Setari Cookie-uri

Cost aproximativ casa

Va salut! am platit avans pentru o casa de lemn ,undeva la 30 km de cluj! casa de 84 de mp,parter si mansarda,scara interioara,jos un living mare,buc si baie,sus 2 dormitoare,hol si terasa! toata casa ma costa 15000 RON,acoperita!casa va fi executata cu lemn grosime perete de 10 cm,am vazut casa executata de constructorul respectiv si pare foarte teapana! vreau sa imi spuneti cam cat m-ar costa finisajele,interior,izolat,parchet ,gresie,etc! multumesc anticipat!
blisteringdejeu
Postat pe 14 Iulie 2010 11:22
De la: blisteringdejeu, la data 2010-07-14 11:22:25 vreau sa imi spuneti cam cat m-ar costa finisajele,interior,izolat,parchet ,gresie,etc! multumesc anticipat!
Ca sa nu fiti injurat sau repezit de catre cineva, din cauza modului in care ati formulat acest mesaj si a felului imperativ in care ati pus intrebarea de final (inclusiv eu am avut acest impuls la inceput), eu zic ca ar fi mai bine sa reveniti rapid cu niste detalii. Incepeti cu felul izolatiei pe care o vreti pe interior. Apoi ce finisaj ati vrea peste aceasta izolatie. Structura actuala a podelei de la parter, structura podelei de la mansarda, din ce este alcatuita si dimensiunile elementelor care o compun. Asa fara detalii date de catre dv. nu poate nimeni sa viseze situatia de la fata locului si pretentiile pe care le aveti pentru rezultatul final al finisajelor si amenajarii interioare. O luati incet, pas cu pas, dati detalii, primiti raspunsuri. Pana la urma de dv. depinde daca veti fi ajutat cu sfaturi, idei etc.
MIKE_condo
Postat pe 14 Iulie 2010 15:33
gigibrbr_condo
Postat pe 14 Iulie 2010 16:03
Imi cer scuze,nu mi-am dat seama,stresul isi spune cuvantul! inauntru vreau sa izolez cu vata minerala,peste care o sa montez placi de rigips! podeaua la parter nici nu stiu,cred ca o sa torn beton pe toata suprafata fundatiei,sau aveti vreo idee mai buna? peste o sa pun un parchet accesibil la pret,atat jos cat si la mansarda! casa o sa se ridice in septembrie si dureaza aprox 2 saptamani! de aceea vroiam sa stiu costurile! utilitati :curent si apa! de aceea si o idee legata de incalzire ar fii binevenita! geamurile,nu stiu cat sunt cele de lemn,termopanul m-ar costa foarte mult,am multe geamuri,usile,cred ca tot de lemn,fosa,acoperisul,ce tigla se incadreaza intr-un raport pret calitate bunicel... mentionez ca sunt habarnist rau in domeniu,nu am habar,nu am avut ocazia sa invat! va multumesc anticipat!
blisteringdejeu
Postat pe 14 Iulie 2010 20:19
Cel mai bine ar fi sa asteptati ca sa va ridice casa, apoi reveniti cu intrebari legate de fiecare faza care urmeaza, puse punctual, astfel nu iesiti la nici un rezultat. Nu se poate face o evaluare a costurilor asa cu ochii inchisi, fara a se stii pas cu pas ce si cum doriti dumneavoastra. Asa niste evaluari absurde se pot face, dar niciodata nu se vor potrivi cu realitatea. Chiar si daca cineva care a trecut prin aceeasi situatie ca dumneavoastra, va spune suma care a cheltuit-o cu finalizarea lucrarilor, tot nu o sa coincida cu suma pe care o veti cheltui dumneavoastra. Fie nu veti alege aceleasi materiale, aceleasi finisaje, fie preturile nu vor mai fi aceleasi etc. Si nu in ultimul rand, ori stiti dinainte cat va costa ori nu, tot trebuie sa finisati casa si sa o faceti locuibila pana la urma, nu aveti de ales, alegerea finisajelor o veti face totusi si in functie de buget. In cazul in care nu stiti dumneavoastra cum ar trebui facut, sau dintre mai multe variante care ar fi mai buna, in acest caz puteti primi sfaturi pe forum.
MIKE_condo
Postat pe 15 Iulie 2010 19:51
dap,aveti mare dreptate! ma interesa deoarece ridicatul casei nu dureaza decat aprox 2 saptamani! apoi vine iarna,intentionam sa o finisez pana atunci! multumesc mult pt interventii! cu siguranta o sa revin pe forum cu solicitari de sfaturi!
blisteringdejeu
Postat pe 16 Iulie 2010 13:10
Buna ,eu am cumparat o casa pe structura metalica ,construita in Mangalia 'am platit 45000 euro la gri ,180mp si 387mp de teren. Daca ai teren iti dau situl unui constructor din Galati care imi facuse oferta de 37000 euro cu terenul meu.Situ este www.casacustil.ro (Gambeta).Bafta
collura
Postat pe 25 August 2010 18:36
poti te rog sa ne lasi un contact de la aceasta echipa? sunt din timisoara si as vrea sa torn o fundatie saptamanile viitoare. mersi mult
kudika324278
Postat pe 3 Octombrie 2010 22:07
Buna,
Sunt din Botosani si sunt interesat cum ai finalizat contructia case.
Multumesc.
eggas
Postat pe 2 Noiembrie 2010 09:46
buna ziua!

sunt din bucuresti si vreau sa darim o casa batrineasca in chirpici iar in locul ei sa contruiesc un imobil cu amprenta la sol de 14m x 7m cu P+M. cine imi poate recoamnda o echipa de muncitori serioasa si nu foarte scumpa, bugetul fii destul de restrins?

cu multumiri!
b50ptr
Postat pe 9 Ianuarie 2011 23:22
sunati la tel o721152517 ionut. doar daca este ceva cu adevarat serios. va salut cu respect!
kudika350940
Postat pe 10 Ianuarie 2011 15:01
De la: b50ptr, la data 2011-01-09 23:22:23buna ziua!

sunt din bucuresti si vreau sa darim o casa batrineasca in chirpici iar in locul ei sa contruiesc un imobil cu amprenta la sol de 14m x 7m cu P+M. cine imi poate recoamnda o echipa de muncitori serioasa si nu foarte scumpa, bugetul fii destul de restrins?

cu multumiri!
sunati pentru deviz estimativ la 0720655773 . Echipa este condusa de catre un maistru constructor cu peste 25 ani vechime in domeniu, formata numai din adventisti, deci foarte seriosi.Se pot viziona eventual si alte constructii executate de aceasta echipa, preturile fiiind foarte bune si calitatea deasemenea.
4Life
Postat pe 10 Ianuarie 2011 15:22
salutare sunt Gimmy si as putea sa iti fac o oferta super buna contacteazama la numarul de telefon 0763556809
gimmy_justitiarul
Postat pe 12 Februarie 2011 10:20
Buna seara. Suntem din Ploiesti si dorim sa incepem constructia casei la sfarsitul lui aprilie.Suntem in faza de avize si proiectul este deja in lucru la arhitect. Nu ne am decis asupra constructorilor si ne ar prinde bine niste recomandari. Casa va fi P+E cu o suprafata totala de cca 170 m2. Va multumim pentru orice sfat.
kudika372400
Postat pe 27 Februarie 2011 23:32
trimite-mi o copie cu planul la constructia pe care o construiesti la a.kolea87@yahoo.com si iti fac un pret minim. multumesc.
kudika376606
Postat pe 15 Martie 2011 14:32
Buna ,Sunt din botosani/Zaicesti si ne ocupam de constructii diverse ,da-mi mai multe detali despre constructiie cum ar fi pe langa 150mp ,Locatia,cu etaj fara ,mansardat, sau contacteaze-ne la tel.0788494352 nu costa nimic informatiele .


vizitati-ne si blogul http://iiconstructiibotosani.blogspot.com
constructiinegrut
Postat pe 20 Martie 2011 18:02
Buna ziua. Sunt de langa Pitesti si as dori sa incep constructia unei case de 180mp suprafata desfasurata, P+1 cu o terasa de 20mp si un beci de 1,5 m adancime pe sub toata terasa. As dori un pret pentru casa la rosu cu materialele si manopera inclusa . Multumesc .
kudika380921
Postat pe 2 Aprilie 2011 20:36
buna seara,

firma de constructii din judetul dambovita cu lucrari executate in ilfov, dambovita si brasov.
asiguram contract,factura fiscala,supraveghere profesionala a santierului dumneavoastra( inginer RTE).
pretul pe metrul patrat desfasurat cu sistem de invelitoare inclus si captare ape pluviale este de 170 euro metrul patrat cu toate taxele incluse,materiale si manopera.
materiale:
fier romanesc
caramida Porotherm Wienerberger
sistem invelitoare tip lindab
sistem hidroizolatie beci
toate materialele vor fi insotite de certificate de conformitate si calitate

pentru mai multe detalii va rog sa imi scrieti nelamuririle sau intrebarile dumneavoastra la urmatoarea adresa de mail: claudiu.stavarache@gmail.com
va multumesc pentru atentia acordata
claudiu stavarache
claudiu_stavarache
Postat pe 3 Aprilie 2011 21:01
ma intereseaza, multumesc
kudika385814
Postat pe 19 Aprilie 2011 16:41
stiu si eu pe cineva care executa lucrari in constructii la preturi foarte mici!e o echipa de muncitori perfectionisti dar nu au o firma anume ,adica lucreaza la negru sa zic asa,deaceea au si preturi mici.daca vreti,va pot da numarul de tel sefului de echipa.
danutza888
Postat pe 19 Aprilie 2011 16:51
alexa-star-----buna seara!-am o nedumerire !!!-casa p+m (fundatie,elevatie,stalpi ,centura,placa) a consumat materiale de de numai 3000 euro la rosu si anticipezi ca acoerisul si finisajele sa coste prox 22000euro .fara cost manopere pare exagerat !!...or fi finisaje extra sau si dotari !!! noroc!seara buna!
kudika400725
Postat pe 9 Mai 2011 17:20
Buna ziua,

Vreau sa construiesc o casa 162 mp p+m. As vrea sa incep constructia in martie 2012. Cam cât ma costa la rosu si la gri un mp? Daca se poate as dori ca preturile sa fie date separat pentru materiale si pentru manopera.
Astept oferte pe adresa casa.lilieci@gmail.com.

Multumesc

Mircea
kudika474597
Postat pe 20 Noiembrie 2011 17:45
BUNA ZIUA
DOMNU MIRCEA, NEAVAND PROIECTUL DE CASA NU POT SA VA SPUN CAT VA COSTA MATERIALELE DAR CA MANOPERA EU POT SA VA CONSTRUIESC ACEASTA CASA CU PRETUL DE 6.000 DE EURO INCLUSIV SI INVELITOAREA ADICA TABLA SAU TIGLA, ETC. ACEST PRET ESTE PENTRU O CASA P+M = 165 m2 SUPRAFATA CONSTRUITA LA ROSU.
EU POT FI CONTACTAT TEL. 0766665774 SA PE EMAIL ; cristi.giuglea@yahoo.com ,ASTEPT UN RASPUNS.


P.S. DIN EXPERIENTA MEA VA DAU UN PRET CAM CAT VA COSTA MATERIALELE LA ROSU. DACA TERENUL ESTE APROAPE DREPT VA COSTA IN JUR DE 20.000 DE EURO. DECI EU SUNT APROAPE SIGUR CA INTRO SUMA TOTALA DE
26.000 DE EURO MA INCADREZ SA VA FAC ACEASTA CASA MANOPERA PLUS MATERIALE.
cristi_70
Postat pe 27 Ianuarie 2012 12:10
eu am construit o casa la rosu in 2009 toamna,deci fundatia din beton de 2 metrii ,un metru in pamant si 1 metru deasupra pamantului deoarece terenul e mai jos decat drumul,oricum fundatia de 247 metrii patrati m-a costat 50000 de ron din care 12000 manopera.
zidaria ma- costat aprox 40000 ron caramida porotherm de 44 (inclusa manopera de 12000 ron si aici)
acoperisul -grinzi de lemn si restul din lemn 12000 ron,tiglele din beton marca mediterran 16000 ron,manopera 12000 ron+alte maruntisuri,folie 1500 ron,grinzi de otel 3 buc 1500 ron ,cuie si restul
deci manopera in total a fostde 36000 ron
m- a costat per total cam 130000 ron cam 32000 eur atunci
alte cheltuieli :jgheaburi rukki 6000 ron instalate
pod beton si gard beton fara lemn inclus tencuit28000 ron
pamant umplutura 10000 ron
pentru finalizare imi trebuie aprox 30000 eur(si racordari gaz apa si curent inclus)
si asta in 2012 acum vreau sa continui
oricum nervi de otel si mult succes
kudika503180
Postat pe 2 Februarie 2012 22:47
Da, nu te lua dupa nimeni ptr ca fiecare teren are un alt sol, de aceea se face studiul geo.
Eu construiesc pe loess, sau pamant galben ptr cei care nu stiu, un sol sensibil la umiditate, drept pentru care mi s-a cerut prin lege fundatie cu talpa de 60cm, cu mult fier-beton si o inaltime totala de 2,1 m pentru o casa P+1.
Costul total al fundatiei 10.000-13.000 euro in functie de faptul ca ai firma angajata sau faci singur.
skoompik
Postat pe 6 Iunie 2012 09:12
Depinde foarte mult din ce material vreti sa construiti (bca, caramida, lemn, structura metalica). O casa cu aceasta suprafata pe structura metalica, in regie proprie 35.000-40.000 euro.
skoompik
Postat pe 6 Iunie 2012 09:15
Salve,
sunt Elena si am citit ca ai construit in
TIMISOARA te rog sa-mi trimiti toate detaliile despre aceasta firma de constructii, sunt disperata nu gasesc nimic serios. elenadumitru68@hotmail.it
Multumesc din suflet
kudika_18860
Postat pe 20 Octombrie 2012 10:04
Pret casa din caramida Porotherm la rosu: 150 EUR/mp (manopera + materiale); Pret casa din caramida Porotherm la cheie: 290 EUR/mp (manopera + materiale); Pret case din lemn la rosu: 120 EUR/m2 (manopera + materiale); Pret case din lemn la cheie: 275 EUR/m2 (manopera + materiale); Pret case manopera la rosu fara materiale 30 EUR|m2; Pret case manopera la cheie fara materiale 110 EUR|m2. Preturile difera in functie de complexitatea proiectului si tipul materialelor folosite. Preturile contin atat manopera, cat si materialele de constructie. Preturile sunt calculate la suprafata construita a casei. Preturile sunt calculate la suprafata desfasurata (suma tuturor etajelor) a casei. Email costan1968@yahoo.es tf.0727306121 constantin
costan1968
Postat pe 20 Martie 2013 08:09
Ma gandesc ca poate vreti si garaj la aceasta casa :) Producatorul de usi de garaj MCA Grup are un concurs pe Facebook acum - promoveaza participarea la Ambient Expo 2013, 18-21 aprilie. Daca vreti sa mergeti la expo sa vedeti produsele lor.


Concursul aici pe www.Facebook/MCAGrup : http://a.pgtb.me/3NDcQC

kudika_25292
Postat pe 5 Aprilie 2013 10:29
ai primit cumva o lista pe etape ? ca as fi vrut si eu sa primesc, dar nu stiu cui sa ma adresez.

rog raspuns

xenia
kudika_972328
Postat pe 14 August 2014 23:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
fintina cu probleme 5 De la: vio_bazavan 6 Ianuarie 2010 14:03
reconditionari 45 De la: mariaDD 3 Septembrie 2012 11:25
renovare bucatarie 9 De la: kudika_928881 4 Februarie 2014 18:08
Aveti nevoie de electrician bun? bucuresti 1 De la: mi333 29 Iunie 2010 14:30
flori de apartament 2 De la: getatudorache123 18 Septembrie 2009 14:09