Setari Cookie-uri

Insulele Capului Verde

A fost cineva in Insulele Capului Verde?
Este nevoie de viza?Cum se obtine?daca se merge pe cont propriu ce ruta e cea mai buna?
Lizy_lazy
Postat pe 25 August 2008 11:52
Si pentru mine este o reala provocare destinatie asta Numai cum suna cand pronunti: Insulele Capului Verde. Mi se pare incredibil de excentric!?! Nu vrei sa mergem impreuna?
milvia21
Postat pe 26 August 2008 12:51
dupa denumire pare ...foarte interesant
cristinutzaanne
Postat pe 26 August 2008 18:46
Am cautat ceva pe internet, dar nu sint multumita. Mai incerc.
Sint undeva dea lungul costei Senegalului, la nu stiu citi km de Madeira, de Las Palmas. Si parca se vb portugheza.
Mai caut informatii
Lizy_lazy
Postat pe 27 August 2008 11:39
De la: cristinutzaanne, la data 2008-08-26 18:46:13dupa denumire pare ...foarte interesant

Si foarte exotic...
Lizy_lazy
Postat pe 27 August 2008 11:40
http://www.ambition.ro/concurs/profil.php?id=688
scrie lupascu in casuta de cautare si ai sansa sa castigi omasina toyota

Postat pe 10 Noiembrie 2008 12:24
A fost in primavara lui 2008 un prieten de-al meu, Miki. Daca vrei, scrie-i si-ti poate da amanunte. Drum bun. E-mailul sau :nicolae _tomescu@yahoo.com
parvulescu_dan
Postat pe 14 Noiembrie 2008 09:19
De la: parvulescu_dan, la data 2008-11-14 09:19:39A fost in primavara lui 2008 un prieten de-al meu, Miki. Daca vrei, scrie-i si-ti poate da amanunte. Drum bun. E-mailul sau :nicolae _tomescu@yahoo.com

Multumesc
Lizy_lazy
Postat pe 17 Noiembrie 2008 12:34
in Insulele Capului Verde se poate merge fara viza,viza se obtine direct pe aeroport la intrarea in tara,si costa 20 euro
treker
Postat pe 18 Noiembrie 2008 18:09
sunt nou pe forumul acesta, desi site-ul il vizitez des. desi cañatoresc ff mult, poate prea mult, de putine ori am vb despre locurile prin care am trecut...
chiar si acum, va scriu din Buenos Aires...
am fost de cateva ori in Insulele Capului Verde. este o tzara , dupa cum probabil stiti deja, constituita din insule vulcanice, descoperite de Bartolomeu Diaz. erau niste insule pustii, la vremea acea. Portugalia a decis sa le populeze cu sclavii eliberati si femei din inchisorile portugheze... astfel, din mixtura acestora, a rezultat poporul caboverdean...
acestia acopera toata paleta de nuante intre alb si negru. fizionomia adce mai mult a negri, insa culoarea pielii este ff deschisa la multi dintre ei.
in timp, portughezii, care stim ce prapad au facut prin brazilia, i-au educat pe localnici sa fie ff supusi, mai ales femeile...
azi, cand un alb trece pe strada, pur si simplu se dau la o parte. inca mai au teama si respectul fatza de alb...
off, deja am intrat in prea multe amanunte...
dar, ca turist, banuiesc ca asta va intereseaza, ar fi bine sa stiti ca o singura insula este dotata cu verdeata. restul, sunt numai pietre, rosii. iti sa senzatia, cumva, de Marte :).
caìtala este la Praia, care e si cea mai aproape de continent. de aici si influenta negativa asupra populatiri bastinase.
insa, daca mergem in Mindelo, in Ilha do Fogo, care este si fosta capitala, veti putea intalni populatia mai putin mixata cu africanii. acolo, sunt adevaratii caboverdeni.. indragostiti de muzica lor (cautati Gil and the Perfects...), de dansul lor, de... mai bine ma opresc...
in centrul Mindelo-ului este un hotel foarte frumos, curat, elegant. sunt multe cluburi, discoteci, aproape in fiecare zi e sarbatoare acolo.
surpriza mare a fost cand, intr-o zi, am vrut sa vad si partea cealalta, opusa, a insulei... am mers cca 2 ore cu masina, printr-un relief saracaios, rosiatic, fara nici un pom sau iarba... deja ma gandeam ca am facut o greseala :). ahh, am uitat sa va spun ca in jurul insulelor sunt adancimi de peste 3000 de metri si e plin de rechini. bun, deodata am cazut cladiri, nu foarte mari, si un sistem de diguri foarte inteligent creat, ca sa nu permita rechinilor sa ajunga la mal. mi s-a spus ca a fost construita acea, sa zicem, statiune, de catre portighezi, ptr vacantze...
sper sa va trezit macar interesul si ptr orice alte detalii, va stau la dispozitie

nicksone
Postat pe 3 Decembrie 2008 03:38
Wow!
Spune-mi te rog,gucinroster, din Romania cum ajung mai bine in Insule? Prin Africa sau prin Spania? Care ar fi ruta?
Lizy_lazy
Postat pe 3 Decembrie 2008 07:58
cel mai convenabil, si aici tin cont oin special de securitatea ta, este sa ajungi in insule via Lisabona. Desi e tara independenta, tot portughezii fac cartile acolo. Evita pe cat posibil continentul african, in special acea zona, adica west. sunt turbulente teribile acolo... De asemenea poti ajunge si via Madrid, in Praia. Din Praia, poti lua feribotul catre oricare alte insule. Am vb mult de Mindelo ptr ca m-am simtit f bine acolo (ptr detalii, imi poti scrie la gucinroster@gmail.com). Dar, am auzit ca si insula cu verdeata, este deosebita.
cand chiar te vei hotari sa mergi acolo, in privat, iti voi da mai multe detalii. cred ca esti de acord ca fiecare loc din lumea asta are cel putin doua fetze... mereu am dorit dsa le cunoc pe amandoua, tocmai ca sa fiu sigur ca am vazut tot.
nicksone
Postat pe 3 Decembrie 2008 15:48
Multumesc, am sa tin minte.
Lizy_lazy
Postat pe 9 Decembrie 2008 22:29
am fost eu, dar iti recomand insulele canare daca tot te duci in partea aia
scaltro_vip
Postat pe 14 Decembrie 2009 02:16
ia cauta Lanzarote e una din insulele canare , e foarte tare acolo, iti trebuie viza pt Cape verde
scaltro_vip
Postat pe 14 Decembrie 2009 02:38
Multumesc pentru informatii.
Lizy_lazy
Postat pe 27 Ianuarie 2010 12:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Destinatii pentru luna de miere 17 De la: carla_cra 2 Iulie 2014 00:26
castelele din valea loarei 6 De la: lazy001123 27 Septembrie 2009 23:17
APARAT ROWENTA***ondulare si uscare rapida.130neg. 1 De la: blonda_dld 9 Februarie 2012 15:37
bilete de avion 13 De la: maria_iv 20 Martie 2012 14:47
Minunata vacanta in Tenerife... 20 De la: horatiu_tra 31 Martie 2010 21:49