Setari Cookie-uri

Rhodos -Grecia - o mare tzeapa!

dragi si dragele mele,de curand m'am intors din Grecia,vreau sa va spun ca pt mine..este cea mai tare tara,imi place la nebunie,nu se compara cu Romania noastra la nicio categorie,o zic cu un gust amar dar asa e..e superba,sunt locuri minunate,am zis ca e raiul pe pamant,deci superba,bineinteles ca trebuie sa stii unde sa mergi,si ce alegi,ca mai are si ea locuri mai putin frumoase..dar nu se compara...oameni sunt prietenosi,in magazine vanzatori iti multumesc si iti zambesc daca le cumperi si o vedere,pe cand in Romania,daca intri si nu cumperi nimic te mai si injura,da intradevar am auzit ca in Turcia,ca vad ca se fac comparatii aici..turcii iti pupa si picioarele numai ca sa mai vii la ei,dar nici Grecii nu se lasa mai prejos...eu am avut servicii super tari in insula Creta,ma intorc intr-o luna inapoi!!!m-am indragostit de Grecia!:)
mirela_akc
Postat pe 8 Septembrie 2008 19:43
iti recomand istanbul cu masa de revelion intr-o carciuma gasita intamplator.
cu cat sunt mai multi turci si mai putini turisti straini cu atat se vor purta mai bine cu voi
vremea poate fi excelenta ai ce vedea
apoi egiptul hurgada
apoi malta
daca ai bani africa de sud
o statiune la sud de durban
daca vrei sa fii uimita si sa afli ce inseamna civilizatia mergi in singapore
sahadrian_lazy
Postat pe 9 Septembrie 2008 16:09
Va recomand PLATAMONAS HOTEL KRONOS este super....... super am fost nu se compara cu nimic din Romania.
fiorelo_lazy
Postat pe 10 Septembrie 2008 21:04
Fiorelo, te rog, da-ne mai multe detalii despre acest hotel . Eu am intrat pe trip advisor si turistii care au fost acolo nu au o parere foarte buna despre el...As vrea sa aflu mai multe de la tine!
Gaby211081_lazy
Postat pe 11 Septembrie 2008 15:53
De la: unama, la data 2008-07-07 14:08:47M-am intros saptamana trecuta din Rhodos. Am fost cazati -eu si cu sotul meu - la un hotel de patru stele din Ialissos. Ma rog, ideea e ca anul trecut am fost in Egipt, in hurghada, tot la un hotel de patru stele unde a fost superb. Adica un all inclusive cu ABSOLUT totul inclus. Gramezi de mancare, barul deschis tot timpul...etc. Ei bine, la hotelul asta pana si apa se platea, barurile se inchideau la 10, 11, chelnerii nu te anuntau ce e si ce nu e inclus, daca ratai ora mesei flamanzeai pana a doua zi ca sa nu mai zic ca pana si oferta gastronomica era cam subti...adica numai paste si peste...
Probabil data viitoare o sa aleg Turcia...sau nu o sa mai dau atatia bani pe all incluiveuri la patru stele.



NU CRED ASA CEVA E INADMISIBIL DAR E POSIBIL DE ACEEA E ACEST SITE CA SA NE DAM SEAMA DE CE E MAI RAU RASPUNDE CE TE-A NEMULTUMIT,.
fiorelo_lazy
Postat pe 13 Septembrie 2008 19:30
De la: moldavian_d, la data 2008-08-20 12:56:12Buna ziua la toata lumea.....total opus caut eu...vacanta in India...are cine va idee??Multumesc

Daca este sa mergi intr-un singur oras,poti s-o faci pe cont propriu.Daca vrei sa vezi mai mult,si te duci pentru prima data cred ca si o agentie este buna
Eu as merge la Goa si la Bangalore...
Lizy_lazy
Postat pe 22 Septembrie 2008 11:26
Daca vrei sa vezi ceva cu adevarat deosebit,nu mai alege tari de genul Egipt,Turcia,Grecia...un unele parti chiar si Bulgaria...pentru tine ca turist...e ok sa le vezi o data.Gandeste-te la oamenii de acolo in primul rand ca sa iti dai seama de civilizatie.Ti-as sugera Croatia(am fost in vara anului acestuia)este grozava.Noi am stat intr-o vila de 3 stele...chiar nu ne-a trebuit piscina sau un complex hotelier extravagant.Vila era dotata cu aer conditionat,avea bucatarie proprie,frigider,aragaz...cu absolut tot ce iti trebuiau,incepand cu oale,tigai si terminand cu tacamuri,servetele.Cat despre Croatia,este ceva minunat,deosebit...nu degeaba a fost numita destinatia anului 2007.Am facut o gramada de poze ...daca vrei,cu mare drag ti le trimit.Poti alege Anglia,Portugalia,Finlanda,Olanda,Norvegia(absolut superbe).
Toate cele bune,
Andreea
puk_puk_lazy
Postat pe 30 Septembrie 2008 21:35
De la: , la data 2008-09-06 11:42:43Coasta de Azur...visul meu...poti sa imi dai mai multe detalii...te invidiez deja...

Este posibil. Am fost pe cont propiu la Frejus intre Saint-Tropez (30km) si Cannes (20km), cu cazare la Etap Hotel (cam 50 euro camera in sezon), cu rezervare (pe site-ul lor) din timp . Etap Hotel nu este hotel de lux, dar e curat are un pat mare si unul mai mic, suprapus, pentru copil, baie la camera, tv posturi franceze, aer conditionat si principala calitate pretul, mult mai mic decat ce se practica in zona. Coasta este SUPERBA din toate punctele de vedere, peisaj, statiuni, marea, plajele, incat nu stiam ce sa facem mai repede sa vizitam sau sa ne bronzam. Le-am imbinat si a fost excelent. Din pacate n-am stat decat 10 zile. Era sa uit, mancare este pentru toate buzunarele si gusturile inclusiv in Carrefour (cam in toate statiunile). MERITA !
ovidiulepadatu
Postat pe 10 Octombrie 2008 10:42
nici nu stiu cum sa incep...exista mai multe tipuri de "turismuri" in lume. aproape, fiecare tzara cu specificul ei. ma refer la partea de organizare. este minunat ca in sfarsot romanii au inceput sa iasa, sa vada lumea... e adevarat, vad ca majoritatea se limiteaza la locurile apropiate Romaniei, insa si asa e bine. am observat ca tendintza mare este sa se puna accent tot pe dragile noastre "romanisme": mancare, bautura, etc. de ce nu ati prefera sa mancati CE VRETI VOI, nu ce vor ei? sa v surprindeti in fiecare zi ceva nou, sau local, de ce nu?
daca priviti harta Mediteranei si analizati cu atentie locatia Rhodos-ului, veti intelege imediat unde si de ce bate vantul.
Iarna este unul din cele mai triste locuri. Desi, ptr amatorii de bacovisme, ar fi poate interesant...
Am fost in Rhodos cu o nava de pasageri, acum cativa ani buni. Mentionez ca in copilarie am fost impresionat de acel film: Colosul din Rhodos. Toate acele ruine, incarcate de istorie, m-au impresionat teribil. Prin pozitia ei strategica, Rhodos-ul a fost punct de interes ptr marile puteri ale lumii. Era un furnicar teribil de oameni, de toate natiile. Amestecul de culturi este este vizibil pana si azi, ptr un ochi avizat.Daca vreti sa va distrati noaptea, cautati cluburile "Scandinavian".
Consider ca cel putin odata in viatza merita vizitat Rhodosul, si nu neaparat ptr mancare :).
nicksone
Postat pe 10 Ianuarie 2009 12:47
Daca imi permiteti, inca o opinie. POate ca niciunui alt domeniu nu i se potriveste mai bine sintagma: marile dezamagiri vin in urma asteptarilor nerealiste. asa ca, inainte de a pleca in vacantze, e bine sa va informati cat mai mult si, atentie, sa raportati la ceea ce doriti sa vedeti sau sa gasiti.
Cineva mai sus spunea de civilizatia Singapore-ului. Sa inteleg ca iti plac civilizatii deveniti peste noapte? Este o civilizare fortata acolo, din interese pur economice. E adevarat ca am fost ff placut surprins vazand cum in trenul acela de suprafatza tinerii stateau inclusiv pe jos (atat era de curat...) si citeau. M-am gandit la ai nostri... Mare diferentza.
Daca e vreun topic despre Singapore, sa imi spuneti. Am multe de spus ;).
nicksone
Postat pe 10 Ianuarie 2009 12:57
Gaby211081_lazy
Postat pe 12 Ianuarie 2009 10:30
Cum se numeste Hotelul la care ai fost cazata in Hurghada , pentru ca spui ca mancarea acolo a fost foarte buna? Eu m-am intors acum 2 luni din aceasta calatorie si la hotelul unde am fost cazata - SUNRISE MAMLOUK HOTEL 5*****, all inclusive,cazarea f.buna, curatenie, locatia ireprosabila, dar mancarea a fost sub orice critica: nu erau suficiente sortimente, putine fructe, produsele de cofetarie nu erau deloc gustoase si atragatoare, branzeturi si mezeluri in cantitati f.mici si doar cca 3 sortimente pe care ti le felia doar la cerere, nu a fost sunca deloc, nu au existat creme de branza. Desi erai in tara pestelui, cu Marea Rosie alaturi, pestele era zilnic, dar era f.gras si fiert cu un sos deloc apetisant, iar la gratar a fost de 2 ori in 7 zile.In Antalya este superb din toate punctele de vedere. Am fost la resortul hotelier "Cornelia de Lux" si la "Adam & Eve", all inclusive si totul la SUPERLATIV!! Turcii stiu sa faca turism!
marlmbi
Postat pe 8 Februarie 2009 18:17
dupa o excursie in jurul lumii iti mai recomand si rio de janeiro,si sydney.
la rio e super si mancarea
pentru imagini dar nu si pentru mancare vezi noua zeelanda
pentru cumparaturi hong kong
pentru liniste si calm santiago chile si helsinki
depinde ce doresti
pentru sex nu uita romania
succes
sahadrian_lazy
Postat pe 9 Februarie 2009 15:59
Inseamna la ei o fi ajuns mai repede criza .
Important este daca v-a placut ce ati vizitat , restul nu mai conteaza .

oltenacu_georgeta
Postat pe 22 Aprilie 2009 11:27
m-am intors de o saptamina din rhodos -mare blue cosmopolitan-ixia.hotelul e ok, masa ok, piscina de la hotel buna,plaja cam naspa,cu pietre ,valuri aproape tot sejurul+un vinticel care te sicie cit e ziua de lunga.
titzian
Postat pe 17 Iulie 2009 22:51
Ceau,imi pare rau ca nu v-am cunoscut mai devreme,aseara am venit din Rhodos(locuiesc in Germania de 11 ani)si cam ce vad ca scrie pe pagina asta ma ingrozeste,dar stiti cum e cu romanul,hahahaha trebuie sa comentez si gata si mai am si pretentia sa platesc putin dar sa primesc mult,nu ca nu ar fi si cu meamtul la fel,dar eu spun clar ce e paradisul pe pamant si in 11 ani de cand sunt in Germania am colindat,sigur Turcia,Egipt e super dar esti inchis in perimetrul hotelului ca in puscarie,si mai risti ca la aeroport sa te aresteze ca ai o piatra in buzunar si apartine patrimoniului national,pt mine asta nu e ok
Deci concluzia mea este,superrrrrrrrrrrrrrrrrr,cel putin eu,sotia,si fetita mea am avut un concediu superb,dar am platit pentru asta,si teapa e atunci cand vrei sa tragi teapa deci fiti oameni buni constienti ca daca vrei sa primesti ceva trebuie sa platesti asa ca nu va mai plangeti.

Bogdan_Roos
Postat pe 24 August 2009 12:22
Grecia... brrr... cand aud lumea pe aici inebunita dupa "frumusetea" insulelor grecesti... Imi pare rau sa va dezamagesc, dar... Grecia... in afara de pietre si vant.. nimic! A... Meditereana... norocul lor! Altceva... nimic! Din pacate, este una dintre putinele destinatii apropiate si relativ ieftine... altfel... nu face nici cat o ceapa degerata! Spania, Italia chiar si Muntenegru sau Croatia ca sa nu mai vorbim de tarile din Orientul Apropiat, Mediu sau Indepartat... de insulele din Pacific sau Caraibe... sau de tarile nordice... Dar... cine se arunca la "all inclusive".. trebuie sa se mai si gandeasca ca acele preturi fabulos de ieftine... trebuie sa aiba si o acoperire! nu se poate ca platind mai nimic sa ai si mult si bun!
omnismares
Postat pe 23 Octombrie 2009 02:57
De la: omnismares, la data 2009-10-23 02:57:09Grecia... brrr... cand aud lumea pe aici inebunita dupa "frumusetea" insulelor grecesti... Imi pare rau sa va dezamagesc, dar... Grecia... in afara de pietre si vant.. nimic! A... Meditereana... norocul lor! Altceva... nimic! Din pacate, este una dintre putinele destinatii apropiate si relativ ieftine... altfel... nu face nici cat o ceapa degerata! Spania, Italia chiar si Muntenegru sau Croatia ca sa nu mai vorbim de tarile din Orientul Apropiat, Mediu sau Indepartat... de insulele din Pacific sau Caraibe... sau de tarile nordice... Dar... cine se arunca la "all inclusive".. trebuie sa se mai si gandeasca ca acele preturi fabulos de ieftine... trebuie sa aiba si o acoperire! nu se poate ca platind mai nimic sa ai si mult si bun!


mai forumistule, tu vezi ce ineptii scrii? ce dracu ai vzt tu din grecia ca sa generalizezi? chiar nu e nimic in afara de pietre si vant? de civilizatie si istorie ai auzit la viata ta? de rezervatii naturale protejate? ai facut un traseu de munte in grecia ca sa vorbesti? ceva scufundari? si chiar n-ai gasit un loc fara vant in toata grecia? de golfurile linistite din creta ce zici? ai fost in gramvoussa sau in hrissi?

am vzt destul din bazinul mediteraneean, inclusiv sudul frantei (pe care vad ca nu-l mentionezi) si iti zic ceva: fiecare loc cu farmecul sau, fiecare loc are frumusetea sa. personal sunt mare fan croatia, dar asta nu inseamna sa neg frumusetile greciei.nu mai generaliza experienta personala, e o mare prostie.

a, si topicul asta era despre rhodos. care este contributia ta la el? sa te dai mare ca (poate) ai vzt si altele? stai calm, multi au vzt destule locuri din lumea asta dar discuta despre ele in topicul potrivit. cu un singur lucru sunt de acord cu tine, cel legat de all inclusive.
Shoarezu
Postat pe 23 Octombrie 2009 17:27
Salutare! am trait aceeasi experienta in alta tara,dar asta nu inseamna ca restul tarii,sau a inslei(in cazul tau) sant la fel!! Sant rezident de 5ani in RODOS si am vazut si vizitat tot ce este posibil si credeti-ma!!!........merita vizitata insula...doar sa fiti bine informati!! DORITI UN SFAT SAU SA INCHIRIATI O MASINA ??? !!!!!CU PRETURI ACCESIBILE,FULL INSURANCE??? VA ROG CONTACTATI-MA.........maryo.badboy@yahoo.com
maryo_badboy
Postat pe 6 Februarie 2010 19:30
salut!in caz de iti doresti sa inchiriezi o masina in RODOS! CONTACTEAZA-MA
maryo_badboy
Postat pe 6 Februarie 2010 19:51
Buna si eu am fost in Rhodos , am stat la Calypso 4****la all inclusive, dar nu am dus lipsa absolut de nimic!
http://www.calypsohotel.gr/calypso/index.asp
In Hurgada am stat la Hotel Sea Gull 4**** tot all inclusive. a fost ireprosabil!
http://www.youtube.com/watch?v=SJB72nSdw2Y
http://www.tripadvisor.com/PhotoProviderWindow?geo=297549&detail=302797&fromServlet=Hotel_Review&Action=Text_Photos

Daca esti interesata de calatorii, alege din 10.00 de destinatii de vacante si peste 90.000 de hoteluri in toata lumea.
ex. Croatia 7 nopti hotel 3*** demi-pensiune, total 35 EUR (18-25 mai 2010).
www.kas-afaceri.ro
Scrie-mi parerea ta pe kastimisoara@yahoo.com
Daca vrei poti fi chiar distribuitor de vacante. Scrie-mi daca esti interesat/a.
Kasza Sandor
0723653093
kas_lazy
Postat pe 10 Februarie 2010 08:45
gasiti peste 10.000 de destinatii de vacante si peste 90.000 de hoteluri afiliate, in cea mai mare retea de vacante din Europa.
Preturi de prima mana.
www.kas-afaceri.ro
Orice cumparati, aveti din partea mea ca BONUS o cazare gratuita la Hotel Regency Club Tenerife 3***, timp de 7 nopti/apartamente de 2 camere sau studiouri.
detalii BONUS http://www.kas-afaceri.ro/?go=compania,stiri&id=44
kastimisoara@yahoo.com
Kasza Sandor
0723653093
kas_lazy
Postat pe 10 Februarie 2010 08:48
Am achizitionat prin intermediul Christian Tour, in data de 26.01.2010, un pachet pentru Grecia, hotelul Mare Blu Beach – individual. Din multitudinea de oferte, am ales-o pe aceasta, deoarece, conform reclamei agentiei si a informatiilor furnizate de angajatii acesteia, hotelul era situat pe malul marii.
Am ajuns la destinatie in data de 12.06.2010, unde am fost intimpinati de o domnisoara pe numele sau Monica, reprezentanta agentiei Meli Tours, care, fara explicatii, ne-a aratat hotelul unde urma sa fim gazduiti, unul situat la 400 metri de plaja, nicidecum asa cum era mentionat in reclama. In realitate, hotelul mentionat avea doua locatii, una la casute, pe plaja, acolo unde optasem si noi, avand in vedere ca avem copii mici si doream sa stam intr-un hotel pe plaja, cat mai aproape de malul marii, si o alta locatie, situata, asa cum am mentionat, la aproximativ 400 metri de plaja.
Conditiile din acest hotel sunt greu de explicat in cuvinte. Astfel, in camera unde stateam, nu functiona aerul conditionat, motiv pentru care, dupa lungi parlamentari, am fost mutat intr-o alta camera, dupa 3 zile.
Baia acestor camera nu avea aerisire, motiv pentru care va puteti imagina (sau poate ca nu), cum era inauntru, dupa ce faceai baie. Usile aveau balamalele ruginite, mirosea a mucegai, iar prosoapele si asternuturile au fost schimbate abia dupa 3 zile, dupa ce ne-am revoltat toti cei care locuiam in acest hotel. Stiti ce explicatii deosebite ne-a furnizat domnisoara Monica, reprezentanta Meli Tours?? Ne-a spus ca asternuturile si prosoapele se schimba o data pe saptamana !!!
Mancarea la acest hotel a fost sub orice critica, in fiecare dimineata primind doar cascaval si un fel de sunca. Personalul hotelului era rece si nu discuta cu nimeni, iar orice sesizare ramanea fara raspuns.
In seara zilei de 18.06.2010, a plouat in zona Halkidiki, iar la hotelul Mare Blu Beach, in camera unde stateam noi, precum si in alte camere, a intrat apa, fiind efectiv inundati. Am filmat modul in care se prezenta camera, precum si faptul ca nimeni din partea hotelului nu ne-a ajutat sa scoatem apa afara din camera, desi discutasem si cu ei si cu reprezentanta Meli Tours.
Am insistat pe langa reprezentanta Meli Tours, sa ne puna la dispozitie hartie pentru a redacta reclamatiile pe loc, dar aceasta a refuzat in mod sistematic, indrumandu-ne sa ne adresam Christian Tour, dupa ce ajungem acasa.
Excursiile organizate de aceasta domnisoara s-au desfasurat cu un autocar din anii 1980, care era cel mai vechi si prost din toata zona. Celelalte grupuri au mers cu autocare supraetajate, al caror motor nu se opera deloc, pentru a pastra racoare in interior. In schimb, acest autocar, ,,al romanilor”, era tras mereu in soare, cu motorul oprit, probabil pentru a nu consuma motorina, dar 15-20 de minute dup ace te urcai in autocar era ca la sauna. Atunci cand am sesizat acest aspect, mi s-a raspuns, de catre reprezentanta Meli Tours, ca sunt cam pretentios !!??
Normal ca eram pretentios, doream sa fiu respectat ca roman, ca om si ca platitor de bilet. Nu primisem nimic gratis, nu ceream decat conditii decente.


CONCLUZIILE PERSONALE SUNT URMATOARELE :

EVITATI GRECIA SI IN SPECIAL REGIUNEA HALKIDIKI, ESTE O ,,ROMANIE” CAREIA I SE FACE RECLAMA PUTERNICA.
GRECII SUNT TUPEISTI SI OBRAZNICI, IAR CONDITIILE DE CAZARE SUNT SUB ORICE CRITICA.
AVETI MARE GRIJA LA EXCURSIILE ORGANIZATE DE REPREZENTANTII AGENTIILOR ROMANESTI SAU STRAINE !!! DE REGULA SUNT TEPE MARI.
ACESTIA TE CONDUC UNDE VOR EI, UNDE PRETURILE SUNT MARI, PRODUSELE SCUMPE, ORICE NEGOCIERE ESTE IMPOSIBILA, IAR CONDITIILE DE TRANSPORT SUNT CELE DIN ANII 1980 !!
ovidiuc70
Postat pe 22 Iunie 2010 22:52
Da,asa zic si eu,nu mergi acolo ca sa mananci neaparat,bine nici sa nu faci foamea.Iubesc Grecia pt oameni,si pt ca totul e natural,si sunt f multe vestigii istorice de vazut.Bine,pt cine merge in vacanta sa stea la piscina si sa manance non-stop e altceva..
Leila_Leyla_1
Postat pe 5 Mai 2013 15:43
Am fost si eu in Creta,si am fost f multumita,gasesti de toate,cluburi,taverne cu diferite specialitati,mai ales peste si fructe de mare.Daca nu gasiti din prima plaja cu nisip fin,trebuie cautat putin,ca se gasesc de toate.In Chania,Creta este super...ff frumos,dar nici la Agio Nikolaos nu-i rau.Malia este pt party animals,dar nici Hersonissos nu se lasa mai prejos.Raport pre/calitatate f bun.Intentionez sa revin in Creta,dar anul acesta voi merge probabil in Rhodos
Leila_Leyla_1
Postat pe 5 Mai 2013 15:52
daca te-ai dus cu foametea dupa tine normal ca niciodata Grecia = Turcia....pfff...!
George_Neagu_1
Postat pe 10 Mai 2014 10:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
care agentie nde turism romaneasca credeti ca e no1?? 32 De la: medlink57 8 Octombrie 2014 13:28
Super vacanta in Turcia cu plecare din Galati! 2 De la: lazy002062 6 Aprilie 2010 16:33
Doar cainii dorm mai ieftin decat cu iHotele.ro 1 De la: VioOlteanu 28 Octombrie 2009 23:33
vacanta turcia 3 De la: andra1188 27 Iunie 2011 11:05
Vand urgent 2 bilete turcia kusadasi hotel 4* vera santa maria allinclusive 2 De la: Kittty_kat 30 Iulie 2010 15:36