Setari Cookie-uri

Stilul romantic

Hello,
Mie mi se pare superb stilul romantic. Mi-as dori enorm un dormitor amenajat in acest stil. Voi ce parere aveti?

Postat pe 17 Decembrie 2008 18:23

stilul romantic ar trebui sa fie unul care-ti pune imaginatia la treaba inducand o stare ca de transa... sa fia un stil mai aproape de suflet decat de trup...
gabriel_marinescu
Postat pe 19 Decembrie 2008 08:02
Foarte frumos spus ,Gabriel.....De fapt,romantismul se refera la sentimente si nu la ....simturi.Azi se cam confunda notiunile ,se cam sar etape,se trece direct la faza simturi si apoi se incearca sa se descopere sentimentele.care de obicei raman....nedescoperite pt.ca nu au mai prezentat interes..Ma rog ,scuze pt. divagatie,nu despre asta era intrebarea,dar m-a "incitat" Gabriel....Revenind ,cred ca romantismul poate fi prezent in dormitor in cel mai simplu mod prin culoare si acesorii.Dar atentie,exista o linie fina intre romantic si provocator ,diferenta facand-o doar bunul gust ,simplitatea.Sigur ca e placut sa adormi intr-o camera care te face sa visezi,sa te cuibaresti in bratele persoanei iubite ,mai ales cand esti tanar.
libra66
Postat pe 19 Decembrie 2008 21:24
stilul romantic in mobilier :
mobila cu linii rotunjite,noptierele vor avea picioare zvelete,paturile vor avea tabliile tapitate cu matase si cu multe perne de matase
acesoriile vor crea un tot unitar
luminitagrigoriu
Postat pe 21 Decembrie 2008 00:45
Multumesc, theCat... Cred, totusi, ca din dorinta de a nu divaga prea mult ai incercat sa restrangi romantismul la sentimente. Iarta-ma, dar parerea mea este ca sentimentele includ si simturile, daca vrei, iau nastere din simturi, iar romantismul, de fapt, e un cumul de trairi, amintiri, sentimente, stari, anturaj, mediu inconjurator... Romantismul e strans legat de starea in care te afli, puterea de perceptie a fiecaruia... si cel mai important, cred, de jumatatea cu care ti-ar placea sa traiesti aceasta stare... romantica. Revenind la topic, Stilul romantic, ca stil de mobila, poate fi si unul modern in culori musai calde... Important este sa reusesti ca prin aranjamentul mobilierului sa te transpui intr-o alta dimentiune in care sa fii numai tu si perechea ta, fie ea si cea imaginara, ideala, perfecta... Altfel, romantism in doi - eu si cu mine - nu prea tine.
Dragilor, sa aveti parte de un Craciun linistit, cu sanatate si alaturi de cei mai dragi ai vostri!
Numai bine!
gabriel_marinescu
Postat pe 24 Decembrie 2008 12:57
M-ai impresionat Gabriel....Majoritatea barbatilor nu lasa sa fie asociati cu romantismul,se dezic de acesta,pt.ca nu se incadreaza in imaginea de mascul feroce.Tandretea,mangaierile si saruturile lungi,care te fac sa pasesti intr-0 lume ireala,sunt considerate ....slabiciuni.Sigur romantismul cuprinde dragostea fizica,contopirea trupurilor infasurate in aura sentimentelor pentru ca ,asa cum spunea...pfff ,nu-mi vine in minte acum dar voi cita "dragostea nascuta din dorinta e o speranta,iar dragiostea care apare dupa satisfacerea dorintei e o realitate ".M-ai surprins destul de placut si m-as bucura sa stiu sa esti adevarat Revenind la subiectul acestui topic ,care este stilul romantic in amenajarile interioare ,este clar ca trebuie pastrata ideea de iubire,frumos,curat si eventual cu accente de senzual ....culori deschise,dantele,lumini estompate ,lumanari -nu e un cliseu - acestea chiar sunt romantice.Iar daca cineva doreste sa-si creeze un stil romantic,dar nu poate sa-si schimbe pur si simplu ,mobila ,poate incerca cu perdelele ,niste draperii asortate la culoare dar cu textura matasoasa,de asemeni din acelasi material si o cuvertura pentru pat.Se mai pot schimba veiozele,sau macar niste abajururi noi ,fotografii ale cuplului din acel dormitor...Putin mai indraznet ,dar foarte romantic ,se poate creea un fel de...baldachin ,pt. care nu e nevoie sa construiest o rama de lemn,ci poti cumpara un suport de fixat pe perete ,deasupra capului,de forma rotunda sau patrata pe care sa asezi un voal int-o nuanta asortata la restul,care sa "curga" peste pat.... Pana la urma cred ca se poate face o paralela intre discutia despre romantism si cea despre stilul romantic in amenajari - cea de a doua ar fi lipsita de sens daca nu ar exista in acea incapere doi oameni si dragostea lor......Sa fiti romantici !
libra66
Postat pe 3 Ianuarie 2009 13:08
De la: luminitagrigoriu, la data 2008-12-21 00:45:39stilul romantic in mobilier :
mobila cu linii rotunjite,noptierele vor avea picioare zvelete,paturile vor avea tabliile tapitate cu matase si cu multe perne de matase
acesoriile vor crea un tot unitar



asa cum spunea luminita...cred ca vrea stil romantic la amenajari interioare...nu divagatii despre cum sa ai sentimente romantice intr-un spatiu.si pentru asta mobilierul are forme curbe,este capitonat sau tapitat cu materiale inflorate sau din catifea/plus.patul are baldachin sau ceva cit de cit asemanator,cu perdea transparenta.se folosesc draperii si perdele ample. multe perne fantezi. fierul forjat poate avea un loc important,cuier, paravan,aplice-stativ pt flori,masute....sau din lemn..(dar e mai complicat pentru ca ar fi frumos sa fie sculptat)sau patinat si pictat manual cu flori...acum depinde de banii de care dispui. iar culorile pot fi in nuante de ocru, oranj, bordeux,oliv, verde de china, bej ca untul, trandafiriu. sa traiesti si sa te tot bucuri.
octopus
Postat pe 3 Ianuarie 2009 16:58
stilul romnatic mobila face parte din curentul romantic intalnit in arhitectura,pictura etc starea romantica nu are nimic cu stilul care are anumite caracteristici incercati sa vedeti mobila tot ca o arta care se pastreaza de generatii(in nici un caz asta nu se refera la mobila din pal )
luminitagrigoriu
Postat pe 3 Ianuarie 2009 17:39
Romantismul este o miscare europeana aparuta la inceputul sec.19, ca o reactie impotriva clasicismului.Acesta promoveaza fantezia,libertatea de expresie,incurajeaza cultul naturii.Se bazeaza si incurajeaza intuitia ,instincul,trairile,simturile... .Initial a influentat literatura, pictura apoi arhitectura si de aici stilurile de decoratiuni - mobilierul. De aici incolo ,doar m-as repeta ,pt. ca am scris mai sus caracteristica stilului ( de decoratiuni)romantic. E drept ,m-am exprimat mai cursiv si elevat ,sec si telegrafic nu ma reprezinta ,dar probabil ca a fost mai greu de retinut.Nu cred insa ca trebuie sa deschidem aici un curs de istoria artei.Nu asta cauta oamenii aici.
libra66
Postat pe 3 Ianuarie 2009 23:28
VORBIM DESPRE MOBILA STIL ROMANTIC SI NU DESPRE SENTIMENTE ROMNATICE SAU ATMOSFERA CARE CREAZA O STARE ROMANTICA.CEA CARE A CERUT SFAT VREA MOBILER IN STIL ROMANTIC .CINE SPUNE CA INTR-UN DORMITOR IN STIL CUBIST NU SE POATE CREA O ATMOSFERA ROMANTICA
luminitagrigoriu
Postat pe 6 Ianuarie 2009 15:10
Luminita , ce se intampla ??Nu pot sa cred ca nu intelegi.....Citeste ce am scris,nu raspunde aiurea fara sa citesti. Iar daca ai citit ,ma repet ,nu cred ca nu intelegi.Si de ce ai tras tu concluzia(eronata)ca cea care a deschis topicul s-a referi strict la mobila ??? Citeste atent,se pare ca te cam grabesti si pierzi esentialul. S-a referit la " un dormitor amenajat in stil romantic " .Pari matura ,pertinenta ,de ce te incapatanezi in legatura cu ce am postat eu despre romantism ?? E o analogie simpla. Iar daca eu am vrut sa -mi expun ideea translatand romantismul ca stil de amenajare pe romantismul ca relatie intre oameni de ce te deranjeaza pe tine ?? Eu nu intervin la postarile tale scrise cu majuscule ,chiar daca am o parere contrara ,ci pur si simplu postez parerile mele,fara sa ma agat de ale tale.Cred ca e corect asa.Sunt adepta comentariilor ,discutiilor constructive si placute .
libra66
Postat pe 7 Ianuarie 2009 11:42

interesant... hai sa mai pun si eu un pai pe foc
Parerea mea este ca poti face si din pal (chiar!) lucruri de mobilier interesante... Uite, ma gandesc cum ar fi un pat facut din rumegus presat care se rupe in timp ce :
Varianta 1 - esti surmenat(a), obosit(a), nervos(nervoasa) si ai fi vrut sa dormi, vei gandi ca toate ti se intampla numai tie. Cel mai bun remediu este sa te bufneasca rasul.
Varianta 2 - esti impreuna cu perechea intr-una din situatiile de mai jos:
Varianta 2.1 - va uitati la tv
Varianta 2.2 - dormiti
Varianta 2.3 - in momente intime
Varianta 2.4 - alergati dupa pisica sa o dati afara din camera
...etc
cea mai buna solutie ar fi sa va continuati activitatea urmand ca la finalul ei sa evaluati pagubele cu zambetul in coltul gurii..
Si ca sa fac un rezumat ar trebui sa va reamintesc proverbul " omul sfinteste locul"... Asadar, functie de gustul fiecaruia (si de posibilitati, evident) puteti orice. Important este sa vreti...
O zi buna!
Imi cer scuze, pt divagatii... si ele fac parte din mobilier, poate doar pentru unii mai aproape de stilul romantic. Altora, celor cu nevoi de inductie a stilului romantic le recomand sa nu piarda timpul citindu-ma intrucat "acolo unde nimic nu e, nici Dumnezeu nu cere" !
gabriel_marinescu
Postat pe 7 Ianuarie 2009 15:32
cine are educatie in domeniu are si "deformatie profesionala". cind citesti stil romantic stii ca se refera la stilul mobilierului. daca zici stil rustic nu te gindesti la muzeul satului.sau la bunica de la tara.cine nu stie, si mai ales nu lucreaza in domeniu zice ca e ok sa confunzi atmosfera romantica cu romantismul.nu ma duc pe net si caut si postez inteligent citeva cuvinte despre subiect.asta poate oricine, daca fata care a deschis subiectul vrea sa afle despre asta poate afla nu numai de aici.cu tot cu poze. poate a si aflat, ca nu mai zice nimic. si noi...il face sa rida pe conu'gabi...
octopus
Postat pe 9 Ianuarie 2009 01:12
Aoleeu,mai Karmen ce limba ascutita ai......dar esti simpatica ,te-am remarcat printre topicuri... : Pa!
libra66
Postat pe 9 Ianuarie 2009 21:14
cand dai o informatie cuiva nu o dai numai sa te bagi in seama sau ca ai auzit la colt de strada vorbind despre tema respectiva .informatia care o dai trbuie sa fie corecta si reala asta se cheama afi profesionist si a te respecta pe tine in primul rand un ceea ce faci dar asta se capata dupa ani de profesare a meseriei si mai als trebuie sa iti placa cea ce faci si lucru cel mai important sa iti tratezi toti clienti cu respeci indiferent pe ce pozitie socilala sunt ei ,NU SE CHEAMA DEFORMATIE PROFESIONALA
luminitagrigoriu
Postat pe 10 Ianuarie 2009 20:36
ZAU? tu stii citi oameni astepta cu sufletul la gura sa le impartasesti din experienta ta???
era vorba despre mine nu despre tine...eu am experienta profesionala, si binenteles deformatie...tu nu stiu ce ai, dar esti din iasi si te iert, ca asa sunteti voi pe acolo...




octopus
Postat pe 12 Ianuarie 2009 15:57
nici nu cred ca meriti efortul de a raspunde
luminitagrigoriu
Postat pe 14 Ianuarie 2009 09:42
Dumnezeule, dar voi fetele aveti o boala sa va certati/impungeti tot timpul? Uite, " conu' gabi" va roaga sa faceti un armistitiu si, pe timp de pace sa uitati ca sunteti privilegiati de haosul "civilizatiei" metropolitane sau sunteti atat de profesionisti incat si in miez de noapte elogiati stilul romantic al mobilierului, mobilier care ascunde telecomanda tv-ului, ca simbol al deformatiei profesionale...
Eu prefer sa scriu in primul rand corect romaneste, cu punctuatia de rigoare... apoi zambesc umil, prostanac as spune ( ca suntem in era prostanacilor si a lui "mai draga") si purced la o mica pauza de-o tigara... Iertate-mi fie vorbele...
gabriel_marinescu
Postat pe 14 Ianuarie 2009 15:48
Uitasem esentialul: topicul acesta imi pare ca mai degraba invita la visare decat solicita o informatie "profesionista"
Cu tot respectul!
gabriel_marinescu
Postat pe 14 Ianuarie 2009 15:51
VISEAZA DRAGA..NU TE TINE NIMENI...
octopus
Postat pe 15 Ianuarie 2009 12:54
Dormitorul romantic...un stil aparte, in care fiecare spatiu este personalizat cu elemente unice.Un stil deosebit, in care se regasesc in perfecta armonie culorile, piesele de mobilier, obiectele decorative, tesaturile.
Dormitorul romantic ofera multiple variante in ceea ce priveste coloristica incaperii.
Culorile neutre, pastelate - precum crem, roz pal,bej - ofera eleganta si o atmosfera calma si linistita incaperii. Folosirea acestor culori ofera o flexibilitate mare in ceea ce priveste obiectele decorative.
Culorile reci – precum bleu, verde, lavanda – ofera o senzatie de confort – avand din punct de vedere psihologic efect calmant, linistitor. Folosirea acestor culori este ideala mai ales in dormitoarele cu suprafete mici, avand un efect optic de marire a spatiului.
Culorile calde – galben, piersica, roz pal – creeaza o ambianta odihnitoare, calmanta. Culorile calde folosite in dormitor trebuie sa fie luminoase; pentru a oferi o senzatie de confort.
Finisajele dormitorului romantic au la baza materialele naturale. Este recomandata folosirea parchetului masiv sau triplu stratificat. Foarte intalnit in dormitorul romantic este tapetul.
Patul, elementul principal de mobilier din dormitor, trebuie sa fie confortabil, functional, cu picioare inalte, si tablii brodate, realizate din fier forjat.
Paturile din dormitorul romantic sunt “imbracate” cu garnituri de pat elegante, realizate din materiale naturale.
Noptierele, folosite atat pentru functionalitatea lor, dar si pentru design-ul deosebit pe care il ofera incaperii; sunt realizate din lemn masiv sau MDF furniruit; avand finisaje antice.
Sifonierul, este in general inalt, cu usi mari, brodate si finisaje antice.
Dormitorul romantic este foarte accesorizat. Sunt utiliazate foarte mult tesaturile luxoase, cu texturi moi; pernele si pilotele mari, groase; perdelele vaporoase. Tesaturile sunt realizate in general din materiale naturale, precum bumbacul egiptean.
Iluminatul decorativ, local este utilizat foarte mult in dormitorul romantic. Veiozele si lampadarele decorative, cu abajur realizat din material textil se potrivesc foarte bine in dormitorul romantic.
Obiectele decorative, precum vasele decorative, suporturile pentru lumanari si lumanarile decorative sunt o prezenta nelipsita in dormitorul romantic.
Iti doresc succes in amenajarea dormitorului dorit, acum nu mai trebuie decat iubire...
andra_alexandra
Postat pe 22 Ianuarie 2009 13:33
stilul il alegi tu, ceea ce te reprezinta...cel romantic este foarte frumos!
vasi_hellboy
Postat pe 22 Ianuarie 2009 14:14
Da, dragut...rozul...
healthy002363
Postat pe 24 Ianuarie 2009 04:28
PIESA DE REZISTENTA LA UN DORMITOR ROMANTIC ESTE UN BALDACHIN CU PERDELUTE SEMITRANSPARENTE, SI NISTE LAMPADARE ROSII....CE ZICI?

Postat pe 26 Ianuarie 2009 16:20
mie imi place foarte mult stilul romantic dar si cel rustic, perdelute in culori calde, fundite, acele fotolii care par din secolele:XVIII-XIX , sunt foarte frumoase
scorpyon_giana
Postat pe 15 Februarie 2009 10:59
ffffeeerf
Dumitrache_alina_healthy
Postat pe 16 Februarie 2009 12:49
imi poti da si mie o idee la un dormitor bej si cu mobila alba cum as putea sa-l fac mai mult romantic decat este ????????????multumesc

Postat pe 24 Februarie 2009 00:15
draperii de matase cu falduri cu perdele foarte vaporoase intr-o culoare contrastanta cu draperiile care vor fi si ele vaporoase veiozele de pe noptier vor avea aceeasi culoare cu draperii si vor fi in stil ludovic eventual cu putin auriu nu vor fi moderne cuvertura de pe pat va fi tot o matase foarte vaporoasa pe perete depinde cat spatiu ai un tablou eventual un peisaj cu o rama bogata de culoare aurie
luminitagrigoriu
Postat pe 25 Februarie 2009 09:10
Felicitãri pentru Corectitudinea limbajului, "cu semnele de punctaþie de rigoare"! Ce bine ar fi dacã s-ar molipsi ºi alþii!!
condo001468
Postat pe 11 Septembrie 2009 18:59


Buna , as adauga ca draperiile nu doar sa atinga parchetul ci sa cada in falduri sa se adune pe parchet , mai ales cele din catifea grea , o papusa mare cu cap de portelan si rochita de epoca , neaparat pieptanul si peria aurii sau cu manere frumos lucrate pe o toaleta cu picioare lungi ca noptierele ....si , neaparat , bagheta ornamentala alba (ancadrament ) la marginea de sus a tavanului (zid/tavan)(eu pun si plinta alba in toata casa

De fapt vorbim de asa numitul clasic reinventat (termen din reviste ) sper doar sa imi permit pretul pieselor de mobilier (nu numai dormitor)pentru ca la noi sunt considerate 'lux'.

condo003625
Postat pe 14 Aprilie 2010 10:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mobila la comanda 1 De la: soraflorentina 25 Decembrie 2009 14:28
PESTI EXOTICI 4 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 20:06
Deci cum sa iti faci o casa cred ca s-a mai pus intrebarea de n ori 4 De la: gigi_braicovici 22 Martie 2010 16:33
Concurs: Demonstreaza ca esti mobilat la mansarda 2 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:39
pat de fier 8 De la: Mihaela09 26 Iunie 2010 10:07