Setari Cookie-uri

Ce carti se mai citesc in prezent?

Sunt curioasa ce carti se mai citesc in zilele noastre. Eu citesc acum Funky Business, o carte despre cariera, scrisa de 2 oameni exceptionali. Apropo, va recomand si voua sa o cititi. Puteti participa la un concurs organizat de un site de joburi, si castigati cartea aceasta si alte carti interesante zic eu, cel putin dupa titlu. http://www.yourjobs.ro/index.php?act=articole&send=272
allyssa
Postat pe 14 Iunie 2008 16:04
mda , e interesanta Funky ..., dar eu zic ca citita acum , dupa 11 ani de la aparitie este cam depasita....dar are citeva idei!!!
- chiar si la virsta mea , am citit , mai mult de curiozitate , HOT SEX de Tracey Cox.... cred ca ar trebui citita de toata lumea , barbati si femei deopotriva
- la fel si Arta conversatiei de Sam Horn
homereg2002
Postat pe 25 August 2008 13:02
...depinde la ce gen de carti te referi....din cate am observat te-ai axat pe genul de carte de consum....credeam ca te referi la literatura...atunci iti puteam recomanda ceva...

Postat pe 30 August 2008 10:10
era un subiect de discutii !!...nu sunt chiar carti de consum !!!
ci mai degraba tematice , pe domenii...dar nu vad ce te a impiedicat recomandarea !??...am zis doar ce am citit in ultima perioada
homereg2002
Postat pe 31 August 2008 22:06
pai...eu spre exemplu am primit de ziua mea o carte cam ciudata..se numeste romanul romanesc pervers..deci nush ..dar mie mi se pare f excentric...e chiar pervers..nush cum a putut fi scris..va recomand sa-l rasfoiti sa vedeti si voi despre ce e vb..
cocoevident11
Postat pe 5 Septembrie 2008 11:57
Eu va recomand Lupul de Stepa de Herman Hesse...E o carte in care m-am regasit din toate punctele de vedere...daca aveti ocazia sa o cititi..sa nu ezitati..
toata cele bune

Postat pe 7 Septembrie 2008 13:45
de citit, lattley, nu am mai citit decat necesarul pt faculatate, documentare master : , dar acum vreo 2 ani cand inca aveam timp liber :) citeam carti istorice, capa si spada .... tot ceea ce mi se parea interesant , ex jane eyre, charlotte bronte;la rascruce de vanturi, emily bronte; quo vadis , Henryk Sienkiewicz , misterele parisului , eugen sue ; michael zevaco fausta etc. In general am citit carti vechi .
roxana1984ro
Postat pe 8 Septembrie 2008 14:06
Ultima carte citita pe care o recomand tuturor celor care au rabdare sa citeasca romane de mare intindere si care sunt atrasi de spatiul oriental este Ma numesc Rosu, scrisa de Orhan Pamuk.E o combinatie perfecta intre roman politist si un fel de istorie a miniaturistilor.Citind-o am avut aceeasi senzatie pe care mi-au dat-o romanele Agathei Christie pe de o parte si Rushdie, pe de alta parte.
eneeliza
Postat pe 8 Septembrie 2008 15:10
Eu as compara cartea lui Pamuk "Ma numesc rosu" cu cartea "In numele trandafirului". Este un roman cu mai multe nivele de perceptie. Primul iti indica un roman politist din timpul Imperiului Otoman in atmosfera exotica orientala, a doua iti sugereaza diferentele dintre lumea orientala si cea occidentala a acelor timpuri si convulsile sociale ce se nasc din acest fapt, ultimul nivel la care cred ca s-a referit Pamuk este tocmai trimiterea catre lumea Turciei moderne impartita intre influentele occidentale si cele vechi orientale ce intr-un fel formeaza Turcvia moderna si ii ofera farmec... dar din alt punct de vedere o fac imprevizibila si intr-o continua cautare a identitatii.Oricare dintre "nivele" vi se pare atractiva, merita sa cititi cartea!

Postat pe 9 Septembrie 2008 09:09
Da, e buna comparatia cu "Numele trandafirului" din punctul de vedere al nivelelor multiple de intelegere.Asemanarea se opreste aici, insa ambii scriitori reusesc in egala masura sa incante,se informeze si sa incite.
Un alt roman foarte interesant de citit, ceva mai dur insa, pentru ca te ancoreaza in realitate fara sa iti dea nici o aura de mit sau de istorie invaluita in culori este Fantoma lui Anil, scrisa de Ondaatje,acelasi scriitor care a scris Pacientul englez.Pe cat de mult m-a plictisit Pacientul, pe atat de tulburator ma gasit subiectul si stilul de abordare din Fantoma.Fantoma lui Anil este un roman despre razboiul civil din Sri Lanka, insa dincolo de ororile razboiului studiaza sensibilitatea si fragilitatea umanitatii.Nu e o carte pe care sa o citesti cu placere in timp ce faci plaja,insa merita citita.
eneeliza
Postat pe 9 Septembrie 2008 12:00
Intr-adevãr, "Numele trandafirului" a lui Umberto Eco este o carte ce te intrigã ºi te face sã nu o laºi din mânã pânã la final. Mie mi-a plãcut foarte mult ºi þi-o recomand, iar acum cred cã voi citi ºi "Mã numesc Roºu" - chiar m-aþi fãcut curioasã
a_linutza_4you
Postat pe 9 Septembrie 2008 18:49
:) Un scriitor pe care ti-l recomand deasemenea este Vintila Corbul. Una dintre cartile sale de referinta este "Caderea Constantinopolului." Cred ca va ramane si una dintre cartile mele preferate. Abordeaza subiecte istorice pe care le trateaza cu eleganta intr-un limbaj simplu si usor de parcurs. Cartile lui au de toate, date istorice, actiune, drama, romantism, totul. Am reusit sa citesc doar 4 carti: "Soulaiman si Roxelana" (daca mergi la moscheea Souleimani ar fi bine ca intainte sa citesti cartea...atunci totul are mai mult farmec), "Uragan asupra Europei" si "Cavalcada in iad" (cu referire la cele 2 razboaie mondiale).

Postat pe 10 Septembrie 2008 10:45
Interesanta tema pentru ca foarte putini mai citesc acum, cand televizorul si calculatorul ocupa tot timpul lasat liber de treburile zilnice!
Parerea mea este ca orice carte este scrisa pentru a fi citita, depinde doar de dispozitia pe care o ai, pentru ca pentru unele iti trebuie multa rabdare si ambitie pentru a le putea termina!!!
As vrea sa recomand pentru relaxare cartile "Tango". Eu am citit "Noi suntem zeite"- Alice Nastase, "Care pe care, femei si barbati" - Aurora Liiceanu & Alice Nastase si "Sex in (per)versiune clasica" - Simona Catrina. Sunt spuse multe adevaruri despre viata de cuplu scrise cu multa vioiciune si umor.
Iar daca va place sa cititi ceva mai serios, cu tenta filozofica, vi-l recomand pe Pascal Bruckner cu "Luni de fiere" si "Hotii de frumusete", doua carti pe care eu nu le-am putut lasa din mana.
Si mai pot sa va spun ca acum citesc "Perna si ruj" de dr. Cristian Andrei, dar citeeeesc la ea (110 pag) si nu prea o pot termina. Dar am ambitie...

Postat pe 16 Septembrie 2008 11:08
http://www.ambition.ro/concurs/profil.php?id=688
scrie lupascu in casuta de cautare si ai sansa sa castigi omasina toyota

Postat pe 10 Noiembrie 2008 12:22
Va recomand romanele lui Kazuo Ishiguro " Nemangaiatii", " Ramasitele zilei", " Pe cand eram orfani", etc-de fapt toate cartile acestui autor.
merhals
Postat pe 11 Noiembrie 2008 20:45
Un scriitor roman care mie imi place foarte mult este Petre Bellu. Am citit cartea lui "Apararea are cuvantul". Este captivanta de la prima pagina pana la ultima. Nu am lasat-o din mana pana nu am terminat-o. Vreau sa o citesc inca o data.
MIHABLUE
Postat pe 14 Noiembrie 2008 12:52
desi preferatii mei sunt llosa, marquez si salman rushdie, va recomand cartea absolut senzationala a unui roman: "zilele regelui" de filip florian. e din categoria "carti inteligente care se citesc singure".
si n-o ocoliti nici pe isabel allende. desi nu are anvergura confratilor latino-americani de mai sus, scrie foarte bine.
Shoarezu
Postat pe 10 Ianuarie 2009 19:25
Recent am citit trei romane scrise de Amelie Nothomb, respectiv Uimire si Cutremur, Mercur si Antichrista. Nu mi-a adus cine stie ce revelatii, dar are un stil placut, abrupt, direct si pe alocuri amuzant.Uimire si cutremur arata imposibilitatea unui european de a se adapta la rigorile civilizatiei organizationale japoneze, Mercur e un roman usor gotic ce mi-a adus aminte putin de surorile Bronte, iar Antichrista e un roman psihologic nu foarte profund, dar in care scriitoarea analizeaza lejeritatea cu care ne lasam manipulati de cei din jur.
eneeliza
Postat pe 4 Mai 2009 14:30
Ok ....pentru cei care vor sa citeasca carti si documente de interes in limba engleza puteti sa vizitati urmatorul link :

http://www.scribd.com/cristinalungu2002

Toate cartile se pot downloada si totul este gratuit.

Veti intalni autori ca:

Zecharia Sitchin
Graham Hancock
Alex Collier and many others .......

Cartile nu sunt usor de gasit pe nt sau in Romania ...colectia este impresionanta ......


daca aveti alte intrebari in legatura cu anumite carti va rog sa imi scrieti .
cristina_lungu2002
Postat pe 7 Mai 2009 16:43
Pentru iubitorii genului,din colecția Enigme,eu citesc acum și recomand A 12-a planetã de Zecharia Sitchin,iar dupã ce o termin,urmeazã Întoarcerea la Genezã.Nu este o carte SF,este rodul unei munci de 30 de ani de descoperiri,traduceri și interpretãri.
romulus_lazy
Postat pe 8 Martie 2010 08:33
Orice carte citita face bine - in primul rand iti largeste orizonturile si te ajuta sa percepi lucrurile altfel - orice noutate ne face mai desptepti - asa ca cititi orice...
kudika_nikole
Postat pe 9 Ianuarie 2012 15:29
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-09 15:29:40Orice carte citita face bine - in primul rand iti largeste orizonturile si te ajuta sa percepi lucrurile altfel - orice noutate ne face mai desptepti - asa ca cititi orice...
nu cititi orice,,vorbeste prostii,,ia a citit orice ia picat in mana si a ajuns adventista
zmeu
Postat pe 9 Ianuarie 2012 15:34
De la: zmeu, la data 2012-01-09 15:34:54
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-09 15:29:40Orice carte citita face bine - in primul rand iti largeste orizonturile si te ajuta sa percepi lucrurile altfel - orice noutate ne face mai desptepti - asa ca cititi orice...
nu cititi orice,,vorbeste prostii,,ia a citit orice ia picat in mana si a ajuns adventista


Banuielile mele i ca zmeu este fostul forumist cu numele de gitan sau dovedit a fi adevarate ---- ce-ai patit cu celalalt profil ?
kudika_nikole
Postat pe 9 Ianuarie 2012 15:37
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-09 15:37:27
De la: zmeu, la data 2012-01-09 15:34:54
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-09 15:29:40Orice carte citita face bine - in primul rand iti largeste orizonturile si te ajuta sa percepi lucrurile altfel - orice noutate ne face mai desptepti - asa ca cititi orice...
nu cititi orice,,vorbeste prostii,,ia a citit orice ia picat in mana si a ajuns adventista


Banuielile mele i ca zmeu este fostul forumist cu numele de gitan sau dovedit a fi adevarate ---- ce-ai patit cu celalalt profil ?
pai trebuia sa banui isi da toata lumea seama,,sunt inconfundabil dragostea mea,,nu stiu m am trezit dimineata si a fost sters
zmeu
Postat pe 9 Ianuarie 2012 15:40
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-09 15:37:27
De la: zmeu, la data 2012-01-09 15:34:54
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-09 15:29:40Orice carte citita face bine - in primul rand iti largeste orizonturile si te ajuta sa percepi lucrurile altfel - orice noutate ne face mai desptepti - asa ca cititi orice...
nu cititi orice,,vorbeste prostii,,ia a citit orice ia picat in mana si a ajuns adventista


Banuielile mele i ca zmeu este fostul forumist cu numele de gitan sau dovedit a fi adevarate ---- ce-ai patit cu celalalt profil ?


nicileta tata eu am intrat o secunda si am realizat ca zmeu e madoggu si spargatoru de bucu e godzila
PICCKARD
Postat pe 9 Ianuarie 2012 15:43
[quote name='franziska_eu' date='2012-01-09 14:25:49'
Stiu ca se poarta cartile in format electronic, eu voi ramane fidela insa tot formatului clasic de carte. Mi-e mai comod sa tin cartea in brate si sa dau eu paginile foaie cu foaie, imi place sa-mi fac notite pe marginea cartii referitor la vreun pasaj interesant sau sa subliniez acel pasaj cu creionul, plus ca pot sta tolanita cum doresc atunci cand citesc o carte pe bune, insa atunci cand sunt nevoita sa citesc o carte in format electronic dupa un anumit timp incep sa ma doara ochii, sa ma doara spatele, nu-mi pot face insemnari etc. Mi se pare incomod si parca, ciudat, mai putin palpitant sa citesc o carte in format electronic, dar asta-i doar parerea mea, poate altii se impaca mai bine cu astfel de carti.[/quote]


Ader la tot ceea ce este scris de catre colega mea!!Cititul,lecturarea,ca modalitate de dezvoltare personala,din punct de vedere al limbajului,vocabularului,este una dintre pasiunile mele!Sa citesti o carte,un roman,rasfoindu-le fila cu fila,simtind mirosul de celuloza si cerneala de tipar,imi pare a fi un gest benfic omului,prin naturaletea si simplitatea lui!Se nasc altfel de senzatii,sentimente,aprecieri,legate de continutul cartilor respective,vibrezi alaturi de personajele romanului,traiesti altfel emotiile aduse de lecturarea placuta! Beletristica a ocupat si va ocupa, mereu ,un loc important in aria preocuparilor mele!!!
RAINBOWLADY
Postat pe 9 Ianuarie 2012 15:45
De la: RAINBOWLADY, la data 2012-01-09 15:45:35[quote name='franziska_eu' date='2012-01-09 14:25:49'
Stiu ca se poarta cartile in format electronic, eu voi ramane fidela insa tot formatului clasic de carte. Mi-e mai comod sa tin cartea in brate si sa dau eu paginile foaie cu foaie, imi place sa-mi fac notite pe marginea cartii referitor la vreun pasaj interesant sau sa subliniez acel pasaj cu creionul, plus ca pot sta tolanita cum doresc atunci cand citesc o carte pe bune, insa atunci cand sunt nevoita sa citesc o carte in format electronic dupa un anumit timp incep sa ma doara ochii, sa ma doara spatele, nu-mi pot face insemnari etc. Mi se pare incomod si parca, ciudat, mai putin palpitant sa citesc o carte in format electronic, dar asta-i doar parerea mea, poate altii se impaca mai bine cu astfel de carti.



Ader la tot ceea ce este scris de catre colega mea!!Cititul,lecturarea,ca modalitate de dezvoltare personala,din punct de vedere al limbajului,vocabularului,este una dintre pasiunile mele!Sa citesti o carte,un roman,rasfoindu-le fila cu fila,simtind mirosul de celuloza si cerneala de tipar,imi pare a fi un gest benfic omului,prin naturaletea si simplitatea lui!Se nasc altfel de senzatii,sentimente,aprecieri,legate de continutul cartilor respective,vibrezi alaturi de personajele romanului,traiesti altfel emotiile aduse de lecturarea placuta! Beletristica a ocupat si va ocupa, mereu ,un loc important in aria preocuparilor mele!!![/quote]nu vb prostii,,oameni buni nu e bn sa cititi orice ca o sa fiti influentati cu starile persoanei respective pe care uni din voi nu o cunoasteti,,intaii vedeti cn a scris cartea ce a facut el in viata lui,,daca e vb de carti profesionale e cu totul altcva
zmeu
Postat pe 9 Ianuarie 2012 15:49
[quote name='zmeu' date='2012-01-09 15:49:40'


nu vb prostii,,oameni buni nu e bn sa cititi orice ca o sa fiti influentati cu starile persoanei respective pe care uni din voi nu o cunoasteti,,intaii vedeti cn a scris cartea ce a facut el in viata lui,,daca e vb de carti profesionale e cu totul altcva[/quote]

Adica,de ce consideri ca vorbesc prostii??? Fiecare este liber sa citeasca ce anume doreste si ii place!!!Este adevarat,exista si literatura distructiva,dar aceasta nu intra in categoria agreata de mine!!Literatura clasica ma pasioneaza,la care adauga si genurile literare,ce tin de literatura neaosa,in special poezia!!!!!
RAINBOWLADY
Postat pe 9 Ianuarie 2012 15:58
De la: RAINBOWLADY, la data 2012-01-09 15:58:37[quote name='zmeu' date='2012-01-09 15:49:40'


nu vb prostii,,oameni buni nu e bn sa cititi orice ca o sa fiti influentati cu starile persoanei respective pe care uni din voi nu o cunoasteti,,intaii vedeti cn a scris cartea ce a facut el in viata lui,,daca e vb de carti profesionale e cu totul altcva


Adica,de ce consideri ca vorbesc prostii??? Fiecare este liber sa citeasca ce anume doreste si ii place!!!Este adevarat,exista si literatura distructiva,dar aceasta nu intra in categoria agreata de mine!!Literatura clasica ma pasioneaza,la care adauga si genurile literare,ce tin de literatura neaosa,in special poezia!!!!![/quote]


Sorry-se adauga...
RAINBOWLADY
Postat pe 9 Ianuarie 2012 15:59
De la: zmeu, la data 2012-01-09 15:49:40
De la: RAINBOWLADY, la data 2012-01-09 15:45:35[quote name='franziska_eu' date='2012-01-09 14:25:49'
Stiu ca se poarta cartile in format electronic, eu voi ramane fidela insa tot formatului clasic de carte. Mi-e mai comod sa tin cartea in brate si sa dau eu paginile foaie cu foaie, imi place sa-mi fac notite pe marginea cartii referitor la vreun pasaj interesant sau sa subliniez acel pasaj cu creionul, plus ca pot sta tolanita cum doresc atunci cand citesc o carte pe bune, insa atunci cand sunt nevoita sa citesc o carte in format electronic dupa un anumit timp incep sa ma doara ochii, sa ma doara spatele, nu-mi pot face insemnari etc. Mi se pare incomod si parca, ciudat, mai putin palpitant sa citesc o carte in format electronic, dar asta-i doar parerea mea, poate altii se impaca mai bine cu astfel de carti.



Ader la tot ceea ce este scris de catre colega mea!!Cititul,lecturarea,ca modalitate de dezvoltare personala,din punct de vedere al limbajului,vocabularului,este una dintre pasiunile mele!Sa citesti o carte,un roman,rasfoindu-le fila cu fila,simtind mirosul de celuloza si cerneala de tipar,imi pare a fi un gest benfic omului,prin naturaletea si simplitatea lui!Se nasc altfel de senzatii,sentimente,aprecieri,legate de continutul cartilor respective,vibrezi alaturi de personajele romanului,traiesti altfel emotiile aduse de lecturarea placuta! Beletristica a ocupat si va ocupa, mereu ,un loc important in aria preocuparilor mele!!!
nu vb prostii,,oameni buni nu e bn sa cititi orice ca o sa fiti influentati cu starile persoanei respective pe care uni din voi nu o cunoasteti,,intaii vedeti cn a scris cartea ce a facut el in viata lui,,daca e vb de carti profesionale e cu totul altcva[/quote]

Dragul meu nu-mi amintesc exact despre cine era vorba insa stiu cu siguranta ca unul dintre mari autori romani a murit beat - asta nu inseamna ca scrierile lor nu sunt de calitate
kudika_nikole
Postat pe 9 Ianuarie 2012 16:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cetatea Soimos 10 De la: sweetwhisper 24 Iunie 2010 23:32
Muzeul Aviatiei se desfinteaza si se face un Restaurant 1 De la: whitewizzard 26 Aprilie 2010 12:48
Concurs Lazy! 130 De la: ConcursLazy 5 Iunie 2009 17:51
Aventura in Valea Cernei pe urmele lui Hercules 1 De la: Bergwege 8 Septembrie 2009 10:27
Echipa Lazy iti ureaza "La multi ani!" 14 De la: dana17 1 Ianuarie 2010 20:18