Setari Cookie-uri

mucegaiul...

si eu am aceeasi problema cu mucegaiul la geamuri...este foarte insestetic mai ales ca trebuie reinnoita culoarea dp perete..sper sa aflu o rezolvare..

Postat pe 19 Februarie 2009 14:51
nu cred ca este de facut nimic in afara de izolat interior-exterior,ptr ca mi s-a spus ca la termopanele astea e o mare problema mucegaiul si transpiratia geamurilor.Cam in felul asta mi s-a raspuns

Postat pe 19 Februarie 2009 14:54
Si eu vreau sa scap de el...deocamdata am reusit pentru k s-a mai incalzit afara..dar pe balcon e dezastru.astept primavara sa izolez..am inteles k asa voi scapa de umiditate si de muncegai
nicoletabica
Postat pe 19 Februarie 2009 15:52
geamurile sunt principala cauza..cred
nicoletabica
Postat pe 19 Februarie 2009 15:53
sterge mucegaiul cu o carpa uscata, apoi da cu clor. repeta asta vreo 3-4 saptamani, dupa care da cu antimucegai si o sa scapi. spor la treaba
TEQDQRA
Postat pe 27 Februarie 2009 14:29
AS VREA SA STIU DACA ARE INFLUENTE NEGATIVE ASUPRA SANATATII OMULUI,EX.CAND PERETII UNEI CAMERE SUNT MUCEGAITI?
laviniavezentan
Postat pe 31 Martie 2009 12:43
Din pacate da!!!!
Este sursa unor boli de plamani.Va trebui sa alegeti cu mare atentie o termoizolatie care sa permita reaspiratia peretelui respectiv.Peretele se va curata de ciuperca, se va lasa sa se usuce si apoi realizata termoizolatia. Aveti grija ce fel de termoizolatie realizati caci riscati sa va treziti intr un an , doi cu aceeasi problema.www.avitop.eu
Avitop
Postat pe 22 Aprilie 2009 12:19
RETETA PE CARE O SPUN, MIE MI-A IESIT !!!!!! DAR MARE ,MARE ATENTIE. MUSAI MASCA CU FILTRE DIN COMERT LA CURA SI NAS. NU TIFOANE UDE SAU MAI STIU EU CE IMPROVIZATII + MANUSI DE CAUCIUC . DE 3 ANI NU A MAI APARUT NIMIC, DAR ABSOLUT NIMIC. NICI UN PIC DE MUCEGAI.

2 PARTI CLOR ACE SAU CE CLOR MAI BUN AVETI.

1 PARTE OTET.

SE SPALA PERETELE CU UN BURETEL DE VASE DIN COMERT.

ARE LOC O REACTIE DE FIERBERE !!!!! FACETI IN CANTITATI MICI. VA ROG !!! E NASOL DE TOT DACA RESPIRATI IN MEDIUL ALA. CHIAR DACA SUPRAFATA ESTE MARE ,FACETI CANTITATI MICI , REPETATI DE MAI MULTE ORI SOLUTIA.
E M-AM MISCAT FFFF. REPEDE. SUCCES , DAR VA ROG GRIJA MARE. NU VORBESC PROSTII.
dorin13
Postat pe 23 Aprilie 2009 08:57
Mucegaiul este o mare problema,este mai bine de prevenit decat de combatut,dar daca deja a aparut nu stergeti niciodata cu o carpa uscata pt ca nu faceti altceva decat sa imprastiati sporii prin toata casa inmultind astfel ciupercile.Mi se pare ca am mai explicat odata pe forum ce ar trebui facut,dar o mai fac odata: antimucegai baumit sarnier losung 160 lei 13 kg,consum 0,1 kg/mp,sau kober as8000 amorsa antimucegai g8107.De preferat este sa se decoperteze tencuiala,sa se trateze zidarie sau placa de beton,apoi se poate tencui (de preferat cu termopor),sau se poate placa (vorbesc aici de mediile umede)cu placa aquapanel cement board indoor realizand in acest caz si termoizolatie cu vata minerala.Si dupa orice lucrare(tencuiala sau glet)sa se foloseasca amorsa antimucegai
rora_condo
Postat pe 23 Aprilie 2009 16:37
De la: rora, la data 2009-04-23 16:37:38Mucegaiul este o mare problema,este mai bine de prevenit decat de combatut,dar daca deja a aparut nu stergeti niciodata cu o carpa uscata pt ca nu faceti altceva decat sa imprastiati sporii prin toata casa inmultind astfel ciupercile.Mi se pare ca am mai explicat odata pe forum ce ar trebui facut,dar o mai fac odata: antimucegai baumit sarnier losung 160 lei 13 kg,consum 0,1 kg/mp,sau kober as8000 amorsa antimucegai g8107.De preferat este sa se decoperteze tencuiala,sa se trateze zidarie sau placa de beton,apoi se poate tencui (de preferat cu termopor),sau se poate placa (vorbesc aici de mediile umede)cu placa aquapanel cement board indoor realizand in acest caz si termoizolatie cu vata minerala.Si dupa orice lucrare(tencuiala sau glet)sa se foloseasca amorsa antimucegai


Ma uimesti!
Mucegaiul are radacinile in tencuiala si nu in zidaria de caramida. Produsele de care mentionezi sum toxice si cred ca ar trebui sa-ti pui singur un semn de intrabare , ce se intampla cand vi in contact cu suprafetele respective.

Creati-va un mediu sanatos, cautati produse de combatere ecologice, exista, nu vreau sa fac reclama. Contactati-ma si va pot indruma.
condo000807
Postat pe 21 August 2009 22:53
www.antimucegai.ro acolo gasesti raspuns la intrabarile tale.
titel12
Postat pe 28 Octombrie 2010 23:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Problema Centrala Ariston 1 De la: condo004136 26 Iunie 2010 08:48
Tot confortul de care ai nevoie in casa la un pret redus! 1 De la: kudika_10579 31 August 2012 11:51
ajutooorr!!!! 1 De la: blondaparfum 17 Iulie 2011 15:12
recomandare vopsea lavabila 2 De la: kudika427396 16 Decembrie 2015 19:24
case de lemn parchet usi ferestre lemn materiale de finisaj lemn 1 De la: tothbogdan 27 Iunie 2010 20:17