Setari Cookie-uri

Ce carti se mai citesc in prezent?

De la: kudika_nikole, la data 2012-01-09 16:01:23
De la: zmeu, la data 2012-01-09 15:49:40
De la: RAINBOWLADY, la data 2012-01-09 15:45:35[quote name='franziska_eu' date='2012-01-09 14:25:49'
Stiu ca se poarta cartile in format electronic, eu voi ramane fidela insa tot formatului clasic de carte. Mi-e mai comod sa tin cartea in brate si sa dau eu paginile foaie cu foaie, imi place sa-mi fac notite pe marginea cartii referitor la vreun pasaj interesant sau sa subliniez acel pasaj cu creionul, plus ca pot sta tolanita cum doresc atunci cand citesc o carte pe bune, insa atunci cand sunt nevoita sa citesc o carte in format electronic dupa un anumit timp incep sa ma doara ochii, sa ma doara spatele, nu-mi pot face insemnari etc. Mi se pare incomod si parca, ciudat, mai putin palpitant sa citesc o carte in format electronic, dar asta-i doar parerea mea, poate altii se impaca mai bine cu astfel de carti.



Ader la tot ceea ce este scris de catre colega mea!!Cititul,lecturarea,ca modalitate de dezvoltare personala,din punct de vedere al limbajului,vocabularului,este una dintre pasiunile mele!Sa citesti o carte,un roman,rasfoindu-le fila cu fila,simtind mirosul de celuloza si cerneala de tipar,imi pare a fi un gest benfic omului,prin naturaletea si simplitatea lui!Se nasc altfel de senzatii,sentimente,aprecieri,legate de continutul cartilor respective,vibrezi alaturi de personajele romanului,traiesti altfel emotiile aduse de lecturarea placuta! Beletristica a ocupat si va ocupa, mereu ,un loc important in aria preocuparilor mele!!!
nu vb prostii,,oameni buni nu e bn sa cititi orice ca o sa fiti influentati cu starile persoanei respective pe care uni din voi nu o cunoasteti,,intaii vedeti cn a scris cartea ce a facut el in viata lui,,daca e vb de carti profesionale e cu totul altcva


Dragul meu nu-mi amintesc exact despre cine era vorba insa stiu cu siguranta ca unul dintre mari autori romani a murit beat - asta nu inseamna ca scrierile lor nu sunt de calitate [/quote]nu asta inseamna ca nu ai citit nimik din ce a scris daca nu i bsti numele si iar faci pe desteapta aiurea,,nu era vb de asta era vb despre cum gandea nu ca bea
zmeu
Postat pe 9 Ianuarie 2012 16:05
De la: RAINBOWLADY, la data 2012-01-09 15:58:37[quote name='zmeu' date='2012-01-09 15:49:40'


nu vb prostii,,oameni buni nu e bn sa cititi orice ca o sa fiti influentati cu starile persoanei respective pe care uni din voi nu o cunoasteti,,intaii vedeti cn a scris cartea ce a facut el in viata lui,,daca e vb de carti profesionale e cu totul altcva


Adica,de ce consideri ca vorbesc prostii??? Fiecare este liber sa citeasca ce anume doreste si ii place!!!Este adevarat,exista si literatura distructiva,dar aceasta nu intra in categoria agreata de mine!!Literatura clasica ma pasioneaza,la care adauga si genurile literare,ce tin de literatura neaosa,in special poezia!!!!![/quote]pai exact ce am spus,,,nu cititi orice cum zice nicoleta ca vb prostii
zmeu
Postat pe 9 Ianuarie 2012 16:06
[quote name='kudika_nikole' date='2012-01-09 16:01:23'Dragul meu nu-mi amintesc exact despre cine era vorba insa stiu cu siguranta ca unul dintre mari autori romani a murit beat - asta nu inseamna ca scrierile lor nu sunt de calitate [/quote]

Vorbesti de Marin Preda sau Marin Sorescu,,,,,,si mai sunt si altii,,,,daca urmaresti cursul vietii geniilor in literatura,ai sa constati ca toti erau dependenti de acest viciu!!
RAINBOWLADY
Postat pe 9 Ianuarie 2012 16:07
De la: RAINBOWLADY, la data 2012-01-09 16:07:53[quote name='kudika_nikole' date='2012-01-09 16:01:23'Dragul meu nu-mi amintesc exact despre cine era vorba insa stiu cu siguranta ca unul dintre mari autori romani a murit beat - asta nu inseamna ca scrierile lor nu sunt de calitate


Vorbesti de Marin Preda sau Marin Sorescu,,,,,,si mai sunt si altii,,,,daca urmaresti cursul vietii geniilor in literatura,ai sa constati ca toti erau dependenti de acest viciu!![/quote]normal multi au fost betivi dar eu nu vorbeam de asta
zmeu
Postat pe 9 Ianuarie 2012 16:09
De la: zmeu, la data 2012-01-09 16:06:47
De la: RAINBOWLADY, la data 2012-01-09 15:58:37[quote name='zmeu' date='2012-01-09 15:49:40'


nu vb prostii,,oameni buni nu e bn sa cititi orice ca o sa fiti influentati cu starile persoanei respective pe care uni din voi nu o cunoasteti,,intaii vedeti cn a scris cartea ce a facut el in viata lui,,daca e vb de carti profesionale e cu totul altcva


Adica,de ce consideri ca vorbesc prostii??? Fiecare este liber sa citeasca ce anume doreste si ii place!!!Este adevarat,exista si literatura distructiva,dar aceasta nu intra in categoria agreata de mine!!Literatura clasica ma pasioneaza,la care adauga si genurile literare,ce tin de literatura neaosa,in special poezia!!!!!
pai exact ce am spus,,,nu cititi orice cum zice nicoleta ca vb prostii[/quote]

Nu citesc orice,dimpotriva,citesc ceea ce imi place,ce cred si simt ca ma relaxeaza,ce imi imbogateste cultura generala si ce imi creeaza un confort spiritual!!Chiar si literatura religioasa imi place sa citesc,bine,aici fac referire la literatura crestina,marturisitoare a invataturilor lui Cristos!!!Literatura de buzunar citesc atunci cand ma aflu in mijloacele de transport in comun,chiar ma detaseaza de orice disconfort existent la acel moment!!!
RAINBOWLADY
Postat pe 9 Ianuarie 2012 16:12
De la: RAINBOWLADY, la data 2012-01-09 16:12:37
De la: zmeu, la data 2012-01-09 16:06:47
De la: RAINBOWLADY, la data 2012-01-09 15:58:37[quote name='zmeu' date='2012-01-09 15:49:40'


nu vb prostii,,oameni buni nu e bn sa cititi orice ca o sa fiti influentati cu starile persoanei respective pe care uni din voi nu o cunoasteti,,intaii vedeti cn a scris cartea ce a facut el in viata lui,,daca e vb de carti profesionale e cu totul altcva


Adica,de ce consideri ca vorbesc prostii??? Fiecare este liber sa citeasca ce anume doreste si ii place!!!Este adevarat,exista si literatura distructiva,dar aceasta nu intra in categoria agreata de mine!!Literatura clasica ma pasioneaza,la care adauga si genurile literare,ce tin de literatura neaosa,in special poezia!!!!!
pai exact ce am spus,,,nu cititi orice cum zice nicoleta ca vb prostii


Nu citesc orice,dimpotriva,citesc ceea ce imi place,ce cred si simt ca ma relaxeaza,ce imi imbogateste cultura generala si ce imi creeaza un confort spiritual!!Chiar si literatura religioasa imi place sa citesc,bine,aici fac referire la literatura crestina,marturisitoare a invataturilor lui Cristos!!!Literatura de buzunar citesc atunci cand ma aflu in mijloacele de transport in comun,chiar ma detaseaza de orice disconfort existent la acel moment!!![/quote]aoleuuuuuuuuuuuuuuu,,vorbeam de ce a zis nicoleta curcubeaico,,sa citeasca lumea orice
zmeu
Postat pe 9 Ianuarie 2012 16:16
De la: zmeu, la data 2012-01-09 16:09:49
De la: RAINBOWLADY, la data 2012-01-09 16:07:53[quote name='kudika_nikole' date='2012-01-09 16:01:23'Dragul meu nu-mi amintesc exact despre cine era vorba insa stiu cu siguranta ca unul dintre mari autori romani a murit beat - asta nu inseamna ca scrierile lor nu sunt de calitate


Vorbesti de Marin Preda sau Marin Sorescu,,,,,,si mai sunt si altii,,,,daca urmaresti cursul vietii geniilor in literatura,ai sa constati ca toti erau dependenti de acest viciu!!
normal multi au fost betivi dar eu nu vorbeam de asta [/quote]

Exact,asta vroiam sa accentuez,chiar daca a existat aceasta patima ,autorii au creat adevarate bijuterii literare,si aici nu fac referire numai la geniile autohtone,este valabil si pentru autorii literaturii universale!OPERE LITERARE DE MARE SPECTACULOZITATE SI CREATIVITATE,IMBOGATESC SUFLETELE CELOR DORITORI SA LE CITEASCA!
RAINBOWLADY
Postat pe 9 Ianuarie 2012 16:17
[quote name='zmeu' date='2012-01-09 16:16:10'

aoleuuuuuuuuuuuuuuu,,vorbeam de ce a zis nicoleta curcubeaico,,sa citeasca lumea orice[/quote]


Auoleeeeeeeeeeeeeeeeuuuuuuuuuuu,am inteles,Zmeu-le!!!!
RAINBOWLADY
Postat pe 9 Ianuarie 2012 16:19
Au innebunit fetele si acum vad ca e la moda sa citesti 50 shade sof Grey. nu am citit-o si cred ca nici nu ma bag la asa ceva.
kudika_17683
Postat pe 1 Noiembrie 2012 00:26
De la: kudika_17683, la data 2012-11-01 00:26:26Au innebunit fetele si acum vad ca e la moda sa citesti 50 shade sof Grey. nu am citit-o si cred ca nici nu ma bag la asa ceva.


Si ce daca e la moda? Eu merg pe principiul la pomul laudat sa nu te duci cu sacul. Sunt patita cu chestia asta, mi-am cumparat carti pentru ca au primit recenzii pozitive, si cand am inceput sa le citesc, erau plictisitoare si jenant de prost scrise.

Iar subiectul cartii de care vorbesti, mi se pare oribil, din cate am inteles e vorba de un profesor care-si seduce studenta, si practica cu ea jocuri sado-maso.

Nici nu intentionez sa arunc banii pe o carte cu asa porcarie de subiect.
kudika_10817
Postat pe 2 Noiembrie 2012 13:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sforait 29 De la: battleofwits 23 Februarie 2011 14:59
Ofera-i copilului tau o experienta de neuitat in vacanta de vara! 1 De la: kudika_10579 9 Iulie 2012 17:08
Ghid de emigrare 1 De la: Aurelian 7 Ianuarie 2010 16:57
Ati fost in Creta? 20 De la: bogdanm74 3 Iunie 2013 22:52
Cum se folosesc cremele de bronzat 9 De la: kudika340760 15 Decembrie 2010 16:27