Setari Cookie-uri

Termoizolatie pentru casa " la rosu "

Un calduros salut tuturor cititorilor acestui forum !
Am si eu nevoie de un sfat : Am o casa " de rosu " si intentionez sa plachez cu polistiren ( termosistem ) exteriorul si regips pe interior . De ce ? Consider ca injumatatesc timpul de executie al finisarilor si salvez niste bani ..adica manopera pentru tencuiala si metarialele ...destul de scumpe.
Credeti ca.. procedez bine ? Daca da...ce fel de polistiren sa utilizez : extrudat sau expandat si ce grosime minima sa aibe ?
Regispsul de monteaza direct pe perete prin dibluri sau se lasa o anumita distanta . Caramida folosita la constructie este phoroterm de 38.
Va multumesc si ...astept sfaturile dvs. !
dan_morosanu
Postat pe 11 Noiembrie 2009 09:51
e suficient polistiren expandat de gros min. 5 cm, daca iti permiti baga de 8 cm; extrudatul are alte utilizari si e mai scump
gigica_condo
Postat pe 11 Noiembrie 2009 18:07
rigipsul il prinzi cu "turte" de adeziv de perete daca n-ai bani destui, sau pe profil metalic; nu utiliza niciodata sipci de lemn fiindca "lucreaza"

succes!
gigica_condo
Postat pe 11 Noiembrie 2009 18:10
salut
referitor la polistiren: cred ca ar fi recomandat pe partea de elevatie sa plachezi cu polist. extrudat (rez.mecanice mai mari)-in caz de lovire accidentala. cat despre grosime: de 5 cm cred ca e de ajuns insa trebuie sa tii cont si de densitatea materialului, in special pentru cel expandat- cu cat e mai mare densitatea cu atat mai bine.
cat depre placarea cu gips carton : indicat ar fi sa-l montezi pe profile, cele mai inguste (de 3 cm sina de ghidaj).daca sunt costurile prea mari poti incerca si prin lipire.
succes!
catalinhangan
Postat pe 12 Noiembrie 2009 08:48
Multumesc pentru raspuns 1
O intrebare ...iarasi ( sunt prea novice in expresii legate de constructie ). Partea de elevatie inseamna de la baza( temelie ) plus 50 - 60 cm ?
Casa ce am construit-o are o terasa "imprejmuitoare " si parterul este , in mare parte , compus din geamuri mari.sa " fac" parterul din extrudat si etajul din expandat ???
dan_morosanu
Postat pe 12 Noiembrie 2009 15:18
Multumesc pentru raspuns 1
O intrebare ...iarasi ( sunt prea novice in expresii legate de constructie ). Partea de elevatie inseamna de la baza( temelie ) plus 50 - 60 cm ?
Casa ce am construit-o are o terasa "imprejmuitoare " si parterul este , in mare parte , compus din geamuri mari.sa " fac" parterul din extrudat si etajul din expandat ???
dan_morosanu
Postat pe 12 Noiembrie 2009 15:18
buna
in ceia ce priveste termoizolatia, cel mai indicat ar fi placarea cu polistiren EXPANDAT nu extrudat, cel din urma se foloseste la soclu (fundatia iesita din pamant) numai in cazul in care folosesti subsolul pentru a locui acolo. dupa parerea mea sunt bani aruncati fara folos, si pe deasupra nu adera bine la adeziv si in timp sunt probleme.
grosimea polistirenului expandat, cu cat mai gros cu atat mai bine, dar nu mai subtire de 5 cm , si cu densitate mare.
in ce priveste placarea la interior cu gips-carton se poate efectua in mai multe moduri
prin turte ,cum spunea un coleg mai sus, insa vreau sa-l contrazic putin spunand ca se poate si pe latisori din lemn fara sa lucreze deloc, am garantia multor lucrari executate cu mult timp in urma si nu sunt fisuri, important ca lucrul sa fie bine facut.

vasi_le
Postat pe 25 Noiembrie 2009 13:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Reamenajeaza-ti casa cu stickere decorative moderne! 1 De la: poteleanu 5 Martie 2011 17:03
Solicitare 20 De la: kudika_1040184 24 Octombrie 2021 22:38
floarea pasiunii 14 De la: castor 30 Ianuarie 2010 14:25
CARAMIDA SAU BCA ? 1 De la: condo002335 20 Martie 2010 06:56
Constructie de canapele (dormitoare) 1 De la: condo001693 7 Septembrie 2009 20:19