Setari Cookie-uri

ingrijire ficus

Buna.Pe frunzele ficusului meu au aparut mici pete maronii.Imi puteti spune ce pot sa fac pt. sa-l vindec?Multumesc.Pupici.
daniraius
Postat pe 11 Octombrie 2009 00:40
Trebuie sa faci o solutie din spirt cu apa si sa il stergi(pui jumate apa, jumate spirt)
iuliana_dobrica
Postat pe 18 Octombrie 2009 11:00
De la: iuliana_dobrica, la data 2009-10-18 11:00:59Trebuie sa faci o solutie din spirt cu apa si sa il stergi(pui jumate apa, jumate spirt)





asa-ti face mami a ta cind iti ies pete pe creier...
daca face asa il face praf...sterge-l cu bere. uda-l la timp. nu-l tine la soare
octopus
Postat pe 18 Octombrie 2009 11:02
da solutia cu bere e buna si dai lumina si nu-l mai tine afara ca s-a racit vremea .solutia cu bere merge si pt ficus si pt utilizator pe gat :))
gvn_alex
Postat pe 18 Octombrie 2009 13:45
octipus ....pentru cultura ta generala ..... ESTE FOARTE ADEVARAT CA SE STERGE CU VATA MUIATA IN ALCOOL ,ORICE PATA SAU DEGENERARE A FRUNZEI ..
BEREA... da ...dar statuta, cand nu mai are acid.... tot cu un tampon de vata sau o bucatica de bumbac muiata in bere , dar berea se foloseste pentru a da LUCIU FRUNZEI
FRUNZELE DE FICUS TREBUIESC STROPITE CAM LA 2,3 ZILE, CU APA , sunt recipiente speciale pentru PULVERIZAT APA PE FRUNZELE FLORILOR. .... pentru ca {FRUNZELE} ficusul au mare nevoie de multa umiditate ...fara UMIDITATE frunzele se deterioreaza.
DANIRAIUS ..... acum depinde daca ficusul tau are si pamantul din ghiveci putin diferit fara de obicei.... sti ca sunt 2 feluri de ''insecte daunatoare '' ficusului , una dintre ele, mai e numita si paianjanul alb , dauneaza si FRUNZELOR SI PAMANTULUI .... DECI TREBUIE VERIFICAT, insa e foarte bine sa cureti frunzele pana afli sigur ce are , cu vata muiata in ALCOOL si tamponate mai ales acelepete sau pe asa numitele '' bube '' ale frunzelor..... si neaparat STROPITE FRUNZELE LA 2, 3 ZILE.
Apropo , acum ca vine iarna treuie sa-i gasesti un loc luminos si cu o temperara constanta .... nu-i plac schimbarile bruste de temperatura....cum ar fi sa aiba un loc in apropierea unei usi sau geam care se deschide mereu , simtind astfel BA CALD, BA RECE{ NU E INDICAT ASA CEVA}..... E EXACT CA O MASEA CARIATA ,cu probleme la cald si rece
ferero
Postat pe 18 Octombrie 2009 14:25
da cultura mea generala e buna dar mai bun e un copy -paste:

Este recomandatã amplasarea ghiveciului într-un loc foarte bine luminat, însã planta trebuie sã fie la adãpost de razele directe ale soarelui. Ficusul Elastica este sensibil la frig ºi are nevoie de temperaturi de peste 12-15 grade Celsius.
În perioadele calde, ghiveciul poate fi mutat afarã, însã trebuie ferit de razele foarte puternice ale soarelui. Atunci când vã hotãrâþi sã mutaþi planta pe balcon sau în grãdinã, este recomandat sã faceþi acest lucru treptat, aºteptând ca diferenþa de temperaturã de la zi la noapte sã nu mai fie mare. Perioada cea mai bunã pentru mutarea plantei în exterior este sfârºitul primãverii, începutul verii.
Din luna aprilie ºi pânã în septembrie, Ficusul Elastica se udã cu regularitate, solul trebuind sã fie bine uscat. Udarea se face cu apã la temperatura camerei, pe cât posibil, dimineaþa. Udarea în exces este dãunãtoare ºi duce la cãderea frunzelor. Odatã cu venirea toamnei, se va uda mai rar.

Ficusul Elastica nu este iubitor al climei uscate ºi de aceea este recomandat ca frunzele sã fie cât mai des posibil pulverizate cu apã demineralizatã pentru a se evita formarea de pete. În timpul perioadei vegetative, în apa folositã pentru udat se va adãuga, o datã la 15-20 de zile, îngrãºãmânt specific pentru plantele verzi.

În ceea ce priveºte solul, se va folosi un substrat bogat în substanþe organice ºi foarte bine drenat. Transplantarea se realizeazã primãvara, la interval de doi ani, pânã când planta devine destul de mare, dupã care se va evita pe cât posibil aceastã operaþiune. Din acest motiv, este recomandatã folosirea unor ghiveci cât mai mari cu putinþã. Corectarea înãlþimii ºi stimularea ramificaþiei se fac prin tãieri executate în luna martie .
Înmulþire, paraziþi ºi boli
Ficusul Elastica se înmulþeºte prin butãºire. Se fac butaºi de vârf cu douã-patru frunze sau din fragmente de tulpinã cu una-douã frunze, care se þin în apã caldã 10-15 minute, pentru oprirea latexului. Butaºii prind rãdãcini în circa patru-ºase sãptãmâni, fie în amestec de turbã ºi nisip, fie în sticle cu apã.
Ficusul Elastica este des atacat de coºenile ºi acarieni, care îºi fac cuib sub frunzele de mari dimensiuni, în special în cazul unei clime seci.
octopus
Postat pe 18 Octombrie 2009 16:00
Boli si daunatori
Bolile frecvent intalnite sunt:
- Patarea neagra - care se manifesta sub forma de pete neregulate, necrotice, pe marginea frunzelor.
- Patarea bruna - care apare pe ambele fete ale frunzelor, sub forma de pete circulare sau neregulate, bine delimitate.
- Innegrirea, uscarea si caderea frunzelor - boala fiziologica datorata excesului de umiditate din amestecul de pamant, curentilor de aer, temperaturii scazute asociata cu lumina redusa, pe timpul iernii.

Daunatorii care ataca des plantele de ficus sunt:
- paduchele lanos - adultii sug seva frunzelor si provoaca o ofilire rapida;
- paduchele testos - care se fixeaza de-a lungul nervurilor frunzelor si pe tulpina;
- paianjenul rosu - inteapa frunzelesi acestea capata o nuanta cenusie si apoi cad.
Combaterea se face prin tamponarea cu solutii de sapun, ruperea si distrugerea frunzelor atacate, stropiri cu insecticide.

deci uimiti-ma cu alt ceva...e adevarat ca berea face frunzele lucioase dar o curata in mod natural...iar alcoolul nu face bine , decit daca are paduchi planta.si se tamponeaza acolo unde sunt paduchii..nu cu vata ci cu o pensula moale se da direct pe paduche
octopus
Postat pe 18 Octombrie 2009 16:24
De la: ferero, la data 2009-10-18 14:25:36octipus ....pentru cultura ta generala ..... ESTE FOARTE ADEVARAT CA SE STERGE CU VATA MUIATA IN ALCOOL ,ORICE PATA SAU DEGENERARE A FRUNZEI ..
BEREA... da ...dar statuta, cand nu mai are acid.... tot cu un tampon de vata sau o bucatica de bumbac muiata in bere , dar berea se foloseste pentru a da LUCIU FRUNZEI
FRUNZELE DE FICUS TREBUIESC STROPITE CAM LA 2,3 ZILE, CU APA , sunt recipiente speciale pentru PULVERIZAT APA PE FRUNZELE FLORILOR. .... pentru ca {FRUNZELE} ficusul au mare nevoie de multa umiditate ...fara UMIDITATE frunzele se deterioreaza.
DANIRAIUS ..... acum depinde daca ficusul tau are si pamantul din ghiveci putin diferit fara de obicei.... sti ca sunt 2 feluri de ''insecte daunatoare '' ficusului , una dintre ele, mai e numita si paianjanul alb , dauneaza si FRUNZELOR SI PAMANTULUI .... DECI TREBUIE VERIFICAT, insa e foarte bine sa cureti frunzele pana afli sigur ce are , cu vata muiata in ALCOOL si tamponate mai ales acelepete sau pe asa numitele '' bube '' ale frunzelor..... si neaparat STROPITE FRUNZELE LA 2, 3 ZILE.
Apropo , acum ca vine iarna treuie sa-i gasesti un loc luminos si cu o temperara constanta .... nu-i plac schimbarile bruste de temperatura....cum ar fi sa aiba un loc in apropierea unei usi sau geam care se deschide mereu , simtind astfel BA CALD, BA RECE{ NU E INDICAT ASA CEVA}..... E EXACT CA O MASEA CARIATA ,cu probleme la cald si rece

Fulg-de-nea
Postat pe 1 Martie 2011 13:12
buna am un ficus benjamina...(ficus impletit) se mai numeste...lam adus acasa nu de mult primele 2 saptamani au fost excelente pt el insa dupa putin copacelului meu i sa uscat coronita verde...ce as putea sa fac cum sa il salvez? mentionez ca il iubesc ft mult si nu as vrea sa il pierd...are lumina suficienta este ferit de curentii de aer..sa il transplantez in alt ghiveci cu alt pamant??? nu mai stiu ce sa fac helpppp please
kudika515624
Postat pe 18 Martie 2012 09:50
am primit si eu un ficus de ziua mea,dar nu imi place...mie in general nu imi place sa ingrijesc florile.Il donez,il vrea cineva?:))
Ada2012green
Postat pe 1 Aprilie 2012 15:45
il vreau eu, i-mi plac foatre mult
kudika_977525
Postat pe 8 Decembrie 2014 10:54
Buna seara,

Am si eu un ficus bejamin de 18 ani... ii mergea foarte bine in locul in care sta de 2 ani si dintr-o data a inceput sa se usuce din varf, avansand uscatura rapid spre baza. Am gasit pe o frunza niste pete albe (dar nu am identificat paduchi - pe care ii cunosc pentru ca am tot avut la plante). Am dus frunza la magazin de produse fitosanitare, iar doamna de acolo mi-a spus ca ar fi niste paduchi/purici care ii ataca radacina. Am schimbat ghiveciu si pamantul, dar nu am dezgolit radacina de tot pamantul (ar fi imposibil tinand cont de catamai ghemul de radacini are)... am aplicat insecticidul recomandat (fastan - isi aminteste sotul) atat pe frunze cat si in apa de udat si totusi se usuca pe zi ce trece. Acum are in putine locuri paduche testos pe dosul frunzei, dar nu este atat de infestat incat sa consider ca aceasta este cauza.

Sunt disperata... ma rog sa nu-l pierd... si sigur nu este proces de imbatranire... am aplicat si aghiasma, l-am tuns... nu stiu ce sa-i mai fac. Am zis ca poate gasesc pe cineva un masura sa-mi dea un sfat profesionist. Ma puteti ajuta?

As atasa fotografii, dar nu vad cum...

Multumesc anticipat!
Puia_Georgiana_1
Postat pe 27 Februarie 2017 19:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Bonsai 3 De la: Flowers 1 Martie 2011 12:53
Hidroizolatii, instalatii,amenajari 3 De la: carmen_natural 24 Februarie 2013 15:47
Plante de interior 2 De la: constructii24 3 Iulie 2012 11:12
Radacini de salcam crescute sub casa 1 De la: kudika_1033590 1 August 2018 13:02
bulbi de lalele, ghiocei, branduse, narcise 1 De la: ana1234567 7 Septembrie 2011 22:38