Setari Cookie-uri

se dezintegreaza balconul

Imi poate spune cineva ce trebuie sa fac si cine platește daca a inceput sa se dezintegreze balconul? Mai exact placa de beton care protejeaza sa nu cazi in afara s-a deplasat spre exterior deoarece stâlpii care o susțineau s-au mancat. Este mult prea grea ca sa poata fi luata de acolo direct. Balconul nu este inchis. Administratorul zice ca e vina noastra ca nu am intretinut placa.
mi2
Postat pe 8 Aprilie 2009 20:50
problema semnalata este foarte grava !balconul face parte din locuinta asha ca proprietarul este cel care plateste....la ce etaj se afla?
rora_condo
Postat pe 9 Aprilie 2009 07:23
La et 6.
mi2
Postat pe 9 Aprilie 2009 16:59
Proprietarul apartamentului raspunde de intretinere/reparare/inlocuire si de asemenea raspunde in fata legii, in cazul in care se petrece vre-un accident din "neglijenta", asa ca nu mai asteptati . Asteptarea nu poate duce decat la "cheltuieri" mai mari in viitor.
cornelia_leia
Postat pe 6 Mai 2009 18:58
Placa de beton ( parapetul) poate fi inlocuit.
cornelia_leia
Postat pe 6 Mai 2009 19:00
daca placa este buna,restul se poate inlocui,dar ar fi bine sa tineti cont de calitatea materialelor cit si de greutatea acestora pentru a nu suprasolicita rezistenta placii.
peacexgrace
Postat pe 8 Mai 2009 09:16
1) Marcati locul de sub balcon la o distanta de siguranta (cu panglici si inscriptie in genul: "Atentie! sus se lucreaza" si eventual un ajutor care sa avertizeze verbal trecatorii si apoi desfaceti, sau demolati panourile din beton.
2) Refaceti structura cu materiale moderne si mai usoare decit cele originale (fatada la sfirsitul lucrarilor trebuie sa arate la fel, altfel puteti avea probleme cu primaria)
3) alta varianta: angajati o firma de specialitate care va rezolva toate aspectele legate de protectia muncii, rezistenta placii de beton armat a balconului si problemele legate de arhitectura originala a cladirii. Pina vine firma sa rezolve problema, anuntati in scris administratia blocului sa ia masuri de protejare a pietonilor si vecinilor. (placile de beton pot pica pe balcoanele inferioare sau pe trecatori)

Mult succes !
nelumihutiu
Postat pe 10 Mai 2009 10:38
La prima vedere administratorul trebuie sa plateasca. Uitati-va in statutul asociatiei si vedeti ce obligatii aveti. Daca se specifica ca trebiue sa intretineti "fatadele" sau "elementele" de fatada, atunci balconul si mai ales stalpii care-l tin nu fac parte dintre ele, ci sunt elemente structurale. Acestea sunt garantate de constructor pentru...nu mai stiu...90 de ani (sunt arhitect, dar nu msi stiu cat e garantia).
Am vazut situatia asta in 1977 cand am vazut balcoane prabusite din cauza stalpilor din teava (ruginiti)/ Si e foarte grav.
Luati-va un expert inteligent, caci vor cauta sa va abureasca. Un expert inginer structurist ar fi mai bun decat un arhitect in acest caz.
arhi45
Postat pe 11 Ianuarie 2010 06:39
este pentru prim a data cand aud asa ceva sant de acord cu cele spuse de ARHI45 dupa ce aflii obligatiile si drepturile partilor asteptam vesti de la tine solutii se gasesc !!
gigibrbr_condo
Postat pe 12 Ianuarie 2010 17:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna ziua 2 De la: kudika_953068 26 Ianuarie 2014 17:19
FIRMA DE CONSTRUCTII 1 De la: condo003278 24 Februarie 2010 00:10
termopane 4 De la: nelu70 23 Iunie 2009 13:26
GEAMURI TERMOPAN.............. 3 De la: zapa007 19 Decembrie 2009 23:12
ce caramida sa folosesc la un zid de 24cm grosime 2 De la: MIKE 23 Iunie 2010 19:51