Setari Cookie-uri

Decorare apartament mic!

Salutare!
Ma voi muta curand intr-un apartament mic, de 37 mp. Este de curand renovat: zugravit tot in aceeasi culoare (crem deschis, spre alb), gresia este peste tot la fel (bej, sau gri deschis) si tavanul este alb.
Este situat la etajul 2, este luminos. Cum intrii in fata este holul-salon, in stanga bucataria deschisa si in dreapta un holisor cu baia pe stanga si in capat dormitorul. Deci apart este pe "latime". Pe partea opusa usii de la intrare sunt toate ferestrele.
Ce cromatica sa aleg?
1. Ce mobilier sa aleg, astfel incat sa nu ma "sufoc" in el?
2. Ce accesorii sa aleg (perdele, covoare, tablouri)?
3. Tinand cont ca inaltimea apart este de 2,90 m, sa pun aplice, lampi sau lustre? Sa pun perdele din tavan, sau de deasupra ferestrelor?
Apelez la dumneavoastra pentru sfaturi, idei si sugestii!
Va multumesc din suflet!!!
cristina_82
Postat pe 20 Septembrie 2009 23:06
1. Cromatica o alegi in functie de stilul de amenajare, de preferintele tale si, nu in ultimul rand, de ceea ce este "in trend".
2.Stabilesti intai care sunt piesele de mobilier strict necesare, apartamentul nu este prea mare, asa ca nu-l incarca cu mobilier si apoi alegi si culoarea lui.
3.Perdele, covoare,tablouri etc. trebuie sa se incadreze in gama cromatica pe care ai ales-o. De exemplu, alegi inainte de orice covorul si de la una dintre culorile lui alegi si culoarea perdelelor si a ramelor tablourilor.
4.Apartamentul este intr-o cladire veche? Este mai inalt decat cele de bloc? Atunci, desigur, poti sa pui galeria imediat deasupra ferestrei, cu toate ca se gasesc si perdele cu latimea de 3 m, astfel ca nu mai esti nevoita sa le tai.Si, desigur, poti sa pui lustre, deoarece dispui de spatiu pe inaltime.
Si eu ma ocup de amenajarea unei garsoniere de doar 25 mp si de aceea am adunat o multime de idei pentru a face cat mai functional si mai atragator un spatiu atat de mic.Eu am ales stejar albit pentru parchet, beige pentru gresie si faianta in bucatarie si lavabil lila in doua nuante pentru pereti si tavan,iar culoarea de accent este verde-oliv.
Dar sigur, sunt si alte combinatii de culori interesante.
Succes in amenajare!
Mihaela09_condo
Postat pe 24 Septembrie 2009 08:53
Eu iti recomand tablourile :)...

http://picasaweb.google.com/ilicaAmaria/Picturi#

ENJOY
anna_i_maria
Postat pe 6 Octombrie 2009 00:16
"High Expectations" by Codrina
www.codrina.ro

Ca sa decorezi o casa, ai nevoie de idei, bani, curaj si rabdare. Daca tocmai sunteti pe punctul sa faceti asta, in mod cert veti avea ... "High Expectations"!

Nu este numele unui film si nici un titlu de carte... HE by C este numele unei colectii de tablouri art deco ce va va satisface in mod cert setea de frumos precum si orice pretentii legate de stilul locuintei voastre.

HE by C se adreseaza persoanelor cosmopolite si independente, si, in general, tuturor celor care incearca sa-si transforme locuinta intr-o mica opera de arta. Are un stil eclectic, se caracterizeaza prin foarte multe contraste, iar geometrizarea formelor poate da un aer de pretiozitate incaperii pe care ati accesoriza-o cu un astfel de tablou.
Tablourile cu personalitate din aceasta colectie - pictura abstracta non- figurativa, tehnica de ulei pe panza cu insertii de alte materiale - relief pe panza, creeaza un efect spectaculos. In plus, aceste tablouri pot constitui cadoul ideal. Va asiguram sprijinul in cautarea si gasirea picturilor care va definesc cel mai bine locuinta sau biroul si va asteptam cu drag solicitarile la:

IQ art
0747.633.494
comanda@iqart.ro
IQart
Postat pe 12 Decembrie 2009 03:16
Daca ai nevoie de ajutor si sfaturi te ajut cu placere.Iti las aresa blogului meu,unde gasesti si corpuri de iluminat,panouri decorative,si alte chestii...
http://netshopingcenter.blogspot.com/2010/02/corpuri-de-iluminatlustrelampadarelampi.html
http://www.facebook.com/#!/album.php?aid=2239&id=100000675170429
anamaria_ion
Postat pe 11 Februarie 2010 01:46
IQ Art vine cu un gand frumos si un martisor pe masura:
20% reducere pentru orice tablou achizitionat online!
(respectiv pretul special de 550 Ron)
- oferta este valabila doar in luna martie.

Fie ca primavara sa va aduca un zambet pe o raza de soare alaturi de cat mai multe zile pline de bucurie.
Speram sa va bucuram si noi prin oferta pregatita!

Nu uitati de expozitia permanenta la Embassy Club, Piata Lahovari.
IQart
Postat pe 3 Martie 2010 10:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
manopera 8 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:44
Casa Magica - Amenajari interioare cu stil 10 De la: steffy91 25 Ianuarie 2012 17:49
cersanit-marca ok sau ba? 1 De la: condo003110 2 Martie 2010 21:51
Deci cum sa iti faci o casa cred ca s-a mai pus intrebarea de n ori 4 De la: gigi_braicovici 22 Martie 2010 16:33
ajutor! 1 De la: 13 Martie 2010 18:07