Setari Cookie-uri

recuperator de caldura

De curand am inceput renovarea unei camere.Avea tavan din lemn acoperit cu sindrila,rustic si foarte frumos,dar cu multe inconveniente;trebuie stropit periodic cu insecticid,deoarece are multe imperfectiuni,loc ideal pt.insecte,apoi prezinta un mare risc in caz de incendiu;sindrila uscata arde de parca ar fi impregnata cu benzina.o data descoperit tavanul,m'am gindit sa folosesc spatiul dintre grinzi si am conceput un sistem de ventilatie,apoi l'am extins pentru toata casa.am cumparat tuburi din aluminiu de diferite diametre si am inceput sa montez traseele. Totul ok,pana la recuperatorul de caldura,care este foarte scump,in jur de 2500e,si mi-ar trebui cel putin 3 buc.M-am hotarat sa-l confectionez manual si m-am gandit la doua variante; (1) Confectionat din 5 tuburi de al si 1 din pvc,de diferite diametre dispuse concentric cu distantiere,printre care sa intre aerul curat si rece de afara si sa preea caldura din aerul viciat care este evacuat din camera.rolul tubului de pvc este de a prelua condensul rezultat in urma transferului de caldura si de a proteja recuperatorul. (2) Conforn cu originalul,despre care nu am gasit nicaeri date tehnice de executie,dar dupa poze,intuiesc ca este executat din mai multe placi metalice suprapuse cu distantiere,printre care trec cele doua fluxuri de aer;dupa calculul meu,cred ca am navoie de aproximativ 250 de placi de 0,25mp,pt un recuperator cu 2 intrari,2 iesiri de cite 150mm diameru.m-am gindit sa folosesc ca distantiere,chedere cu adeziv pt geamuri. INTREBARE: UNDE POT GASI TABLA FOARTE SUBTIRE DE ALUMINIU,.......SI CARE SISTEM CREDE-TI CA AR DA UN RANDAMENT MAI BUN ?
--ASTEPT SUGESTII SI IDEI CONSTRUCTIVE.

Postat pe 29 Martie 2010 02:22
...
miu_tudor
Postat pe 30 Martie 2010 00:17
De curand am inceput renovarea unei camere.Avea tavan din lemn acoperit cu sindrila,rustic si foarte frumos,dar cu multe inconveniente;trebuie stropit periodic cu insecticid,deoarece are multe imperfectiuni,loc ideal pt.insecte,apoi prezinta un mare risc in caz de incendiu;sindrila uscata arde de parca ar fi impregnata cu benzina.o data descoperit tavanul,m'am gindit sa folosesc spatiul dintre grinzi si am conceput un sistem de ventilatie,apoi l'am extins pentru toata casa.am cumparat tuburi din aluminiu de diferite diametre si am inceput sa montez traseele. Totul ok,pana la recuperatorul de caldura,care este foarte scump,in jur de 2500e,si mi-ar trebui cel putin 3 buc.M-am hotarat sa-l confectionez manual si m-am gandit la doua variante; (1) Confectionat din 5 tuburi de al si 1 din pvc,de diferite diametre dispuse concentric cu distantiere,printre care sa intre aerul curat si rece de afara si sa preea caldura din aerul viciat care este evacuat din camera.rolul tubului de pvc este de a prelua condensul rezultat in urma transferului de caldura si de a proteja recuperatorul. (2) Conforn cu originalul,despre care nu am gasit nicaeri date tehnice de executie,dar dupa poze,intuiesc ca este executat din mai multe placi metalice suprapuse cu distantiere,printre care trec cele doua fluxuri de aer;dupa calculul meu,cred ca am navoie de aproximativ 250 de placi de 0,25mp,pt un recuperator cu 2 intrari,2 iesiri de cite 150mm diameru.m-am gindit sa folosesc ca distantiere,chedere cu adeziv pt geamuri. INTREBARE: UNDE POT GASI TABLA FOARTE SUBTIRE DE ALUMINIU,.......SI CARE SISTEM CREDE-TI CA AR DA UN RANDAMENT MAI BUN ?
--ASTEPT SUGESTII SI IDEI CONSTRUCTIVE.
miu_tudor
Postat pe 30 Martie 2010 03:05
De ce va trebuie 3 recuperatoare de caldura?
valentino_condo
Postat pe 14 Mai 2010 00:53
Daca mai este de actualitate problema dv. as dori sa incerc sa va ajut.Exista formule de calcul si se poate calcula foarte exact randamentul unui schimbator de caldura.
valentino_condo
Postat pe 14 Mai 2010 21:58
sunt interesat;inca lucrez la sistemul de ventilatie cu rec. de caldura.
miu_tudor
Postat pe 15 Mai 2010 01:16
Daca dati motor de cautare "recuperator de caldura" veti gasi ofertele firmelor care comercializeaza astfel de instalatii. Unele dintre ele permit downloudarea cataloagelor de produse si astfel puteti gasi mai multe detalii tehnice si scheme de functionare.
Pretul lor este atat de mare deoarece un astfel de recuperator este format din doua ventilatoare care asigura circulatia fortata a aerului, un schimbator de caldura , un panou de automatizare, etc.
Da, schimbatorul de caldura este unul cu placi, dar
nu cred ca se poate construi artizanal asa ceva. Trebuie sa puteti demonta la intervale componentele circuitului de ventilatie pentru a putea fi curatat minutios altfel acesta va deveni o sursa de microbi.
Si intreb si eu de ce va trebuie trei recuperatoare de caldura daca e vorba de o casa rustica?
Mihaela09_condo
Postat pe 15 Mai 2010 07:44
multumesc pt.sfaturi;am nevoie de 3 recuperatoare,deoarece am 3 grupuri a cite 5 camere cu bai,la o pensiune turistica; as putea folosi un singur recuperator mai mare,dar trebuie sa modific tubulatura,deoarece in acest caz depasesc lungimile de 20ml.Placile de aluminiu vor fi patrate,cu chedere pe doua laturi opuse si suprapuse intercalat,astfel nu se vor intersecta cele doua flusuri de aer si le voi putea demonta usor pentru curatare deoarece chederele vor fi lipite doar pe laturile unei singure placi si stivuite una peste alta, putin presate.eu sper sa functioneze,dar momentan nu mai am timp sa ma ocup de el,probabil in toamna.promit sa va trimit poze cind termin.
miu_tudor
Postat pe 15 Mai 2010 16:17
Ventilarea-aerisire continua a locuintei ridica simtitor gradul de confort al locuintei si ofera destula satisfactie deci merita investit, timp si bani.Felul cum ati gindit recuperatorul se apropie de unul original ca schema de principiu.Daca nu a-ti gasit tabla,cu siguranta ve-ti gasi la Combinatul de la Slatina(daca mai functioneaza).Ei au la poarta si magazin propriu.Nu am inteles ce este cu lungimea de 20m?As mai vrea sa va intreb ce performante asteptati de la acest schimbator?Cum v-ati gindit sa controlati debitul de aer?Daca ati putea preciza despre ce suprafata este vorba..
valentino_condo
Postat pe 15 Mai 2010 20:31
slatina;multumesc,am sa caut.Din ce m-am informat la lungimi de tubulatura de peste 18-20ml,ventilatoarele sunt fortate si nu dau randament(tubulatura mica de 100-110mm). La ce randament ma astept?....nu stiu ,dar un recuperator original pe acelasi principiu de functionare,recupereaza 70-75% din aerul viciat.eu as fi multumit daca recuperez ceva,macar un 30-40%.oricum e mai bine decit sa introduc aer la -20* si apoi,oricum il introduc printr-un radiator termic + o aeroterma electrica,ca masura alternativa in caz de nevoie,cu un sistem simplu de automatizare pe baza de termostat.Ca suprafata totala,am 220mp pe nivel,camerele fiind dispuse pe doua nivele.
miu_tudor
Postat pe 16 Mai 2010 20:48
pentru controlul debitului de aer,m-am gindit sa montez 2 venilatoare identice pentru tubulatura de 100mm,unul la intrare,altul la iesire; eventual sa multiplic numarul lor in cazul in care consider ca debitul este insuficient. consuma putin si sunt ieftine.
miu_tudor
Postat pe 16 Mai 2010 20:57
Exista anumite norme in legatura cu volumul de aer care trebuie ventilat(schimbat)intr-o ora.Volumul este de 3-6 ori pe ora: volumul de aer al spatiului(camerei).Dupa parerea mea personala de doua ori este suficient(alti nu au deloc).Deci daca o camera are 5m x4m x2,5m=50m3
50m3 x 5camere =250m3 deci va trebuie un ventilator de aceasta putere sau putin mai mare deoarece mai sint si pierderi...
valentino_condo
Postat pe 23 Mai 2010 12:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Decoratiuni si Cadouri Exotice 5 De la: cryssta_2000 10 Martie 2010 13:24
nu face-ti case din lemn 1 De la: condo002974 7 Februarie 2010 05:12
Cum pot proteja mobilierul de carii? 9 De la: aminaboga 6 August 2009 11:57
Perete rece 31 De la: MIKE 27 Aprilie 2010 17:04
Caramida din comert 23 De la: seminee_cluj 23 Decembrie 2009 09:15