Setari Cookie-uri

bucatarie

Buna ziua, ne pregatim sa construim o casuta, acum suntem la faza de proiectare si nu ma pot hotari pentru ce fel de bucatarie sa optez..deschisa sau traditionala? eu as prefera spatiul deschis avand in vedere faptul ca spatiile nu vor fi prea mari, dar mi-e frica de mirosul de mancare in toata casa..ce spuneti? ma poate ajuta cineva?
rannuska
Postat pe 17 Martie 2010 09:07
Va recomand sa optati pt o bucatarie deschisa, daca aceasta are o deschidere spre un punct atractiva al locuintei. Exista niste hote performante in zilele noastra care pot sta suspendate desupra unei insule cu aragazul. Va recomand sa va uitai la hotele de la Elika si poate va hotarati sa mergeti pe un spatiu deschis.
Square2Design
Postat pe 17 Martie 2010 09:10
Daca gatiti traditional si zilnic sau aproape zilnic, e bine ca si bucataria sa fie tot traditionala. Si o hota, cu cat este mai puternica cu atat este mai scumpa si consuma mai multa energie electrica.
O solutie de compromis ar fi aceea de a separa bucataria de restul zonei de zi cu ajutorul unor usi de sticla, eventual glisante, care raman deschise atunci cand nu gatiti.
Mihaela09_condo
Postat pe 18 Martie 2010 17:57
Bucatariile deschise sunt bune pentru cei care gatesc extrem de putin
kerria
Postat pe 6 Iulie 2010 07:00
daca gatiti mult in casa aveti nevoie de o bucatarie inchisa
condo004068
Postat pe 6 Iulie 2010 10:45
...Noi am optat ptr o bucatarie deschisa intr-un apartament cu 2 camere, gatim traditional, mancam traditional, avem o hota cu 2 ventilatoare si suntem foarte multumiti, ca si informatie nu va speriati de consum de energie ptr ca este mic.
Succes!
vicpalag
Postat pe 6 Iulie 2010 13:08
Eu am bucataria deschisa,o super hota, si atunci cand gatesc mirosul imi intra inclusiv in dormitorul de la etaj
roxybarbu
Postat pe 6 Iulie 2010 15:50
E musai sa vada oricine intra ca poate n-ai avut chef, sau timp sa speli vasele azi la pranz?? Sau ca n-ai apucat sa strangi paharele??
condo001465
Postat pe 6 Iulie 2010 16:57
Parerea mea este sa optezi pt o bucatarie inchisa. Eu am deschisa si hota dar tot mirosul se duce in toata casa. Normal ca miroseau hainele si toata casa asa ca am fost nevoita sa pun usa. Decizia iti apartine.
raluca_fcs
Postat pe 6 Iulie 2010 19:38
Va dau si eu o idee: pentru bucatarie deschisa, pentru a scapa de mirosuri, in zona de lucru, delimitati de restul spatiului printr-un paravan confectionat din rigips, prins in tavan si coborat cam 50-100cm, functie de inaltimea bucatariei. Hota va trebui sa fie montata putin mai sus decat nivelul inferior al paravanului. In felul acesta cred ca scapati de problema cu raspandirea mirosului. Bineinteles ca puteti gasi pentru paravan si o alta functionalitate, si anume aceea de dulapior, daca il faceti mai lat, sau montati pe el stative pentru sustinerea paharelor rasturnate. Pentru un afest mai placut puteti monta in paravan si ceva spoturi, sau puteti confectiona mici compartimente in care asezati diverse obiecte placute vederii oaspetilor. Consumul hotei este intradevar, mic, dar pentru o eficacitate mai buna a hotei va recomand montarea unor aripioare pe laterale, pentru a nu mai permite "alunecarea" aburilor pe langa hota. Daca doriti, puteti sa montati si un aspersor suplimentar in tavan si spuneti adio cu siguranta imprastierii mirosurilor prin casa.
-Succes in luarea unei decizii si spor la construit!
gygy
Postat pe 17 Iulie 2010 21:28
Referitor la hotele Elica recomandate mai sus: sunt obiecte de lux, costa 1000 - 1500 euro.
Mihaela09_condo
Postat pe 17 Iulie 2010 23:47
buna! recomand bucataria in stil traditional, deoarece oricat de buna ar fi hota tot va exista miros in toata casa! noi avem o hota foarte performanta si toata casa miroasa.
noi dorim sa incepem constructia casei in primavara-vara lui 2011, iar bucataria va fi in stil traditional cu o deschidere catre dining room, dar vom avea o usa prilanta dar dintr-un material mai bun decat plasticul...nu stiu exact ce este...sotul stie
va doresc numai bine!
chetegalina
Postat pe 29 Iulie 2010 16:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
becuri economice compatibile cu intrerupatoare cu reostat 2 De la: Mihaela09 22 Decembrie 2009 11:08
Un sfat - urgent - bara de inox !!!! 45 De la: kudika_nikole 18 Mai 2013 15:14
Subventie pentru panouri solare 52 De la: condo002923 11 Februarie 2010 15:39
Amenajarile interioare in stil rustic 1 De la: kokonet 28 Decembrie 2009 08:36
Ventiloconvectoare sau calorifere??? 10 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:53