Setari Cookie-uri

legislatie mansarde bloc

detin un apartament la ultimul nivel din bloc.blocul are acoperis din cadre de lemn. Doresc sa obtin o autorizatie pentru a construi un nou apartament mansardat,deasupra apartamentului meu .blocul este proprietate si am 11 vecini . ----- Stie cineva cum ar trebui sa procedez? Ce autorizatii ar trebui sa obtin si de la ce institutii? Care ar fi primii pasi? ---- Si ce ar fi mai convenabil de obtinut in prima faza ;mansardarea apartamentului meu, sau autorizatiile pentru un apartament nou?
miu_tudor
Postat pe 2 Februarie 2010 19:49
In primul rand trebuie sa luati acordul tuturor proprietarilor, terasa blocului fiind bun comun. Dupa care puteti incepe proiectarea si obtinerea autorizatiilor, mansardarea presupunand si amenajarea amenajarea unui spatiu de locuit. Nu trebuie sa obtinenti doua autorizatii.
Dar cred ca cel mai bine este ca primul drum sa-l faceti la un atelier de proiectare, de unde ceti primi si indrumare de specialitate.
Spor la treaba
danstaicut
Postat pe 2 Februarie 2010 19:56
In primul rand trebuie sa aflati daca structura de rezistenta a blocului permite mansardarea, deci trebuie un studiu de rezistenta.
Important este felul in care veti prelua de la vecini dreptul de proprietate asupra portiunii de terasa pe care veti construi. Exista riscul sa nu puteti intabula pe numele dvs noua constructie.
Am intalnit pe net destule plangeri referitoare la aceasta situatie, deoarece in unele cazuri nici dezvoltatorii imobiliari nu reuseau sa intabuleze mansardele.
Mihaela09_condo
Postat pe 10 Februarie 2010 06:57
multumesc pentru sfaturi;i-mi prind bine,sper sa reusesc
miu_tudor
Postat pe 13 Februarie 2010 21:43
De la: danstaicut, la data 2010-02-02 19:56:56In primul rand trebuie sa luati acordul tuturor proprietarilor, terasa blocului fiind bun comun. Dupa care puteti incepe proiectarea si obtinerea autorizatiilor, mansardarea presupunand si amenajarea amenajarea unui spatiu de locuit. Nu trebuie sa obtinenti doua autorizatii.
Dar cred ca cel mai bine este ca primul drum sa-l faceti la un atelier de proiectare, de unde ceti primi si indrumare de specialitate.
Spor la treaba



Primul lucru ar cam fi un studiu de rezistenta.
720232532
Postat pe 14 Februarie 2010 00:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Apartamente vechi vs apartamente noi 25 De la: kriscojocaru 7 Noiembrie 2014 11:28
pentru cei ce doresc sa isi reconditioneze mobila veche. 1 De la: stefan_rizoiu 29 Aprilie 2010 23:06
Incalzire prin pardoseala 247 De la: mihai_mateescu 28 Aprilie 2015 14:26
stilul suedez 9 De la: luminitagrigoriu 2 Februarie 2010 17:00
muscatele de ghiveci 1 De la: condo001358 17 Martie 2010 12:14