Setari Cookie-uri

imi crapa peretii daca s-a incarcat doar cu glet fara ipsos?

Am cumparat un apartament care nu avea nimic si a trebuit sa aduc un meserias sa dea incarcatura de pe pereti jos si sa refaca gletul.....el a incarcat doar cu glet (alb profesional...ceva de gen),dar acum cativa ani eu am mai facut o camera cu alt cineva si zicea ca obligatoriu trebuie sub glet un strat de ipsos,iar gletul se trage foita peste ipsos......a mai bagat cel care a facut apartamentul pe ici, pe colea ipsos ,dar a crapat....acum ce sa fac?am terminat ...sa ma astept ca va cadea tot,chiar si inaractura cu glet?el zice ca gletul nu crapa...dar nu stiu ce sa cred....ajutati-ma cu un sfat...mersi
madaroxi280
Postat pe 25 Aprilie 2009 09:16
1.in primul rand trebuie decopertat gletul
2.refacuta prin tencuire planeitatea peretelui
3.pentru a nu apare fisuri in viitor se recomanda consolidare cu plasa fibra pe toata suprafata peretilor
4.se aplica gletul de finisaj
5.urmeza amorsa si vopseaua
rora_condo
Postat pe 26 Aprilie 2009 09:27
intr-adevar s-a dat gletul vech jos....apoi a dat cu amorsa si a reincarcat,a dat lavabil si cu asta e tot.....sper din tot sufletul sa nu dau jos intr-un an tot iar ca si innebunesc....oricum multumesc pt sugestie....
madaroxi280
Postat pe 26 Aprilie 2009 13:24
De la: madaroxi280, la data 2009-04-26 13:24:18intr-adevar s-a dat gletul vech jos....apoi a dat cu amorsa si a reincarcat,a dat lavabil si cu asta e tot.....sper din tot sufletul sa nu dau jos intr-un an tot iar ca si innebunesc....oricum multumesc pt sugestie....


salut!
sunt doua tipuri de raparatie in acest caz
1.se decoperateaza pana se ajunge la placa de beton,se amorseaza,se tencuie,se gletuie,se amorseaza se vopseste.
2.se decoperteaza gletul vechi,se amorseaza,se gletuie din nou,se amorseaza din nou,se vopseste.
prima varianta este mai costisitoare,dar este cea mai buna dpdv.al calitatii si garantiei lucrarii.
acum depinde de dumneavoastra.ca si sugestie alegeti prima varianta pt ca tencuiala ramane tencuiala,indiferent ce veti face dupa aceea,glet sai tinci sau tencuiala uscata( placare prin lipire cu placi de gips-carton).
gletul daca este dat intrun strat mai gros de 1cm si nu este armat cu plasa din fibra de sticla mai mult ca sigur va crapa.acest fapt este un alt factor determinant in tencuirea si astfel asigurarea planeitatii suprafetei.
spor la treaba
0720816831
claudiu_stavarache
Postat pe 28 Aprilie 2009 12:47
Salut,am si eu o intrebare...aproximativ la fel ca cea mai de sus...
Stau la bloc si vreau sa imi renovez o camera in care este tapet,am dat tapetul jos cu tot cu glet si tencuiala ... a ramas doar betonul...aici este problema,ca nu stiu ce sa fac...sa pun tencuiala si glet...sau pot sa imi pun doar amorsa si glet...ideea ca nu am bani de tencuiala si nici nu stiu sa o pun...ma gandesc sa imi pun doar amorsa si glet direct...se poate?
Va multumesc!
Cristian07_87
Postat pe 6 Ianuarie 2010 00:20
cumperi tencuiala abs ,este f usor de aplicat si foarte rezistenta.totusi daca nu te pricepi apeleaza la un mester.Gletul vechi trebuie indepartat in totalitate si apoi se amorseaza f bine.Daca vrei mai multe detalii contacteaza-ma la id de mess min_ion67.
getagaby
Postat pe 7 Ianuarie 2010 11:44
depinde ce fel de glet ai dat si daca ai amorsat destul de bine
kudika408800
Postat pe 18 Iunie 2011 20:35
meseriasul nu a fost meserias trebuia dupa ce a dat jos gletul sa amorseze bine suprafata si sai dea un glet special pt asa ceva
kudika408800
Postat pe 18 Iunie 2011 20:39
De la: Cristian07_87, la data 2010-01-06 00:20:51Salut,am si eu o intrebare...aproximativ la fel ca cea mai de sus...
Stau la bloc si vreau sa imi renovez o camera in care este tapet,am dat tapetul jos cu tot cu glet si tencuiala ... a ramas doar betonul...aici este problema,ca nu stiu ce sa fac...sa pun tencuiala si glet...sau pot sa imi pun doar amorsa si glet...ideea ca nu am bani de tencuiala si nici nu stiu sa o pun...ma gandesc sa imi pun doar amorsa si glet direct...se poate?
Va multumesc!
kudika408800
Postat pe 18 Iunie 2011 20:50
Salut! Te sfatuiesc sa folosesti plasa din fibra de sticla pentru a nu avea vreo grija ca in viitorul apropiat iti pot aparea fisuri, lucru pe care ti-l garantez. Atata timp cat nu folosesti plasa figurile sunt la ele acasa. Cumpara plasa din fibra de sticla pentru armat polistirenul, e undeva la 90 lei 50mp. Inainte sa pui plasa amorseaza bine cu amorsa speciala de perete, dupa care aplici un strat de cativa mm de glet peste care lipesti plasa (atentie, plasa trebuie pusa cat gletul e inca umed).
amenajaripro
Postat pe 23 Iunie 2011 05:52
De la: madaroxi280, la data 2009-04-25 09:16:22Am cumparat un apartament care nu avea nimic si a trebuit sa aduc un meserias sa dea incarcatura de pe pereti jos si sa refaca gletul.....el a incarcat doar cu glet (alb profesional...ceva de gen),dar acum cativa ani eu am mai facut o camera cu alt cineva si zicea ca obligatoriu trebuie sub glet un strat de ipsos,iar gletul se trage foita peste ipsos......a mai bagat cel care a facut apartamentul pe ici, pe colea ipsos ,dar a crapat....acum ce sa fac?am terminat ...sa ma astept ca va cadea tot,chiar si inaractura cu glet?el zice ca gletul nu crapa...dar nu stiu ce sa cred....ajutati-ma cu un sfat...mersi
szindobel
Postat pe 27 Iunie 2011 20:46
e posibil si defecte de structura. dc sa facut blocul pe...fuga..poate sa tencuit.si sa driscuit deoadata... apar de aici primele crepaturii.dc e slaba fundatia..se mai aseaza.. tre gletuit din nou. cu plasa de fibra de sticla( ce se aplica pe poliester,,de calitate buna) .si cam asta
szindobel
Postat pe 27 Iunie 2011 20:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Reabilitare termica de interior 1 De la: kokonet 20 Mai 2010 06:33
Firmele de curatenie 1 De la: arwen 25 Noiembrie 2009 19:44
chiuveta de inox 26 De la: kudika421339 24 August 2011 14:29
VENTILATOR CT 1 De la: kudika416079 31 Iulie 2011 15:30
piese de schimb- aragaz zanussi 1 De la: coajaoana_condo 17 Ianuarie 2011 11:57