Setari Cookie-uri

Hornul

Cum trebuie construit hornul? Si mai ales, cum trebuie curatat hornul. ... mai ales acum ca au c-am disparut hornarii... Si nu-i cine sa practice aceasta meserie!
y_spria
Postat pe 19 Februarie 2009 11:35
Hornul trebuie obligatoriu construit din caramida fara gauri...incepand de jos si pana deasupra coamei de la casa.OBLIGATORIU HORNUL SE VA ZIDI FOLOSIND CU LUT...NU MORTAR!!!!!DACA SE FOLOSESTE MORTAR PE BAZA DE CIMENT,ESTE PERICOLUL CA ACESTA SA CRAPE LA CALDURA SI PRIN FISURA CARE SE FORMEAZA SA SCAPE SCANTEI SPRE ACOPERIS.PENTRU CA SA NU SE INFUNDE DES,HORNUL TREBUIE PROTEJAT DE PLOI PRIN INTERMEDIUL UNU ACOPERIS SUB FORMA DE PALNIE SAU CACIULA DIN TABLA...ASTFEL SE VA EVITA SA STEA UD DIN CAUZA PRECIPITATIILOR.UN HORN UD..DEPUNE FUNINGINE...SI DEGAJA MIROS IN CAMERA.In podul casei ,hornul e va varui cu VAR ALB OBLIGATORIU.ASTFEL SE VEDE DACA SCAPA SE FISUREAZA ..URMARIND URMELE DE FUM.ATENTIE...!! LA TRECEERA PRIN PLAFON..SAU PLANSEU..HORNUL SE VA PROTEJA OBLIGATORIU CU VATA MINERALA..FIIND INTERZIS CONTACTUL DIRESCT DINTRE HORN SI GRINDA..ASTA CA SA NU DATI FOC LA CASA!!!!!!!!DISTANTA MINIMA DINTRE HORN SI GRINZILE DE LEMN...TREBUIE SA FIE MINIM..20 CM ..PENTRU SIGURANTA!OBLIGATORIU LA MODIFICAREA TRASEULUI HORNULUI,LA FECARE COT TREBUIE MONTATA O PORTITA DE CURATARE..IAR ANUAL DE 2 ORI ...SA SE CURATE DE DEPUNERE.CAM ASTA E TOTUL!!!
Ludovykk
Postat pe 18 Martie 2009 18:16
dar daca fornul este ingust, din caramizi din acelea patrate la mijloc, cum se curata si cu ce? eu am un horm inalt de 18 m si abia acum ince sa ma intreb cum il voi curata.
mapi
Postat pe 27 Martie 2009 09:38
daca in cazul in care nu gasesti un hornar fa rost de o sufa cam de 10mm grosime o perie de sarma circulara(ceva in gen spalator de sticle dar ceva mai mare)o legi de sufa si o bagi pe horn dupa ce ii atasezi o mica greutate ca sa se duca in jos.succes
rora_condo
Postat pe 27 Martie 2009 09:59
Multumesc! Foarte explicit.
mobila_condo
Postat pe 25 Septembrie 2009 23:42
avem o centrala p lemne si m-ar interesa daca se poate ce inaltime ar trebui sa aiba hornul de la acoperis in sus, deasupra casei ma refer.am o vecina care imi baga mereu de vina ca ii intra fumul in casa.mentionez ca hornul meu are peste 2m de la tigla in sus.multumesc
condo002166
Postat pe 23 Octombrie 2009 19:10
Pentru curatarea cosului si a sobei sau centralei de funingine incearca - antifuningine SR100 - functioneaza excelent . vezi detalii - http://antifuningine.daky.ro
anamari1
Postat pe 20 Octombrie 2010 22:57
Nu de la Tigla se masooara inaltimea hornului.Obligatoriu trebuie sa fie MAI SUS DECIT COAMELE CU 20-50 CM. Aceasta e conditia ca hornul sa aiba tragere.
babacu54
Postat pe 1 Ianuarie 2011 14:37
exista in romania profesionisti in acest domeniu,cu activitate in toata tara,incercati si veti gasi pe
Neacsu_Dorel_1
Postat pe 28 Noiembrie 2013 09:03
asociatia hornarilor,cosurilor de fum si seminee
Neacsu_Dorel_1
Postat pe 28 Noiembrie 2013 09:05
fara suparare dar pentru a izola cosurile de fum fata de elementele combustibile se foloseste vata bazaltica sau vernicolita in nici un caz vata minerala
Neacsu_Dorel_1
Postat pe 28 Noiembrie 2013 09:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
izolatie fonica 1 De la: ilie_tudoroiu 31 Decembrie 2009 23:13
MIROS INSUPORTABIL 7 De la: titel12 29 Octombrie 2010 20:56
centrala termica habitat..romstal 2 De la: condo003040 30 Ianuarie 2010 19:02
imi crapa peretii daca s-a incarcat doar cu glet fara ipsos? 12 De la: szindobel 27 Iunie 2011 20:50
termopan 3 De la: rannia08 11 Decembrie 2010 00:31