Setari Cookie-uri

Cum este mai bine sa construiesti o casa ? Cu firma sau cu echipa individuala ?

in ambele situatie trebuie ca proprietarul sa cunoasca domeniul constructiilor sau sa apeleze la cineva care stie, ca altfel constructorii, fie ei cu firma sau fara, sunt aceeasi. Avantajul cu firma este ca daca vor fi litigii, aveti pe cine actiona in instanta.
zero7zero8
Postat pe 18 Februarie 2010 15:57
merita pentru ca fac o treaba buna, nu ca cei care sunt de fapt niste lepre, niste mincinosi, care se dau drept mari cunoscatori, meseriasi cu experienta, care lucreaza la preturi pe jumatate , nu ofera garantie si nici certitudinea unei bune calitati, mergeti si vedeti lucrari efectuate pana in prezent, uitati-va la detalii, la calitatea lucrarii si apoi batei palma cu ei.
bafta... Salutare!
Ce va face sa credeti ca totusi pretul are de-aface cu ,calitatea.....in mare masura nu cred ....am chemat o firma sa im face ceva in curte (o camera cu un acoperis ,ceva retusuri si un tavan de regips) si cind mi-au zis pretul sa xcad jos .....am luat o echipe la negru si totul a mers f bine si la juma' de pret .....de 2 ani nu a aprut nici o crapatura nu curge nu ploua si totul e OK Nu mai legati pretul de calitate .......
E fraier cine da nu cine cere ....sa mai spus aici !!! cu respect!
ieftin
Postat pe 19 Martie 2010 21:19
inseamna ca au fost oameni seriosi, mai sunt destui , legat de preturi poate nu esti destul de exigent si te multumesti cu mai putin, nu cu excelent.....
dar majoritatea sunt de doi bani care iau avans , fac acolo ceva si apoi gata cu ei....iti spun sa iei materiale cu care nu ai ce face pentru ca nu stiu ei de fapt ce sa ceara, bani platiti aiurea inainte si apoi vrei sa faci treaba la aceeasi bani dar ceva de calitate si nu se poate acest lucru,

calitatea costa.....
marius_lmd
Postat pe 20 Martie 2010 19:27
Este Bine sa construiesti Cu o Dar firma platesti Mai Mult Poti si sa te trezesti Cu situatia CA AI Casa construita la pret maxim si Calitate si minimele Nu Mai ai ce UE se confruntã lucrez. CA designer de amenajari interioare si mobilier personalizat Creatie si ma lovesc de toate neregulile Constructorilor si trebuie sa muncesc Dublu SA FAC în ASA FEL SA le acopar. Nu am absolut nici Avantaj ONU, o intelege decit SE FAC CA în ASA FEL CA alti designeri CE VOR VENI SA decoreze Acél Nu VOR Spatiu intimpina greutati, VA recomandam decizia DOI Sefi de echipe (echipe zidari complet Cu, faiantari, electricieni si instalatori) IAU lucrari de îngrijire si de la stadiul de Proiect si pe îngrijirea i-am intilnit la Mai multe lucrari si avut grijã DIN UA Meu punctul de Vedere calificativul 10 Au lucrat. si Foarte Repede si Foarte Bine, Nu am vazut am auzi. Daca vreti puteti sa-i contactati. Eu Nu le stiu decit ªtampila microfon deoarece asa i-am Notat atunci cind am avut lucrari la aceeasi casa Tier EI finalizau si discutati Cu ei. eu i-am vazut ce treaba FAC Nu Doar la o casa la CI Mai multe în decurs de 15 ani. Unul se numeste Emil si il puteti contacta la nr. IAR 0723874438 celalalt se numeste Mihaila si il gasiti la nr. de tel. 0714208276.Succes!
valeanucarmen31_condo
Postat pe 20 Martie 2010 19:44
poate intelegeam ce vrei sa spui daca era mai caligrafic si pe intelesul romanesc, asa pare venita din alta lume....exprimarea
marius_lmd
Postat pe 21 Martie 2010 15:31
sintem pe aceasi unda
condo002921vlad
Postat pe 21 Martie 2010 16:39
Eu nu fac afaceri de domeniul constructiilor dar am sa postez pe forum casa facuta de mine cu inca 3 baieti pe sistem AMVIC AM PRINS SI PERIOADA CU REDECERI, CINE ARE CURAJ SI MAT. CENUSIE POATE SA O FACA '' SINGUR ''NUMAI SA FI HANDICAPAT MINTAL SA NU REUSESII, SCUTESTI CITEVA ZECI DE MII DE EURO ,PE CARE II POTI FOLOSI IN ALTE SCOPURI , CARE DORESTE POATE SA VINA SO O VADA ESTE IN ILFOV REPET NU MA OCUP DE CONSTRUCTII SAU SA FAC RECLAMA FIRMEI- XXX- APROAPE TOATE TE JUPOAIE ANUL TRECUT CEREAU 50...60..EURO M2 LA ROSU PE SIS. AMVIC NUMAI PE MANOPERA
condo002921vlad
Postat pe 21 Martie 2010 17:09
bai fratilor,daca vreti o lucrare buna si de calitate o constructie cu o statica bine calculata si un proiect
respectat,singura solutie e sa apelati la firme specializate in domeniu respectiv care se respecta si au un portofoliu in spate!
dar atentie la firma la care apelati,firma poate sa aibe si nea ion care a lucrat si el in constructii si a vazut cum se face o fundatie si un perete
fundatia si structura casii(statica) se face in functie de terenul pe care urmeaza sa se construiasca si in functie de clima si in functie de multe chestii
asa ca daca mergeti la o firma iar firma respectiva vine vede terenul si face un calcul aproximativ,iar la urma va mirati de pretul prea mare sau stiu eu ce,pai
pretul mai mare e pt ca acolo trebuie introdus mai mult material,trb un anumit tip de fundatie si deobicei firmele serioase nu se incurca cu lucrari mici!
daca aveti doar de tencuit ziduri aia nu inseamna constructie,puteti apela la nea ion,dar daca vreti o constructie la cheie de la 0 ce-a mai buna alegere e o firma
sau spunetii la nea ion sa va calculeze dupa proiect preturile sau intrebatil de la ce producatori de materiale cumpara si ce oferte are,firmele serioase au tot tp un discount de la producatorii cu care lucreaza
iar astea deobicei se simt la pret,trebuie doar sa cautati nu exista sa nu gasiti cea ce vreti...avem de toate!mult succes
nobady23
Postat pe 24 Martie 2010 17:54
inseamna ca au fost oameni seriosi, mai sunt destui , legat de preturi poate nu esti destul de exigent si te multumesti cu mai putin, nu cu excelent.....
dar majoritatea sunt de doi bani care iau avans , fac acolo ceva si apoi gata cu ei....iti spun sa iei materiale cu care nu ai ce face pentru ca nu stiu ei de fapt ce sa ceara, bani platiti aiurea inainte si apoi vrei sa faci treaba la aceeasi bani dar ceva de calitate si nu se poate acest lucru,

calitatea costa.....
Salutare!
Din fericire pentru mine pot sa spun ca sint un tip foarte pretentios ...asa ca ce calitatea lucrari nu ma pot plinge si am recomandat la multi prieteni acesti baieti .....cu aceiasi calitate la un pret rezonabil ...mult sub pretul practicat de firme ....dar stai sa mai treca si anu' asta si vom vedea ca "unele se-aduna si relele se spala "...adica mai bine zis vom vedea cite firme si firmulete vor mai ramine in picioare

Cu respect
ieftin
Postat pe 24 Martie 2010 21:35
BUNA ZIUA domnule GIGI ai perfecta dreptate cei care nu stiu iau tepe am vazut casa inceputa de firma acum un an jumatate si nu e gata procese,amanari si nu e gata iar echipa individuala au terminat 2 case la cheie intre timp ASA ca sunt lamurit cu firmele sefii,ingineri ce sunt vine cu echipa iti ia o serie de bani pleaca sa prinda alte lucrari oamenii ce raman fiind prost platiti de patron se fac ca muncesc sa treaca ziua si nu are nici un interes sa termine casa ca doar e platit la zi iar echipa individuala face si treba buna si repede ca e interesul lor si cine nu lasa pe om sa incheie si un contract?ori gandim ca in povestea cu drobul de sare ca nu se poate face nimic?eu sunt sigur ca o echipa buna si serioasa face cat 2 firme
am pe cineva in comuna care a patit-o bietul om cu firme de const.
raduv
Postat pe 25 Martie 2010 13:27
cunosc destule firme care uzeaza un betivan de diriginte dar face cum stie ele mai bine sa a-si umple buzunarele si sa dea spagi la autoritati firmele serioase in schimb vor da faliment ca spaga nu o da ca nu are de unde
gigibrbr_condo
Postat pe 25 Martie 2010 17:35
poate k s-au apucat fara autorizatie. si tocmai d-aia sunt in proces. sau era terenul in litigiu, caz in care nici macar certificat de urbanism nu poti lua. eu cred k atata vreme cat exista un contract si acest contract sa fie facut pe etape de lucrari si nu pe timp de lucru, nu ar trebui sa fie nici o problema, nici cu echipa nici cu firma. oricum firmele vor cere ceva mai mult pt k au taxe de dat la stat. adica niste bani pe care ele oricum nu ii castiga.
andrei_mariancatalin
Postat pe 26 Martie 2010 15:54
da Agneta exista adevaratii meseriasi cea mai buna varianta este:SA VERIFICI SI ALTE LUCRARI EXECUTATE DE ECHIPA RESPECTIVA CAT DE BINE AU LUCRAT SI CAT DE MULTUMITI SUNT OAMENII LA CARE AU LUCRAT SI TOTUL VA FI...OK bafta si spor la lucru sa nu disperam traim cu speranta ca lumea va fi mai buna.
raduv
Postat pe 26 Martie 2010 20:30
Pe cei care sustin ca este mai bine sa apelezi la o firma i-as intreba ce l-ar determina pe un meserias bun sã lucreze la o firma ºi sa primeasca un salariu, in loc sa munceasca pe cont propriu si implicit sa castige mai bine pt. o lucrare.
Pe cei care sustin cã este mai bine sã apelezi la o firma intrucat aceasta iti ofera o garantie ºi in cazul in care esti nemultumit o poti actiona in justiþie i-as intreba când au fost ultima data parte intr-un proces civil/comercial si cat a durat acel proces (nu mai spun ca si daca obtii o hotãrare judec favorabila tb sa o pui in executare, desigur daca ai pe ce)
agneta_condo
Postat pe 27 Martie 2010 21:29
nu conteaza important este sa stai langa ei, altfel poti sa uiti, nu cred ca exista in romania o echipa sau o firma care sa lucreze cum trebuie!
Succesuri
kudika173576
Postat pe 28 Martie 2010 09:44
De la: happywall, la data 2010-03-28 09:44:25nu conteaza important este sa stai langa ei, altfel poti sa uiti, nu cred ca exista in romania o echipa sau o firma care sa lucreze cum trebuie!
Succesuri


BUNA,nu stiu de ce esti asa neincrezatoare si eu am o firma de constructi si totul merge bine nu am avut plingeri facute,ne respectam contractele incheiate si este bine pentru ambele parti
condo003386
Postat pe 28 Martie 2010 10:31
cat cereti pe metru2 la finisat,la cheie? parter mansardat,total suprafata construibila este 100m2.
sergiu3
Postat pe 28 Martie 2010 19:16
buna ziua. sunt interesat pt o casa de 100m2 ,sa imi spuneti cat ma costa la cheie pe m2. cu respect
sergiu3
Postat pe 28 Martie 2010 19:20
De la: sergiu3, la data 2010-03-28 19:16:25cat cereti pe metru2 la finisat,la cheie? parter mansardat,total suprafata construibila este 100m2.


Constructii civile (case la rosu si case la cheie)

- constructii case la rosu pe suprafata desfasurata fara materiale 30 euro/mp
- constructii case la cheie pe suprafata desfasurata fara materiale: 90 euro/mp
- constructii case la rosu pe suprafata desfasurata cu materiale: 140 euro/mp
- constructii case la cheie pe suprafata desfasurata cu materiale: 220 euro/mp

condo003386
Postat pe 28 Martie 2010 19:21
De la: condo003386, la data 2010-03-28 19:21:34
De la: sergiu3, la data 2010-03-28 19:16:25cat cereti pe metru2 la finisat,la cheie? parter mansardat,total suprafata construibila este 100m2.


Constructii civile (case la rosu si case la cheie)

- constructii case la rosu pe suprafata desfasurata fara materiale 30 euro/mp
- constructii case la cheie pe suprafata desfasurata fara materiale: 90 euro/mp
- constructii case la rosu pe suprafata desfasurata cu materiale: 140 euro/mp
- constructii case la cheie pe suprafata desfasurata cu materiale: 220 euro/mp

daca esti interesat ma poti gasi la tel 0740687692
condo003386
Postat pe 28 Martie 2010 19:28
De la: happywall, la data 2010-03-28 09:44:25nu conteaza important este sa stai langa ei, altfel poti sa uiti, nu cred ca exista in romania o echipa sau o firma care sa lucreze cum trebuie!
Succesuri


imi pare rau ca trebuie sa te contrazic, dar nu este chiar asa, daca tu ai avut probleme cu astfel de echipe gasite cat mai ieftin atunci ai dreptate, dar sa stii ca exista oameni seriosi care isi vad de treaba lor, nu trebuie sa stai cu ochii pe ei sa vezi ce si cum, este drept ca au preturi ceva mai mari dar nu ai decat de castigat
toata stima pentru oamenii seriosi
marius_lmd
Postat pe 28 Martie 2010 20:47
aM RENOVAT SI EU O CASA SI AM LUCRAT CU 4 ECHIPE DIFERITE DE MESTERI, FIRMA SI 3 PARTICULARI.Nu am reusit sa ma inteleg cu ei in privinta a ceea ce doream eu sa iasa. In final am terminat lucrarea cu niste "copii" care au fost salahori de la inceputul lucrarii si au furat meserie. Ce a iesit....am poze pe profilul meu.O fi fost doar noroc...
esheba
Postat pe 28 Martie 2010 21:10
De la: condo003386, la data 2010-03-28 19:28:33
De la: condo003386, la data 2010-03-28 19:21:34
De la: sergiu3, la data 2010-03-28 19:16:25cat cereti pe metru2 la finisat,la cheie? parter mansardat,total suprafata construibila este 100m2.


Constructii civile (case la rosu si case la cheie)

- constructii case la rosu pe suprafata desfasurata fara materiale 30 euro/mp
- constructii case la cheie pe suprafata desfasurata fara materiale: 90 euro/mp
- constructii case la rosu pe suprafata desfasurata cu materiale: 140 euro/mp
- constructii case la cheie pe suprafata desfasurata cu materiale: 220 euro/mp

daca esti interesat ma poti gasi la tel 0740687692

dar subsolul si terasele ?
andrei_mariancatalin
Postat pe 29 Martie 2010 11:29
De la: andrei_mariancatalin, la data 2010-03-29 11:29:56
De la: condo003386, la data 2010-03-28 19:28:33
De la: condo003386, la data 2010-03-28 19:21:34
De la: sergiu3, la data 2010-03-28 19:16:25cat cereti pe metru2 la finisat,la cheie? parter mansardat,total suprafata construibila este 100m2.


Constructii civile (case la rosu si case la cheie)

- constructii case la rosu pe suprafata desfasurata fara materiale 30 euro/mp
- constructii case la cheie pe suprafata desfasurata fara materiale: 90 euro/mp
- constructii case la rosu pe suprafata desfasurata cu materiale: 140 euro/mp
- constructii case la cheie pe suprafata desfasurata cu materiale: 220 euro/mp

daca esti interesat ma poti gasi la tel 0740687692

dar subsolul si terasele ?

ma gasiti la nr.de tel de mai sus ,si am sa va dau orce detalii
condo003386
Postat pe 29 Martie 2010 11:35
Sunt designer amenajari interioare si intru in spatiile construite de firme sau de echipe particulare .Va spun ca nu este o regula ca firmele se tin de treaba sau ca meseriasii particulari pleaca cum ati spus cu buzunarele pline si lasa lucrarea neterminata .Trebuie sa fii foarte atent cind angajezi pe cineva , sa ii ceri sa vezi lucrari executate in ambele cazuri si sa discuti cu proprietarii cum s-au comportat oamenii care le-au lucrat casa .In ambele cazuri sunt si exemple pozitive si exemple negative .
valeanucarmen31_condo
Postat pe 29 Martie 2010 22:57
Ce am postat anterioar sa stiti ca am scris corect dar cind am accesat adaugarea mesajului asa a aparut , m-am mirat si eu .
valeanucarmen31_condo
Postat pe 29 Martie 2010 22:59
buna ziua....putem discuta detalii despre cosnstructia casei ? si de echipa? multumesc, cu stima
condo003794
Postat pe 7 Mai 2010 13:18
PAI DEPINDE DE CE BANI DISPUI...SPRE EXEMPLU CA SA CONSTRUIESTI CU FIRMA PLATESTI TVA SI ETC PE CAND CU PARTICULARI IESI MAI IEFTIN...EU AM SI FIRMA DAR LUCRAM SI PARTICULAR SI LA CELE MAI MICI PRETURI SI CALITATIV....DACA CINEVA VREA SA ISI FACA O CASA REPEDE SI CALITATIC ASTEPTAM OFERTE PE MAIL katakrissconstruct@yahoo.com sau la telefon 0727482937
Katakrissconstruct
Postat pe 2 Iulie 2010 19:17
SI APROPO O ECHIPA CARE SE RESPECTA SI LUCREAZA BINE ARE SI UN INGINER IN DOTARE SI UN DIRIGINTE DE SANTIER...SUNTEM IN 2010 ATI UITAT SI NU MAI MERGE CU ECHIPA LU NEA GICA ACUM ORI FACI BINE ORI MORI DE FOAME...EU LUCREZ DE 15 ANI IN DOMENIU DIN CARE 10 IN ITALIA SI CREDETIMA CA MAI DE CALITATE LUCREAZA O ECHIPA DECAT O FIRMA SI SA VA ZIC SI DE CE: AM CUMPARAT UN APARTAMENT CICA NOU FACUT DE FIRMA SI STA SA CADA ASA CA DACA LUCRAU PARTICULARI SI II SUPRAVEGHEAM ERA MAI BINE ASA CA .......
Katakrissconstruct
Postat pe 2 Iulie 2010 19:20
www.gelus-construct.ro
gelus_construct
Postat pe 2 Iulie 2010 22:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
angajare 1 De la: gigeta 16 Mai 2009 18:02
arhitectura cluj 1 De la: tana 13 Iunie 2010 19:11
colaborare 2 De la: andrei_mariancatalin 8 Ianuarie 2010 16:17
proiect si aprobari 1 De la: marian_valeanu22 2 Septembrie 2009 00:44
M-as indragosti dar nu am de cine !!!! 14 De la: Marius_Dragutzzu_1 4 Februarie 2014 10:35