Setari Cookie-uri

Ajutor! Usi nuc vs mobila wenge?

Cred ca tocmai am facut o mare buba pe care nu prea stiu cum sa o rezolv. Povestea e cam asa: din lipsa de fonduri apartamentul de 2 camere in care locuiesc a trebuit amenajat pe bucatele. Prin urmare mobila este din pal wenge, profilurile geamurilor sint imitatie de lemn foarte inchis iar parchetul este de culoare deschisa (stejar cred?). Dilema mea in acest moment provine de la faptul ca a trebuit sa cumparam usi si dintr-o greseala personala am ales o culoare cred total nepotrivita: nuc. Greseala a avut la origini intentia de a nu alege o culoare foarte inchisa si pentru usi (am vrut o culoare cu 2-3 tonuri mai deschisa decat wenge) dar din pacate la magazin nu mi-am dat seama ca usile au o nuanta roscata. Intrebarea mea e cum as putea sa corectez aceasta diferenta? Am in plan sa schimb culoarea peretilor (in acest moment sint de un alb galbui) si eventual daca chiar e nevoie parchetul. As aprecia mult un sfat ca sa pot sa ma apuc de treaba!
portisha
Postat pe 17 Septembrie 2009 22:20
Daca dai motor de cautare"wenge", vei gasi pe net o multime de propuneri de amenajare a camerelor mobilate cu nuanta wenge.
Am fost interesata si am cautat si eu pe site-urile urmatoare:
www.laflat.com,www.modern1furniture.com,www.conceptfurniture.net,www.friendsdiscount.com.
Astfel poti vedea ce culori trebuie sa aiba peretii, covorul, draperia, etc,pentru a pune in valoare mobila.Am vazut mai multe propuneri de parchet, in general culori foarte deschise, fara nici o nuanta de rosu.
Modificarea culorii usilor este necesara, daca sunt de lemn sa le vopsesti, daca sunt de MDF sa le imbraci cu autocolant.
Daca imi dai adresa ta de mail, pot sa-ti trimit lista de idei de amenajare a unei camere "wenge", pe care am intocmit-o la cererea unei alte utilizatoare a acestui forum. Cred ca ti-ar putea da multe idei bune.
O duminica placuta iti doresc!
Mihaela09_condo
Postat pe 20 Septembrie 2009 07:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Culori folosite in 2010 in design interior. 1 De la: cristianamenajari 2 Iulie 2010 08:16
Amenajare pub 19 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:11
panouri fotovoltaice!! 41 De la: paul84 24 Ianuarie 2015 21:41
perete rosu 37 De la: Sofia_condo 23 Ianuarie 2013 16:33
recuperator de caldura 12 De la: valentino 23 Mai 2010 12:57