Setari Cookie-uri

ce este mai bun pt incalzirea in pardoseala centrala pe gaze simpla sau cea in condesare

Doresc sa achizitionez o centrala termica pe gaz si nu stiu care este mai adecvata pt incalzirea in pardoseala cea simpla sau cea cu condensare mentionez ca temperatura la care trebuie sa lucreze este de 30-45C.
epurescu_marus
Postat pe 3 Martie 2010 23:39
Buna ziua.
intrebarea mea este: incalzirea prin pardoseala este facuta sau trebuie facuta?
Daca este facuta cu kit de amestec atunci merge centrala normala fara probleme, daca este facuta direct, fara kit amestec agent termic atunci aveti nevoie de centrala prin condensare.
hidrocasa2008
Postat pe 15 Martie 2010 11:00
este de preferat una in condensare pentru a avea randament maxim,
1. centrala murala merge si la temp mici dar cu randament mai mic, si atunci pentru a creste temp trebuie s montezi grup de amestec
2. centrala condensatie nu mai este nevoie de grup amestec , centrala lurnizand temp dorita pt pardoseala la un randament maxim.

Nota:
centrla furnieaza agent termic doar pentru instalatie de incalzire in pardoseala, daca nu atunci lucrurile se schimba.
marius_lmd
Postat pe 21 Martie 2010 15:36
Centrala momentan va furniza caldura atat pt incalzirea in pardoseala cat si pt calorifere, dar in camera in care este deja incalzirea prin pardoseala am termostat individual putand sa reglez temperatura in acea camera cum doresc, termostatul simte temperatura apei pe retur, eu deja am instalatia trasa in casa pt ca am centrala pe lemne si carbuni.
epurescu_marus
Postat pe 21 Martie 2010 19:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Amenajarea casei de Craciun 16 De la: kitty 15 Decembrie 2008 08:43
cersanit-marca ok sau ba? 1 De la: condo003110 2 Martie 2010 21:51
Glafuri de fereastra pentru exterior si interior 1 De la: kokonet 22 Ianuarie 2010 08:40
Un Perete Decorativ 1 De la: kostas_hara 26 Iulie 2012 15:10
Design de interior 1 De la: Designerul_Tau 24 Februarie 2010 21:38