Setari Cookie-uri

Ce material este bun pentru inchiderea balconului?

Am balconul inchis,expus la soare pe trei laturi si doresc sa schimb inchiderea lui cu tamplarie cu geamuri termopan.Cine poate sa-mi spuna ce tamplarie este cea mai indicata (PVC,aluminiu,lemn), deoarece nu doresc sa fie afectata de razele soarelui , de asemenea astept sfatul si in legatura cu nr. de compartimente si tipul de geam ce ar trebui sa utilizez. Dimensiunea inchiderii balconului latimea 120cm lungimea 360 cm inaltimea 160 cm.Multumesc .
cristina57m
Postat pe 29 Aprilie 2009 10:15
Pentru o durata de viata de 10-15 ani, nu are importanta...diferentele sunt foarte mici.
Pentru PVC, argumentul ar fi ca e cel mai eftin - daca iei din ala cu multe camere, izoleaza in sine mai bine, dar trebuie vazut cum e izolat restul balconului, pentru ca e posibil sa faca igrasie la imbinarea cu tavanul
Pt AL: mai rezistent decat Pvc, dar mai scump. Aici cioaca e sa fie cu rupere de punte termica
Lemnul- cel mai scump dar arata si cel mai bine; dupa parerea mea nu merita sa il pui la bloc.
Succesuri!
buradami
Postat pe 5 Mai 2009 10:09
Iti multumesc pentru ca mi-ai raspuns , aveam nevoie sa ma sfatuiesc cu cineva.Crezi ca ar fi bine sa dau ceva bani in plus si sa pun geam din acela ce reflecta razele solare?cel putin in partea in care bate soarele toata ziua?
cornelia_leia
Postat pe 5 Mai 2009 10:57
buna,
parerea mea este sa inchizi balconul cu tamplarie din PVC , este mai ieftin decit aluminiu, are o culoare mai calda (nu de metal) geamul termopan sa fie float cu low-e,dar in primul rind trebuie sa izolezi bine balconul(tavan, partea lui inferioara(posibil apariti mucegai). Nu este neaparat nevoie sa fie cu mai mult de tri camere profilul PVC, dar este necesar ca sa fie bine executat, garniturile sa fie continui, bagheta de prins geamul sa fie etansa si cu garnitura pe ea,
mioaraionita49
Postat pe 5 Mai 2009 12:18
De la: cristina57m, la data 2009-04-29 10:15:09Am balconul inchis,expus la soare pe trei laturi si doresc sa schimb inchiderea lui cu tamplarie cu geamuri termopan.Cine poate sa-mi spuna ce tamplarie este cea mai indicata (PVC,aluminiu,lemn), deoarece nu doresc sa fie afectata de razele soarelui , de asemenea astept sfatul si in legatura cu nr. de compartimente si tipul de geam ce ar trebui sa utilizez. Dimensiunea inchiderii balconului latimea 120cm lungimea 360 cm inaltimea 160 cm.Multumesc .
paulursa69
Postat pe 5 Mai 2009 16:09
BALCONUL NU SE INCHIDE! DESTINATIA LUI ESTE DE MINIGRADINA.
bogdan_roca
Postat pe 6 Mai 2009 03:53
bogdan_roca balcoanele din blocul nostru au fost prevazute din proiect cu inchideri asa ca daca NU l-as tine asa as face abia nota discordanta
cristina57m
Postat pe 6 Mai 2009 15:30
Deoarece inchiderea initiala s-a degradat in plus nu este etansa cum ar trebui sunt nevoita sa refac inchiderea.
cristina57m
Postat pe 6 Mai 2009 15:33
De la: cristina57m, la data 2009-05-06 15:30:21bogdan_roca balcoanele din blocul nostru au fost prevazute din proiect cu inchideri asa ca daca NU l-as tine asa as face abia nota discordanta



pune o poza ca sunt foarte curios.
bogdan_roca
Postat pe 7 Mai 2009 15:39
In general, cum ai primit raspunsul si de la bogdan_roca, balcoanele nu se inchid. Doar la noi este "moda" aceasta. Insa daca "faci nota discordanta fata de ceilalti" atunci prima optiune ar fi profilul din PVC, dar opteaza pentru culoarea ALB. De ce, pentru ca profilul alb nu acumuleaza caldura si implicit este mai putin supus deformarilor. Are si un dezavantaj: profilul din pvc imbatraneste, apare ingalbenirea lui si microfisuri in profil dar asta in timp. Daca nu intentionezi sa-ti extinzi spatiul, incluzand balconul in camera sau dormitor, atunci indiferent de tipul de profil ales, fie pvc, fie aluminiu cu bariera termica, vei avea surpriza aparitiei condensului, urmand mucegaiul s.a.m.d. Deci fara o sursa de caldura in spatiu inchs, fara o ventilatie corespunzatoare, izolare buna, vor fi probleme. Referitor la sticla, pentru a elimina efectul de sera exista sticle cu proprietati care pe langa eliminarea efectului de sera au si proprietati de a mentine caldura in spatiul inchis (daca aceasta exista!).
Multe "succesuri" in alegerea tamplariei care sa-ti satisfaca cererile dar mai ales, sper sa dai peste un profesionist in domeniu si nu numai un vanzator.
biaddotex
Postat pe 7 Mai 2009 19:41
Multumesc pentru sfaturi
cristina57m
Postat pe 12 Mai 2009 12:12
cred ca nota discordanta fac mai mult varietatea de chiloti si alte boarfe care stau agatate prin balcoanele neinchise, dar nici dupa ce se inchid nu se renunta la afisarea ostentativa a acestora si le pun in afara balconului
PVC de calitate mai buna, sticla low-e si draperii groase si deschise la culoare ca sa mai poti sta si vara in acea casa
iustin76
Postat pe 4 Iulie 2009 18:00
De la: iustin76, la data 2009-07-04 18:00:11cred ca nota discordanta fac mai mult varietatea de chiloti si alte boarfe care stau agatate prin balcoanele neinchise, dar nici dupa ce se inchid nu se renunta la afisarea ostentativa a acestora si le pun in afara balconului
PVC de calitate mai buna, sticla low-e si draperii groase si deschise la culoare ca sa mai poti sta si vara in acea casa



dupa cum am mai spus si pe multe alte forumuri, rolul de uscator il are USCATORUL. acest uscator se afla la primul sau la ultimul nivel al blocului. de obicei are dimensiunile unei camere obisnuite comuniste( adica 350X370) deci ai avea unde sa iti intinzi boarfele. altceva ce am afirmat pe alte forumuri este ca unii vecini( de obicei este vorba de cei mai invarsta sau cei mai "voluminosi") si-au "inglobat" uscatorul in apartamentul lor. unii mai fac asta si cu acordul vecinilor asa ca( acolo unde este cazul) investigati si apoi actionati fara mila in instanta. numai bine.
bogdan_roca
Postat pe 7 Iulie 2009 00:47
Buna seara,
eu abia acum am primit intrebarea ta....referitoare la balcon .
Eu ma ocup cu montajul termopanelor(suntem dealeri APLAST) si iata ce iti recomand in privinta balconului.....daca mai este cazul
Alege profilele din pvc REHAU ,au o durata de viata garantata de minim 50 ani !!! (nu cred ca mai traim noi atit)...,iar daca balconul tau este orientat inspre nord , iti recomand lowe cu argon . In ceea ce priveste executia timplariei iti recomand un producator mare , nu unul ce dispare dupa un an ,doi.Odata cu montajul balconului trebuie neaparat executat si izolatia termica a acestuia.Pentru lamuriri ( daca mai este cazul,dat fiind data la care am primit eu mesajul tau)ma poti contacta la tel:0744319217.
cu stima ,
Adrian
canady
Postat pe 2 Aprilie 2010 23:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mobila 17 De la: Mihaela09 27 Aprilie 2010 22:14
Arcada 7 De la: octopus 20 Decembrie 2009 11:44
Design de interior 1 De la: Designerul_Tau 24 Februarie 2010 21:38
Constructie de canapele (dormitoare) 3 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:20
instalarea uncei centrale termice... 4 De la: condo002923 12 Februarie 2010 13:53