Setari Cookie-uri

Republica Dominicana - Punta Cana

Salut, deoarece o sa plec in luna de miere in Republica Dominicana as dorii sa aflu parerea celor care au fost acolo, cateva sfaturi utile poate :) in rest va doresc numai vacate placute prin tara sau prin lume
dodyory
Postat pe 30 Martie 2009 16:49
Bravoooo....ai facut alegerea buna.Eu abia m-am intors de acolo si pot spune ca e superb.Am stat la 4 stele,all inclusive, la Caribe Club Princess.Sper ca si voi a-ti luat all inclusive,caci se merita din plin, ai acces la toate restaurantele din complex, la creperie, adica o terasa cu clatite de toate genurile dulci sau sarate, milkshake, banana split si inghetata si bineinteles suc,sampanie,bere si ce mai vrei.In camera frigiderul este umplut zilnic cu apa si sucuri iar la restaurante ai zeci de feluri de mancaruri,de tot felul de carnuri ,peste fructe de mare,dietetice,gratar,legume,salate ,multe multe tipuri de dulciuri,tot felul de fructe unde predomina pepenele rosu,ananasul,papaya,mango,pepenele galben,bananele.....plus ca poti cere orice coktail vrei,ai acces gratuit la orice bar si terasa din complex, doar anumite tipuri de wiskey se platesc,insa te anunta dinainte...in rest totul free.Inca si pe plaja mai ofera pizza,spectacolele sunt gratuite seara de seara si cafeaua,cappucino,ciocolata calda.....acces liber.Sper sa va bucurati din plin de vacanta,eu una nu am simtit cand au trecut 2 saptamani,oricum am venit...'neagra' de bronz.Imi spui si mie cat ai platit? plecati din Romania?Intreb asta pt ca eu am plecat de la Manchester din Anglia.Poti sa imi spui in private daca vrei.Merci mult.
lory_baby
Postat pe 14 Aprilie 2009 13:03
Am fost in Republica Dominicana in La Romana, Insula Catalina, Santo Domingo. Este foarte frumos.
Daca ai posibilitatea si vrei sa te mai duci si pe alte insule iti recomand Saint Marteen.
Este un adevarat paradis fiscal acolo.
muresan98
Postat pe 14 Aprilie 2009 13:44
Buna,
Mercic pentru raspuns, noi mergem la 5*+ Hotel Melia in Bavaro, sejurul l-am cumparat din Madrid iar pentru 2 persoane 8 zile All inclusive am platit 2.000 eur. abia asteptam sa mergem. Vroiam sa te intreb daca imi recomanzi sa fac excursii prin dominicana :) Inrest sa auzim numai de bine
dodyory
Postat pe 16 Aprilie 2009 10:30
Da am fost si eu in Rep.Dominicana din 29.05-05.06.2009 si anume in Punta Cana. E super merita.Dar sa nu mergeti prin agentie de la noi ca te usca. Noi am mers prin agentie spaniola si a fost chiar ieftin biletul, am procurat biletele si am facut plata prin internet.
fanetrans
Postat pe 30 Iunie 2009 16:07
Este umiditate foarte mare, este foarte cald. Totul e superb si e perfect. Vacanta placuta!
adriana_lupu64
Postat pe 4 Ianuarie 2010 09:59
Buna,

Nu stiu daca e prea tarziu sau nu, dar totusi o sa pun acest post, macar pentru alti eventuali amatori.
Noi am fost la Melia Caribe Tropical in Punta Cana din 15 pana pe 21 noiembrie, tot in luna de miere, tot din Madrid :). Resortul este ok, nu am avut probleme deosebite. Un sfat: scrie-le direct lor si spune-le ca esti in luna de miere. Noi n-am facut asta si ne-am trezit intr-o camera cu 2 paturi:). Am spus la receptie si ne-au mutat, dar numai a doua zi. O sa incerce sa va vanda pachetul de Royal Service; noi nu l-am luat, ne-ar fi costat cam 900 de dolari in plus si ni s-a parut prea mult pentru diferentele oferite. In rest, totul ok. Camerele in regula, spatioase, multe restaurante, mancarea f buna. Recomand pe cel japonez in particular, mai ales ca o sa aveti ocazia sa socializati si cu altii. All inclusive-ul este foarte ok, in sensul ca nu mai platesti absolut nimic dpdv mancare si bautura. Ai acces la toate barurile si restaurantele din resort, te costa doar eventualele bacsisuri.
In rest... despre republica Dominicana ce sa-ti spun? Pe langa turism infloresc toti. Preturile sunt mult umflate, totul se negociaza. Luati-va lotiune de plaja de-acasa, noua ne-a cerut 28$ pe un spray Niveea, la o casutza pe plaja:). Merita sa cheltuiti pe suveniruri si excursii (destul de costisitoare de altfel). Documentati-va bine care este paritatea dolar american - dolar dominican, fiecare aplica ce-i place pe-acolo.
In rest... plaje frumoase, apa calda... a si plouat destul de mult, ceea ce desi nu a fost placut, a mai racorit putin atmosfera. Oricum aerul este foarte umed, noi ne uscam costumele de baie cu foehn-ul :).
Cam asta imi vine in minte momentan... Daca mai ai intrebari, spune, iti raspund cu placere.
onilaiepurila
Postat pe 4 Ianuarie 2010 15:22
Buna! Numele meu este Irina,si sunt interesata sa ajung si eu in Republica Dominicana in luna de miere.Eu si sotul meu ne gandisem la Punta Cana,dar nu am reusit inca sa aflam cum este vremea acolo in luna iulie.Pe net nu am gasit nicio oferta pentru iulie 2010 si nu stim dak este din cauza vremii(ca este in sezonul ploios) sau este inca prea devreme...?
Mersi! :)
lazy001665
Postat pe 11 Ianuarie 2010 14:18
Este inca prea devreme pentru oferte pentru luna iulie. Cele mai "indepartate" oferte le-am gasit pentru aprilie deocamdata. Dar trebuie sa monitorizezi in continuare, ca o sa apara. Iulie nu e considerat varf de sezon, dar vremea este ok. Oficial,cam ala este inceputul sezonului uraganelor, dar de obicei varful acestuia in Punta Cana este in lunile august-octombrie. Am prieteni care au fost acolo in iunie si au avut vremea foarte buna, dar de iulie... tre sa citesti tu si in functie de ce gasesti pe net o sa decizi dc e vremea de vina sau nu :). Uite cateva linkuri utile:
http://www.tripadvisor.com/Travel-g147293-s208/Punta-Cana:Dominican-Republic:Weather.And.When.To.Go.html

http://www.puntacana-travelguide.com/PuntaCanaWeather.html

http://www.holiday-weather.com/punta_cana/index.html#weather-overview

Una peste alta, parerea mea este ca e in regula sa mergi in iulie. O sa ai si ceva ploaie, dar crede-ma, e mai bine asa, ca altfel e foarte cald.

Succes!
onilaiepurila
Postat pe 12 Ianuarie 2010 15:53
sal!

pana luni seara ai ofera speciala de la thomas cook! eu cred ca am sa aleg bavaro...900 lire avion +14 zile din data de 14 iulie..
cred ca e cel mai rezonabil pret! in rest din bucuresti avioane f scumpe in general 1200-1300 e/persoana . sejururi ca in mexic 5-600 e/14 zile 4 stele all inc. bafta
lazy001685
Postat pe 15 Ianuarie 2010 10:37
vezi mes de mai jos!
lazy001685
Postat pe 15 Ianuarie 2010 10:38
Buna!
Si pe noi ne intereseaza un sejur in Republica Dominicana, tot undeva in iulie. Cei care ati cumparat excursia din afara - cum ati procedat? Noi am gasit ceva destul de convenabil pe travelrepublic.uk. Pe site-ul spaniol muchoviaje nu sunt inca oferte pentru iulie, au fost fff convenabile in ianuarie. De pe Thomas cook nu poti cumpara din Romania (scrie pe site). Ce alte surse mai aveti?
Multumesc!
Irina111_lazy
Postat pe 16 Ianuarie 2010 15:54
foarte frumos...am fost si eu!
carla_cra
Postat pe 31 Martie 2010 21:50
Pt lazy001685: daca citesti acest mesaj te rog raspunde mi pe privat .. vreau detalii despre excursia in Punta Cana daca pana la urma ai akles thomas cook... toate cele bune
rivari_santorini
Postat pe 29 Iulie 2010 18:47
buna, v-as ruga sa imi dat si mie agentii de turism de afara pt a-mi rezerva luna de miere in republica dominicana pentru ca aici la noi te usucaaaaaaaaa!
kudika331807
Postat pe 25 Noiembrie 2010 16:14
imi doresc si eu un sejur in Punta Cana pentru 2 persoane astept oferte perioada 20 august-10 septembrie.multumesc frumos
florian70
Postat pe 10 August 2011 04:39
salut! poti sa-mi spui te rog in ce luna ai fost? pt ca noi vrem sa mergem in iulie si cica sunt ploi! si nu vrem sa stam mai mult in camera! pupici
sseregi
Postat pe 15 Ianuarie 2013 15:17
sseregi: ai fost pana la urma in iulie? cum e vremea? si noi tot in iulie am vrea sa mergem
lalely_lazy
Postat pe 1 Aprilie 2014 12:59
De la: dodyory, la data 2009-03-30 16:49:38Salut, deoarece o sa plec in luna de miere in Republica Dominicana as dorii sa aflu parerea celor care au fost acolo, cateva sfaturi utile poate :) in rest va doresc numai vacate placute prin tara sau prin lume


Ma duc si eu pan'la Afumati, mie ce sfat imi dati!?
Arno_28
Postat pe 1 Aprilie 2014 20:22
De la: Arno_28, la data 2014-04-01 20:22:27
De la: dodyory, la data 2009-03-30 16:49:38Salut, deoarece o sa plec in luna de miere in Republica Dominicana as dorii sa aflu parerea celor care au fost acolo, cateva sfaturi utile poate :) in rest va doresc numai vacate placute prin tara sau prin lume


Ma duc si eu pan'la Afumati, mie ce sfat imi dati!?
sa ai grija sa nu te afumi
NEGRUTTTT
Postat pe 1 Aprilie 2014 20:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Experienta SPA la tine acasa! 1 De la: Amalia06 16 Februarie 2012 18:07
castelele din valea loarei 6 De la: lazy001123 27 Septembrie 2009 23:17
:sml-love0049: o plimbare cu balonul pe deasupra padurilor tropicale 3 De la: dmx 5 Martie 2009 17:32
APARAT ROWENTA***ondulare si uscare rapida.130neg. 1 De la: blonda_dld 9 Februarie 2012 15:37
AM FOST IN CUBA 65 De la: rodel_lazy 17 Februarie 2012 15:07