Setari Cookie-uri

Centrala pe lemne sau gaz?

Care varianta este mai ieftina?
alexa_a_condo
Postat pe 26 Septembrie 2008 17:14

De la: alexa_a, la data 2008-09-26 17:14:41Care varianta este mai ieftina?
doru2327
Postat pe 7 Noiembrie 2008 20:27
Cea mai ieftina varianta ar fi sa fie vara mereu Eu am ales varianta centrala pe gaz pentru k este mai comoda.
Lemnele trebuiesc aduse,taiate si bagate pe foc la centrala.Centrala pe gaze este mai comoda pentru k poti lasa termostatul pe o temperatura joasa si nu ai probleme cand pleci pt mai mult timp de acasa. :
lucia44
Postat pe 9 Noiembrie 2008 04:45
am centrala pe lemne si gazele la poarta
nu stiu daca este bine sa trag conducta in curte
victorenescu
Postat pe 14 Noiembrie 2008 20:24
Trebuie sa te gindesti ca la o centralape lemne,ai mai multa treaba;sigur din punct de vedere al banilor,nu este nici o difrenta tinind cont cint costa si o masina de lemne;dar din punctul de vedere al curatenii,al posibilitatii de a face economie,si eu optez si am optat pentru centrala pe gaz;La o centrala pelemne,trebuie sa mergi sa o alimentezi;si ncici nu o poti monta undeva in camera; necesita mai multe amenajari;Dar pina la urma,tu esti cea care trebuie sa decida;tu si familia; Post usor fetelor;
Doamne ajuta!
getasart
Postat pe 16 Noiembrie 2008 05:31
De la: victorenescu, la data 2008-11-14 20:24:09am centrala pe lemne si gazele la poarta
nu stiu daca este bine sa trag conducta in curte
pentru mine care toata viata am carat si spart lemne cand imi era lumea mai draga clar varianta gazelor a venit ca o binecuvantare acum sant linistit si pot spune ca stau in casa ca intrun apartament desigur am pastrat ca alternativa si incalzirea pe lemne ,sant de acord cu centrala pe lemne dar numai in cazul in care nu este disponibil gazul
gigibrbr_condo
Postat pe 16 Noiembrie 2008 09:43
cred ca a face focul pe lemne este foarte costisitor lemnele sunt scumpe apoi trebuiesc taiate , cineva o face si pe asta apoi trebuiesc carate , despicate si asezate la locul lor o alta problema este utilizarea ,cineva trebuie sa bage in foc (si nu oricum)apoi deranj, mizerie pe cand la gaz cat de scump este gazul tot nu depaseste valoarea incalzirii cu lemne (eu platesc 350-450ron/luna iarna si nu mai mult de 50 ron vara)pe cand la incalzirea cu lemne trebuie sa iti cumperi butelie (40ron) pentru a prepara hrana mai ai aici si varianta electrica(mai ieftin ) dar daca se opreste curentul......... CRED CA MAI BINE TEMA ACESTUI TOPIC ERA CENTRALE CU GAZ SAU ELECTRICE???????!!!!!!!!!!
gigibrbr_condo
Postat pe 16 Noiembrie 2008 09:54
Cred ca mai poate fi luata in considerare si varianta destul de economica si...mai ecologica a centralelor cu rumegus,cu pelete,sau brichete...Dar probabil ca nu e atat de comod ca si o centrala pe gaze,evident. Insa si gazele costa.Cat despre costuri,acestea cresc in functie de volumul ce trebuie incalzit,de cat de bine izolata e casa,respectiv ce pierderi de caldura sunt,asa ca e bine sa analizezi toti factorii care influenteaza cresterea sau scaderea consumului.Personal,as face racordarea la gaze,eventual si centrala dar nu as renunta la sobele existente ,cel putin cateva ierni,pentru a putea face o comparatie si de aici,o alegere optima.Mai mult,stiu ca in unele orase sunt probleme cu presiunea gazelor asa ca sobele ar fi un fel de..solutie de rezerva.
libra66
Postat pe 18 Noiembrie 2008 13:59
De la: gigi_braicovici, la data 2008-11-16 09:43:41
De la: victorenescu, la data 2008-11-14 20:24:09am centrala pe lemne si gazele la poarta
nu stiu daca este bine sa trag conducta in curte
pentru mine care toata viata am carat si spart lemne cand imi era lumea mai draga clar varianta gazelor a venit ca o binecuvantare acum sant linistit si pot spune ca stau in casa ca intrun apartament desigur am pastrat ca alternativa si incalzirea pe lemne ,sant de acord cu centrala pe lemne dar numai in cazul in care nu este disponibil gazul
babadag_paul
Postat pe 19 Noiembrie 2008 06:06
Eu am de citiva ani centrala pe gaz, anul acesta am instalat una si pe lemne, le vom folosi alternativ, cind avem timp si suntem acasa facem cu lemne, cind nu avem timp de lemne dau drumul la gaz care este foarte scump. Avantajul gazului il vezi vara, iarna este intr-adevar comod dar si foarte scump.
BLAJ
Postat pe 19 Noiembrie 2008 09:17
De la: marcelablaj, la data 2008-11-19 09:17:05Eu am de citiva ani centrala pe gaz, anul acesta am instalat una si pe lemne, le vom folosi alternativ, cind avem timp si suntem acasa facem cu lemne, cind nu avem timp de lemne dau drumul la gaz care este foarte scump. Avantajul gazului il vezi vara, iarna este intr-adevar comod dar si foarte scump.
Este mai scump gazul decat lemnul nu cred cat te-a costat sa aduci lemnele pana in sopron ,si cat te-a costat gazul iarna ,pana acum??????
gigibrbr_condo
Postat pe 19 Noiembrie 2008 18:11
Daca pui problema achizitionarii in ambele variante cu cit iei o centrala mai ieftina si mai rudimentara cu atat vei cheltui mai mult la consum. Eu am doua, puse in paralel,ambele virfuri de gama in materie de tehnologie. In sudul tarii gazele sunt foarte scumpe asa ca achizitionez lemne din timpul verii iar gazele intra automat cind scade temperatura sub pragul stabilit de mine, adica noaptea de la orele 23 pina la orele 08. Avantajul ca suntem o casa mare cu doua familii tata si fiu si costurile se impart si mai ales ca ei sunt pensionari si are cine sa faca focul. Daca lucrati in ture ca mine si nu are cine sa-ti faca focul renunta la varianta cu lemne care scazind munca care nu te costa e cea mai economicoasa sursa de caldura...ma refer strict la banii investiti. Din privinta confortului automat centrala cu gaze e cea mai lejera dar....obrazul subtire cu cheltuiala se tine. Pe linga tooate astea foarte mult din costurile de consum se regasesc in pierderi adica geamuri, usi izolatie cit de bune sunt si cel mai putin luat in seama dar dupa mine cel mai important, instalatia de incalzire si aici sunt multe de vorbit....asa ca ori dai cu zarul la alegere ori daca nu te pricepi pune pe SCOLITI SA-TI RECOMANDE si nu vei regreta.
Mihaitu_condo
Postat pe 21 Noiembrie 2008 09:47
bai fratilor nici una din centrale nu este buna,eu amincalzire electrica prin pardoseala si e super cool daca vreti detalii 0723363322
hetzelnoni
Postat pe 24 Noiembrie 2008 08:24

Multumim ca ne-ai luminat ;nu vreau sa fiu rautacioasa,intrebarea era alta, nu despre incalzirea prin pardoseala.Acest tip de incalzire trebuie facut de la inceput,la o constructie noua,sau la o renovare foarte serioasa si costisitoare,cand esti dispus sa-ti transformi casa in santier...asa ca,te-ai grabit sau pur si simplu esti tare bucuros si mandru de alegerea ta...O seara buna !!
libra66
Postat pe 24 Noiembrie 2008 17:52
eu stiam doar de centralele electrice ok sant de acord cu tine dar ce te faci cand cade curentul iata de ce nu este un moft sa ai o alternativa cat priveste instalatia in pardoseala oricum faci mizerie (desigur un pic mai multa )
gigibrbr_condo
Postat pe 24 Noiembrie 2008 19:37
Noi am achizitionat o centrala pe combustibil solid in urma cu trei ani.Venind la tara,am observat ca vecinilor le inghetase o sticla de apa in sufragerie si, ne-am zis ca trebuie sa fie bine in casa , dar si curat .Problema era ca eram indecisi ce trebuie sa cumparam, dar destul de repede am decis:centrala pe lemne !
Aici unde locuim avem mari probleme cu tensiunea curentului electric, asa ca totul se reduce la ... reducerea consumului de electricitate
E groaznic cand vecinii baga in priza ceva calorifere electrice
Revenind la topic:Am montat centrala cu un as in centrale- prieten de familie , ce e rau e ca acesta a zis sa o punem in pivnita care e imensa , dar trebuie sa coboram sa o alimentam .
Merge si cu carbune, caloriferele sunt fierbinti, iar noi fericiti.
Cei ce vin in vizita raman uimiti de atmosfera din casa
krista_condo
Postat pe 26 Noiembrie 2008 18:33
Ambele variante gaz sau lemne depind de curentul electric, daca nu este curent nu functioneaza pompa de recirculare a apei, dar curentul electric nu este o problema.
BLAJ
Postat pe 27 Noiembrie 2008 15:49
Categoric, cea pe lemne.Dar depinde de spatiul pe care il incalzesti.Eu acum 8 ani am pus centrala pe gaz. La un spatiu de 117mp. M-a uscat de bani. Plateam in fiecare luna 6-7 milioane. Nu luam atunci salariu cat trebuia sa platesc. Nu mai vorbesc de investitia facuta. Anul asta am cumparat alta casa, 110mp. Mi-am pus centrala pe lemne. Oricum nu aveam alta solutie ca nu este retea de gaz. Am cumparat un camion de lemne cu 15 milioane si sper sa imi ajunga. E adevarat ca si vremea e foarte buna, deci nu trebuie sa o burdusesc cu lemne. Si nu mi-am luat o centrala de-aia desteapta, care face cartofi prajiti. Problema cu centralele sofisticate e ca daca se intrerupe curentul e de rau. Cea pe care am luat-o eu e din fonta, la care am pus supape care declanseaza in momentul in care creste presiunea. Eu sunt multumit de ea. Singura conditie ca sa nu consumi mult e sa fie lemnul uscat si nu umed. Si sa fie esenta tare. Desigur, daca ai un salariu care iti permite sa platesti factura la gaz, cea mai comoda e centrala pe gaz. Doar ca in ritmul in care scumpesc astia gazele...e cam costisitor. Si ai grija cand o cumperi sa fie una care iti furnizeaza si apa menajera. Si foarte important, casa trebuie sa fie izolata, iar ferestrele bune. Altfel nu ai facut nimic, ai sa ai pierderi de caldura. Dar repet, totul tine de veniturile pe care le ai.
Sa auzim de bine.
prometeus_969
Postat pe 18 Decembrie 2008 08:53
da si noi neam construit o casa . dar nu stim cum e mai bine ? pe gaz sau pe lemne? care e mai convenabila? te felicit ca ne poti da informatii si multumim.. sarbatori fericite ?
gogu1938
Postat pe 18 Decembrie 2008 09:06
a aparut termosemineul care foloseste lemnele, ca un semineu, dar incalzeste toata casa pt. ca e si centrala termina.Avantajul: nu-ti mai trebuie o camera special amenajata pt. cenrala.
kudika014525
Postat pe 18 Decembrie 2008 09:35
cea mai buna solutie este centrala electrica, nu se aude, nu ai nevoie de bransament (proiect,autorizatie, verificare, instalare aprox 3000 eur) randment 100% adica platesc un kw primesc un kw, la gaze platesc un kw si primesc 0,5- 0,6 in cel mai bun caz. si costa aprox cat o centrala pe gaze in condensare (aprox 2000 eur) cu randament de 96-98% consum de aprox 60kw zilnic fara sisteme de regralepe camere la un tarif de 0,15 lei/kw (centrala de 6kw la 220v,cf plan tarifar electrica, sau contoar dual-vezi si site-ul electrica.ro/calculeaza-ti singur factura)fiti sigur ca reprezinta cea mai buna solutie.

pt mai multe info trimite un email. greenexpert
GreenExpert
Postat pe 18 Decembrie 2008 09:48
Daca optezi pentru o centrala pe lemne e bine sa ti cont de faptul ca materia prima pe care o folosesti trebuie achizitionata din vara, atunci pretul este mai scazut, trebuie sa te asiguri ca functioneaza nu numai pe lemne ci si pe bricheti, lemnele si bricheti sa fie esente tari.Referitor la alimentare cumperi o centrala cu minim 3 sertare asta anseamna ca nu te duci sa o alimentezi decat o data pe zi .Bricheti achizitionati in timpul verii sunt aproape la jumatate de pret Ca sa fim corect totul depinde de izolatia casei , cu cat casa este mai izolata cu atat consumul se reduce indiferent pe ce alegi sa te incalzesti.Singura diferenta este si va fi mereu GAZELE
andreea01
Postat pe 18 Decembrie 2008 10:15
Nu o trage in curte,mult mai bine si mai ieftin pe lemne,eu am pe gaz,plaresc,800-1200 lei,pe luna.cu banii de pe o luna,cumpar lemne,gata,taiate,aranjate,etc.,care imi ajung tot anul.Gazul te seaca de bani,economia care o fac eu,imi aduce o vacanta in Grecia.Asa ca...
jio37
Postat pe 18 Decembrie 2008 12:11
Depinde de spatiul pe care il incalzesti.Sa apui o centrala pe lemne de 8000 lei amortizezi cheltuiala cam in 3-4 ani.La centrala pe lemne tre sa fie acasa un fochist.Bine ar fi sa avem salarii bune sa nu mai facem alergie cand vin facturile.
lucia44
Postat pe 18 Decembrie 2008 19:59
buna si pe lemne , da cred ca indiferent de tipul de incalzire ales, pt a scadea valoarea facturii tre sa avem o casa f bine izolata.Asta inseamna termosistem bun si gros si ferestre cu garnituri bune. dupa aceea as opta pt gaze daca le am aproape.dar oricum nu as renunta la sobe.seara buna
mihaiboatca
Postat pe 18 Decembrie 2008 23:16
In calitate de inginer de instalatii, deci in domeniu, cred ca pot sa-ti raspund la intrebare.

Mai ieftin la achizitie este centrala cu functionare cu gaze naturale, insa daca teava de gaze este deja trasa.

Problema pe care o pun in fata fiecarui beneficiar cu care am lucrat pana acum nu este de cat costa achizitia, ci cred ca mult mai importante sunt costurile de exploatare.

Dupa calculele mele si constatarile reale, nu cele ale producatorilor, centrala pe lemne si sper ca vorbim despre cea cu gazeificare, isi amortizeaza investitia fata de de cea cu gaze in aproximativ 4 ierni.

Despre deranj, mizerie, etc... Nu cred ca trebuie sa mai spun. Sunt multe comentarii facute de catre altii pe marginea acestui subiect si sunt de acord cu ei.

Daca ai nevoie de mai mult ajutor, am nevoie de mai multe detalii.

Primul ar fi daca exista teava de gaze la locatie sau nu.
Al doilea daca are cine sa se ocupe de ea. Intretinerea se face prin curatare la o saptamana si 2 drumuri pe zi pana la ea daca este corect dimensionata.

Un domn chiar a mentionat inca un dezavantaj al centralelor pe lemne. Este necesar un spatiu dedicat in exclusivitate echipamentelor si centralei in sine. Legislatia este destul de riguroasa si mult mai restrictiva decat la centralele cu gaze naturale.

In privinta centralelor electrice sau chiar a incalzirii in pardoseala electrica sunt multe dezavantaje.
Furnizarea de energie electrica este defectuoasa la noi in tara deci poti sa te trezesti tremurand la tine in casa zile intregi.
Consumul este fabulos de mare. Eu cred ca cei care-si permit o centrala pe curent sunt bancheri sau tremura de frig si dau drumul la ea ca pe vremea lui Ceausescu.

Ma rog, ca sa nu o mai lungesc.
Eu personal daca as avea posibilitatea sa-mi construiesc o casa as alege varianta lemnelor.

Sper sa te ajute informatiile de mai sus si daca mai pot sa-ti fiu de ajutor, raspunde-mi la mesaj.
AlexandraTugui
Postat pe 18 Decembrie 2008 23:29
De la: gigi_braicovici, la data 2008-12-18 19:36:42bun ! a venit facura la gaze 220ron pentru o locuinta cu cinci camere si baie nu cred ca este mult deloc numai la confort daca te gandesti la un spatiu modest de doar 120mp
gigibrbr_condo
Postat pe 19 Decembrie 2008 18:29
De la: alexa_a, la data 2008-09-26 17:14:41Care varianta este mai ieftina?
inventator
Postat pe 19 Decembrie 2008 20:57
as vrea sa stiu si eu cu cata dovada poti sa demonstrezi ca centrala de incalzire pe energie electrica nu este rentabila? eu am o firma cu domeniul pe confort si pot face dovada ca centrala de incalzire pe 230.vsau si 380.v au intre 25 si 40 % un pret de cost confort mai mic fata de gaze. pot realiza aceste instaaltii chiar si in pardoseala. cu respect liviu bratu.0766319270
inventator
Postat pe 19 Decembrie 2008 21:04
Alege pe lemne ca e mai sigura, pe gaze,daca rusii ne calca cu un pret de pret o sati iei campii.Eu sfatuiesc pentru-ca ma ocup, montez asa ceva, e intradevar un pic de efort sa bagi niste lemne in foc, dar ceai vrea ma rog ? Sa stea la casa si sa nu aiba nici o grija , mi se pare culmea sedentarismului ? Sunt la ora actuala niste,anumite tipuri de centrale pe lemne care consuma foarte putin, iar daca e sa discutam de vraiante de incalzire sunt multe ... lumea a mai evoluat !!!( revin: Mai fratilor voi daca vreti sa faceti ºoricul gros de la .... al domnilor care conduc statul romanesc n-aveti decat sa vã puneti pe gaze,curent electric sau aer , ori pe ... hidrogen ... cine stie ? )

Highlander
Postat pe 20 Decembrie 2008 16:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Usi pliante PVC 17 De la: miu_tudor 11 Martie 2010 19:10
Fosa septica din beton 4 De la: guru_ion 23 Ianuarie 2012 08:27
totul despre amenajari interioare 2 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 20:04
pictura sau nu 37 De la: valica_35 25 Octombrie 2010 19:04
dormitor 12m 3 De la: any88 15 August 2012 19:13