eu daca pot ajuta pe cineva cu sfaturi pe domeniul meu, nu ma gandesc la bani, il ajut si gata... Banii vin si ei din lucrari. Omului ii este drag ca l-am ajutat si vine si cu lucrarea, daca vine, daca nu... macar l-am ajutat sa nu faca o prostie si eu sunt multumita.

Oricum merci pentru sfaturile tale pline de bunavointa. Se simte ca o faci cu mult drag si din suflet si pentru aceasta particica de suflet pe care mi-l dai mie si celorlalti (pe gratis :))) iti sunt recunoascatoare.
Cu mult drag
Adinuca


:))
pai ziceam numai asa de altii care nu vor sa ajute...mie imi face placere...:)oricand daca pot raspunde raspund ...cu placere ca nu pierd nimika sa dau cateva sfaturi..
micki23
Postat pe 19 Februarie 2009 13:27
MARE-I GRADINA DOMNULUI DA MULTI PROSTI AU INTRAT PRIN GAURILE DE SUB GARD!!!!!!!!
micki23
Postat pe 20 Februarie 2009 15:47
De la: micki23, la data 2009-02-20 15:47:09MARE-I GRADINA DOMNULUI DA MULTI PROSTI AU INTRAT PRIN GAURILE DE SUB GARD!!!!!!!!


Ma adresam la tampita ce vrea sa faca bani prin scrisori...se crede la CARITAS...Fetitoo stau in Cluj si Caritasul s-a dus de mult pe sfarla, asa ca nu mai incerca sa fraiersti lumea cu tampenii dinastea....
micki23
Postat pe 24 Februarie 2009 16:49
eu ma ocup cu ceea ce iti trebuie,contact n_greenwild @ yahoo,tel:0761925736 Niculae Cristian.
mossul
Postat pe 25 Martie 2009 16:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pardoseli pentru exteriorul piscinei 1 De la: soarebv 7 Ianuarie 2010 16:18
linolueum 5 De la: Deep 21 Iulie 2010 18:12
POMPA DE CALDURA 12 De la: marian_valeanu22 27 Martie 2010 00:25
HANDMADE IN INDIA. 1 De la: AngelaHaq 15 Iunie 2009 21:53
CAUT COLABORATORI =FLORI = 4 De la: tudor_tan 31 Martie 2010 21:46