Setari Cookie-uri

pictura pe pal

Buna,
vreau sa mi pictez mobilierul din bucatarie care e din pal.
Stie cineva cu ce l-as putea trata dupa ce l-am pictat? ...Ca sa fie usor de spalat si sa nu se deterioreze...
M-am gandit la ceva lac , dar n-as vrea sa ramana urme de pensula.
Si daca il pictez cu spray....mai trebuie dat cu ceva deasupra?
Va rog mult..ajutati-ma ...ca tare as vrea sa mi personalizez mobilierul....
lavric_diana
Postat pe 10 Iulie 2010 19:49
Poti sa dai cu lac linistita peste vopsea , doar ca vopseaua nu o sa tina direct pe pal , adica nu orice vopsea se fixeaza pe pal ,iti trebuie o vopsea din 2 componenti sau smirgheluiesti pal-ul pe suprafata unde urmeaza sa pictezi , apoi poti sa dai cu lac fara probleme , atentie cand aplici lacul sa nu dizolve vopseaua cu , care ai pictat si sa se scurga , trebuie sa dai prima mana de lac mai superficial si a doua mana apoi la a treia si a patra poti da strat sanatos , as putea sa iti recomand ceva , de pinde ce culori doresti
nicu_ddt
Postat pe 11 Iulie 2010 13:38
Mobila de bucatarie este confectionata de obicei din PAL melaminat. Aceasta folie de melamina imita lemnul, dar bineinteles este doar o folie de plastic aplicata industrial pe foaia de PAL. Nu poate fi smirgheluita, iar o vopsea care sa prinda pe ea nu cred ca se gaseste in magazinele noastre.
Dar poti personaliza usile folosind autocolant din care iti decupezi modelul dorit. Sau poti cumpara stickere, am vazut unele foarte frumoase, cu teme adecvate bucatariei-country sau contemporan.
Mihaela09_condo
Postat pe 13 Iulie 2010 10:40
ba poate fii smirgheluit si pe urma pictat si lacuit pe portiunea care doreste , iar daca nu stiai si e normal sa nu stii ,exista vopsea in 2 componenti care se fixeaza si pe sticla dupa aplicare darmite pe pal , stiu si eu din ca folia din care este acoperit pal-ul este melamina.......doar fac mobila
nicu_ddt
Postat pe 13 Iulie 2010 10:50
scuze am uitat sa iti spun eu am vopseaua respectiva in 2 componenti
nicu_ddt
Postat pe 13 Iulie 2010 10:53
palul cel modern nu se lacuieste
filmul de pe el este o hartie fotografica nu este furnir natural ca sa se poate lacui
pentru sticla intradevar sunt lacuri speciale si este o tehnologie foarte laborioasa
este ca si cum ai spune ca parchetul laminat cel cu diferite filme se poate lacui
se poate dar sare laculdupa o luna
luminitagrigoriu
Postat pe 19 Iulie 2010 19:09
nu la pal ma refeream de lacuit , doar peste sona unde picteaza cu vopseau in 2 componenti , stiu ce e ala film si mai stiu ca poate fi laminat ca protectie in loc de lacuire , bafta
nicu_ddt
Postat pe 20 Iulie 2010 08:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un Perete Decorativ 1 De la: kostas_hara 26 Iulie 2012 15:10
Bagheta de colt din polistiren MODELE NOI!! 1 De la: kokonet 25 Iulie 2010 10:51
Buna! am si eu o problema cu tocurile de la termopan , a ramas hartia timp de 3 ani si cand am vrut so scot nu am reusit :sml-sad0116: am incercat cu tot felul de soluti s nu a mers...Va rog sa mi dati si mie niste idei. 1 De la: Cicek_Naima_1 28 Aprilie 2012 14:54
Mobilier la comanda 4 De la: Dekore_Studio 24 Mai 2009 00:47
Cum aleg masina de spalat vase 23 De la: 20 Martie 2013 21:41