Setari Cookie-uri

Izolare pivnita

Buna! Ajutati-ma cu un sfat! Am umiditate in pivnita. Este vorba de o casa particulara. In coltul cu pricina efectiv se prelinge apa. Casa este la poalele unui mic deal si in zilele astea erau ploi foarte mari in zona noastra. Multumesc.
45tibor
Postat pe 7 Iulie 2009 07:18
Solutia este sa-ti faci un drenaj in jurul casei(sau in jurul beciului),adica un sant de adancime in fctie de apa care ar putea drena, ,in care sa bagi fie simplu piatra ,cat mai rotunda,apoi sa-l acoperi la loc cu pamant,sau exista acum tuburi speciale gaurite in comert,tub pe care sa-l bagi in santul respectiv
Drenajul acesta sa-l legi la o canalizare dc este permisa sau la santul unui drum apropiat.
gemini_costinesti
Postat pe 7 Iulie 2009 10:29
Atentie! santul sa fie hidroizolat cu o memnbrana hidroizolanta.
iulian_nenciu
Postat pe 11 Iulie 2009 07:58
Multumesc de sfat. Te rog sa-mi scrii, cat de adanc trebuie sa fie santul. Trebuie sa cobor pana la baza fundatiei sau chiar mai mult?
45tibor
Postat pe 11 Iulie 2009 09:24
http://www.valrom.ro/index.php?page=download&nume_categorie=DrainKIT

AI AICI SISTEMUL DE DRENAJ DE LA VALROM 3 FISIERE CU TOATE EXPLICATIILE POSIBILE (CARTEA TEHNICA, TUBULATURA SI SISTEMUL). DACA APLICI CE SCRIE ACOLO (SUNT SI DESENE) POTI FACE SINGUR OPERATIA CU REZULTATE MAXIME.
unigrafsa
Postat pe 11 Iulie 2009 14:12

Am membrane pentru izolatii pe stoc import italia, speciale pentru pivnite 0745595936
vvicentiugabi
Postat pe 12 Iulie 2009 17:02
Sunt mai multe solutii , multe din ele le-ai auzit deja , insa cea mai simpla si eficenta ( uitandu-te la costuri ) este aceea de izolare cu vandex . Este un ciment osmotic , care se aplica prin interior , si prin care garantat nu va trece nici cea mai mica picatura . Daca vrei sa afli de unde sa cumperi ma poti contacta - krystianson@yahoo.com ( nu se prea gasesc in Romania ) !
krystianson
Postat pe 12 Iulie 2009 19:05
De la: krystianson, la data 2009-07-12 19:05:08Sunt mai multe solutii , multe din ele le-ai auzit deja , insa cea mai simpla si eficenta ( uitandu-te la costuri ) este aceea de izolare cu vandex . Este un ciment osmotic , care se aplica prin interior , si prin care garantat nu va trece nici cea mai mica picatura . Daca vrei sa afli de unde sa cumperi ma poti contacta - krystianson@yahoo.com ( nu se prea gasesc in Romania ) !



te rog da mai multe detalii. pe ce baza, rezistente la presiuni pozitive/ negative ale apei,etc.

da mai multe detalii
iulian_nenciu
Postat pe 13 Iulie 2009 16:33
Bunã ziua
Aº dori mai multe informaþii despre acest ciment osmotic, de unde se cumpãã, la ce preþ, cum se aplicã....
gabicomarinescu
Postat pe 13 August 2009 10:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Decor pentru Revelion 6 De la: tinalovex1990 29 Decembrie 2008 01:37
amenajari exterioare gradini , iazuri artificiale , fantani arteziene gazon si mobilier lemn masiv 1 De la: cjc_marius 17 Mai 2010 13:40
flickr 9 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:13
Deci cum sa iti faci o casa cred ca s-a mai pus intrebarea de n ori 4 De la: gigi_braicovici 22 Martie 2010 16:33
Montare tapet 18 De la: 1 Ianuarie 2015 19:17