Setari Cookie-uri

semineu ca sursa de caldura permanenta

buna ziua.am centrala electrica acv,care incalzeste tot apartamentul prin pardoseala,dar nu despre asta vreau sa vorbesc ci despre un semineu ca sursa alternativa de caldura.aveam sobe in apartament si am renuntat la toate renovand apartamentul,dar ca sa nu depind doar de energia electrica(pt ca e posibil sa aiba si ei defectiuni in retea)vreau sa montez un semineu cu focar inchis..inca sunt in faza de constructii,deci voi venii pe parcurs cu poze noi,cu detalii,sugestii pentru cei interesati,poate ajut cu ceva,eu nu am avut la cine sa apelez dar tot m-am apucat de asta.apartamentul este la etajul 4 neavand pe nimeni deasupra am avut posibilitatea sa construiesc un cos nou,care trebuie sa fie totusi special pt un semineu.(atentie pt cei care vor sa se foloseasca de un cos vechi,trebuie neaparat sa corespunda cerintelor focarului etc)l-am facut din elemente speciale cu camera de aer cu interiorul rotund,fin,reducand astfel depunerile de funingine.daca vrea cineva informatii despre cosuri,va pod da cateva idei,pt ca m-am documentat cat de cat inainte.semineul are 15kw deci destul de puternic avand in vedere ca necesarul termic al apartamentului este de aproximativ 9kw.de aceea a trebuit sa gasesc o solutie ca sa canalizez caldura si in alte camereprin tuburi izolate,nefiind nevoie de atata caldura in incaperea undeva este pozitionat semineul.am apelat la o firma din bucuresti pt comanda si achizitionarea lui,dar am preferat sa ma ocup de montaj eu,pt ca manopera facuta de ei s-ar fi ridicat la vre-o 800-1000e si acum inteleg de ce..semineul ales de mine cantareste aproximativ 700-750 kg(focarul 162kg,restul piatra),deci atentie la alegerea facuta,trebuie sa reziste planseul la asemenea sarcini.m-am incapatanat si am bagat si o serpentina in interiorul focarului(din cupru)pt a stoarce cat mai multa caldura de la el,serpentina va fi folosita probabil pt a incalzi apa menajera printr-un boiler..pun cateva poze,si sunt dispus sa dau exlicatii pt cei care vor sa-si monteze singuri,fara sa scoata din buzunar sume mari pt montaj..numai bine
corvindci
Postat pe 20 Iulie 2009 11:47
poate ma invata cineva sa pun poze..deocamdata am pus cateva la album,cum le pun aici?
corvindci
Postat pe 20 Iulie 2009 12:10
De la: corvindci, la data 2009-07-20 11:47:49buna ziua.am centrala electrica acv,care incalzeste tot apartamentul prin pardoseala,dar nu despre asta vreau sa vorbesc ci despre un semineu ca sursa alternativa de caldura.aveam sobe in apartament si am renuntat la toate renovand apartamentul,dar ca sa nu depind doar de energia electrica(pt ca e posibil sa aiba si ei defectiuni in retea)vreau sa montez un semineu cu focar inchis..inca sunt in faza de constructii,deci voi venii pe parcurs cu poze noi,cu detalii,sugestii pentru cei interesati,poate ajut cu ceva,eu nu am avut la cine sa apelez dar tot m-am apucat de asta.apartamentul este la etajul 4 neavand pe nimeni deasupra am avut posibilitatea sa construiesc un cos nou,care trebuie sa fie totusi special pt un semineu.(atentie pt cei care vor sa se foloseasca de un cos vechi,trebuie neaparat sa corespunda cerintelor focarului etc)l-am facut din elemente speciale cu camera de aer cu interiorul rotund,fin,reducand astfel depunerile de funingine.daca vrea cineva informatii despre cosuri,va pod da cateva idei,pt ca m-am documentat cat de cat inainte.semineul are 15kw deci destul de puternic avand in vedere ca necesarul termic al apartamentului este de aproximativ 9kw.de aceea a trebuit sa gasesc o solutie ca sa canalizez caldura si in alte camereprin tuburi izolate,nefiind nevoie de atata caldura in incaperea undeva este pozitionat semineul.am apelat la o firma din bucuresti pt comanda si achizitionarea lui,dar am preferat sa ma ocup de montaj eu,pt ca manopera facuta de ei s-ar fi ridicat la vre-o 800-1000e si acum inteleg de ce..semineul ales de mine cantareste aproximativ 700-750 kg(focarul 162kg,restul piatra),deci atentie la alegerea facuta,trebuie sa reziste planseul la asemenea sarcini.m-am incapatanat si am bagat si o serpentina in interiorul focarului(din cupru)pt a stoarce cat mai multa caldura de la el,serpentina va fi folosita probabil pt a incalzi apa menajera printr-un boiler..pun cateva poze,si sunt dispus sa dau exlicatii pt cei care vor sa-si monteze singuri,fara sa scoata din buzunar sume mari pt montaj..numai bine
condo000722
Postat pe 28 Octombrie 2009 08:51
Hornul l-ai construit cu autorizatie de constructie????. Si eu locuiesc la etIV si am facut o cerere la primaria Arad si mi-au dat tot peste cap. Eu am spus ca vreau sa-mi construiesc un semineu si sa-l folosesc ocazional (aici am mintit un pic avand in vedere randamentul vroiam sa-l folosesc mai mult)si sa nu ma debransez de la incalzirea orasului. Raspuns fff elegant NU. Si nu am vrut sa construiesc la negru pt. ca am niste vecini sa-i impusti cu zambetul pe buze. Sunt pe post de GICA CONTRA la orice NU.
condo000722
Postat pe 28 Octombrie 2009 08:59
Va salut! Ma poate ajuta cineva cu niste schite - fotografii ( eventual niste link-uri) despre cum se realizeaza un semineu ? Detin focarul, cumparat din magazin.Va multumesc!
mihaihaisan
Postat pe 4 Decembrie 2009 20:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Aveti nevoie de electrician bun? bucuresti 1 De la: mi333 29 Iunie 2010 14:30
Pompe de caldura americane la preturi fara concurenta 17 De la: edy_edy 27 Noiembrie 2013 13:12
PLAFONUL CU STELE o noua conceptie de desing interior pe placul tuturori romantici si nunumai... 3 De la: Peto_Jolanka_Magdolna_1 5 Octombrie 2012 21:02
perdele si dperii 33 De la: moiseyca 10 Februarie 2015 16:17
exista vreun site unde sa pot sa fac decorare 3d? 6 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:13