Setari Cookie-uri

Decor de Pasti

Buna,

Voi cum va decorati casa de Paste? Eu pun mare accent pe masa din sufragerie. Am sa fac un aranjament pe un platou cu oua rosii si crengute inflorite. Servetelele vor fi si ele cu tema pastelui, prezentand oua rosii si iepurasi. Iar pe masuta de cafea voi amplasa un cos de nuiele cu iepurasi de ciocolata si oua rosii. Voi ce idei mai aveti pe ultima suta de metri?
monica_mina
Postat pe 17 Aprilie 2009 16:09
eu de cativa ani am tot strins ornamente pentru Paste si pentru Craciun, pe care le pastrez intr-o cutie separata de la an la an, si incerc in fiecare an sa mai adaug cate ceva. am ghirlande cu flori si fluturi, suporturi pentru lumanari de diverse forme si culori, cumpar mereu lumanari de diverse forme in culoarea pe care o aleg pentru anul respectiv. Vesela de diverse forme, dimensiuni si culori (orice supermarket are acum o oferta variata si in perioadele de reduceri e chiar accesibila), si nu trebuie sa fie toate de acceasi culoare, ca un set obisnuit. masa trebuie sa fie vesela, frumoasa, dar nici incarcata. Eu aleg in general galben, verde sau portocaliu si le combin cu o fata de masa uni si servetele uni ca sa nu fie prea multa culoare. Cosulete cu oua incondeiate, vaze cu flori de sezon....ofertele de azi sint atat de variate....si mai gasesc niste carti pt copii cu ornamente de Paste pe care decupez si le atirn prin curte ca sa impodobesc si gradina si casa. Nu e nevoie sa investesti mult, dar daca le aduni si le pastrezi cu grija ai sa vezi ca poti face in fiecare an un nou aranjement, care sa aiba eventual o tema. trebuie doar sa ai imaginatie si bun gust, oricind in timpul anului sa fii atenta la un mic ornament pe care il poti folosi intr-o ocazie si care sa nu te coste prea mult. A avea un decor frumos, care sa ne incante sufletul si ochii, sa ne bucure casa nu e nevoie sa fie facut numai cu obiecte de valoare mare. Buget mic am si eu, abia o scot la capat uneori, dar o lumanare si o singura floare uneori pusa in valaoare chiar si intr-un borcan pe care il ornez imi dau senzatia ca am o casa ca in reviste...iar colegele mele asteapta in fiecare an sa le povestesc ce am mai nascocit...imaginatia este atit de importanta in aceste mici detalii....e la indemana oricui si fara bani multi...iar daca poti fa si o poza ca sa ai aminitre....v-am plicitisit destul....doar un mic ragaz pentru a va ura la toti sarbatori cu bucurie si lumina, Paste fericit si Hristos a Inviat!
dunare
Postat pe 18 Aprilie 2009 07:59
Foarte frumos.. si sunt de acrod cu sfaturile pe care nu le-ai impartasit. Eu fac acest lucru.. cu obiectele de Craciun:), de Pasti e mai dificil, pentru ca il sarbatoresc de doua ori si sunt mai mult axata pe Invierea Domnului.. incerc sa inteleg pe ce pun oamenii accent de sarbatoarea aceasta... daca inteleg mesajul sarbatorii.. acelasi lucru este si de Craciun... insa.. Pastele pentru mine are o semnificatie importanta,,, in care cred ca fiecare dintre noi ar trebui sa priveasca foarte mult in sufletul lor! Sa vada cat este de curat.. si cum l-ar mai putea curati, deoarece nu ajunge sa faci curat in casa.. e important sa faci curat si in tine!
emmly
Postat pe 18 Aprilie 2009 09:14
daca intrati pe profilul meu veti putea vedea decoratiunile pentru pasti pe care le-am facut anul asta.sper sa va placa.
prosit_condo
Postat pe 18 Aprilie 2009 16:11
Hristos a inviat! Paste fericit alaturi de familiile voastre, fie ca lumina sfanta sa coboare in sufletul si in casa tuturor! Am mai adaugat cateva fotografii cu ornamentele de azi. Casa e inca in renovare, dar am impodobit-o oricum si chiar daca oaspetii mei nu au putut veni si am petrecut un Paste singura, am avut soare, flori si belsug pe masa atit cat am eu nevoie, dar mai ales liniste si seninatate in suflet!!!!!!!
dunare
Postat pe 19 Aprilie 2009 15:20
Poti sa aranjezi intr-un borcan colorat o creanga pe care o impodobesti cu oua, fluturi, buburuze, la baza poti sa pui un aranjament cu muschi, iepurasi,etc. Poti sa folosesti o creanga de Forsitia, tocmai a inflorit. Daca pui apa in borcan va sta mai mult timp proaspata. Va doresc sarbatori luminate, pline de bucurii, voie-buna si sanatate.
esheba
Postat pe 2 Aprilie 2010 14:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
centrala electrica 31 De la: gianis 6 Noiembrie 2012 11:15
Cadou pentru sotie 5 De la: condo_2009 3 Martie 2010 10:26
Subventie pentru panouri solare 52 De la: condo002923 11 Februarie 2010 15:39
senzori solari 4 De la: VALENTIN_STAN64 13 Decembrie 2009 21:21
Reamenajeaza-ti casa de Paste cu stickere decorative moderne! 1 De la: poteleanu 14 Aprilie 2011 13:22