Setari Cookie-uri

Lant drujba

Buna ziua!
Problema mea este urmatoarea:
mi-am cumparat o drujba si dupa catva timp si lant de schimb. Si ... lantul este prea lung, mai lung cam cu o za.
Am fost la magazinul de unde am cumparat lantul si am constatat ca acela e lantul recomandat. Ei mi-au spus ca se poate scoate o za, dar nu stiau cum. Are cineva idee cum se face asta sau unde pot sa ma duc?
Multumesc!
iarucecilia
Postat pe 10 Noiembrie 2009 13:12
Iti trebuie nit special pentru a il scurta,si nu poti scoate o zala trebuie sa scoti doua.
condo001619
Postat pe 17 Noiembrie 2009 02:57
Daca este ptr drujba respectiva nu are cum sa nu se potriveasca sigur cei ce au vindut nu se pricep asa ca dute cu el inapoi iati banii si mergi la un servis ptr drujbe unde au si piese de schimb noi si mult mai ieftine ca la supermarcheturi.Bafta
artglassdenisa2000
Postat pe 17 Noiembrie 2009 08:05
mergi la orice magazin husqvarna si acolo sigur iti va rezolva problema 100%
kudika142087
Postat pe 17 Noiembrie 2009 08:42
VEZI K ARE UN INTINZATOR
virus_oo01
Postat pe 17 Noiembrie 2009 09:06
multumesc! Ai idee si ce fel de nit imi trebuie sau unde sa ma duc?
iarucecilia
Postat pe 17 Noiembrie 2009 09:20
nu te comploca cu modificari de lant... verifica daca ai intinzatorul la maxim si apoi du-te la magazin sa-ti dea un lant cu 2 zale mai putin. De obicei, in urma utilizarii de durata lanturile se intind (sau lama se ingusteaza, dupa caz). atunci e momentul sa folosesti intinzatorul.

apropo... ce drujba ai ?
m3papuc3
Postat pe 17 Noiembrie 2009 09:36
Toata placa suportului lantului se poate lungi prin eliberrarea surubului central respectiv strangerea acestuia.
Succes
paboal
Postat pe 17 Noiembrie 2009 11:09
salut in primul rand daca cei de la care ai luat tu lantul zic ca acela este cel mai bine sa inumeri dintii si pintenii aceia de la lant care vin pe sina; trebuie sa ai acelasi numar de dinti si pinteni(eclise se numesc)
kamikazee
Postat pe 17 Noiembrie 2009 11:59
Cand cumperi o drujba noua....primesti si MANUAL DE INSTRUCTIUNI..daca tot te dapaseste problema vezi ca se poate rezolva foarte usor...prin slabirea placi de sustinere astfel se intinde sau se slabeste lantu.....pffff...women get back to kitchen! there's you'r place!
nochef
Postat pe 17 Noiembrie 2009 12:28
Se poate intinde lantul ,cu ajutorul unui dispozitiv
GeMih
Postat pe 17 Noiembrie 2009 13:53
E la maxim intinzatorul! La asta m-am gandit si eu in prima faza! am o drujba poulan 2250.
Si va multumesc tuturor pentru sfaturi si idei!
Am apelat la un dealer husqvarna si pot face la ei operatiunea de scurtare. si e doar 10 lei. Multumesc tuturor!
iarucecilia
Postat pe 17 Noiembrie 2009 15:54
Si Nochef,nu trebuie sa fii misogin! Nu te-ai nascut invatat!
iarucecilia
Postat pe 17 Noiembrie 2009 15:57
Atunci cand ai cumparat drujba a trebuit sa-ti faca si instructajul. Si eu am cumparat drujba iar la magazin am fost instruita de vanzator cum sa o folosesc si ce trebuie sa ii fac in cazul in care am probleme cu lantul.
In ceea ce priveste faptul ca a fost deranjat "nochef" nu este nici o probleme pentru ca si eu sunt femeie si am invatat din mers multe lucruri pe care nu le stiam si pe care nu ma-m gandit niciodata ca le voi face.

Spor la treaba si fi mandra ca poti face si tu ce fac barbatii.
teletincristina
Postat pe 19 Noiembrie 2009 11:06
in primul rand vezi daca lantul este pentru drujba ta ca nu se potriveste de la o drujba la alta si ndaca totusi este pentru modelul de drujba pe care il detii mergi de unde ti lai cumparat sa til schimbe ++ tea pacalit++ nu te sfatuiesc sa scoti zale din lant este periculos turatia este prea mare
yulyanmyky
Postat pe 19 Noiembrie 2009 17:29
Nu va jucati cu nituri scoasa, puse si alte bazaconii . mie dupa o interventie la lant mi sa rupt si mi sa incolacit pe picior si nu stiu prin ce minune am scapat doar cu o zgirietura superficiala.
nanu10
Postat pe 23 Noiembrie 2009 15:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vand perie braun 1 De la: sorina_oltean 20 Mai 2009 14:15
cum se ingrijeste ficusul kinky 14 De la: nik50 21 Noiembrie 2009 22:44
OLA 3 De la: MIKE 13 Mai 2010 23:18
vopsea lavabila lucioasa 1 De la: iulian_76 23 Februarie 2010 21:11
...si totusi... 2 De la: micki23 11 Martie 2009 19:16