Setari Cookie-uri

Cabina de dus in dormitor

Buna.Am vazut intr-o prezentare ,un coltisor anume destinat baii,in dormitor.mai exact,al unei cazi de baie.Imi place ideea,creeaza romantism si da o nota de intimitate dormitorului matrimonial.Eu m-am gindit la o cabina de dus,in spatiul deschis al incaperii.
Este posibil sa faci asemenea amenajare fara sa afectezi mobilierul,tencuiala(aburi,condens,igrasie)?
Multumesc.
crystynaadnana
Postat pe 27 Iunie 2009 08:05
Da, se obisnuiesc astfel de amenajari (nu la noi, n-am vazut inca asa ceva), dar sunt potrivite cu spatii mari, cu inaltime mare, deci un volum adecvat, bine ventilat mecanic.Calitatea amenajarii trebuie sa fie deosebita, cada de baie, asezata la vedere, ca o mobila, este in acelasi stil cu mobila de dormitor.De obicei dormitorul se afla cu o treapta mai sus sau mai jos decat baia, aceasta denivelare delimitand cele doua spatii.Draperiile, candelabrul, masuta de toaleta eleganta completeaza amenajarea.
Si mie mi-ar placea!
Mihaela09_condo
Postat pe 9 Iulie 2009 19:46
... Am unele indoieli in legatura cu aceasta idee de amenajare . Ca sa petrec un concediu intr-un hotel luxos, romantic care sa-mi ofere o asemenea camera...cu sigurantza ar fi extraoordinar si efectul spectaculos.... Insa, petru a avea cada , indiferent cat de.... atent amplasata si cu toate elementele decorative bine alese , oricat ar fi de elegant locul respectiv ,in dormitor , personal nu cred ca mi-ar place . Dormitorul , inainte de romantism , dragoste ,are ca functionalitate odihna, somnul , linistea, reculegerea , ceea ce face ca acesta sa fie cu adevarat un loc linistit ,calm.
Insa, mi se pare potrivit ca acest spatiu sa fie in imediata apropiere , eventual separate printr-un glasswand de sticla sablata sau cu un vitraliu ...
Toate acestea , au sens , vorbind despre amenajarile dintr-o casa, cu spatii generoase , care se preteaza la asemenea amenajari.Altfel , scuze , va arata ....cum arata unele case din zona montana...impopotonate cu niste coloane din...piatra sau marmura...
Cu alte cuvinte, nici cabina de dus nu cred ca ar infrumuseta incaperea , mai mult , cred ca ar face-o nefireasca, ca sa nu mai vorbim de situatia in care dormitorul e unul 3/4... Evident , aceasta reprezinta o opinie personala , acesta fiind rolul acestui forum.
o zi armonioasa...!!
libra66
Postat pe 19 August 2009 10:18
Eu am montat acum 4 ani o cada intr-un dormitor de la pensiune,este o idee care prinde la turisti,e ok,dar am avut proasta inspiratie sa pun pe jos o mocheta normala ,iar salteaua de la pat trebuie scoasa afara dupa fiecare client.acum renovez camera,dar nu am de gind sa renunt la cada din dormitor;modific ventilatia si CAUT o solutie pentru saltea,lenjerie si mocheta.
miu_tudor
Postat pe 4 Martie 2010 07:37
exact!cum ar fi sa faci un "dormitor in baie"? sau un veceu[wc] in sufragerie?
rudy2007_condo
Postat pe 4 Martie 2010 10:29
De ce nu? e o idee,daca o fac,esti invitatul meu.
miu_tudor
Postat pe 4 Martie 2010 11:52
E o idee cat se poate de nepotrivita.
Vor ajunge pana la urma casele sa arate ca niste staule (grajduri)in care toate activitatile se desfasoara in aceeasi incapere.
Atunci de ce sa nu fie si WC-ul tot in dormitor?
Stronzzetta
Postat pe 4 Martie 2010 13:39
merge dar linga vana poti muta camara cu tot cu bucatarie si balcon
cipri_booya
Postat pe 4 Martie 2010 14:02
sunteti penibili deja, mai urmeaza sa montati si o cada in pat.
ktin
Postat pe 4 Martie 2010 14:04
ok, noi cei cu ideii mai dezghetate suntem penibili, dar voi cei cu televizor si calculator in dormitor sunteti foarte romantici. si dak vreau sa imi pun wc in dormitor poate ca pot sa il pun deoarece este dormitorul meu si nu trebuie ca, cineva ca voi sa ne insulte.


P.S: ORICUM ESTE MAI FRUMOS PERETELE CU RAPIREA DIN ...CUM IL AVETI TOTI CEI MAI LENTI LA MINTE.
mc_smok3r
Postat pe 4 Martie 2010 16:51
Este intradevar o alta treapta de civilizare sa ai in fiecare dormitor grupul sanitar propriu si sa fie folosit exclusiv de cei ce folosesc dormitorul. Parca pare altfel sa apari din dormitor total aranjat si sa incepi o noua zi.
Sint de acord cu ideea si chiar am vazut-o aplicata in practica undeva pe calea Floreasca in capitala si inca un amanunt usa era din sticla sablata cu monograma

O zi buna va doresc .
stefamob
Postat pe 4 Martie 2010 17:14
sincer,i-mi plac ideile nonconformiste,intotdeauna am avut de cistigat dupa urma lor,dar chestia cu wc in living a fost o gluma,........desi.....pt unii poate fi tentant...mai stii?
miu_tudor
Postat pe 4 Martie 2010 17:18
Buna!
Am citit intrebarea ta si pot raspunde ca DA exista dormitoare matrimoniale... cu dus; eu am asa ceva, insa nu e intr-un apartament ci intr-o casa si dusul e ca oricare altul separat de o usa, insa aceasta da spre dormitor.Cred ca fara usa intre ele...e mai complicat...din cauza aburilor...
sheylla5u
Postat pe 4 Martie 2010 17:38
In Canada sunt foarte obisnuite aceste amenajari, doar cu mici specificatii: sunt ceea ce se numesc "ensuite bathroom", respectiv reprezinta o sala de baie completa, total inchisa, construita in spatiul camerei (master room)spre folosirea exclusiva de catre persoanele care dorm in camera aceea (stapanii casei). Insa din experienta proprie, zgomotul deranjeaza. Conceptul in sine nu este musai romantic, ci se adreseaza familiilor mari unde fiecare membru incearca sa gaseasca o toaleta (dus, chiuveta) pentru sine dimineata spre a se pregati cu mult dichis pentru o zi noua de alergatura. Parintii folosesc "romantica baie" , iar copii se bat pe baile ramase disponibile prin casa. Cine se trezeste mai devreme nu trebuie sa alerge pe scari pt a prinde un loc intr-o baie la parter, sau mai rau in basement. Insa merita incercat si experimentat conceptul chiar si in cazul caselor sau apartamentelor mai mici, daca exista conditii de ventilatie perfecte si posibilitatea de a izola totusi baia, cada, Wc-ul sau ce o fi de incaperea propriu zisa de dormit. Imaginati-va doar, ca in cazul unui apartament la bloc, noaptea incepe sa se auda coloana de apa in camera de dormit, sau incep sa se difuzeze mirosuri bizare prin incapere... De la romantism se trece deja pragul la alte tipuri de experimente. Sau poate ca nu. Insa daca nu exista destul spatiu, si totul devine ingramadit, efectul poate fi de "viata in rulota". Fanteziile sunt nenumarate in domeniul decoratiunilor interioare , insa trebuie vazut in ce masura ele vin sa intampine nevoile utilizatorilor pe o perioada mai indelungata (mai mult de o saptamana). Iar daca exista posibilitati financiare care sa sustina aceste fantezii pe perioade scurte, jos palaria!
cristinagrecescu
Postat pe 4 Martie 2010 19:23
Imi pare bine ca mai exista cineva care este de acord cu ceea ce am postat eu la deschiderea acestei discutii, caci din restul postarilor am constatat ca nu prea
intereseaza pe nimeni sa afle ceva nou ci doar sa critice. Nici stilul acestor critici nu este prea agreabil.
Mihaela09_condo
Postat pe 4 Martie 2010 20:23
am vazut ceva in genul asta pe discovery la emisiunea proiecte de vis. dormitorul nu era despartit de living de un perete sau o usa, era un fel de bolta si langa ea un geam si dupa geam era dusul si wc-ul si cand aprindeau becul geamul devenea parca alb si nu mai vedeai nimic din living.dar nu era cabina de dus, erau niste diuze prin tavan si in podea cred ca era ceva scurgere si mai aveau o cada mare sub patul matrimonial. interesanta treaba
nclucia
Postat pe 5 Martie 2010 10:28
Am inteles bine?cada sub patul matrimonial?explica te rog.
miu_tudor
Postat pe 5 Martie 2010 14:56
De la: miu_tudor, la data 2010-03-05 14:56:30Am inteles bine?cada sub patul matrimonial?explica te rog.
PROBABIL SE BEA MULTA BERE SI ESTE NEVOIE DE ASA CEVA
rudy2007_condo
Postat pe 6 Martie 2010 09:01
Nimic nu e imposibil, daca e gandit bine inainte. Sa ai o cada in dormitor mi se pare o idee faina, insa greu de intretinut. Si daca sunt luate in calcul de la inceput ventilatia si dezumidificarea necesare, nu vad unde e problema. Oricum, in ce ma priveste, in rushul asta zilnic prefer dusul :D.
Insa daca vorbim de o baie matrimoniala, e o cu totul alta poveste. Clar, nu-si are locul intr-o garsoniera sau apartament renovat. Insa intr-un bloc unde baile sunt gandite asa de la inceput, sau intr-o casa e o solutie foarte practica, mai ales daca are 2 lavoare :) Copii sau musafirii folosesc ce-a de-a doua baie, mai mica.
In ce priveste mirosurile si zgomotul, iar nu vad problema: exista aerisiri, iar conductele se pot izola fonic.

proftech
Postat pe 7 Martie 2010 21:00
De la: nclucia, la data 2010-03-05 10:28:26am vazut ceva in genul asta pe discovery la emisiunea proiecte de vis. dormitorul nu era despartit de living de un perete sau o usa, era un fel de bolta si langa ea un geam si dupa geam era dusul si wc-ul si cand aprindeau becul geamul devenea parca alb si nu mai vedeai nimic din living.dar nu era cabina de dus, erau niste diuze prin tavan si in podea cred ca era ceva scurgere si mai aveau o cada mare sub patul matrimonial. interesanta treaba


Foarte tare ;) Asta cred ca se preteaza la un living cu pat rotund si geamuri enooorme
proftech
Postat pe 7 Martie 2010 21:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Armonie, comfort si atmosfera familiala! 2 De la: constructii24 6 Februarie 2012 12:44
Ce ar trebui sa stiti in plus despre saltelele cu arcuri? 2 De la: Dekore_Studio 24 Mai 2009 00:42
perdele si dperii 33 De la: moiseyca 10 Februarie 2015 16:17
fisuri in tencuiala 5 De la: the_shadow_of_darkness 23 Decembrie 2009 22:25
MOBILA IEFTINA,LA COMANDA 1 De la: mirea_mob_design 4 August 2009 23:33